تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 8 از 8 اولاول ... 45678
نمايش نتايج 71 به 80 از 80

نام تاپيک: ساخت شخصی تلسکوپ

پروفشنال moderntalk's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008
    محل سكونت
    مشهد مقدس

پيش فرض

با سلام .میدونم که تاپیک یه مقدار قدیمی هست اما خواستم بگم که اگه هنوز کسی به این تاپیک سر می زنه فکر کنم دیگه ساختن آیینه معقول نباشه چون فقط پول کوتینگ آیینه 6 اینچ حدود 200 هزار تومان شده که با این پول می تونین ایینه ی آماده ی تلسکوپ رو از آسمان شب بخرید

2. این کاربر از moderntalk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

با سلام .میدونم که تاپیک یه مقدار قدیمی هست اما خواستم بگم که اگه هنوز کسی به این تاپیک سر می زنه فکر کنم دیگه ساختن آیینه معقول نباشه چون فقط پول کوتینگ آیینه 6 اینچ حدود 200 هزار تومان شده که با این پول می تونین ایینه ی آماده ی تلسکوپ رو از آسمان شب بخرید
    با تاييد نظر دوستمون
    از نظر من ساخت شخصي تلسكوپ در دو شكل منطقيه
    يك ساخت تلسكوپ براي موارد اموزشي يا علاقه به ساخت وسايل شخصي . بدون ملاك مالي
    دوم ساخت تلسكوپ هاي بزرگ و بالاي 20 اينچ كه در اين صورت كاملا از نظر اقتصادي به صرفه ميشه.
    يك تلسكوپ دست ساز فرضا 20 اينچي شايد با 2 تا 3 ميليون جور بشه. خريدش حداقل 15 تا 20 ميليون.

4. 3 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت mobile-enj's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2009

پيش فرض

با سلام
    چند هفته پيش دست به كار شدم و خواستم يه تلسكوپ شكستي دست ساز برا خودم بسازم يه عدسي از عينك فروشي گرفتم با عدد ديوپتر +1 (فاصله كانوني 1000 م م ) بعنوان عدسي شيئي و يه عدسي معمولي با فاصله كانوني 75 ميلي متر به عنوان عدسي چشمي و خيلي تميز كار كردم و حتي فوكوسر براش ساختم و بالاخره تصويري بسيار واضح و شفاف با بزرگنمايي 13 ازش گرفتم و به عنوان آزمايش خوشه باز M44از ليست مسيه توي صورت فلكي خرچنگ رو هم باهاش ديدم...البته خطاي رنگ رو تا حدودي داشتم ولي كم بود
    يه هفته پيش خواستم بزرگنمايي رو ببرم بالا
    محاسبات نشون مي داد من ميتونم به بزرگنمايي هاي حدود 130 برسم كه حداكثر ظرفيت تلسكوپ خودم مطابق فرمول هست يه چشمي 20 ميلي متري از اختر نماي شيراز گرفتم تا به بزرگنمايي 50 هم برسم واين كار شد يعني به بزرگنمايي 50 رسيدم ولي تصوير مات هست و رزوليشين نداره و فوكوس به خوبي صورت نميگيره انگار توي يه محيط مه آلود به مناظر نگاه مي كني...!!!!!!
    خلاصه يه ضد حال اساسي ...
    لطفا دوستاني كه ميتونن نظر بدن
    مخلص همگي عزيزان

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jun 2006

پيش فرض

میشه از قیمتها هم بزاری؟

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2011

پيش فرض

سلام دوستان عزیز
    من قبلا یه آینه کوچک تراش دادم و خیلی خوب ا آب دراومد، الان میخوام یه آینه بزرگ تراش بدم، برای تهیه پودرها مشکل اساسی دارم خواهش میکنم اگه امکان داره کمکم کنین تا بتونم تهیه کنم، خواهشا اگه میتونین سریعتر جواب بدین

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

سلام دوستان عزیز
    من قبلا یه آینه کوچک تراش دادم و خیلی خوب ا آب دراومد، الان میخوام یه آینه بزرگ تراش بدم، برای تهیه پودرها مشکل اساسی دارم خواهش میکنم اگه امکان داره کمکم کنین تا بتونم تهیه کنم، خواهشا اگه میتونین سریعتر جواب بدین
    سلام دوست من
    بفرمایید در کدام شهر ساکن هستید تا بتونیم کمکتون کنیم.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2005

پيش فرض

دوستان سلام
    من یه 6 اینچ رو با موفقیت تموم کردم
    الان هم دادم به صا ایران که برام کوت نقره کننش - اصلا نمیصرفه خودم اونو کوت نقره کنم - صا ایران 70 تومن میگیره این کارو کرد که خیلی خوبه . اگرم تو منظقه شما دانشگاهی هست که فیزیک حالت جامد یا ارشد شیمی توش تدریس میشه و امکانات ازمایشگاهی داره - آ ینتون رو ببرید تو ازمایشگاه های ماده چگال یا ازمایشگاه شیمی اونجا ، بتونن براتون کوت نقره میکنند . البته باید طرف این کاره باشه
    معمولا پیش دانشجوهای دکتری فیزیک ماده چگال یا شیمی بری که کارشون لایه نشانی باشه میتونن یه کمکی بکنند . یعنی در حد راهنمایی
    در کل بهتره بدین براتون کوت نقره بکنن من رفتم دانشگاه گیلان علوم پایه منظریه و خیلی به من کمک کردند.

اینه ساختن به مدت یک دو ماه ماه وقت منو گرفت
    بد ترین تجربه وقتیه که یه حباب توی شیشه پیدا بشه اونوقت تمام زحماتت به باد میره پس بهتره شیشه چنس خوب بخری
    البته شیشه معمولی هم شانس بیاری بد نشه سود کردین (حدود قطر بیشتر از 10 میل بگیرین تا نشکنه اگر 20 پیدا کردین که چه بهتر) شیشه معمولی بگیرین از این نشکن و نمیدون رفلکس و .. نگیرین. من خریدم ضرر کردم مجبور شدم دوباره شیشه بگیرم
    بهتره شیشه فلوت بلژیک بخرین من تحقیق کردم دیدم بهترین شیشه برای این کار هستش. قیمتش برای من 2 تاش 40 تومن در اومد 2 تا خریدم یکی برای روی تراش یکی هم اینه اصلی.
    پودر ها هم کلا روی هم 20 تومن شد. البته یه مقدار از قبل داشتم
    میز هم یه چارپایه گرفتم و با یه گوه کوچیک اینه رو به چارپایه محکم کردم .
    برای قیر و صافکاری هم با توجه به فصلی که داری توی اون کار صیقل رو انجام میدی باید ترکیبی از قیر سخت و نرم کار کنی - قیر هم حدود 10 تومن در اومد.
    لوله پولیکا و اینه و چوب پایه ... هم حدود 20 تومن خرج شد
    چشمی هم 10 تومن.
    دستگاه تست رو هم ساختم اونم حدود 10 تومن خرج برداشت.
    کلا خرج من حدود 200 تومن در اومد ولی ذره ذره خرج شد و بهم فشار نیومد
    ولی بعد ساخت متوجه شدم بخرین هم بد نیست مگر اینکه واقعا ذوق داشته باشین
    البته قیمتش تو بازار فکر کنم الان حدود 600 الی 700 باشه و هر لحظه بالتر هم بره.
    البته با مکمل هاش به این قیمت رسیده 1/300/000 تومان
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    چون بعد ساخت اولین تصویر رو که باهاش دیدم انگار ابی روی اتیش ریخته باشن خنک شدم .(البته این نظر شخصیه منه شاید شما بهتر انگیزه پیدا کنید و کارتون رو ادامه بدید)
    البته شاید بعد برم برای ساخت بزرگترش

توصیحات بیشتر اینکه
    هر لحظه که خسته شدید دست از کار بکشید . به هیچ وجه ادامه ندید که کار دوباره میشه و همیشه هم سعی کنید دوروبرتون تمیز باشه مخصوصا میز کار. برای پودر ها هم برای هرکدوم یه ظرف بخرید درش بسته بشه کاملا و به هیچ وجه به اینکه پودر توی نایلون باشه اکتفا نکنید و حتما برای هرکدوم ظرف مخصوص بخرید . همین ظروف ادویه خونگی همخوبه.
    یه شت داشته باشید که بتونید دوروبر میز رو سریع تمیز کنید -
    اول هر دور خوب استراحت کنیدو یه چیز بخورید تا هر 12دور 50 - 60 تایی زیگزاگ رو توی یک نوبت برید و کارتون توی هر دور تموم نشده نذارید . چون هر دفعه زور شما با دفعه بعد ممکنه فرق بکنه و اینطوری توی تست و تصجیج اینه خیلی به نفتون میشه . در غیر اینصورت باید دوباره کلای وقت بذارید برای تصحیح اینه .
    دستگاه تست اینه رو هم توی مجله نجوم یه مقاله دیدم و از روش ساختم
    ساختش زیاد سخت نیست ولی یکم دقت میخواد
    اگر دستگاه تست رو خودتون خواستید بسازید حتما حتما زیر ترین پیچ و مهره ها برای جابجایی تیغه استفاده کنید .
    من این کارو با پیچ و مهره انجام دادم و با چرخوندن پیچ توی مهره ای که به تیغه وصل بود اونو دهم میل دهم میل جلو عقب میبردم و اینه رو تصحیح میکردم. سر پیچ هم یه دسته گرد وصل کنید که مدرج باشه و یه خط مبنا باشه که هر دور رو نشون بده چقدر پیچ تو مهره رفته یعنی نشون بده چقدر تیغه ای که مهره بهش وصل شده جلو یا عقب اومده .اینظوری دقیق تره .
    دستگاه ارسال نور هم یه لامپ یخچالی گرفتم و دورشو با مقوا مکعبی پوشوندم و توی یک جهت رو با دوتا تیکه تیخ نزدیک بهم شیکاف ایجاد کردم - و تیغ هارو به بدنه مقوا چسبوندم که بینشون یه شکاف حدود 1 میل به ارتفاع 1 سانت ایجاد شد.
    اینه نگهدار رو هم از دو چوب عمود برهم استفاده کرده که یکی اینه رو داشه و دیگری با یه پیچ سر اینه رو بالا پایین میکرد . اینجا هم بهتره از پیچ با گام ریز استفاده کنید تا دهم به دهم میل بالا پایین رو بتونید تنظیم کنید.
    کلا هروقت تنگستن لامپ رو توی بازتاب دقیق دیدید تست رو شروع کنید چون محل کانون بازتاب همونجاست.
    لوله پولیکا حدود 149 تا 146 میلی توبازار هست بستگی به جنس داره و کیفیتش
    حدود 5 میلی خلاصی اینه داشتم که باید دقت کنیم اینه دقیق وسط بیوفته و کف اینه رو من به یه تخته 3 لا چسبوندن تا تکون نخوره
    اینه کوچیک هم یه اینه معمولی حدود 4*4 سانت گرفتم البته اندازش بستگی به نحوه کار و نتیجه نهایی کار شما داره.

پایه هم از 3 تا چوب استفاده کردم و به یه پایه دوربین اونو متصل کردم
    من پایه محکم داشتم ولی برا شما اگر پایه خوبی ندارید ممکنه نتونه وزن اونو تحمل کنه بهتره انتهای پایه های پایه دوربین رو بهشون اجر بچسبونید و یا توی یه گلدون بذارید تا تکون نخوره.
    اگرم حوصله دارید برید یه پایه بسازید که ساختش تو اینترنت هست .

طول لوله توپ من مث یه تانک شده بود 1.82 هست. خوب این کار اولم بود یکم باید بیشتر کار میکردم البته دیدم برا بعضی 2.5هم رسیده بود

مورد دیگه اینکه اول برید علمشو یاد بگیرید بعد بسازید
    ذوق ساختن خوبه ولی یه چند تا نکته ظریف رو ندونید و بخاطر یه نکته ظریف کارتون اشتباه از اب دربیادو دوباره کاری بکنید یکم حال بگیر میشه
    بهتره برید توی اینترنت و مطالب انگلیسی رو مطالعه کنید زیاد هست
    و حتما حتما فیلم های تراش که توی یوتیوب هست رو ببینید . خیلی بهتون ایده میده و میبینید چقدر اسونه .. یه بچه داره داره اینه میسازه و ... فقط یکم زبان انگلیسی متوجه بشید کفایت میکنه تا به خیلی مطالب پی ببرید

امیدوارم خوب بسازید و لذت ببرید

موفق باشید

غلط املایی داشت دیگه ببخشید
    Last edited by mojtabakabir; 24-02-2013 at 13:55.

10. 4 کاربر از mojtabakabir بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2005

پيش فرض

سلام دوستان عزیز

پودر رو از فروشگاه اسمان شب و یافروشگاه های مشابه بخر و یا از قدیمترین عینک فروشی شهرتون چون قبلا خودشون شیشه عینک رو میتراشیدن ولی الانه از شیشه اماده استفاده میشه

اینها هم بد نبود بذاریم توی این پست که توضیح بیشتر اینکه از پودر 400 به بعد دقتتون باید بره بالا و تمیز کاریتون بیشتر باید بشه
    بجای 120 از 100 هم میشه استفاده کرد
    اگر 280 پیدا نکردید از 250 هم میتونید استفاده کنید فقط یکم کارتون طولانی تر ممکنه بشه
    اکسید سریم هم یکم گرونه ولی حتما حتما برید پیدا کنید خیلی توی نتیجه تاثیر میذاره

حتماتوی تراش دقت کنید بعضی مواقع باید برید برای یک سوم انتهایی کار کنید بعضی وقت ها باید جوری فشار بیارید به اینه که به دوسوم فشار بیاد و بعضی وقت ها باید طوری کار کنید به مرکز فشار بیارید
    اینهارو رو از روی جمع شدن پودر توی نواحی مختلف میتونید تشخیص بدید.
    یک سوم رو باید سایش کوتا ه بدید حتما و یک دوم رو برای شروع سایش بلند که توی کار متوجه موضوع میشید
    این سایت اطلاعاتش خوب هستش و فارسی توضیح داده البته اگر دنبال متن انگلیسی برید بهتره
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    . تجره من بوده که سایش دوسوم هم میتونید برید .. سایش یک چهارم هم میشه ...بستگی داره چطور کار کرده باشد
    حتما رو اینه رو با ماژیک غیر وایت برد به صورت دایر ه ای 3 قسمت کنید و تا بدونید دقیق یک سوم بیرون میزنید یا دو سوم و یا یک دوم
    موفق باشید
    Last edited by mojtabakabir; 24-02-2013 at 13:45.

12. این کاربر از mojtabakabir بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

آخر سر عکس از تلسکوپ بزارید.....
    موفق باشید.....

14. 3 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال مشاوره خرید گوشی موبایل Iloveu-ALL's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2011

پيش فرض

دوست عزیز ساخت تلسکوپ چه مدت وقتتون رو گرفت؟

صفحه 8 از 8 اولاول ... 45678

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •