تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 9 اولاول 1234567 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 87

نام تاپيک: بحث، تبادل نظر و طرح سوالات در ارتباط با فرمت های صوتی

پروفشنال ChaoticHead's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009

پيش فرض

متاسفانه فرمت MP3 این قابلیت را نداره.
    اصلاح می کنم؛ فرمت MP3 Surround که در سال 2004 معرفی شده توانایی پشتیبانی از 5.1 کانال را داره و توسط تعدادی از شرکتهای بزرگ هم تایید و پشتیبانی شده. این فرمت با MP3 حالت Backward Compatibility داره.

تولید صدای Surround هم معمولا بواسطه کابرد دو شیوه با تلفیق اونها انجام میشه؛
    یکی استفاده از روشهای psychoacoustic یا روانشناسی صدا و میکس و پردازش صدا توسط نرم افزار و پردازنده های DSP هست، از این روش مثلا در تولید صدای Dolby و بخصوص در خانواده Dobly Prologic استفاده می شه.
    روش دیگر، ضبط مستقیم صدا توسط میکروفونهای مخصوص چند کاناله یا تکنیکهای صدابرداری فراگیر با میکروفون که مستقیما صدا را بدون پردازش مصنوعی بصورت چند کاناله ضبط می کنن؛ کاربرد عمده اش در ضبط صدای زنده مثلا در کنسرتهای موسیقیه.

موقع پخش صدا هم با توجه به روش استفاده شده برای ضبط و کدگذاری موسیقی و فرمت استفاده شده، دستگاه یا نرم افزار پخش کننده یا با بازکشایی کدها (توسط Decoder نرم افزاری یا سخت افزاری) اطلاعات را به کانالهای مختلف بلندگو می فرسته یا مستقیما صدا را به بلندگوها انتقال می ده.
    Last edited by ChaoticHead; 14-10-2009 at 14:13.

2. این کاربر از ChaoticHead بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز Doyenfery's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006

پيش فرض

علاوه بر توضیحات بالا. تو استودیو های کل دنیا هنوز هم روی 2 کانال ضبط صدا انجام میشه. در واقع به بیشتر از 2 کانال نیاز نداریم. اگه هم فرمتی مثل DTS و AC3 و امثال اینا صدای 6 کانال به ما میدن، این توزیع کانال رو نرم افزار انجام داده و خروجی خود استودیو های ضبط صدا نیست. 2 کانال به بالا برای موسیقی عملا بی استفاده ست و 6 کانال به بالا هم برای فیلم. MP3 بیشتر از 2 کانال رو ساپورت نمی کنه (و نیازی هم نیست که ساپورت کنه). در کل سه حالت داره در تعداد کانال Mono، Stereo و Joint-Stereo.

چرا بی استفادست حمید جان ؟

اینی که مثلا ( با توجه به اینکه اسپیکر ها تویِ فضایی که می خوایم موسیقی گوش بدیم درست چیده شده باشن)

آیا این مطلوب نیست که حس نزدیک یا دور بودن نسبت به هر نوازنده به تنهایی حس بشه ؟

(البته می دونم شاید بخواید بگید که output تمام ساز ها در نهایت یه جا میکس میشه - به این موضوع واقفم - این

مسئله گمراه نکنه یه موقع)

به عنوان نمونه تو کنسرت (فکر کنم live in texas) متالیکا بود موقع اجرایه ترانه ی one دوربین به سرعت حول یه

محور می چرخید... خب این به لطف دالبی بودن سیستم و دی وی دی .. حس جالبیو انتقال می داد.

من می گم که چنین چیزی آیا تویه کارایه استودیویی و فرمت های صوتی هنوز رایج نشده ؟

ار فرمت های مشهور صوتی، AAC, AC3, FLAC, MP2, RA, OGG Vorbis, و بعضی از نسخه های WMA از کانالهای متعدد پشتیبانی می کنن(اکثرا 6 یا 8 کانال)؛ برترینشون OGG هست که تا 255 کانال صوتی را پشتیبانی می کنه!
    متاسفانه فرمت MP3 این قابلیت را نداره.(اصلاح: فرمت Mp3 Surround این قابلیت را به MP3 اضافه کرده.)
    به عنوان sample و نمونه .. یا داره رایج میشه ؟ / شده ؟

چیزی سراغ دارید ؟

روش دیگر، ضبط مستقیم صدا توسط میکروفونهای مخصوص چند کاناله یا تکنیکهای صدابرداری فراگیر با میکروفون که مستقیما صدا را بدون پردازش مصنوعی بصورت چند کاناله ضبط می کنن؛ کاربرد عمده اش در ضبط صدای زنده مثلا در کنسرتهای موسیقیه.
    بیشتر همین مد نظرم بود .......

پروفشنال ChaoticHead's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009

پيش فرض

من می گم که چنین چیزی آیا تویه کارایه استودیویی و فرمت های صوتی هنوز رایج نشده ؟
    به عنوان sample و نمونه .. یا داره رایج میشه ؟ / شده ؟
    چیزی سراغ دارید ؟
    فرمتهای صوتی قابلیت پشتیبانی از صدای چند کاناله را دارند (خیلی از فرمتهای صوتی برای صدای فیلمها هم استفاده میشن) ، منتها استفاده اش توی دنیای موسیقی هنوز بعد از این همه وقت رایج و همه گیر نشده (بخاطر اینکه نسبتا پر دردسره)، در نتیجه اکثر صداهایی که روی این فرمتها ضبط می شن مال فیلمهاست.
    از زمان SACD بعضی از آثار موسیقی بصورت ساراند ضبط می شدن (بخصوص کنسرتها) و این رویه توی DVD-Audio هم ادامه پیدا کرده منتها هم تعداد آثاری که به این شیوه ضبط/ میکس شدن زیاد نیست و هم دستگاههای کمی قابلیت خوندن این نوع دیسکها را دارن؛ آثاری که به این شیوه ضبط/ میکس شدن اکثرا از گروهها و سبکهای ارزشمندتر و هنری تر هستن، مثلا یک سری از آثار Pink Floyd یا تعدادی از آثار کلاسیک. (الان مثلا خیلی از آثار موسیقیی که صدای فراگیر دارن بجای DVD-Audio از DVD-Video استفاده می کنن که صدای آلبوم بصورت Dolby 5.1 روش ضبط شده یا اطلاعات سازگار با استاندارد DVD-Video ضبط شده که به دستگاههای DVD Player معمولی اجازه می ده این دیسکها رو بخونن ؛ مثل Opeth آلبوم Ghost Reveries)

بیشتر همین مد نظرم بود .......
    این کار ظاهرا از روشهای دیگه سخت تر و پرهزینه تره و کمتر انجام می شه؛ اکثرا شرکتهایی که آثار هنری تر تولید می کنن از این روش استفاده می کنن.

5. این کاربر از ChaoticHead بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز *QWERT*'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    پاسارگاد

پيش فرض bit rate استاندارد و...

سلام دوستان من یه سوال در مورد این bit rate دارم.
    من دو تا آهنگ از linkin park دارم.
    یکیش bit rateش 192 هست یکی دیگش 128،حالا اون که 192 هست صداش کمه و اونی که 128 هست زیاد.
    توضیح در این مورد میخوام.
    مرســــی

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Jan 2007

پيش فرض

سلام دوستان من یه سوال در مورد این bit rate دارم.
    من دو تا آهنگ از linkin park دارم.
    یکیش bit rateش 192 هست یکی دیگش 128،حالا اون که 192 هست صداش کمه و اونی که 128 هست زیاد.
    توضیح در این مورد میخوام.
    مرســــی
    سلام.

bitrate به هیچ وجه معیار (و تضمین) کیفیت نیست، در واقع bitrate ظرف و یا پتانسیلی هست برای کیفیت. هر چه بیت ریت بالاتر باشه میشه کیفیت بالاتری رو در فایل گنجوند. معمولا شدت و قدرت صدا رو جزئی از کیفیت در نظر میگیرن...

موردی که شما اشاره کردید مربوط میشه به شدت صدای فایل. شدت صدای فایل (به صورت دقیق تر، شدت صدای هر sample) در دنیای کامپیوتر مثل دنیای واقعی بل یا دسیبل هست. شدت صدای کل فایل شما ضعیفه. باید تقویتش کنید. راهش اینه که افکت Normalization رو روی فایل اعمال کنید. مثلا توسط نرم افزاری مثل Adobe Audition.

اگه منظورتون چرایی ماجرا هست؟ مشابه اول پست باید بگم که باز هم بیت ریت تضمین صدای قوی نیست.

8. 8 کاربر از maxeemo بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال SPY.07's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    وینترهل

پيش فرض

این Album Art ها رو چجوری میشه از آهنگ برداشت یا گذاشت ؟

R e b i r t h Kurosh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    همون جا ! :دی

پيش فرض

این Album Art ها رو چجوری میشه از آهنگ برداشت یا گذاشت ؟
    این سوال البته به این تاپیک مربوط نمیشه...
    اینجا در مورد فرمت های صوتیه...

اما برای برداشتن Album Art ، در نرم افزار Winamp روی آهنگ right click کرده و بعد از رفتن به View File Info ، از تب دوم یعنی Artwork ، می تونید Album Art رو حذف یا با فایل دیگه ای جایگزین کنید...اگه اسم خواننده و آلبوم درست باشه هم می تونید با Download از اینترنت کاور مربوطه رو دریافت کنید...

در Jetaudio هم به همین شکل بعد از right click کردن روی آهنگ ، Edit Tag رو می زنید و از قسمت Picture کاور مورد نظر رو اصلاح می کنید...

11. 2 کاربر از Kurosh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز pandemonium's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    BWV 244

پيش فرض

آقا من یه آلبومی رو از زیر سنگ پیدا کردم خیلی هم حجیم هست و کیفیتش باید بالا بشه .

حالا میبینم فرمت فایل هاش m4a هست .

winamp و سایر برنامه های پلیر ام نمیتونند این فایل ها رو اجرا کنند .

سرچ کردم یه جا هم پلاگین m4a برای winamp معرفی کرده بود که کارساز نشد و باز هم فرقی نکرد.

یه جا خوندم winamp از نسخه 5.1 به بعد بدون نیاز به هر پلاگینی ،خودش این فرمت رو اجرا میکنه .
    البته به جز m4a های نوع aac
    (یه همچین چیزی)

winamp من نسخه 5.56 هست ولی باز هم این ها رو اجرا نمیکنه .
    یعنی اینها نوع aac هستند؟

چی کار کنم برای حل این مشکل و اجرای این فایل ها .

اصلا این فرمت m4a و قضایاش چی هست .
    (عیچ وقت پیگیر بحث های فنی نشدم )

پلاگینی چیزی برای winamp ،یا کلا Codec ای برای رفع کلی این مشکل چی هست؟

ممنون.

R e b i r t h Kurosh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    همون جا ! :دی

پيش فرض

آقا من یه آلبومی رو از زیر سنگ پیدا کردم خیلی هم حجیم هست و کیفیتش باید بالا بشه .

حالا میبینم فرمت فایل هاش m4a هست .

winamp و سایر برنامه های پلیر ام نمیتونند این فایل ها رو اجرا کنند .

سرچ کردم یه جا هم پلاگین m4a برای winamp معرفی کرده بود که کارساز نشد و باز هم فرقی نکرد.

یه جا خوندم winamp از نسخه 5.1 به بعد بدون نیاز به هر پلاگینی ،خودش این فرمت رو اجرا میکنه .
    البته به جز m4a های نوع aac
    (یه همچین چیزی)

winamp من نسخه 5.56 هست ولی باز هم این ها رو اجرا نمیکنه .
    یعنی اینها نوع aac هستند؟

چی کار کنم برای حل این مشکل و اجرای این فایل ها .

اصلا این فرمت m4a و قضایاش چی هست .
    (عیچ وقت پیگیر بحث های فنی نشدم )

پلاگینی چیزی برای winamp ،یا کلا Codec ای برای رفع کلی این مشکل چی هست؟

ممنون.
    البته حمید جان و دیگر اساتید فن! میان نظر تخصصی میدن! : دی
    ولی اینا رو تست کن ببین چی میشه:

Download MP4 Input Plugin (for Winamp2/5) 2.1 beta
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

کد:

======================

AAD2v20100614 CVS snapshot for Win32
    کد:
    کد:

14. 2 کاربر از Kurosh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز pandemonium's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    BWV 244

پيش فرض

البته حمید جان و دیگر اساتید فن! میان نظر تخصصی میدن! : دی
    ولی اینا رو تست کن ببین چی میشه:

Download MP4 Input Plugin (for Winamp2/5) 2.1 beta
    کد:

کد:

======================

AAD2v20100614 CVS snapshot for Win32
    کد:
    کد:

امتحان کردم هیچ کدوم اینها جواب نداد !

پلاگین اول رو که کپی کردم . بعدش winamp موقع اجرای اون آهنگ ها پیغام میده : unsupported format
    Last edited by pandemonium; 20-06-2010 at 10:45.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •