تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 900 از 903 اولاول ... 400800850890896897898899900901902903 آخرآخر
نمايش نتايج 8,991 به 9,000 از 9030

نام تاپيک: عیب یابی و تعمیر خودرو

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض اطلاعات مهم در مورد جکهای گازی

سلام

◼️ اطلاعات مهم در موردِ خریدِ جکهای گازی:

◼️ جکهای گازی همون جکهای هست که برای باز نگهداشتنِ درب صندوق عقب و یا کاپوت موتور استفاده میشه .

در کابینهای آشپزخانه و دربهای کمدها و وسایل دیگه مثل هواپیماها و قایقها و و غیره هم از همین جکهای گازی استفاده میشه.

◼️ وقتی که این جکها خراب میشه دیگه ضعیف میشه و یا تمام گازش در می‌ره و درب رو نگه نمی‌داره و بایستی عوض بشه . علت خراب شدنش هم خالی شدنِ گازش هست به علت خرابی کاسه نمدش به مرور زمان و یا بنجل بودن .

◼️ این جکهای گازی ۲ معیار داره برای خریدش :

۱- طولِ جک در حالت باز
    ۲- قدرتِ جک که با نیوتون اندازه‌گیری میشه و روی بدنه جک نوشته شده

مثال :

جک ۴۰ سانتی ۷۰۰ نیوتونی (700N)

◼️ ◼️ پس باید مراقب باشید که جک با طول و قدرتِ کمتر یا بیشتر نخرید .

★ اگر قدرتش بیشتر از استاندارد باشه می‌تونه صدمه بزنه به درب و بستنِ درب هم دشوار خواهد بود و نیروی خیلی زیاد لازم داره. موقع بازکردن درب هم با شدت زیاد باز میشه و ممکنه به فرد یا خودِ درب صدمه بزنه .
    ★ اگر قدرتش کمتر از استاندارد باشه پس درب رو نگه نمی‌داره .
    ★ طولش هم اگر کمتر از استاندارد باشه درب کامل باز نمیشه و اگر بیشتر از استاندارد باشه درب کامل بسته نمیشه .

◼️ ◼️ نکته مهم در مورد دوام این جکهای گازی :

علاوه بر کیفیتِ ساختش ، بایستی میله ی این جکها گردگیر داشته باشه چون گرد و خاکی که به مرور زمان می‌شینه روی میله ی این جکها ، باعث خراب شدن کاسه نمدش و نشت گاز و کم شدن قدرتش و بالاخره خراب شدنش میشه .

★ طبق اطلاعات بنده هیچ کارخانه‌ای برای این جکهای گازی گردگیر درست نمی‌کنه .

◼️ با پلاستیک خِش خشی میتونید براش گردگیر درست کنید.

وقتی هم که می‌خریدش معمولاً داخل یک نایلون کم عرض و بلند هست که مناسب هست برای ساخت گردگیر برای خودش.

باید در حالت باز که بیشترین طول رو داره براش گردگیر درست کنید.
    یک سر نایلون به انتهای میله ی پیستون بسته میشه با چسب نواری.

یک سر دیگرش هم به بدنه ی جک چسبیده میشه .

✓ این گردگیر باعث افزایش چند برابریِ عمرِ جک میشه چون بزرگترین دشمنش همون گرد و خاکی هست که روی میله ی پیستون میشینه و هنگام جمع شدن جک این گرد و خاک می‌ره داخل جک و به مرور زمان به کاسه نمدش صدمه می‌زنه .

ظاهراً الان در بازار ایران بهترینهاش جکهای ترکی هست و یا کره‌ای و یا چینی باکیفیت چون چین کالاهای باکیفیت هم می‌سازه ولی تاجران ایرانی اکثرشون کالاهای ارزان قیمت چین رو وارد می‌کنند برای کاهش هزینه و افزایش سود و همچنین فروش بیشتر به علت دوام و استحکامِ کمِ کالاهای بنجلِ چینی .

◼️ ◼️ از ایساکو و سایپا یدک نخرید چون هر دوتاشون متخصص فروش قطعاتی هستند که سفارش داده‌اند که عمداً بنجل ساخته بشه برای کاهش هزینه و افزایش سود و افزایش فروش .

◼️ این جکهای رو میتونید از فروشگاه‌های تخصصیِ جکهای گازی بخرید مثل یک فروشگاه در خیابان ملت تهران ، نزدیک ایستگاهِ مترو ملت ، پاساژ قبائیان که جکهای ترکی تحت لیسانس شرکتهای اروپایی دارند با یک سال گارانتی .
    فروشگاه تهران جک .
    تلفن 33116151 33973066

◼️ قبلاً هم از سالها پیش توصیه داشتم که تا میتونین چیزی از ایساکو و سایپا یدک نخرید .
    مثل بلبرینگ ها ، لامپها ، گردگیرها ، تسمه ها ، خاری ها ، بست ها ، پیچ و مهره ها ، کاسه نمدها ، اورینگ ها ، فیوزها ، رله ها ، تیغه برف پاک کن ، روغن‌ها و گریسها ، فیلتر بنزین و هوا و روغن ، شیلنگها ، چسب‌ها و غیره .
    حتی رینگ و پیستون ها هم شماره داره و میشه از قطعات با کیفیت بالاتر استفاده کرد .
    اینها رو از فروشندگان تخصصی بخرید مثل تخصصیِ تسمه یا بلبرینگ یا کاسه نمد و غیره .

آخر فروم باز mehdi_vsgh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    توی لباسام

پيش فرض

سلام دوستان یه سوال
    من تقریبا هر سال یکبار مدول بخاری ماشینم رو باید عوض کنم چون خراب میشه
    این عادیه؟ سالی یکبار خراب بشه

سمند lxهست ماشین

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام دوستان یه سوال
    من تقریباً هر سال یک بار مدول بخاری ماشینم رو باید عوض کنم چون خراب میشه
    این عادیه؟ سالی یک بار خراب بشه ؟

سمند lx هست ماشین
    سلام
    مسلماً عادی نیست .

به این سوالها دقیق پاسخ بدین تا بشه اینترنتی عیب‌یابی کرد :

◼️ آیا آب لوله میریزین توی رادیاتور ؟ یا آب مقطر و ضدیخ ؟

◼️ آیا نصف و نصف مخلوط می‌کنید یا ضدیخ بیشتر هست ؟

◼️ چه چیز رادیاتور بخاری خراب میشه دقیقاً ؟ سوراخ میشه و نشت میده ؟ اگه بله ، از کدام قسمت سوراخ میشه دقیقاً ؟ از محل نصب به شیلنگهای رفت و برگشت ؟ یا از قسمتی که لوله‌های باریک داره و هوا از بینشون زد میشه ؟

◼️ آیا همیشه از یک جا خراب میشه ؟ یا متفاوت هست ؟

◼️ آیا همیشه در فصل گرما با فصل سرما خراب میشه ؟ یا در گرما و سرما ؟

◼️ چه مارکی می‌خرید ؟ آیا همیشه همون مارک رو می‌خرید ؟

◼️ چند بار تا حالا خراب شده و عوض شده ؟

◼️ آیا رادیاتور خراب رو به فروشنده هم نشون دادین و اعتراض کنین به کیفیتش ؟ اگه بله ، جوابشون چی بوده ؟

پاسخ دقیق به این سؤالات خیلی اهمیت داره در عیب‌یابی از راهِ دور

در آغاز فعالیت marketer's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2023
    محل سكونت
    توکیو

پيش فرض

سلام من یک پارس مدل 98 دارم.
    متاسفانه هر وقت توی آفتاب بیش از یک ساعت رانندگی میکنمشروع میکنه به ریپ زدن ولی توی موقعیت های معمول اصلا هیچ اتفاقی نمیافته و حتی شب تا صبح هم که با هاش رانندگی میکنم به خوبی کار میکنه.
    کسی علت این مورد را میدونه؟

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام
    من یک پارس مدل 98 دارم.
    متاسفانه هر وقت توی آفتاب بیش از یک ساعت رانندگی میکنم شروع میکنه به ریپ زدن ولی توی موقعیت های معمولی اصلاً هیچ اتفاقی نمیافته و حتی شب تا صبح هم که با هاش رانندگی میکنم به خوبی کار میکنه.

کسی علت این مورد را میدونه؟
    سلام
    ◼️ قطعاً منظورتون از رانندگی در آفتاب ، رانندگی در گرما در زیر آفتاب هست . نه رانندگی در آفتاب زمستان

یعنی مشکل به گرمای زیادِ موتور ربط داره . نه به نور خورشید .

◼️ ننوشتین در دور آرام هم ریپ میزنه یا فقط در حرکت و یا هر وقت که دور موتور بالا می‌ره ، چه ایستاده و چه در حرکت . این خیلی مهم هست برای عیب‌یابی.

◼️ ریپ زدن علتش یا مشکل در برق رسانی به شمعها و جرقه زدن شمعها هست و یا مشکل در سوخت‌رسانی به انژکتورها و پاشیده شدن سوخت از انژکتورها

◼️ ◼️ ابتدا با اهم متر ، مقاومت الکتریکی وایرشمعها رو چک کنید .
    باید وایرها رو تک تک بردارین تا برای نصبشون دچار سردرگمی نشین

پس هر وایر رو بعد از اندازه گیری دوباره نصبش کنید بعدش برید سراغ وایر بعدی

مقاومت وایر باید بین ۵۰۰ اهم تا ۴۰۰۰ اهم باشه . تا ۵۰۰۰ اهم هم قابل تحمله .

ولی بیشتر از این پس یا وایر نیم سوز شده و یا اصلاً بنجل و بی‌کیفیت هست .

اگر یک وایر مقاومتش چند هزار اهم بیشتر از بقیه هست پس همون وایر نیم سوز شده و باید عوض بشه .

اگر ماشینتون وایرِ کویل به تقسیم کننده ی برق شمعها هم داره ، مقاومت الکتریکی اون هم باید اندازه گیری باشه .

◼️ آیا با باک پر و تقریباً خالی هیچ فرقی نمیکنه ؟ چون ممکنه علتش از پمپ بنزین باشه که در گرما به دلیلی پمپاژش ضعیف میشه .

◼️ آیا حرارت موتور در گرمای تابستان و زیر آفتاب ، طبیعی هست ؟ یا بیش از حد بالا می‌ره .
    اگه نرمال نیست پس ممکنه سیستم خنک کننده موتور که مهمترین قسمتش رادیاتور هست ، کارش رو درست انجام نمیده و درنتیجه سنسور دمای موتور پیام درستی نمیده به کامپیوتر .

◼️ اگر پایرها و شمعها سالم هست پس بهتره یک دیاگ در یک تعمیرگاه مدرن و تخصصی بزنین .‌‌چون ممکنه یک سنسور درست کار نمیکنه و یا برنامه ی کامپیوتر مشکل داره .

آخر فروم باز mehdi_vsgh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    توی لباسام

پيش فرض

سلام
    مسلماً عادی نیست .

به این سوالها دقیق پاسخ بدین تا بشه اینترنتی عیب‌یابی کرد :

◼️ آیا آب لوله میریزین توی رادیاتور ؟ یا آب مقطر و ضدیخ ؟

◼️ آیا نصف و نصف مخلوط می‌کنید یا ضدیخ بیشتر هست ؟

◼️ چه چیز رادیاتور بخاری خراب میشه دقیقاً ؟ سوراخ میشه و نشت میده ؟ اگه بله ، از کدام قسمت سوراخ میشه دقیقاً ؟ از محل نصب به شیلنگهای رفت و برگشت ؟ یا از قسمتی که لوله‌های باریک داره و هوا از بینشون زد میشه ؟

◼️ آیا همیشه از یک جا خراب میشه ؟ یا متفاوت هست ؟

◼️ آیا همیشه در فصل گرما با فصل سرما خراب میشه ؟ یا در گرما و سرما ؟

◼️ چه مارکی می‌خرید ؟ آیا همیشه همون مارک رو می‌خرید ؟

◼️ چند بار تا حالا خراب شده و عوض شده ؟

◼️ آیا رادیاتور خراب رو به فروشنده هم نشون دادین و اعتراض کنین به کیفیتش ؟ اگه بله ، جوابشون چی بوده ؟

پاسخ دقیق به این سؤالات خیلی اهمیت داره در عیب‌یابی از راهِ دور
    سلام فکر کنم سوالم رو اشتباه متوجه شدید

• آب لوله میریزم
    • اول زمستون فقط ضدیخ میریزم بعدش هروقت اب کم کنه آب لوله میریزم
    • رادیور خراب نیست!!!! مدول بخاری خرابه!
    • همیشه مدول بخاری
    • درفصل گرما خربا میشه
    • نمیدونم چه مارکیه
    • هرسال عوض میکنم مدول
    • رادیاتور عرض کردم سالمه و مشکلی نداره

-
    Last edited by mehdi_vsgh; 16-07-2023 at 15:14.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام دوستان یه سوال
    من تقریبا هر سال یکبار مدول بخاری ماشینم رو باید عوض کنم چون خراب میشه
    این عادیه؟ سالی یکبار خراب بشه

سمند lxهست ماشین
    سلام
    ◼️ به احتمال زیاد ، موتور فنِ اتاق نیم سوز شده و آمپر زیاد می‌کشه و درنتیجه باعث رد شدنِ برق ۱۲ ولت با آمپر زیادتر از توانِ مدول میشه و درنتیجه باعث سوختنش میشه .

◼️ عیب‌یابیِ اصولیش اینه که مقاومت الکتریکی سیم‌پیچِ موتور فن اندازه‌گیری بشه و با مقاومت الکتریکی یک ماشین سالم مقایسه بشه .

◼️ اگر مقاومت الکتریکی سیم‌پیچِ موتور فنِ ماشین شما خیلی کمتر از فنِ سالم هست پس نیم سوز شده و همین باعث کوتاه شدن سیم‌پیچِ و کوتاه شدن مسیر عبور برق و درنتیجه کشیدنِ آمپر بیشتر میشه و باعثِ بیش از حد داغ شدن مدول و به فنا رفتنش میشه .

◼️ تعویض موتور فنِ اتاق هم راه حلِ دومش هست

8. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2023

پيش فرض

سلام
    پراید ۸۹ دارم بعد از اینکه یه مقداری گرم میشه چراغهای پشت آمپر: باطری، کمربند و دستی چشمک میزنه. چراغ سقفی هم اگر روشن باشه سوسو میزنه.
    قبلا همین مشکلو داشت چند تا تعمیر کار نشون دادم گفتن باطری هست ضعیف شده با تعویض باطری درست نشد، ولی با تعویض شمع و وایر درست شد.
    الان باطری تست کردم سالمه، شمع وایر هم عوض کردم، سر باطری و اتصلات بدنه هم تمیز کردم، درست نشد. فقط چیزی که هست وقتی که چراغ بزرگ روشن میکنم درست میشه، خاموش کنم بازم چشمک میزنه. در حرکت بیشتر زمانی چشمک زن مشخصه که دور موتور میاد پایین.
    وقتی گاز میخوره چه ثابت چه در حال حرکت سرعت چشمک زدن زیاد میشه اگر خیلی گاز بخوره دیگه چشمک زدنی دیده نمیشه.
    دوستان اگر تجربه ای دارن لطفا راهنمایی کنن
    متشکرم
    Last edited by ar.farhadi; 27-09-2023 at 21:36.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2023

پيش فرض چشمک زدن چراغهای پشت آمپر پراید

سلام
    پراید ۸۹ دارم بعد از اینکه یه مقداری گرم میشه چراغهای پشت آمپر: باطری، کمربند و دستی چشمک میزنه. چراغ سقفی هم اگر روشن باشه سوسو میزنه.
    قبلا همین مشکلو داشت چند تا تعمیر کار نشون دادم گفتن باطری هست ضعیف شده با تعویض باطری درست نشد، ولی با تعویض شمع و وایر درست شد.
    الان باطری تست کردم سالمه، شمع وایر هم عوض کردم، سر باطری و اتصلات بدنه هم تمیز کردم، درست نشد. فقط چیزی که هست وقتی که چراغ بزرگ روشن میکنم درست میشه، خاموش کنم بازم چشمک میزنه. در حرکت بیشتر زمانی چشمک زن مشخصه که دور موتور میاد پایین.
    وقتی گاز میخوره چه ثابت چه در حال حرکت سرعت چشمک زدن زیاد میشه اگر خیلی گاز بخوره دیگه چشمک زدنی دیده نمیشه.
    دوستان اگر تجربه ای دارن لطفا راهنمایی کنن
    متشکرم
    Last edited by ar.farhadi; 27-09-2023 at 21:37.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام
    پراید ۸۹ دارم
    بعد از اینکه یه مقداری گرم میشه چراغهای پشت آمپر باطری، کمربند و دستی چشمک میزنه.
    چراغ سقفی هم اگر روشن باشه سوسو میزنه.
    قبلاً همین مشکل رو داشت.
    به چند تا تعمیر کار نشون دادم گفتند از باطری هست ، ضعیف شده.
    با تعویض باطری درست نشد، ولی با تعویض شمع و وایر درست شد.

الان باطری رو تست کردم سالمه.
    شمع وایر هم عوض کردم، سر باطری و اتصالات بدنه رو هم تمیز کردم، درست نشد.
    فقط چیزی که هست، وقتی که چراغ بزرگ روشن می‌کنم درست میشه
    خاموش کنم بازم چشمک میزنه.
    در حرکت، بیشتر زمانی چشمک زدن مشخصه که دور موتور میاد پایین.

وقتی گاز می‌خوره چه ثابت چه در حال حرکت سرعت چشمک زدن زیاد میشه اگر خیلی گاز بخوره دیگه چشمک زدنی دیده نمیشه.
    دوستان اگر تجربه ای دارن لطفاً راهنمایی کنند

متشکرم
    سلام

◼️ وسایل برقیِ ماشین از ۲ جا می‌تونه برق بگیره :
    از باتری
    از دینام
    ◼️ ابتدا بایستی مشخص بشه که کدوم یکیشون باعث این اختلال و مشکل میشه

این ۳ تست بایستی انجام بشه :

★ ★ تست اول :

★ بدونِ روشن کردنِ موتور ، فقط سوئیچ رو باز کنین و همون چراغها رو روشن کنید و ببینید آیا چشمک می‌زنند یا مشکلی ندارند؟

اگر چشمک نمی‌زنند پس سیستم باتری و برق رسانی توسط باتری مشکلی نداره

★ ★ تست دوم :

★ موتور رو روشن کنید و سپس سرِ منفیِ باتری رو بردارید .
    باید موتور روشن بمونه که همین تست نشانه‌‌ی سلامت دینام هم هست .
    حالا همونطور که موتور فقط با برقِ دینام روشن هست و بدونِ گاز دادن، همون چراغها رو روشن کنید و ببینید آیا چشمک می‌زنند یا نه ؟
    آیا با گاز دادن فرقی می‌بینید ؟

★★ تست سوم :

★ حالا همونطور که موتور فقط با دینام روشن هست و چراغها هم روشن هست ، سرِ منفیِ باتری رو دوباره وصل کنید .

آیا تفاوتی می‌بینید ؟

◼️ حالا با توجه به نتایج این ۳ آزمایش ، بایستی عیب‌یابی انجام بشه .

◼️ بهتره اول از همه مطمئن بشید که سرهای سربی باتری کاملاً تمیز و براق هستند .
    همچنین قسمت داخلیِ بستهای باتری هم بایستی کاملاً تمیز و براق باشه .

محل وصل شدنِ سیمها به بستهای باتری هم باید تمیز و براق باشه .

سرهای همه ی سیم‌های وصل شده به بسته‌ای باتری هم بایستی تمیز و براق باشه .

همه سرسیمها بایستی محکم وصل شده باشه به بستهای باتری

بستهای باتری هم باید محکم وصل شده باشه به سرهای سربیِ باتری.

مطمئن بشید که تمام سیم‌های منفی که به بدنه ی موتور و اتاق وصل شده‌اند ، همگی محکم و تمیز هستند و با ضخامت مناسب . .

سیمی هم که از قطب منفی باتری به بدنه ماشین وصل شده باید ضخامت زیاد داشته باشه و محکم و بدون چربی و زنگ زدگی وصل شده باشه به بدنه .
    برای اطمینان میتونید یک سیم دیگه هم بهش اضافه کنید تا دوبل بشه . یعنی بشه دوسیمه .

◼️ بعدش تست کنید ببینید آیا مشکل هنوز باقی هست ؟

◼️ ◼️ اگه هنوز مشکل داره ، بعدش باید برید سراغ فیشهای دینام .
    باید مطمئن بشید که داخل فیش کاملاً تمیز باشه . خاک ، روغن رو به خوبی تمیز کنید .
    فیش نباید هیچگونه لقی داشته باشه وقتی که به دینام وصل هست

◼️ ◼️ اگر همه ی اینها درست و مرتب شد ولی باز هم مشکل باقی هست و با دینام چشمک می‌زنند ، نه با باتری ، پس دیگه باید برید سراغ زغالهای دینام .که ممکنه خیلی کوتاه شده باشه و به خوبی تماس نداره به آرمیچرِ دینام و درنتیجه خوب برق نمی‌گیره از آرمیچرِ دینام .

◼️ اگر طولِ زغال‌ها هم خوبه و به خوبی تماس دارند با کُلِکتورِ آرمیچر دینام ، پس دیگه مشکل می‌تونه از یکسو کننده و رگولاتور ولتاژ دینام باشه که عوام بهش میگن آفتامات دینام .

برای تستشون بهتره از یک دینام سالم استفاده کنید چون جابجایی دینام با دینام دیگه راحت‌تر هست از باز کردن دینام و درآوردن یکسوکننده و رگولاتور .

◼️ ◼️ توضیح در مورد رگولاتور ولتاژ دینام و یکسوکننده ی دینام :

برق تولیدی در آرمیچر دینام ، برق متناوب هست یعنی AC
    یکسوکننده کارش اینه که تبدیلش کنه به برق مستقیم DC تا بتونه برق بده به باتری تا شارژ بشه .

رگولاتور ولتاژ دینام هم کارش ثابت نگه داشتنِ ولتاژ بین ۱۳,۵ تا ۱۵ ولت هست .

البته این دامنه به تغییر در ماشینهای مختلف فرق می‌کنه که بستگی به طراحی رگولاتور ولتاژ دینام داره .

◼️ در بعضی دینام ها اینها ۲ قطعه ی جدا از همدیگه هستند و در برخی هم یک قطعه هست .

◼️ ◼️ ضمناً استفاده از لامپهای با واتِ بیش از تومانِ باتری و دینام و سیم‌های خودرو باعث مشکلات زیاد و سوختن دائمیِ فیوزها و حتی آتش گرفتن سیمها و آتش گرفتن خودرو میشه .
    فردی رو دیدم که لامپهای ۱۰۰ ولت نصب کرده بود برای چراغ‌های جلو پراید که به علت نازک بودنِ سیم‌های چراغها ، سیمها سوخته و ذوب شده بود .

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 4 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 4 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •