تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 7 از 73 اولاول ... 345678910111757 ... آخرآخر
نمايش نتايج 61 به 70 از 721

نام تاپيک: پرسش و پاسخ نجومی

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

مرسی

در ضمن در تعریف زیر اون "سالانه معادل 0.0000000614 شبانه‌روز يا 0.00530 ثانيه از مدت متوسط سال شمسي حقيقي كاسته مي‌شود" یعنی چی؟
    یعنی هر 188 سال یک ثانیه از طول سال کاسته میشه؟
    و مثلا هر 188000000 سال 1000000 ثانیه از طول سال کاسته میشه و مثلا سال میشه 354 روز؟
    چون 1000000 ثانیه میشه 11 روز
    پس با این حساب در میلیون ها سال پیش طول سال بلند تر بوده؟
    اینجور که من حساب کردم اگر هر سال 0.00530 ثانیه از طول سال کم بشه حدود 5 میلیارد سال پیش که تازه زمین به وجود اومده طول سال 672 روز بوده یعنی 307 روز بلند تر از سال فعلی(البته تقریبی حساب کردم)
    درسته؟

اینو اگه میشه یه توضیحی بدین؟
    دقیقآ
    هر 188 سال 1 ثانیه از سال کاسته میشه و خورشید و زمین 1 ثانیه زودتر به اعتدالین بهاری میرسند
    بله درست حساب کردید
    هر یک میلیون ثانیه تقریبآ 11/5 روز کاسته میشه
    اگر شرایط در آغاز تولد زمین مثل الان بود بله سال تقریبآ 600 روز به بالا بود
    ولی نبوده چون هسته زمین اون موقع از آهن شکل نگرفته و نیروی گرانشی فرق میکرده و همچنین ماه متولد نشده بود و باز نیروی گرانشی فرق میکرده.....

دلیل اینکه هر 188 سال 1 ثانیه از سال کاسته میشه مربوط به حضیض خورشید ه.

اوج و حضیض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در مکانیک آسمانی، دورترین نقطه در مدار بیضوی یک شیء از گرانیگاه خود را اوج می‌گویند. به نزدیک‌ترین نقطه در مدار بیضوی نسبت به گرانیگاه، حَضیض گفته می‌شود.

سال شمسي حقيقي

مدت زمان بين دو عبور متوالي مركز خورشيد از نقطه اعتدال بهاري است و مدت متوسط آن در ساعت 12 زيجي تاريخ صِفر ژانويه 1900 ميلادي، 24219878/365 شبانه‌روز يا معادل 365 شبانه‌روز و 5 ساعت و 48 دقيقه و 97/45 ثانيه حساب شده است. مدت متوسط سال شمسي حقيقي، ثابت نيست و سالانه معادل 0.0000000614 شبانه‌روز يا 0.00530 ثانيه از مدت متوسط سال شمسي حقيقي كاسته مي‌شود. مدت متوسط سال شمسي حقيقي ثابت نيست و بر اثر تغييرات تعدادي از مشخصه هاي نجومي، تغيير مي‌كند. (صياد 1373، ص 29)

اعتدالین بهاری
    لحظه ای که مرکز زمین از مرکز خورشید در آسمان عبور میکنه، زمین به اعتدال بهاری میرسه (الان چند ساعت دیگه به اعتدال بهاری قراره برسه همون لحظه تحویل سال)
    در لحظه تحویل سال دقیقآ طول روز با طول شب یکسانه و بعد از اون روز نسبت به شب بلندتر میشه

2. 4 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2008

پيش فرض

دقیقآ
    هر 188 سال 1 ثانیه از سال کاسته میشه و خورشید و زمین 1 ثانیه زودتر به اعتدالین بهاری میرسند
    بله درست حساب کردید
    هر یک میلیون ثانیه تقریبآ 11/5 روز کاسته میشه
    اگر شرایط در آغاز تولد زمین مثل الان بود بله سال تقریبآ 600 روز به بالا بود
    ولی نبوده چون هسته زمین اون موقع از آهن شکل نگرفته و نیروی گرانشی فرق میکرده و همچنین ماه متولد نشده بود و باز نیروی گرانشی فرق میکرده.....

دلیل اینکه هر 188 سال 1 ثانیه از سال کاسته میشه مربوط به حضیض خورشید ه.

اوج و حضیض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در مکانیک آسمانی، دورترین نقطه در مدار بیضوی یک شیء از گرانیگاه خود را اوج می‌گویند. به نزدیک‌ترین نقطه در مدار بیضوی نسبت به گرانیگاه، حَضیض گفته می‌شود.

سال شمسي حقيقي

مدت زمان بين دو عبور متوالي مركز خورشيد از نقطه اعتدال بهاري است و مدت متوسط آن در ساعت 12 زيجي تاريخ صِفر ژانويه 1900 ميلادي، 24219878/365 شبانه‌روز يا معادل 365 شبانه‌روز و 5 ساعت و 48 دقيقه و 97/45 ثانيه حساب شده است. مدت متوسط سال شمسي حقيقي، ثابت نيست و سالانه معادل 0.0000000614 شبانه‌روز يا 0.00530 ثانيه از مدت متوسط سال شمسي حقيقي كاسته مي‌شود. مدت متوسط سال شمسي حقيقي ثابت نيست و بر اثر تغييرات تعدادي از مشخصه هاي نجومي، تغيير مي‌كند. (صياد 1373، ص 29)

اعتدالین بهاری
    لحظه ای که مرکز زمین از مرکز خورشید در آسمان عبور میکنه، زمین به اعتدال بهاری میرسه (الان چند ساعت دیگه به اعتدال بهاری قراره برسه همون لحظه تحویل سال)
    در لحظه تحویل سال دقیقآ طول روز با طول شب یکسانه و بعد از اون روز نسبت به شب بلندتر میشه
    پس در چند صد میلیون سال اینده مدت گردش زمین به دور خورشید چندین روز کاهش پیدا میکنه ؟
    من حساب کردم در 2 میلیارد سال دیگه 120 روز سال کوتاهتر میشه و میشه 245 روز
    خوب این مساله حیات در کره زمین رو به خطر نمیندازه؟
    طول فصل ها هم فکر کنم تغییر میکنن اینجوری؟

اون 0.00530 در آینده هم ثابته یا ممکنه تغییر کنه؟

خوب با کوتاه شدن طول سال سرعت گردش زمین به دور خورشید افزایش پیدا نمی کنه یا مدارش به خورشید نزدیکتر نمیشه؟
    چون سرعت حرکت انتقالی با فاصله از خورشید رابطه مستقیم داره دیگه درسته؟
    Last edited by Golbarg01; 20-03-2012 at 12:03.

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

با فرض ثابت ماندن شرایط کنونی (که نزدیک به 0 ه احتمالش)
    هر 16 میلیون و 243 هزار سال یک روز کاسته میشه.
    طول فصول 6 ساعت کم میشه هر 16 میلیون سال
    برای حیات زمین هم هیچ تهدیدی نیست

ممکنه تغییر کنه
    چون حضیض خورشید قطعآ تغییر خواهد کرد

خوب با کوتاه شدن طول سال سرعت گردش زمین به دور خورشید افزایش پیدا نمی کنه یا مدارش به خورشید نزدیکتر نمیشه؟

بله دیگه تغییر سرعت یا مدار روی طول سال اثر خواهد گذاشت

بله درسته

این قضییه اونقدر بی اهمیت هست که اصلآ به حساب نمیاد
    1 ثانیه در 188 سال خیلی ناچیزه
    زمین به تغییرات شدیدتری دچار شده و خواهد شد که سرعت و مدارش رو محسوس تغییر بده

تغییرات آب و هوایی موجب تغییر سرعت گردش زمین خواهد شد
    یا زلزله ای مثل شیلی و هائیتی اونقدر شدید بود که مدار زمین رو کج تر کرد (در حد کسری از میلیمتر) و موجب کوتاه شدن روزها ( در حد کثری از ثانیه شد)

5. 3 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Sep 2008

پيش فرض

با فرض ثابت ماندن شرایط کنونی (که نزدیک به 0 ه احتمالش)
    هر 16 میلیون و 243 هزار سال یک روز کاسته میشه.
    طول فصول 6 ساعت کم میشه هر 16 میلیون سال
    برای حیات زمین هم هیچ تهدیدی نیست

ممکنه تغییر کنه
    چون حضیض خورشید قطعآ تغییر خواهد کرد

بله دیگه تغییر سرعت یا مدار روی طول سال اثر خواهد گذاشت

بله درسته

این قضییه اونقدر بی اهمیت هست که اصلآ به حساب نمیاد
    1 ثانیه در 188 سال خیلی ناچیزه
    زمین به تغییرات شدیدتری دچار شده و خواهد شد که سرعت و مدارش رو محسوس تغییر بده

تغییرات آب و هوایی موجب تغییر سرعت گردش زمین خواهد شد
    یا زلزله ای مثل شیلی و هائیتی اونقدر شدید بود که مدار زمین رو کج تر کرد (در حد کسری از میلیمتر) و موجب کوتاه شدن روزها ( در حد کثری از ثانیه شد)
    ممنون
    طول شبانه روز هم در حالت تغییر هست؟
    یعنی در اینده ممکنه طول روز بلند تر یا کوتاه تر بشه؟
    ضمنا مگه طول شبانه روز 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه نیست؟
    پس چرا ما شبانه روز رو 24 ساعت حساب می کنیم؟
    منظورم اینه که این 4 دقیقه اختلاف با روز حقیقی چی میشه این وسط؟

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

سلام
    طول شبانه روز متوسط خورشیدی 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه ای که شما فرمودید هست
    ولی این زمان متوسط و میانگین ه
    یعنی معنیش این نیست که زمین در این مدت دقیقآ بدور خودش میچرخه
    برخی مواقع چرخش وضعی زمین کندتر از این مقدار و عدد از 24 ساعت هم عبور میکنه
    یعنی طول یک روز در برخی مواقع 24 ساعت و مثلآ 15 ثانیه هم میشه
    ما متوسط این مقدار رو برای هماهنگی ساعتهای جهانی و سنجش زمان در نظر میگیریم و طبق قرارداد بین المللی 24:00:00 ساعت در نظر میگیریم
    حالا این اختلاف چند ثانیه ای تاثیری در طول شبانه روز بطور محسوس ایجاد نمیکنه
    چون از یه طرف کمتر از 24 ساعت ه
    در برخی مواقع هم بیشتر از 24 ساعت ه
    و این در بلند مدت تاثیر محسوس نمیزاره

یعنی در اینده ممکنه طول روز بلند تر یا کوتاه تر بشه؟
    بله احتمالش زیاده
    شاید در 2 میلیون سال دیگه 25 ساعت بشه
    ولی در صورتی که فاکتورهای دیگه تغییر نکنه (کجی محور زمین - تغییرات جوی - گرانش زمین - گرانش ماه.....)

8. 3 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال کلوپ گوشی ها mahyarSAMSUNG's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    تهران - درقرمزـه

پيش فرض

خیلی به نجوم علاقه دارم ... به دلم مونده از تلسکوب ستاره ها و سیارات رو نگاه کنم ببینم چطوری دیده میشن ....

میشه بهم بگین این چیه ؟ تا اونجایی که من میدونم پلوتو قمر نداره پس این چیه ؟... یه چیز جالبی هم که داره عین ماه خودمون از روی سیاره خودش فقط یک طرفش معلومه

اسمش کارن

یه سوال دیگه ...
    ایا دلیل بوجود اومدن فصول فقط بالا و پایین رفتن زمین ؟ چون شنیدم زمین بیضی میچخره و تاثیر داره .. ولی سوالم اینه که اگه قرار باشه توی دورترین نقطع از خورشید باشه خوب نیم کره جنوبی و شمالی باهم از خورشید دور هستن پس چه تاثیری میتونه داشته باشه که توی نیم کره جنوبی فصل فرق کنه .... اگه فقط زاویه تابش خورشید باعت به وجود اومد زمستون و تابستون میشه پس چرا وقتتی توی تابستون شب میشه ،هوا سرد نمیشه مثلا برف بیاد ...
    Last edited by mahyarSAMSUNG; 16-04-2012 at 20:54.

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

خیلی به نجوم علاقه دارم ... به دلم مونده از تلسکوب ستاره ها و سیارات رو نگاه کنم ببینم چطوری دیده میشن ....

میشه بهم بگین این چیه ؟ تا اونجایی که من میدونم پلوتو قمر نداره پس این چیه ؟... یه چیز جالبی هم که داره عین ماه خودمون از روی سیاره خودش فقط یک طرفش معلومه

اسمش کارن

یه سوال دیگه ...
    ایا دلیل بوجود اومدن فصول فقط بالا و پایین رفتن زمین ؟ چون شنیدم زمین بیضی میچخره و تاثیر داره .. ولی سوالم اینه که اگه قرار باشه توی دورترین نقطع از خورشید باشه خوب نیم کره جنوبی و شمالی باهم از خورشید دور هستن پس چه تاثیری میتونه داشته باشه که توی نیم کره جنوبی فصل فرق کنه .... اگه فقط زاویه تابش خورشید باعت به وجود اومد زمستون و تابستون میشه پس چرا وقتتی توی تابستون شب میشه ،هوا سرد نمیشه مثلا برف بیاد ...
    متاسفانه به Starry Night دسترسی ندارم که بررسی کنم این چیه

در مورد فصول
    ببینید بیضوی بودن مدار گردش زمین دلیل پیدایش فصول نیست
    اصلآ ربطی به بیضوی بودن مدار نداره فصول
    دلیل پیدایش فصول کجی محور زمین ه
    یه کره جغرافیایی رو نگاه کنید زمین کج مونده
    وقتی کج مونده مثلآ نیمکره شمالی رو به خورشیده، پس انرژی بیشتری میگیره و تابستون میشه اونجا، حالا هرچقدر که میخواد بچرخه و شب و روز بشه، فرقی نداره، چون رو به خورشید مونده
    از اون طرف نیمکره جنوبی پشت به خورشید مونده پس انرژی کمتری میگیره و زمستون میشه، گردش شب و روز هم تاثیری توی فصلش نمیزاره
    امیدوارم ساده تونسته باشم توضیح بدم.

11. این کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال کلوپ گوشی ها mahyarSAMSUNG's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    تهران - درقرمزـه

پيش فرض

خوب خیلی دیگه ساده توضیح دادین اگه چیزی که شما میگید باشه پس چرا سیاراتی مثل عطارد داری روزهای داغ بالای 300 درجه هستن ولی شبها به زیر صفر میشه ... بقول شما هرچی باشه داره انرژی خورشید رو میگیره دیگه پس چرا این همه اختلاف درجه ؟
    یه سوال دیگه : خواستم سیارات منظومه شمسی رو کامل از یه جا بپرسم که فاصله هرکدوم زمان چرخش و اطلاعات کامل منظومه شمسی رو داشته باشه .. فقط بروز باشه چون من شنیدم بعد از پولوتو چندین سیاره دیگه هم هستند
    سوال بعد : راسته که میگن جاذبه خورشید تا 15 میلیارد کیلومتر ؟ و از اون محدوده به بعد سیاره ای وجود نداره؟
    سوال زیاد دارم اینها رو اگه میشه جواب بدین مرسی

13. این کاربر از mahyarSAMSUNG بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

خوب خیلی دیگه ساده توضیح دادین اگه چیزی که شما میگید باشه پس چرا سیاراتی مثل عطارد داری روزهای داغ بالای 300 درجه هستن ولی شبها به زیر صفر میشه ... بقول شما هرچی باشه داره انرژی خورشید رو میگیره دیگه پس چرا این همه اختلاف درجه ؟
    یه سوال دیگه : خواستم سیارات منظومه شمسی رو کامل از یه جا بپرسم که فاصله هرکدوم زمان چرخش و اطلاعات کامل منظومه شمسی رو داشته باشه .. فقط بروز باشه چون من شنیدم بعد از پولوتو چندین سیاره دیگه هم هستند
    سوال بعد : راسته که میگن جاذبه خورشید تا 15 میلیارد کیلومتر ؟ و از اون محدوده به بعد سیاره ای وجود نداره؟
    سوال زیاد دارم اینها رو اگه میشه جواب بدین مرسی
    سلام
    پلوتو که یر دسته گروه سیارات کوتوله منظومه شمسی محسوب میشه 3 قمر داره . کارون ( شارون و چارون با تلفظ های مختلف) نیکس و هیدرا
    اما درباره سوال های این پست:
    موضوع داغ بودن روز و شب و عطارد ربطی به فصل نداره. روز و شب زمین هم اختلاف دما داره. بحث میره درباره دلیل بالا بودن اختلاف دمای روز و شب در زمین و در عطارد که چند دلیلی داره.
    1: طول شبانه روز زمین بسیار کوتاهه نسبت به عطارد. برای مدتها های بسیار بیشتری سمتی از عطارد بدون تابش میمونه و برای مدت بسیار بیشتری رو به خورشید. این واضحه که هر چه بیشتر بچسبسم به یه بخاری گرم میشیم.
    2: عطارد جو نداره. جو زمین نقش تعدیل کننده دما رو در زمین بازی میکنه. دقیقا اگر زمین هم جو نداشت شاهد روز های بسیار داغ تر و شب های بسیار سرد تری میشدیم. البته روز های به داغی عطارد نمیشد به هر حال ما از بخاری منطومه شمسی دور تریم.
    3: باز هم مثل مورد بالا نقش تعدیل کننده اقیانوس ها که توضیحات بالا رو شامل میشه.
    اطلاعات به روز منظومه شمسی . منظومه شمسی هشت سیاره داره که دورترینش میشه نپتون. پلوتو و بسیاری از اجرام ورای اون جزو سیارات کوتوله منظومه شمسی طبقه بندی شدن. اطلاعات کاملتری رو میتونید در ویکیپدیا ببینید: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    درباره جاذبه خورشید. اینکه جاذبه خورشید تا فلان جا تاثیر داره بی معنیه. دقیقا مثل نور گرانش هم مرزی برای گسترش نداره. باز هم مثل نور در فواصل طولانی از قدرت و تاثیرش کاسته میشه اما همچنان هست. دورترین عضو های سامانه خورشیدی اجرام ابر اورت هستند که تا فاصله ای بیش از 1 سال نوری از خورشید به گردش میچرخن. این اجرام تحت تاثیر گرانش دیگر ستاره های نزدیک به خورشید هستند.

15. 5 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

به گفته هاي بالا اينم اضافه ميكنم كه عطارد داراي كجي محور نيست
    كج بودن محور سيارات تاثير بسزايي در تعديل دمايي داره
    با فكر كردن به مجموع اين عوامل ميشه گفت
    بوجود اومدن حيات روي زمين واقعآ به معجزه شبيه

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

17. 3 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •