تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 12 اولاول 123456789 ... آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 118

نام تاپيک: درخواست مقالات فيزيك و نجوم (آرشيو)

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jan 2005

پيش فرض

سلام

از نظر فیزیک زمان تعریف نداره. یعنی فیزیک نمی تونه تعریف روشنی از مفهوم زمان داشته باشه. چرا که در تعریف زمان و درک زمان دچار سوالاتی بنیادی میشه که خارج از محدوده ی فیزیک هستن. توضیح این مساله یک بحث مفصل و طولانی رو نیاز داره اما به همین بسنده می کنم که در توصیف و تعریف زمان ما ناگزیر هستیم که از فلسفه استفاده کنیم.
    اما از نگاه فلسفه زمان تعریف میشه، و در فلسفه بحث های زیادی در زمینه ی ارتباط حرکت و زمان وجود داره. در فلسفه سه نظر در مورد زمان وجود داره: دسته ای هستند که منکر زمان هستند یعنی معتقدند اصلا چیزی به نام زمان وجود نداره و ان چه که عوام به کار می برند خیالی و غیر واقعیه. عده ای دیگه معتقدند که زمان واقعا وجود داره. و در نهایت گروهی هم بینابین هستند که وجودی موهومی برای زمان قائلند. یعنی زمان وجود داره ولی وجودی موهومی. که هر کدام دلایل خودشون رو دارند و بحث در این زمینه هم مفصله.
    اما ان چیزی که از بقیه معتبر تر به نظر می رسه و پذیرفته شده هست واقعیتی به نام زمان هست. یعنی اکثر فلاسفه به وجود زمان اعتقاد دارند.
    تعریف زمان نیاز به تعریف و شناخت یک سری مفاهیمه که بدون ان ها امکان توصیفش وجود نداره. من معتقد به نظریات ملاصدرا هستم . طبق نظریات صدرایی زمان بر اساس حرکت تعریف میشه. ان هم حرکت جوهری که ابداع صدرالمتالهین هست. مثلا از نظر ملاصدرا زمان وجود داره و یک واقعیت محسوب میشه. اما از طرفی زمان یک امر ذهنیه. مثلا اگر شما تعریف امر ذهنی رو ندانید دچار تناقض می شوید که چطور زمان هم واقعیه و هم ذهنی؟ اما منظور از ذهنی بودن اینه که زمان مفهومی است که بر اساس یک مفهوم واقعی و بیرونی در ذهن ساخته میشه. یعنی برداشت ذهن ما از یک واقعیت خارجیف زمان نام داره. این واقعیت همان ترتب حوادثه که در اثر حرکت به وجود میاد.

حـــــرفـه ای Renjer Babi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

سلام
    تو این تاپیک می تونی اطلاعات کاملی بدست بیاوری
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

سلام

اگه بخوای به صورت عمومی یاد بگیری چیز زیادی نمی فهمی چون هرکس نظریه ای می ده البته دوست مون قشنگ پاسخ دادن
    ولی اگه بخوای به صورت پیشرفته بفهمی باید نظری های نسبیت عام و خاص انشتین و همچنین نظریی cph رو مطالعه کنی
    که [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست

کمی بگردی می یابی

قربانت

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    Tabriz

پيش فرض جواب

سلام دوست من
    زمان چیزیه که در گرو مکانه یعنی اگه مکان وجود داشته باشه زمان معنی پیدا می کنه و اگه مکان رو حذف کنیم دیگه زمان معنی نداره . در حقیقت این خورشید و ماه و حرکت زمین و کهکشانه که باعث ایجاد زمان میشه ( این فلسفیش بود )

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

خيلي ممنون از راهنمايي !!!

پروفشنال venlo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

من اينجوري زمان رو تعريف مي كنم : عدم تكرار پذيري فعل.يعني وقتي فعل الف اتفاق مي افته ديگه امكان انجام الف وجود نداره.اين نوعي تصور من از زمانه.البته با اين تعريف از زمان در عوالم غير مادي كه همه معتقدند فرا تر از زمانه باز هم زمان وجود داره. نمي دونم كسي موافقه يا نه.

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jan 2005

پيش فرض

سلام

دوستان عزیز هیچ یک از نظریات فیزیکی زمان رو تعریف نمی کنه بلکه از چنین فاکتوری استفاده می کنه و در مورد آن حرف می زنه. مثل این که من بیام و به شما بگم پرتقال ویتامین c داره. خواص دیگه داره. تقریبا گرده. رنگهای متفاوتی می تونه داشته باشه و...
    اما اینها توصیف به حدود زمان هست و هیچ تعریفی از خود زمان ارائه نمیشه. البته من به عنوان یه فیزیکی دوست دارم همتون رو به مطالعه و یادگیری نظریه های فیزیکی ان هم نظریاتی به زیبایی نسبیت دعوت کنم اما واقعا هیچ کدام تعریف درستی از زمان میدن و در مورد چیستی آن حرف نمی زنن. می بینید هر کس هم اینجا تعریفی از زمان داده، تعریفی فیزیکی نبوده. در ضمن من هیچ جایی ندیدم که زمان رو در گرو مکان بدونه. البته با اصلاحاتی این حرف درسته اما به همین صورت که بیان شده یک گزاره ی کاملا غلطه.

کـاربـر بـاسـابـقـه saviss's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    Far far away

پيش فرض

نقل قول نوشته شده توسط mohammad24
    سلام

دوستان عزیز هیچ یک از نظریات فیزیکی زمان رو تعریف نمی کنه بلکه از چنین فاکتوری استفاده می کنه و در مورد آن حرف می زنه. مثل این که من بیام و به شما بگم پرتقال ویتامین c داره. خواص دیگه داره. تقریبا گرده. رنگهای متفاوتی می تونه داشته باشه و...
    اما اینها توصیف به حدود زمان هست و هیچ تعریفی از خود زمان ارائه نمیشه. البته من به عنوان یه فیزیکی دوست دارم همتون رو به مطالعه و یادگیری نظریه های فیزیکی ان هم نظریاتی به زیبایی نسبیت دعوت کنم اما واقعا هیچ کدام تعریف درستی از زمان میدن و در مورد چیستی آن حرف نمی زنن. می بینید هر کس هم اینجا تعریفی از زمان داده، تعریفی فیزیکی نبوده. در ضمن من هیچ جایی ندیدم که زمان رو در گرو مکان بدونه. البته با اصلاحاتی این حرف درسته اما به همین صورت که بیان شده یک گزاره ی کاملا غلطه.
    جواب جالبي بود.........
    اما زمان هم يك كميت فيزيكي و اونهم جابجائي از نقطهAبه نقطه يBهستش (حتمن كه نبايد با واحد مترو كيلو متر سنجيده بشه)
    درواقع زمان بعد از سه محور X-Y-Zنوعي جابجائيه مكانيه در بعدچهارم
    وحرف شمادرسته كاملن
    جابجائي در مكان الزامن با جابجائي در زمان همراه نيست وبالعكس
    درواقع نسبيت هم داره همينو ميگه......

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Canes Venatici

پيش فرض

سلام
    اگه مکان وجود داشته باشه زمان معنی پیدا می کنه و اگه مکان رو حذف کنیم
    خدمت دوست عزیزمون bbجان باید بگم که:
    حرف شماکاملا درست است ولی نمیشه این حرف رو به طور یقین برای زمان به کار برد مکان نمی تونه وجود نداشته باشه , چون اگه مکان نباشه هیچ چیز وجود خارجی نخواهد داشت, پس هرگز نمی توان گفت که مکان وجود نداره و یا نخواهد داشت.

به طور کلی میشه درباره زمان این رو گفت:

زمان همیشه در حال گزر است و هیچ وقت از سرعت آن کم نمیشه یا ایست نخواهد داشت.
    من شما حیوانات همه موجودات و هر چیزی رو که فکر آن رو بکنید یک ناظر است , پس زمان برای ناظر در حال اتفاق است.
    پس ما نتیجه می گیریم که زمان بر اساس ناظر یا (واضح تر) بر اساس مو قعیت ناظر در حال اتفاق و وقوع است.

حال ما می فهمیم که زمان در چند حالت قابل تغییر است :
    1.طبق گفته اینشتین اگه ما بتوانیم در طول سرعت نور (یعنی در طول سرعت 300000 کیلومتر بر ثانیه) رو هر عددی حرکت کنیم زمان از سرعت آن کاسته میشه و آنقدر کم میشه تا به صفر برسه(یعنی 300000 کیلومتر بر ثانیه)در این حالت زمان برای شما که ناظر هستید ایست کرده ولی برای من که روی زمین هستم به صورت normal در حال حرکت است.
    حال اگه شما که یک ناظر در طول این سرعت هستید بتوانید از این سرعت بگزرید زمان از صفر هم میگزره .یعنی منفی...
    حالا به چند دلیل بشر هیچ وقت نمی تواند این ناظر باشد(بشر یا هر چیز دیگه)چون هیچ قدرتی وجود نداره که بتواند همچین شتابی
    به ماده بده.پس ماده باید تبدیل به انرژی شود . خوب اگه به انرژی تبدیل شود دیگه نمی تونه به ماده برگرده.....

2.بعد یک چیز دیگه وجود داره که می تونه در زمان تغییر ایجاد کنه.(تنها چیزی که بشر فقط یک توضیح تونسته درباره آن بدهد)
    این چیزی هست که ما هیچ وقت نمی تونیم اون رو ببینیم نمی تونیم اون رو لمس کنیم بر روی آن حرکت یا فرود بیاییم ....
    فکر کنم فهمیده باشید:سیاه چاله .
    این چیزی هست که که بشر تنها توانسته درباره آن این جمله رو بگه:
    هر چیزی اعم از ماده یا انرژی که در میدان گرانشی این جسم , موجود (یا هر چیزی که اسمش رو میزاری)قرار بگیره به داخل آن کشیده میشه و جرم آن به صفر می رسه.

حالا اگه ما به داخل آن کشیده شویم (البته اگه زنده) دیگر ما هیچ موجودیتی نخواهیم داشت جرم ما به صفر می رسه و در این حال زمان که برای ما یک ناظر در اون حالت هستیم به صفر خواهد رسید یعنی زمان تنها برای ما وجود نخواهد داشت.

البته برای اطلاعات عمومی بگم که:
    اگه می خواهید بدونید که وقتی داخل یک سیاه چاله می شوید چه اتفاقی برای شما می افته پس دقت کنید:
    بدن شما از بیش از چند صد میلیارد اتم تشکیل شده.حالا تصور کنید که میشه هر یک دونه از این اتم ها رو رو به یک آهن ربا چسبوند.
    یکی یکی اتم ها از بدن شما جدا میشه . شما تبدیل به انرژی خالص خواهید شد شما در حالی که وجود دارید وجود نخواهید داشت.

ببخشید اگه کمی پیچیده شد

البته بحث های بسیار گسترده تری هم هست که من خیلی خلاصه گفتم.

قربانتون
    بابک

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •