تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 6 از 6

نام تاپيک: درخواست كمك براي تحليل مدار

داره خودمونی میشه !hamed joon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت
    كمي آن ترفتر زير آسمان خدا

پيش فرض درخواست كمك براي تحليل مدار

با سلام
    دانشجوي رشته برق هستم و براي درس كارآفريني وپروژه ميخواستم دوستان مدار زير رو برام تحليل كنند من اين مدار رو مونتاژ كردم و ميخواستم توضيحات كلي درباره اين مدار داشته باشم به عنوان مثال بنويسيد كه پايه 4 آي سي چه كار انجام ميده بعد چي ميشه سنسور به چه روش كار ميكنه وچه طور ميشه كه اين مدار كار ميكنه به صورت حرفه اي اسم اين مدار هم سنسور تشخيص گاز مونوكسيد كربن است لطفا اگر ميتونيد توضيحات رو برام بنويسيد خيلي بهش احتياج دارم با تشكر

تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت

پيش فرض

كسي نيست اينجا به ما كمك كنه

اگه نباشه جاش خالی می مونه mad86's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007

پيش فرض

پایه 4 آی سی ؟
    خوب معلومه این گراند آپ امپ هست یعنی تغذیه منفی آپ امپ

نحوه کار توی سنسور پیچیدست اما بطور خلاصه وقتی ملکول های گاز (مثلا اینجا مونوکسید کربن) وارد فضای سنسور می شوند نوعی یونیزاسیون بین کاتد و آند ایجاد میشه یا بعبارتی یک جریان بسیار کمی تو اون فضابوجود میاد که بعد توسط توسط آپ امپ تقویت و تشخیص داده میشودو آخر هم ولتاژ وقتی به حد آستانه مورد نظر شما می رسه (توسط پتانسومتر مشخص میشه ) یعنی ولتاژ خروجی آپ امپ در اثر تحریک سنسور به حدی میرسه که ترانزیستور بافر خروجی روشن شده و بطبع LED شما هم روشن می شه و یا یک رله یا...

سنسورها مدل های مختلف دارند که اطلاعات شما کافی نبود (خیلیاشون به یک ولتاژ بالا هم نیاز دارند) بهرحال اگر پارت نامبرشو بزنید اطلاعات مفیدی درباره نحوه عملکرد بدست می آرید
    Last edited by mad86; 02-05-2012 at 00:10.

تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت

پيش فرض

منظور من فقط پايه 4 آيسي نبود توضيحان درباره كل مدار رو مي خوام در حد يك پروژه باشه

اگه نباشه جاش خالی می مونه mad86's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007

پيش فرض

در حد یک پروژه ؟!!
    شما شروع کن مشکلی بود و سوادمون رسید در خدمتیم

پایه های سنسور رو مشخص نیست چطور وصل کردی ولی بطور کلی میشه تحلیلش کرد

همونطور که گفتم در اثر تحریک سنسور یک ولتاژ کم ناشی از یونیزاسیون محیط سنسور ایجاد میشود که توسط آپ امپ تقویت و آشکار می شود

اینجا آپ امپ در مد یک مقایسه کننده بسته شده و می شود تحلیل کرد :

پایه 2 ولتاژ آفست رو توسط پتانسیومتر تعیین می کند که این بر مبنای آفست سنسور شما و نوعش متفاوته. که با تقسیم ولتاژ پتانسیومتر و مقاومت ها روی پایه 2 اعمال شده

پایه 3 خروجی سنسور رو با یک مدار تقسیم کننده مقاومتی وارد پایه 3 یا مثبت آپ امپ می نماید که بطبع وقتی ورودی سنسور در اثر تحریک بالا می رود موجب می شود که پایه مثبت از پایه منفی آپ امپ مقدارش بیشتر بشه که در نتیجه خروجی آپ امپ به حالت اشباع مثبت و یا +vcc می شود که در نتیجه جریان لازم برای روشن کردن ترانزیستور تیپ منفی فراهم می شود و پایه کلکتور آن به زمین وصل شده و موجب روشن شدن دیود نوری و یا رله و...می گردد
    اون مقاومت که با بیس سری کرده بطبع برای کنترل جریان ورودی بیس است که از حد مجاز ترانزیستور خارج نشود و اسیب نبیند

دیود در اینجا نقش فعال نگه داشتن آپ امپ بعد از رسیدن به حد تحریک است در واقع نوعی مدار اشمیت تریگر است
    یعنی خروجی ولتاژ مثبت اپ امپ توسط دیود به پایه ورودی + اپ امپ انتقال داده شده و تا زمانی که شما شاسی ریست (که پایه 3 را موقتا زمین می کند) نزنید آپ امپ خاموش نشده و خروجی شما فعال می ماند

علت استفاده از اپ امپ 3140 هم بدلیل FET بودن ورودی های این آپ امپ و جریان بسیار کم مصرفی ورودی در حد نانوامپر و نیز آفست نسبتا کم ، برای کاربرد سنسورها مناسب است

تحلیل های مختلفی میشه آورد که حالا این چیزی بود که به ذهن من رسید

تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت

پيش فرض

با تشكر از جناب mad86 براي كمك بزرگشون امكان داره توضيحاتي راجع به نحوه كار و ساختمان سنسور بنويسيد اون يك سنسور آشكار ساز گاز مونوكسيد كربن كه به meq9 معروفه هست
    با تشكر ازكمك هاي شما

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •