تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 51

نام تاپيک: آشتي خواهي ايرانيان

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض آشتي خواهي ايرانيان

فريدون جنيدي

واژۀ «اِير» که نام ايران از آن برآمده است ، در زبان پهلوي برابر است با «فروتن» ، و در نامه‌هايي که ايرانيان پس از اسلام نوشته‌اند همه جا کشور ايران را «مملکت‌الخاضعين» خوانده‌اند. از همه پيشتر روزبه پارسي ( ابن‌المقفع ) است که در ترجمۀ «نامۀ تنسر» چنين يادکرده، و ايرانيان را نيز «خاضعين» و پادشاه ايران را ملک‌الخاضعين خوانده است. آذرباد مانسپندان که از دانشمندان هنگام ساساني است و در اندرزنامۀ وي چنين آمده که : «به هنگام رفتن و گفتن به چربي نماز بر، چون از نماز بردن؛ پشت نمي‌شکند، و از چرب پرسيدن : دهان گندک نمي‌شود»
    نمازبردن ، دست را بر سينه نهادن، و اندکي پشت را خم کردن است که تنها در ميان ايرانيان و ايراني نژادان روان است، و ديگر مردمان چنين نمي‌کنند؛ در کتاب پنجم دينکرت ، بخش بيست و يکم چنين آمده است :
    « دربارۀ نماز بردن بمردمان : فرود آوردن سر، نيايش به اِيرمنشي ( = تواضع ) به هم‌دَهشان ( مردمان ، هم‌نوعان )»
    *
    چنين مردمان، با چنين انديشه و فرهنگ ، در گسترۀ جهان؛ آشتي مي‌جويند ، و آشتي مي‌خواهند! چون هواي کشور ميانين جهان گرم شد، و دو گروه بدنبال کشتزار و آبشخور بسوي اروپاي امروزين و آسياي مرکزي پيش رفتند، آنانکه درخانۀ پدري برجاي ماندند، نام «ايرج» را بر خود گرفتند و ايرج و ايران دو گونه از يک نام است، از ريشۀ : «اير»
    و بدانهنگام که کوچندگان از دشواري زيست در سرزمين هاي تازه بستوه رسيدند، با آهنگ جنگ؛ بسوي ايران بازگشتند، و ايرج که جنگ را نمي‌پذيرفت، بي جنگ‌افزار به پذيره ( = استقبال ) برادران شتافت :
    نبايد مرا تاج و تخت و کلاه شوم پيش ايشان دوان، بي‌سپاه
    بگويم که از شهريار زمين مداريد خشم و مجوييد کين
    دل کينه‌ورشان به دين آورم سزاوارتر زانک ، کين آورم
    و چون ايرج به برادران رسيد و خشم آنان را از بخشش فريدون ديد چنين گفت :
    من‌ايران‌نخواهم، نه‌خاور، نه‌چين نه شاهي، نه‌گسترده‌روي‌زمين
    مرا تخت ايران ؛ اگر بود، زير کنون‌گشتم از‌تاج‌و‌از‌تخت‌سير
    سپردم شما را کلاه و نگين مداريد با من شما نيز کين
    زمانه نخواهم به آزارتان وگر دور مانم، ز ديدارتان؛
    جز از کهتري نيست آيين من مباد آز و گردنکشي دين من
    و در اين گفتار، دوباره به «کهتري» که همان «ايري» و فروتني باشد رسيديم که شيوه زندگي و فرهنگ ايرانيان بود، در آغاز زماني که کشور با نام «ايران» خوانده مي‌شد.
    در برابر از «آز» و «گردنکشي» ياد مي‌شود که آزمند، بر بنياد خوي پايان ناپذير خويش همواره به جنگ و دست درازي بکشور همسايگان مي‌پردازد و گردنکش نيز کسي است که همواره بجنگ مي‌خيزد و مي‌ستيزد و خون ميريزد.
    «آز» يکي از پنج «ديو» است که در گاثاهاي زرتشت نيز از آن ياد مي‌شود : نياز، آز، رشک، کين، خشم، که هر يک از اين خويها، ديگري را ميپرورد، چنانکه نياز در زمان دراز، آز پديد ميآورد، و آز، رشک را و رشک کين را و کين خشم را، و در فرهنگ ايران باستان؛ خشم را دارندۀ درفش خونين ناميده اند، زيرا که جنگ مي افروزد، و چون نيک بنگريم سر مايه همه اين خوي ها «نياز» است، و چون چنين است مردمان را بايد نيازمند نبودن، و براي دوري از اين خوي يا «ديو»، همگان را بايستي به کار و کشاورزي روي نمودن و کشور را آباد کردن. و چون کشوري چنين باشد و بوي و رنگ گندم و ميوه و انبارهاي بسيار ...و خوراک و آساني، دختران و پسران زيبا و کوشا، و شادي [که سر مايه زندگي ايراني بوده است] و گله ها و رمه هاي فراوان و کارگاهها و کارورزان کوشا، در آن بوده باشد، چنين کسان را پرواي آن نيست که از خانه و کاشانۀ خويش دور شوند، و هزار فرسنگ آنسوتر، خانه و کاشانۀ ديگران را ويران سازند!
    چنين بود که ما، در خانه خويش نشسته بوديم و دهها بار در درازناي زمان، از سوي همسايگان خويش؛ ستم و ويراني و جنگ ديديم، و هر بار پس از يورش و جنگ، ميهن خويش را آباد کرديم، و هر بار، در ميانۀ آسايش و آرامش، ويراني و جنگ و بيداد ديديم!
    سخن ديگري که ايرج بهنگام کشته شدن بر دست برادران ميگويد چنين است که:
    ميازار موري که دانه کش است
    که جان دارد و جان شيرين خوش است
    سياه اندرون باشد و سنگدل
    که خواهد که موري شود تنگدل
    چون فرهنگ ايراني چنين فرمان مي دهد:
    «براي هر کس شادي و خوشي بايسته است.»
    «گشايش و آساني آرزومندم از براي سراسر آفرينش راست.»
    «درستي و درمان، درخواست مي کنم از براي شما مردان پارساي پاک؛ هر آنچه اندر زمين و آسمان خوب و پاک است.»
    «فروهرهاي مردان و زنان پاکدين همه کشورها را مي ستاييم.»
    «نخستين آموزگاران کيش... کشورهايي را که پيش از اين بوده اند، و پس از اين خواهند بود مي ستاييم.»
    «همه آبها را مي ستاييم. همه گياهان را مي ستاييم.»
    «بالا و ريشه گياهان را مي ستاييم.»
    چگونه توان، کسي را که فرمان از اين فرهنگ مي گيرد، بويراني جهان و کشتار و آزار و جنگ برانگيختن؟... مگر آنکه دشمن بدو يورش آورد و او:
    ز بهر بر و بوم و پيوند خويش
    همان از بر زاد و فرزند خويش
    همه سر بسر، تن به کشتن دهيم
    از آن به، که کشور بدشمن دهيم
    «کسيکه همواره در انديشه ايمني و سود خويش است، چگونه بجهان خرمي بخش، مهر خواهد ورزيد؟»

بن مایه : بنیاد نیشابور
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کاربر فعال انجمن بازی های کامپیوتری و کنسولی Captain_America's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

همچنان که صلح و آشتی مسیحیان رو باید از بردگان آفریقایی جویا شد ، آشتی خواهی ایرانیان رو هم بهتره از ملل قتل عام شده دوران باستان پرسید .
    همیشه نسخه تورانی شاهنامه رو هم بخونید.

آخر فروم باز dvd2010's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2010
    محل سكونت
    OPTICAL FIBER

پيش فرض

همچنان که صلح و آشتی مسیحیان رو باید از بردگان آفریقایی جویا شد ، آشتی خواهی ایرانیان رو هم بهتره از ملل قتل عام شده دوران باستان پرسید .
    همیشه نسخه تورانی شاهنامه رو هم بخونید.
    قبلا هم گفتم اساسا دشمنان ایران برای تحقیر کردن مردم ایران و ایرانیان با توهین به تاریخ ایران و جعل آن و تهمت زدن وکوچک کردن بزرگان مردم ایران استفاده می کنند .
    بغض کینه حسادت عقده ای بودن نبست به تاریخ با شکوه ایرانیان باعث غیر قابل قبول شدن ومردود شدن گفته های شما شده است.شما باز با توهین و تهمت زدن به ایرانیان فرهنگ نداشته خود و عقده ای بودن خود را به رخ دیگران کشیده اید.

4. 2 کاربر از dvd2010 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

قبلا هم گفتم اساسا دشمنان ایران برای تحقیر کردن مردم ایران و ایرانیان با توهین به تاریخ ایران و جعل آن و تهمت زدن وکوچک کردن بزرگان مردم ایران استفاده می کنند .
    بغض کینه حسادت عقده ای بودن نبست به تاریخ با شکوه ایرانیان باعث غیر قابل قبول شدن ومردود شدن گفته های شما شده است.شما باز با توهین و تهمت زدن به ایرانیان فرهنگ نداشته خود و عقده ای بودن خود را به رخ دیگران کشیده اید.
    شما احیانا متن دیگری برای ارسال ندارید؟ این نوشته شما در جواب تمام ارسال های اخیر من پست شده!!
    یکم هم ادبیات فارسی کار کنید ، خیلی ساختار بندی جملاتتون ضعیفه.

عضو تیم زیرنویس فارسی taghi_ramzi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

ایران هم یه کشور مثل دهها کشور دیگه

فکر نکنم هیچ کشوری تو دنیا باشه که فکر نکنه آخر فرهنگ و هنر و تاریخه و ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم.

ولی چیزی که من شخصا میبینم و با مقایسه با کشورهای دیگه که رفتم ، ایران در حال حاضر از بدترین کشورهای جهانه ، با بی فرهنگترین و نادانترین مردم و شاید فقط در مقایسه با کشورهایی مثل کومور شرقی و سومالی و اینا بشه ایران رو کمی بالا دید.

7. 2 کاربر از taghi_ramzi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2010
    محل سكونت
    OPTICAL FIBER

پيش فرض

شما احیانا متن دیگری برای ارسال ندارید؟ این نوشته شما در جواب تمام ارسال های اخیر من پست شده!!
    یکم هم ادبیات فارسی کار کنید ، خیلی ساختار بندی جملاتتون ضعیفه.
    گفته های تکراری و مردود شما پاسخ های اینچنینی را می طلبد در ضمن پاسخ های بنده را با دقت مطالعه کنید تا متوجه تفاوت های آن بشوید.
    ببین کی حرف از ادبیات فارسی میزنه!در مورد ساختاربندی شما بهتره به ساختاربندی توهمات خود بیشتر تامل کنید واقعا توهمات مریض گونه ای دارید.

9. 2 کاربر از dvd2010 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

فکر نکنم هیچ کشوری تو دنیا باشه که فکر نکنه آخر فرهنگ و هنر و تاریخه و ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم.

ولی چیزی که من شخصا میبینم و با مقایسه با کشورهای دیگه که رفتم ، ایران در حال حاضر از بدترین کشورهای جهانه ، با بی فرهنگترین و نادانترین مردم و شاید فقط در مقایسه با کشورهایی مثل کومور شرقی و سومالی و اینا بشه ایران رو کمی بالا دید.
    درود بزرگوار ، بالاخره هر کشوری یه تاریخچه ای داره و هیچ اشکالی نداره مردمش به اون تاریخچه و فرهنگش و هنرش و ... تعلق خاطر داشته باشند. مشکل از جایی شروع میشه که یه عده خودشون رو برتر میدونن و شروع به زیر سوال بردن ملل و اقوام دیگر میکنند. مثلا همین دید شما نسبت به سومالی و کومور هم از همین جنسه .
    من هم کشورهای مختلفی رفتم میتونم بگم اول از همه که نمیشه یه خصوصیت رو به کل مردم یک کشور تعمیم داشت ولی در کل یه سری خصوصیت بارز تو هر دوره ای در منطقه ای وجود داره حالا تو هر کشوری به شکل بارز من هم خصوصیات خوب هم خصوصیات بد اخلاقی و رفتاری دیدم. مردم ما هم خصوصا مشکلات اقتصادی باعث شده یه سری مشکلات فرهنگی هم فعلا ناچارا گریبانگیرش باشند.

تاريخ عضويت
    May 2010
    محل سكونت
    OPTICAL FIBER

پيش فرض

در زمان ایران باستان دقیقا چند کشور وجود داشته که شما ایران را مثل دهها کشور دیگر می دانید؟
    دید شما دچار مشکل خیلی زیادی است که ایران و مردم ایران را جز بدترین کشورهای جهان و بی فرهنگ ترین مردم دنیا می بینی!آن چیزی را که از دوروریهای خود میبینی به مردم ایران تعمیم نده.مشکل از خودت و دوروریهاته نه مردم ایران!
    البته بستگی به این داره که شما فرهنگ و دانایی را چطور معنا می کنید؟

12. 2 کاربر از dvd2010 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2010
    محل سكونت
    OPTICAL FIBER

پيش فرض

درود بزرگوار ، بالاخره هر کشوری یه تاریخچه ای داره و هیچ اشکالی نداره مردمش به اون تاریخچه و فرهنگش و هنرش و ... تعلق خاطر داشته باشند. مشکل از جایی شروع میشه که یه عده خودشون رو برتر میدونن و شروع به زیر سوال بردن ملل و اقوام دیگر میکنند. مثلا همین دید شما نسبت به سومالی و کومور هم از همین جنسه .
    من هم کشورهای مختلفی رفتم میتونم بگم اول از همه که نمیشه یه خصوصیت رو به کل مردم یک کشور تعمیم داشت ولی در کل یه سری خصوصیت بارز تو هر دوره ای در منطقه ای وجود داره حالا تو هر کشوری به شکل بارز من هم خصوصیات خوب هم خصوصیات بد اخلاقی و رفتاری دیدم. مردم ما هم خصوصا مشکلات اقتصادی باعث شده یه سری مشکلات فرهنگی هم فعلا ناچارا گریبانگیرش باشند.
    گفته های شما سر تا پا دروغی بیش نمی باشد .باز هم با نسبت دادن صفات خود و تهمت زدن به دیگران به حرافی خود ادامه می دهید.

14. 3 کاربر از dvd2010 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2014

پيش فرض

در زمان ایران باستان دقیقا چند کشور وجود داشته که شما ایران را مثل دهها کشور دیگر می دانید؟
    دید شما دچار مشکل خیلی زیادی است که ایران و مردم ایران را جز بدترین کشورهای جهان و بی فرهنگ ترین مردم دنیا می بینی!آن چیزی را که از دوروریهای خود میبینی به مردم ایران تعمیم نده.مشکل از خودت و دوروریهاته نه مردم ایران!
    البته بستگی به این داره که شما فرهنگ و دانایی را چطور معنا می کنید؟
    کشور یه معنای یه واحد سیاسی یه اصطلاح نسبتا جدید هست با توجه به قدمت بشر و در زمان ایران باستان هم تمدن ها و ملل گوناگونی وجود داشته اند ، بعضی ها مثل یونانی ها رومی ها در بعضی مسائل مثل فلسفه ، حقوق، آزادی و ... از ایرانی ها سرآمد تر بودند.
    نظر اون دوستمون دلیل نمیشه شما به ایشون و اطرافیانشون توهین کنید ایشون بر طبق مشاهداتشون نظرشون رو دادند که من هم نظرشون رو رد کردم ولی توهین هم نکردم.
    گفته های شما سر تا پا دروغی بیش نمی باشد .باز هم با نسبت دادن صفات خود و تهمت زدن به دیگران به حرافی خود ادامه می دهید.
    شما واقعا در خواندن نوشته ها انگار مشکل دارید ها!
    کجای حرفای من دروغ دیدید؟ من گفتم هر کشوری یه تاریخ و پیش زمینه ای داره این دروغه؟ یا جایی که گفتم نباید کسی دیگران و فرهنگشان رو خوار و کوچک ببینه؟ یا جایی که نوشتم نباید یه صفت رو به طور کل به یه گروه نسبت داد؟

16. این کاربر از Captain_America بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •