تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 9 اولاول 1234567 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 88

نام تاپيک: لاستیک مناسب برای تیبا و ریو از نظر کارشناسی

اگه نباشه جاش خالی می مونه TIBA-NAVID's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

من نمیخوام ماشین مثل تانک بشه و از این که هست بالاتر بره. اما چون تیبا یکم لاغره میخوام از این حالت در بیاد و کمی هم توی گلگیر پر بشه.ترجیها دوست ندارم دست به ارتفاع بزنم

به نظرتون از نظر ظاهر این تایر تیبای سفیدی که گذاشتم چه قدر ارتفاعو عوض کرده؟
    این تایرایی که من برای تیبا تئوری نشون دادم که معادل هستن بهترین سایزها برای تیبا هستن.
    اگه میخواین لاستیک کمی پهن تر بشه که هم زیباییو بیشتر کنه هم ترمز گیری بهتر بشه و مصرف زیاد نشه و فرمون سفت نشه و ارتفاعم حداقل تغییرو بکنه من 185/65/13 رو براتون مناسب میدونم.(قبلا گفتم این سایز فقط 2 میلی متر ارتفاعو تغییر میده و 2 میل کم میکنه ارتفاعو.و البته این توی گلگیرو پر نمیکنه)
    اگه با این تیبای سفید رنگ که گذاشتم مشکل ندارین باید بگم این ماشین تئوری حساب میشه که ارتفاعش با تیبای اول 7 میلی متر بالاتر رفته.و البته فضای بالای گلگیر 1.5 سانت کم شده.البته باید بگم تغییر مجاز ابعاد این تایر هم در رنج استاندارده و البته لب مرز هست. اما اون بالایی اصلا میشه گفت هیچ تغییر ارتفاعی به وجود نمیاره.
    دیگه 205/60/13 هم باید بگم فقط نیم میلی متر ارتفاعو میبره بالا!!!
    یعنی عملا کاملا در رنج استاندارده.اما باید بگم عرض 205 مصرفو بالا میبره.و مشکلاتی که قبلا گفتمو داره.ازونا که بگذریم تغییر ارتفاع این سایز اصلا نمیده.
    غیر ازین سایزا رو اصلا توصیه نمیکنم.تغییر رینگ هم من که توصیه نمیدم.اگه شتاب و این مساله ها برای کسی مهم نباشه مختاره ....

فقط بگم که از این تایر 205/60/13 هم توی همین تاپیک عکس موجود هست.
    صفحه ی قبل هست. کلا این رو یادتون باشه اینکه میگین میخوام توی گلگیر پر بشه معادل با اینه که فاق لاستیک بیشتر بشه و این یعنی همون قدر که گلگیر پر بشه نصف همون قدرم ارتفاع میره بالا.
    185/65/13 که اونم خیلی خیلی از نظر ظاهر شبیه همین عکس تیبا سفیده که گذاشتم و من خودم از نزدیک فکر کردم 185/65/13 هست و متوجه نشدم در نگاه اول که 185/70/13 هست :لاستیک (185/65/13) ارتفاعو 2 میلی متر میاره پایین.گلگیرم قثط 4 میلیمتر فضاش بیشتر میشه که اینا اصلا با چشم احساس نمیشه.
    185/70/13 ارتفاعو 7 میل میبره بالا. توی گلگیرو 1.5 سانت بیشتر پر میکنه.
    205/60/13 ارتفاعش همون ارتفاع الان تیباست.ولی به دلیل درصد فاق کمترش پتانسیل کوبیدنو داره بعدا.همچنین پتانسیل مصرف بالاتر و فرمون سفت شدن و کاهش شتاب رو هرچند خیلی کم داره.
    Last edited by TIBA-NAVID; 30-07-2011 at 21:38.

2. این کاربر از TIBA-NAVID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه a5_big's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سايز لاستيك تيبا نوك مدادي اسپرته چنده ؟ استانداده ؟ فقط اين سايز ماشينو خوشكل كرده ، سايز اون ماشين سفيده اصلا قيافه ماشينو تغيير نداده

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    قائمشهر

پيش فرض

با سلام خدمت دوستان.راستش ما یه ریو ثبت نام کردیم که در شرف تحویله.میخواستم رینگ و لاستیکش رو عوض کنم و فابریک کیا رو بندازم.رینگ اسپرت فابریک کیا 14 اینچ هست و لاستیکش 185/65 ولی میخوام بجای 185/65 لاستیک 195/60 بندازم.در مورد مارک لاستیک هم اینطور که دوستان در سایر فرومها گفتن سومیتو (اگه اسمشو درست گفته باشم) یا تویو یا هانکوک هست.در مورد گیر کردن به گلگیر گفتن که شاید هانکوک گیر کنه ولی اون دو تای دیگه به هیچ وجه گیر نمیکنه و اینکه گفتن تو مصرف سوخت و شتاب و .... سومیتو اصلا" تاثیری نداره ولی هانکوک چرا.

حالا میخواستم نظر شما دوستان بخصوص نوید خان رو بدونم

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

سايز لاستيك تيبا نوك مدادي اسپرته چنده ؟ استانداده ؟ فقط اين سايز ماشينو خوشكل كرده ، سايز اون ماشين سفيده اصلا قيافه ماشينو تغيير نداده
    سلام
    من هم قبلا گفتم واقعا زیبا کرده ماشینشو با اون رینگ
    ولی قبلا هم گفته بودم فقط زیبا کرده
    یعنی جز زیبایی هیچ چیز مثبتی تو اانتخابش لحاظ نکرده و مطمئنا مشکلاتی در انتظارش خواهد بود
    1:رینگ رو اصلا رفته 15 گذاشته اصلا همین یه قلم باعث لغو گارانتی جلوبندی میشه
    2:لاستیک ایشون 195/55/15 هست
    یعنی در عمل 3.65 درصد ایجاد خطا و تغییر سایز میکنه در استاندارد لاستیک و تغییر بیش از 2.5 درصد به هیچ وجه استاندارد نیست.
    باعث ایجاد مشکل در ترمز ای بی اس میشه.
    باعث سفت شدن فرمان میشه
    باعث کوبیدن خودرو میشه چون فاق خبیلی کوتاهه
    پس نتیجه:ایشون فقط ماشینش فوق العاده قشنگه
    بعدا متوجه میشه این قشنگی چه مشکلاتی براش به وجود میاره که اولینش همون لغو گارانتی جلوبندی ماشینه
    اتفاقا به نظر من که از نزدیک دیدم اون تایر 185/65/13 که دیدم و اینجا عکسش نیست و خیلی شبیه اون تیبا سفید هست که 185/70/13 داره خیلی خیلی از لاستیک های فعلی تیبا قشنگ تر هست.
    دیگه عکس تیبایی که لاستیک کویر داره رو گذاشتم.
    با اون قابل مقایسخه نیست از نظر زیبایی
    در نظر بگیرین که چسبندگی و فرمان پذیری و کنترل و استحکام تایرهای معتبری که اسمشونو بردم به مراتب ازینایی که سایپا روی ماشین میذاره بهتره
    به مراتب ماشین نرم تر میشه
    به مراتب ترمزگیری بهتر میشه
    در کنارش هم عرض کم لاستیک ها رفع میشه
    و همین طور سوختم تغییر خاصی نمیکنه
    اما اون رینگ اسپورت مشکلاتی داره که ....
    دیگه رو ال 90 و سمند 15 میذارن
    ایشون رو تیبا رفته 15 گذاشته ...

6. 2 کاربر از TIBA-NAVID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

با سلام خدمت دوستان.راستش ما یه ریو ثبت نام کردیم که در شرف تحویله.میخواستم رینگ و لاستیکش رو عوض کنم و فابریک کیا رو بندازم.رینگ اسپرت فابریک کیا 14 اینچ هست و لاستیکش 185/65 ولی میخوام بجای 185/65 لاستیک 195/60 بندازم.در مورد مارک لاستیک هم اینطور که دوستان در سایر فرومها گفتن سومیتو (اگه اسمشو درست گفته باشم) یا تویو یا هانکوک هست.در مورد گیر کردن به گلگیر گفتن که شاید هانکوک گیر کنه ولی اون دو تای دیگه به هیچ وجه گیر نمیکنه و اینکه گفتن تو مصرف سوخت و شتاب و .... سومیتو اصلا" تاثیری نداره ولی هانکوک چرا.

حالا میخواستم نظر شما دوستان بخصوص نوید خان رو بدونم
    سلام به شما
    پیشاپیش تبریک میگم .انشالا براتون چرخش بچرخه و خوش رکاب باشه.
    اما در مورد سوالتون.
    در جریان هستم که لاستیک استاندارد ریو 14/185/65 هست منظور همون کیای خارجی هست.
    و سایپا ریتگ 13 گذاشته روش.
    الان به گمونم ریو ها هم ترمز ای بی اس دارن.
    اول بگم که ترمز ای بی اس سیستمی داره که توش شماره تایر و معادل هاش تعریف میشه.
    و اگر تغییر سایزی در قطر لاستیک داده بشه و در اون آلترناتیو ها(جایگزین ها) جا نداشته باشه و به صورت مشخص در حد اساندارد نباشه تغییر سایز باعث ایجاد خلل در عملکرد ای بی اس میشه.
    جدا ازون تغییر سایز در حد غیر استاندارد باعث به هم خوردن سیستم کیلومتر شمار میشه.
    افزایش مصرف و سفتی فرمان هم بخشی از مشکلات هست.
    اما در مورد ریو با توجه به صحبت های زیادی که با آشنایان و دوستان و همکارانی داشتم که ریو داشتن و در این مورد تحقیق کردن و تعویض انجام دادن پیشنهاد ها به صورت زیر هست.
    با توجه به اینکه ریویی که سایپا داره میده 1500 سی سی هست برای جلوگیری از کاهش شتاب پیشنهاد شده که رینگ 13 بمونه.
    (توجه:در جریان هستم که در مدل اتوماتیک ریو رینگ 14 میذارن و لاستیک اون هم مشخص هست)
    ( باید بدونیم که تیبای اتوماتیک بسیار خوشنشین تر از تیبای عادی هست)
    اما آیا این مساله به خاطر رینگ 14 اون هست؟؟؟
    خیر.به خاظر عوض شدن پهنا و عوض شدن قطر خارجی هست که در کل این مساله به وجود اومده

خلاصه ی صحبت من:
    میشه بدون عوض کردن رینگ و دادن اون هزینه رینگ با انتخاب لاستیک درست همون نرمی ، همون پایداری بهتر،همون ترمز گیری به مراتب بهتر رو داشت.اما فرمون هم سفت نشه. و ...
    چه جوری:
    لاستیک خود ریو 175/70/13 هست
    قطرش 575 میلی متر میشه
    من باشم برای ریو 2 گزینه پیشنهاد میدم و لاغیر.
    1:185/65/13
    2:185/70/13
    برا این 14 رو نمیگم چون موتور ریوی ایران اون موتوری نیست که تو خارج رو ماشین میذارن.گیریبوکسشم اون نیست.
    در ثانی تنظیمی که روی ای بی اس ست شده برای سایزهای نزدیک به 175/70/13 هست
    اگه شما 185/65/14 بذاری : قطر خارجی از 575 به 596 افزایش میبابه و 3.65 درصد خطا داره که غیر استاندارده برای سیستم ترمز ای بی اس.
    اگه شما 195/60/14 که گفتی بذاری: قطر به 590 میلی متر افزایش پیدا میکنه که 2.61 درصد خطاست.هرچند از قبلیه برای ترمز استاندارد تره اما بازم در رنج 2.5 درصدی نیست.
    (مساله عملکرد ای بی اس الان خیلی مهمه برای خودروهای جدید و لازمه این توجه ها انجام بشه)
    اگه 185/65/13 بذارین:
    قطر میشه 571 میلی متر و 4 میلی متر کم میشه. و 2 میلی متر ارتفاع ماشین میاد پایین.
    هرچند 2 میلی متذ در حد صفره و تغییر سایز این لاستیک 0.7 درصد هست و واقعا کمه و ناچیز.
    اما چون ریو ذاتا ماشین کم ارتفاعی هست جای فکر داره یه کم.اگه با ارتفاع خود ریو مشکل ندارین که این سایز خیلی استاندارده.اگه پایینه و مشکل دارین که این رد میشه(در مورد تیبا اوضاع فرق میکنه و چون تیبا ماشین بلند تری هست و حدود 1 سانتی متر بالا تره از ریو.)
    185/70/13 :
    این سایز ارتفاع ماشینتونو 7 میلیمتر بالا میبره.
    1.5 سانت از فضای گلگیرو بیشتر پر میکنه.
    درصد تغییر سایز 2.4 درصد هست. و در رنج استاندارد هست.
    نکته:
    اگر ازین سایز بخواین استفاده کنین من بهتون بازم توضیه میکنم از لاستیک قالب کوچک تر مثل تویو استفاده کنین.
    مثلا داریم لاستیک های اندونزی که تو هر سایز خیلی بزرگ تر از هم سایزهای شرکت های دیگن و با اونا ظاهر به هم میریزه.
    در کل برای شما هم در درجه اول این 2 سایزو پیشنهاد میدم.
    هم هدف شما رو براورده میکنن.
    هم هزینه 14 رو نمیذین
    هم برخی معایب 14 رو ندارن.
    اما اگر خواستین 14 بذارین باید بگم لاستیکی که شما انتخاب کردین از 185/65/14 از نظر نگاه به ای بی اس استاندارد تره.
    اما خوب مصرف سوخت هم پارامتری هست برای خودش.کاهش شتاب هم همین طور.
    اینم بگم 185/65/13 شتاب صفر ماشینو از لاستیک خود ماشین کمی بیشتر میکنه.
    ولی سایر گزینه ها همگی شتاب رو کمی از حالت اول کمتر میکنه.
    ضمنا 205/60/13 هم از نظر ای بی اس و کیلومتر شمار و سیستم ماشین کاملا معادل لاستیک خود ریو هست.
    اما بدونید که سایز 205 هم شتابو خیلی کم میکنه. هم سوختو احتمالا زیاد افزایش بده.
    اما خوب نرمی و پایداریش و فرمانش هم مطلوبه. در کل توصیه رده اول نیست
    Last edited by TIBA-NAVID; 31-07-2011 at 22:09.

8. این کاربر از TIBA-NAVID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    قائمشهر

پيش فرض

سلام به شما
    پیشاپیش تبریک میگم .انشالا براتون چرخش بچرخه و خوش رکاب باشه.
    اما در مورد سوالتون.
    در جریان هستم که لاستیک استاندارد ریو 14/185/65 هست منظور همون کیای خارجی هست.
    و سایپا ریتگ 13 گذاشته روش.
    الان به گمونم ریو ها هم ترمز ای بی اس دارن.
    اول بگم که ترمز ای بی اس سیستمی داره که توش شماره تایر و معادل هاش تعریف میشه.
    و اگر تغییر سایزی در قطر لاستیک داده بشه و در اون آلترناتیو ها(جایگزین ها) جا نداشته باشه و به صورت مشخص در حد اساندارد نباشه تغییر سایز باعث ایجاد خلل در عملکرد ای بی اس میشه.
    جدا ازون تغییر سایز در حد غیر استاندارد باعث به هم خوردن سیستم کیلومتر شمار میشه.
    افزایش مصرف و سفتی فرمان هم بخشی از مشکلات هست.
    اما در مورد ریو با توجه به صحبت های زیادی که با آشنایان و دوستان و همکارانی داشتم که ریو داشتن و در این مورد تحقیق کردن و تعویض انجام دادن پیشنهاد ها به صورت زیر هست.
    با توجه به اینکه ریویی که سایپا داره میده 1500 سی سی هست برای جلوگیری از کاهش شتاب پیشنهاد شده که رینگ 13 بمونه.
    (توجه:در جریان هستم که در مدل اتوماتیک ریو رینگ 14 میذارن و لاستیک اون هم مشخص هست)
    ( باید بدونیم که تیبای اتوماتیک بسیار خوشنشین تر از تیبای عادی هست)
    اما آیا این مساله به خاطر رینگ 14 اون هست؟؟؟
    خیر.به خاظر عوض شدن پهنا و عوض شدن قطر خارجی هست که در کل این مساله به وجود اومده

خلاصه ی صحبت من:
    میشه بدون عوض کردن رینگ و دادن اون هزینه رینگ با انتخاب لاستیک درست همون نرمی ، همون پایداری بهتر،همون ترمز گیری به مراتب بهتر رو داشت.اما فرمون هم سفت نشه. و ...
    چه جوری:
    لاستیک خود ریو 175/70/13 هست
    قطرش 575 میلی متر میشه
    من باشم برای ریو 2 گزینه پیشنهاد میدم و لاغیر.
    1:185/65/13
    2:185/70/13
    برا این 14 رو نمیگم چون موتور ریوی ایران اون موتوری نیست که تو خارج رو ماشین میذارن.گیریبوکسشم اون نیست.
    در ثانی تنظیمی که روی ای بی اس ست شده برای سایزهای نزدیک به 175/70/13 هست
    اگه شما 185/65/14 بذاری : قطر خارجی از 575 به 596 افزایش میبابه و 3.65 درصد خطا داره که غیر استاندارده برای سیستم ترمز ای بی اس.
    اگه شما 195/60/14 که گفتی بذاری: قطر به 590 میلی متر افزایش پیدا میکنه که 2.61 درصد خطاست.هرچند از قبلیه برای ترمز استاندارد تره اما بازم در رنج 2.5 درصدی نیست.
    (مساله عملکرد ای بی اس الان خیلی مهمه برای خودروهای جدید و لازمه این توجه ها انجام بشه)
    اگه 185/65/13 بذارین:
    قطر میشه 571 میلی متر و 4 میلی متر کم میشه. و 2 میلی متر ارتفاع ماشین میاد پایین.
    هرچند 2 میلی متذ در حد صفره و تغییر سایز این لاستیک 0.7 درصد هست و واقعا کمه و ناچیز.
    اما چون ریو ذاتا ماشین کم ارتفاعی هست جای فکر داره یه کم.اگه با ارتفاع خود ریو مشکل ندارین که این سایز خیلی استاندارده.اگه پایینه و مشکل دارین که این رد میشه(در مورد تیبا اوضاع فرق میکنه و چون تیبا ماشین بلند تری هست و حدود 1 سانتی متر بالا تره از ریو.)
    185/70/13 :
    این سایز ارتفاع ماشینتونو 7 میلیمتر بالا میبره.
    1.5 سانت از فضای گلگیرو بیشتر پر میکنه.
    درصد تغییر سایز 2.4 درصد هست. و در رنج استاندارد هست.
    نکته:
    اگر ازین سایز بخواین استفاده کنین من بهتون بازم توضیه میکنم از لاستیک قالب کوچک تر مثل تویو استفاده کنین.
    مثلا داریم لاستیک های اندونزی که تو هر سایز خیلی بزرگ تر از هم سایزهای شرکت های دیگن و با اونا ظاهر به هم میریزه.
    در کل برای شما هم در درجه اول این 2 سایزو پیشنهاد میدم.
    هم هدف شما رو براورده میکنن.
    هم هزینه 14 رو نمیذین
    هم برخی معایب 14 رو ندارن.
    اما اگر خواستین 14 بذارین باید بگم لاستیکی که شما انتخاب کردین از 185/65/14 از نظر نگاه به ای بی اس استاندارد تره.
    اما خوب مصرف سوخت هم پارامتری هست برای خودش.کاهش شتاب هم همین طور.
    اینم بگم 185/65/13 شتاب صفر ماشینو از لاستیک خود ماشین کمی بیشتر میکنه.
    ولی سایر گزینه ها همگی شتاب رو کمی از حالت اول کمتر میکنه.
    ضمنا 205/60/13 هم از نظر ای بی اس و کیلومتر شمار و سیستم ماشین کاملا معادل لاستیک خود ریو هست.
    اما بدونید که سایز 205 هم شتابو خیلی کم میکنه. هم سوختو احتمالا زیاد افزایش بده.
    اما خوب نرمی و پایداریش و فرمانش هم مطلوبه. در کل توصیه رده اول نیست
    با تشکر ا شما.
    فقط چند نکته میمونه :
    در تاپیک
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    بحثی درباره رینگ و لاستیک ریو مطرح شد و من همین سوال رو اونجا پرسیدم.یکی از دوستان به نام saeid3663 سفری با ریوی صفر خود داشت که در رفت با رینگ و لاستیک فابریک بوده و در برگشت با رینگ ولاستیک 195/60/14.با توجه به دارا بودن خودروی ایشون به سیستم ABS میگفت که ماشین بسیار نرمتر و با هندلینگ بهتر و البه ترمزگیری بهتر مواجه شده و تعویض رینگ و لاستیک هیچ تاثیری تو مصرف سوخت نداشته.رینگش 14 اینچی فولادی فابریک و لاستیکش هم 195/60 سومیتو ژاپنی بوده.(پست مربوطه دو تا مونده به آخر صفحه هست)(البته پستهای دیگه قبل و بخصوص بعدش هم هست)

چند وقت پیش برای کاری به یکی از نمایندگی های سایپا که سر زدم یه ریو اونجا بود که مال مسئول فروش نمایندگی بود.لاستیکش 205 با رینگ 14 بود که به نظر من زیاد به ماشین نمیومد.گفتم مصرف رو زیاد کرده؟ گفت مصرف من در سیکل ترکیبی حدود 6.5 هست.

نوید جان با توجه به توضیحات علمی که شما دادی و با توجه به صحبتهای دوستمون (saeid3663) لطف کنین یه نتیجه گیری کلی انجام بدین تا من بتونم با توجه به راهنماییهای شما عزیزان بهترین گزینه رو انتخاب کنم.
    Last edited by vahidreza_sh; 31-07-2011 at 23:23.

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

با تشکر ا شما.
    فقط چند نکته میمونه :
    در تاپیک
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    بحثی درباره رینگ و لاستیک ریو مطرح شد و من همین سوال رو اونجا پرسیدم.یکی از دوستان به نام saeid3663 سفری با ریوی صفر خود داشت که در رفت با رینگ و لاستیک فابریک بوده و در برگشت با رینگ ولاستیک 195/60/14.با توجه به دارا بودن خودروی ایشون به سیستم ABS میگفت که ماشین بسیار نرمتر و با هندلینگ بهتر و البه ترمزگیری بهتر مواجه شده و تعویض رینگ و لاستیک هیچ تاثیری تو مصرف سوخت نداشته.رینگش 14 اینچی فولادی فابریک و لاستیکش هم 195/60 سومیتو ژاپنی بوده.(پست مربوطه دو تا مونده به آخر صفحه هست)(البته پستهای دیگه قبل و بخصوص بعدش هم هست)

چند وقت پیش برای کاری به یکی از نمایندگی های سایپا که سر زدم یه ریو اونجا بود که مال مسئول فروش نمایندگی بود.لاستیکش 205 با رینگ 14 بود که به نظر من زیاد به ماشین نمیومد.گفتم مصرف رو زیاد کرده؟ گفت مصرف من در سیکل ترکیبی حدود 6.5 هست.

نوید جان با توجه به توضیحات علمی که شما دادی و با توجه به صحبتهای دوستمون (saeid3663) لطف کنین یه نتیجه گیری کلی انجام بدین تا من بتونم با توجه به راهنماییهای شما عزیزان بهترین گزینه رو انتخاب کنم.
    خوب من اول بهتر میدونم براتون چند مثال بزنم تا بیشتر به اهمیت صحبتای قبلیم واقف بشین
    (اهمیت رنج استاندارد رو در همین کیلومتر شمار نشون میدم.بقیه به این وابسته هستن)
    فرض کنیم لاستیک ریوتون همون 175/70/13 باشه.
    با سرعت 100 کیلومتر حرکت میکنین.کیلومتر شمار دقیقا 100 نشون میده.شما هم دقیقا با 100 در حال حرکتی.

.(تنظیمات سیستم دور سنج بر مبنای همون رینگ 13 و اون قطر لاستیک و حدود اون تعریف شده)
    حالا فرض کن لاستیک ماشینت 185/65/14 باشه:
    با سرعتی میری که عقربه کیلومتر شمار 100 کیلومتر نشون بده.اما شما با 100 کیلومتر حرکت نمیکنی واقعا.
    شما داری در همون لحظه با سرعت 103.7 کیلومتر حرکت میکنی.
    حالا فرض کن لاستیکت 195/60/14 باشه (همون که قبلا هم گفتم ازین 185/65/14 بهتره هرچند خودشم یه مقدار بالاتر از اون خط قرمز هست یعنی 2.5 درصد خطا نهایتا...)
    با سرعتی داری میری کخه کیلومتر شمار 100 نشون میده.اما عملا سرعت واقعیت 102.5 کیلومتره
    حالا اگه لاستیکت 185/65/13 باشه
    کیلومتر شمار 100 نشون بده ، شما داری دقیقا با 99.22 کیلومتر حرکت میکنی.
    اگه لاستیکت 185/70/13 باشه
    وقتی کیلومتر شمار 100 نشون بده .شما داری با 102.4 حرکت میکنی
    اگه لاستیکت 205/60/13 باشه
    وقتی کیلومتر شمار 100 باشه/ شما داری با 100.17 کیلومتر حرکت میکنی
    .....................
    این مثال ها رو براتون زدم تا به صورت عملی بدونین از نظر تئوری کدوم شماره استاندارد تره و مفهوم اون درصدهای خطایی که قبلا گفتمو ملموس تر متوجه بشین.
    برای اکثر خودروهای دنیا تا رنج 2.5 درصد تغییر قطر رو قابل قبول در نظر میگیرن.هرچند بعضی سازنده ها این عدد رو تا 3 درصد قابل قبول میدونن.
    اما چیزی که مسلمه.هرچه این درصد کمتر باشه.
    بهتره.از نظر کیلومتر شمار که مثال زدم
    در خودرویی که ترمز ای بی اس نداره فقط اگه کیلومتر شمار و این مقدارا زیاد از عرف خارج نباشه مشکلی پیش نمیاد
    اما در سیستم ای بی اس برای سیستم شماره لاستیک تعریف میشه و اون عملکرد خودشو بر اساس قطر لاستیک انجام میده
    و البته براش جایگزین هم گذاشتنو یه مقدار حدودی هست.مثلا چند سایز لاستیک رو با یه گزینه ا هم شامل میشه
    گزینه 2 اون باز یه سری سایز دیگس که به هم نزدیک ترن
    گزینه 3 باز یه سری سایز دیگه که هم قطر ترن
    و الی آخر
    اگر قطر لاستیک از حد استاندارد خارج باشه احتمال اینکه مثلا ای بی اس که باید در سرعت 10 کیلومتر فعال بشه در 12 کیلومتر فعال بشه هست .مثال زدم فقط.
    ماشین بی ای بی اس فقط نگاه کنه که فرمان سفت نشه .
    سوخت زیاد نشه.
    ماشین نکوبه.
    شتاب کم نشه کافیه
    اما ماشین ای بی اس دار باید با کمی دقت بیشتر انتخاب کنه.
    در هر صورت سایزی که میخواین از مثال های بالا که خارج نیست.
    ویژگی های همشونم قبلا گفتم.
    فقط بگم که 185/70/13 یه سایزی هست که اگر اینخواستید بگیرید بهتره از برندی استفاده بشه که قالب کوچک تر باشه.
    بعضا در همه ی سایزها هستند لاستیک های قالب بزرگ
    مثلا 175/70/13 دیدم که از لاستیک 185 عرضش بیشتره.!!!!
    در مورد 185/70/13 با اینکه در رنج استاندرده اما اگه یه ذره لاستیکش قالب کوچکتر باشه استاندارد تر میشه و اگه مثل بعضیا بزرگ باشه از استاندارد خارج میشه.
    185/65/13 و 205/60/13 که از نظر این توضیحات کاملا استانداردن فقط 185/65 2 میل ماشینوپایین میاره.
    205 هم من که توصیه نمیکنم.البته عکس تیبا با این لاستیکو گذاشتم.
    ظاهرش شاید قشنگم باشه اما من فکر میکنم از 185 یا دیگه خونه ی پرش 195 عریض تر به جلوبندی فشار میاره و مصرفو هم ...
    در مورد اون دوست هم که گفتین:
    195/60/14 2.6 درصد تغییر سایز داره و میشه گفت روی لب مرز هست. و قابل قبوله.اما خوب
    باید دونست که کمی شتاب اولیه نسبت به 175/70/13 کاهش پیدا کرده.در ضمن اون نرمی و هندلینگ بهتر و چسبندگی و مزیت ها رو که گفتن به خاطر لاستیک بهتر نسبت به ایرانی های بی کیفیت خودمون و همین طور افزایش عرض هست.
    مسلمه که پایداری خودرو و ترمز گیری وقتی لاستیک 185/ 195 205 باشه از 175 بیشتر میشه
    اصلا با توجه به شتاب ریو و تیبا این لاستیک یکی از مضراتش همین کمی سطح اصطکاکشه که مخصوصا در زمستون و برف خیلی ممکنه باعث زحمت بشه و لیز بخوره و ترمز خوب نگیره.
    چسبندگی لاستیکم موثره که مسلما لاستیک ژاپن و در این مورد مخصوصا کره قابل قیاس با ایرانی نیست
    اما این مزایا رو با همون رینگ 13 هم میشه به دست آورد.
    میشه جوری انتخاب کرد که شتابو از دست ندی.هزینه زیادم نکنی.بنزینتم زیاد نشه.فرمان پذیریتم خوب بشه.کنترلتم.و ....
    همین مطالب رو مطالعه بکنین با توجه به توضیحاتی که بهتون دادم میتونین انتخاب بهتری داشته باشین.
    این سایزایی که من گفتم براتون استاندارد بودن.
    مثلا 14 اگه بخواین بندازین
    استاندارد ترین سایزش 185/60/14 هست
    اما متاسفانه خیلی کم یابه.185/65/14 هست. اما این سایز تو ایران کمه.اما اگر بود خیالتون راحت که استاندارد استاندارده.
    اما بازم در مورد رینگ 13 و سایزایی که گفتم میشه بدون تغییر رینگ خیلی مشکلات رو رفع کرد.
    هم ظاهر بهتر بشه.هم عملکرد بهتر بشه.
    توضیحات رو سعی کردم به کامل ترین شکل ممکن بذارم
    Last edited by TIBA-NAVID; 01-08-2011 at 00:25.

11. 2 کاربر از TIBA-NAVID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    قائمشهر

پيش فرض

خوب من اول بهتر میدونم براتون چند مثال بزنم تا بیشتر به اهمیت صحبتای قبلیم واقف بشین
    (اهمیت رنج استاندارد رو در همین کیلومتر شمار نشون میدم.بقیه به این وابسته هستن)
    فرض کنیم لاستیک ریوتون همون 175/70/13 باشه.
    با سرعت 100 کیلومتر حرکت میکنین.کیلومتر شمار دقیقا 100 نشون میده.شما هم دقیقا با 100 در حال حرکتی.

.(تنظیمات سیستم دور سنج بر مبنای همون رینگ 13 و اون قطر لاستیک و حدود اون تعریف شده)
    حالا فرض کن لاستیک ماشینت 185/65/14 باشه:
    با سرعتی میری که عقربه کیلومتر شمار 100 کیلومتر نشون بده.اما شما با 100 کیلومتر حرکت نمیکنی واقعا.
    شما داری در همون لحظه با سرعت 103.7 کیلومتر حرکت میکنی.
    حالا فرض کن لاستیکت 195/60/14 باشه (همون که قبلا هم گفتم ازین 185/65/14 بهتره هرچند خودشم یه مقدار بالاتر از اون خط قرمز هست یعنی 2.5 درصد خطا نهایتا...)
    با سرعتی داری میری کخه کیلومتر شمار 100 نشون میده.اما عملا سرعت واقعیت 102.5 کیلومتره
    حالا اگه لاستیکت 185/65/13 باشه
    کیلومتر شمار 100 نشون بده ، شما داری دقیقا با 99.22 کیلومتر حرکت میکنی.
    اگه لاستیکت 185/70/13 باشه
    وقتی کیلومتر شمار 100 نشون بده .شما داری با 102.4 حرکت میکنی
    اگه لاستیکت 205/60/13 باشه
    وقتی کیلومتر شمار 100 باشه/ شما داری با 100.17 کیلومتر حرکت میکنی
    .....................
    این مثال ها رو براتون زدم تا به صورت عملی بدونین از نظر تئوری کدوم شماره استاندارد تره و مفهوم اون درصدهای خطایی که قبلا گفتمو ملموس تر متوجه بشین.
    برای اکثر خودروهای دنیا تا رنج 2.5 درصد تغییر قطر رو قابل قبول در نظر میگیرن.هرچند بعضی سازنده ها این عدد رو تا 3 درصد قابل قبول میدونن.
    اما چیزی که مسلمه.هرچه این درصد کمتر باشه.
    بهتره.از نظر کیلومتر شمار که مثال زدم
    در خودرویی که ترمز ای بی اس نداره فقط اگه کیلومتر شمار و این مقدارا زیاد از عرف خارج نباشه مشکلی پیش نمیاد
    اما در سیستم ای بی اس برای سیستم شماره لاستیک تعریف میشه و اون عملکرد خودشو بر اساس قطر لاستیک انجام میده
    و البته براش جایگزین هم گذاشتنو یه مقدار حدودی هست.مثلا چند سایز لاستیک رو با یه گزینه ا هم شامل میشه
    گزینه 2 اون باز یه سری سایز دیگس که به هم نزدیک ترن
    گزینه 3 باز یه سری سایز دیگه که هم قطر ترن
    و الی آخر
    اگر قطر لاستیک از حد استاندارد خارج باشه احتمال اینکه مثلا ای بی اس که باید در سرعت 10 کیلومتر فعال بشه در 12 کیلومتر فعال بشه هست .مثال زدم فقط.
    ماشین بی ای بی اس فقط نگاه کنه که فرمان سفت نشه .
    سوخت زیاد نشه.
    ماشین نکوبه.
    شتاب کم نشه کافیه
    اما ماشین ای بی اس دار باید با کمی دقت بیشتر انتخاب کنه.
    در هر صورت سایزی که میخواین از مثال های بالا که خارج نیست.
    ویژگی های همشونم قبلا گفتم.
    فقط بگم که 185/70/13 یه سایزی هست که اگر اینخواستید بگیرید بهتره از برندی استفاده بشه که قالب کوچک تر باشه.
    بعضا در همه ی سایزها هستند لاستیک های قالب بزرگ
    مثلا 175/70/13 دیدم که از لاستیک 185 عرضش بیشتره.!!!!
    در مورد 185/70/13 با اینکه در رنج استاندرده اما اگه یه ذره لاستیکش قالب کوچکتر باشه استاندارد تر میشه و اگه مثل بعضیا بزرگ باشه از استاندارد خارج میشه.
    185/65/13 و 205/60/13 که از نظر این توضیحات کاملا استانداردن فقط 185/65 2 میل ماشینوپایین میاره.
    205 هم من که توصیه نمیکنم.البته عکس تیبا با این لاستیکو گذاشتم.
    ظاهرش شاید قشنگم باشه اما من فکر میکنم از 185 یا دیگه خونه ی پرش 195 عریض تر به جلوبندی فشار میاره و مصرفو هم ...
    در مورد اون دوست هم که گفتین:
    195/60/14 2.6 درصد تغییر سایز داره و میشه گفت روی لب مرز هست. و قابل قبوله.اما خوب
    باید دونست که کمی شتاب اولیه نسبت به 175/70/13 کاهش پیدا کرده.در ضمن اون نرمی و هندلینگ بهتر و چسبندگی و مزیت ها رو که گفتن به خاطر لاستیک بهتر نسبت به ایرانی های بی کیفیت خودمون و همین طور افزایش عرض هست.
    مسلمه که پایداری خودرو و ترمز گیری وقتی لاستیک 185/ 195 205 باشه از 175 بیشتر میشه
    اصلا با توجه به شتاب ریو و تیبا این لاستیک یکی از مضراتش همین کمی سطح اصطکاکشه که مخصوصا در زمستون و برف خیلی ممکنه باعث زحمت بشه و لیز بخوره و ترمز خوب نگیره.
    چسبندگی لاستیکم موثره که مسلما لاستیک ژاپن و در این مورد مخصوصا کره قابل قیاس با ایرانی نیست
    اما این مزایا رو با همون رینگ 13 هم میشه به دست آورد.
    میشه جوری انتخاب کرد که شتابو از دست ندی.هزینه زیادم نکنی.بنزینتم زیاد نشه.فرمان پذیریتم خوب بشه.کنترلتم.و ....
    همین مطالب رو مطالعه بکنین با توجه به توضیحاتی که بهتون دادم میتونین انتخاب بهتری داشته باشین.
    این سایزایی که من گفتم براتون استاندارد بودن.
    مثلا 14 اگه بخواین بندازین
    استاندارد ترین سایزش 185/60/14 هست
    اما متاسفانه خیلی کم یابه.185/65/14 هست. اما این سایز تو ایران کمه.اما اگر بود خیالتون راحت که استاندارد استاندارده.
    اما بازم در مورد رینگ 13 و سایزایی که گفتم میشه بدون تغییر رینگ خیلی مشکلات رو رفع کرد.
    هم ظاهر بهتر بشه.هم عملکرد بهتر بشه.
    توضیحات رو سعی کردم به کامل ترین شکل ممکن بذارم
    باز هم ممنون از توضیحات شما.یه سری سوالات دیگه برام پیش اومده.شما در مورد ABS و ECU وسایر قطعات برای مچ شدن با لاستیک صحبت کردید و گفتید این قطعات با سایز لاستیک باید همخوانی داشته باشن.حرفتون کاملا" قبول.ولی همونطور که میدونید اکثر قطعات ریو وارداتی هست.همین سیستم ABS هم که چند وقتی نصبه اینطور که من از عکسهایی که داخل فوروم های دیگه دیدم،روش زده بود MANDO KIA.پس نتیجه که ABS کره ایه.در مورد ECU هم من فکر میکنم هنوز باید کره ای باشه.
    حالا با این اوصاف چون ABS کره ای هست وسایز فابریک کره 185/16/14 هست به نظر شما سایز 195/60/14 مشکلی ایجاد میکنه؟

(این رو هم تو پرانتز بگم که همسایمون سال 86 سمند LX سال خریدن که جزو سری های اول ABS دار ها بود.روی ماشین از طرف کارخونه سایز 185/65/15 وصل بود.همسایمون لاستیکاشو با سایز 205/60 مارک فالکن عوض کرد و هیچ مشکلی از بابت ABS نداره یعنی خداییش اگه ماشینش ABS نداشت تا حالا 10 بار تصادف کرده بود)

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

باز هم ممنون از توضیحات شما.یه سری سوالات دیگه برام پیش اومده.شما در مورد ABS و ECU وسایر قطعات برای مچ شدن با لاستیک صحبت کردید و گفتید این قطعات با سایز لاستیک باید همخوانی داشته باشن.حرفتون کاملا" قبول.ولی همونطور که میدونید اکثر قطعات ریو وارداتی هست.همین سیستم ABS هم که چند وقتی نصبه اینطور که من از عکسهایی که داخل فوروم های دیگه دیدم،روش زده بود MANDO KIA.پس نتیجه که ABS کره ایه.در مورد ECU هم من فکر میکنم هنوز باید کره ای باشه.
    حالا با این اوصاف چون ABS کره ای هست وسایز فابریک کره 185/16/14 هست به نظر شما سایز 195/60/14 مشکلی ایجاد میکنه؟

(این رو هم تو پرانتز بگم که همسایمون سال 86 سمند LX سال خریدن که جزو سری های اول ABS دار ها بود.روی ماشین از طرف کارخونه سایز 185/65/15 وصل بود.همسایمون لاستیکاشو با سایز 205/60 مارک فالکن عوض کرد و هیچ مشکلی از بابت ABS نداره یعنی خداییش اگه ماشینش ABS نداشت تا حالا 10 بار تصادف کرده بود)

دوست عزیز من تئوری وحساب شده تمام موارد مربوطه رو گفتم.
    اما نگفتم ای بی اس عمل نمیکنه.
    گفتم در عملکردش با گذاشتن لاستیک غیر استاندارد خلل واقع میشه
    مثالم زدم.
    مثلا وقتی باید رو سرعت ایکس کیلومتر حتما فعال بشه
    اگه لاستیک از رنج غیر استاندارد باشه در سرعت ایکس به علاوه زد فعال میشه
    حالا بسته به اون انجراف از حالت استاندارد اون مقدار خطا متفاوت خواهد بود.
    حالا من ایده آل ترین حالت ها و حساب شده رو بهتونگفتم.
    اگر ملاک بخواد اینجور باشه که چون پسر خاله ی من فلان کارو کرده و میگه مشکل ندارم و عالیه پس بهترین سایزه من به این نظر اعتقاد ندارم.
    پرایدی دیدم که رینگ 16 اسپورت داشت.
    از صاحبش میپرسیدی میگفت بهترین رینگه برای پراید.
    اما عقل سلیم اونجا چیز دیگه ای میگفت.
    مثال بزرگ شده زدم تا بیشتر حرفم و منظورم مشخص بشه.
    ما یه موقع ایجاد خطا داریم.
    یه موقع اصلا عدم عملکرد داریم.
    من با توجه به همه ی جهات اون گزینه ها رو گفتم
    گمان میکنین شرکت سایپا که قدرت ریو رو عوض کرده با مشابه خارجیش
    آیا دیگه اینقدر بی فکر هستن که لاستیک و رینگ 13 رو با توجه به قدرت جدیدش بذارن رو ماشین و نفهمن که باید تنطیمات ای سی یو رو هماهنگ تنظیم کنن؟
    فرض که 1 درصد قطعات عینا خود ریو کیا باشه که مطمئن باشین نیست
    اگر بود سایپا خودش از بازار خبر داره
    میدونه 14 بیشتر طرفدار داره
    اما میدونه که قدرت ماشین اومده پایین
    و میدونن چه کردن
    که حالا رینگو 13 کردن تا شتاب افت نکنه و .....
    بازم من همه ی توضیحات رو مفصل در بخش های قبل دادم.
    کامل و مفصل هم توضیح دادم.
    قصدم راهنمایی بود.
    دیگه این شمایین که تصمیم گیرین و میتونین خودتون فکر کنین و تصمیم بگیرین.
    من خودم فردی هستم که همه ی جوانب رو در نظر میگیرم همیشه و کاری انجام میدم
    موفق باشید

یه توضیحماضافه کنم که ای سی یو تنظیماتش رو در کارخونه میتونن طوری ست کننکه برای رینگ 13 و اونشماره تعریف بشه
    که حتی اگه این ای سی یو و سیستم ای بی اس عینا یکی باشد
    مطمئن باشین تعریفی که سایپا کرده برای رینگ 13 و قطر جدید لاستیکه نه لاسنیکی که کیا گذاشته قبلا
    چون اگ این کار رو نکنن خود ماشین صفر عملکرد ای بی اسش مورد دار میشه!!!
    مطمئن باشین تنظیماتش رو تغییر دادن حتی اگر 1درصد قطعه عینا یکسان باشه با کیا.
    Last edited by TIBA-NAVID; 02-08-2011 at 17:54.

14. 2 کاربر از TIBA-NAVID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    قائمشهر

پيش فرض

دوست عزیز من تئوری وحساب شده تمام موارد مربوطه رو گفتم.
    اما نگفتم ای بی اس عمل نمیکنه.
    گفتم در عملکردش با گذاشتن لاستیک غیر استاندارد خلل واقع میشه
    مثالم زدم.
    مثلا وقتی باید رو سرعت ایکس کیلومتر حتما فعال بشه
    اگه لاستیک از رنج غیر استاندارد باشه در سرعت ایکس به علاوه زد فعال میشه
    حالا بسته به اون انجراف از حالت استاندارد اون مقدار خطا متفاوت خواهد بود.
    حالا من ایده آل ترین حالت ها و حساب شده رو بهتونگفتم.
    اگر ملاک بخواد اینجور باشه که چون پسر خاله ی من فلان کارو کرده و میگه مشکل ندارم و عالیه پس بهترین سایزه من به این نظر اعتقاد ندارم.
    پرایدی دیدم که رینگ 16 اسپورت داشت.
    از صاحبش میپرسیدی میگفت بهترین رینگه برای پراید.
    اما عقل سلیم اونجا چیز دیگه ای میگفت.
    مثال بزرگ شده زدم تا بیشتر حرفم و منظورم مشخص بشه.
    ما یه موقع ایجاد خطا داریم.
    یه موقع اصلا عدم عملکرد داریم.
    من با توجه به همه ی جهات اون گزینه ها رو گفتم
    گمان میکنین شرکت سایپا که قدرت ریو رو عوض کرده با مشابه خارجیش
    آیا دیگه اینقدر بی فکر هستن که لاستیک و رینگ 13 رو با توجه به قدرت جدیدش بذارن رو ماشین و نفهمن که باید تنطیمات ای سی یو رو هماهنگ تنظیم کنن؟
    فرض که 1 درصد قطعات عینا خود ریو کیا باشه که مطمئن باشین نیست
    اگر بود سایپا خودش از بازار خبر داره
    میدونه 14 بیشتر طرفدار داره
    اما میدونه که قدرت ماشین اومده پایین
    و میدونن چه کردن
    که حالا رینگو 13 کردن تا شتاب افت نکنه و .....
    بازم من همه ی توضیحات رو مفصل در بخش های قبل دادم.
    کامل و مفصل هم توضیح دادم.
    قصدم راهنمایی بود.
    دیگه این شمایین که تصمیم گیرین و میتونین خودتون فکر کنین و تصمیم بگیرین.
    من خودم فردی هستم که همه ی جوانب رو در نظر میگیرم همیشه و کاری انجام میدم
    موفق باشید

با سلام.بعد از خوندن مطالب شما یه سری به tuningtalk.com و اون دوستمون که لاستیک 195/60/14رو گذاشته بود تجربه رانندگب بعد از دو ماه رو گذاشت که میگفت مصرف 30 درصد بیشتر میشه.فرمون 20 درصد سفتتر میشه.لاستیکای جلو هم به گلگیر گیر میکرد و الان هم دنبال تعویض با لاستیک 185/65 هست.
    توی اون فوروم هم زده بود که موتور و گیربکس ریو ایران با کره ای اصل فرق داره و به همین دلیل رینگ کوچک شده. ولی میخوام بدونم که چه فرقی بین ریو اوتومات با ریو دنده دستی هست که رینگ و لاستیکشون با هم فرق داره؟

یه سوال هم از شما داشتم.الان دو تا انتخاب دارم
    1 : 185/70/13
    2 : 185/65/14
    آیا توی این دو سایز هیچ فرق محسوسی از لحاظ هندلینگ و پایداری وترمزگیری هست که ارزش تعویض رینگ با 14 رو داشته باشه؟
    باز هم از توضیحات علمی و دقیقی که تا به حال دادین ممنونم.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •