تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 17 اولاول ... 28910111213141516 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 169

نام تاپيک: نقد و بررسی وضعیت فعلی موسیقی ایرانی

آخر فروم باز pandemonium's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    BWV 244

پيش فرض

ببخشید، من اینو میگم، خوبه خود شما این پست رو فرستادی:

forum.p30world.com/showpost.php?p=6309995&postcount=14
    این اگه سالار عقیلی نباشه پس کیه؟!!
    شما حالت خوبه ؟؟

این مستند Home نیست و انیمیشن مارکوپولو هست .

.

پروفشنال minizoro's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    مهد خوشمزه ترین غذاهای ایران و بهترین آب و هوا؛ تبریز

پيش فرض

فکر میکنم اصفهانی (به عنوان اولین های پاپ) کمی بیشتر از بقیه در جای خودش ثبات داشته !
    یه دلیلی که اصفهانی کاراش کیفیت بالاتری داره فک کنم پایه و اساس درستشه، موسیقی رو میدونه، آواز رو بلده ...
    شما حالت خوبه ؟؟
    این مستند Home نیست و انیمیشن مارکوپولو هست .
    .
    بله، خب چرا میزنی دو پست بالاتر از هوم زدی منم قاطیش کردم به هر حال قصد عقیلی بود و صداش ...
    یه کار جالبی که از عقیلی کنار کارای دیگش دوس دارم تصنیف بدرود هست تو آلبوم هوای آفتاب...

3. 2 کاربر از minizoro بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت

پيش فرض

بچه ها اینو نگاه کنید

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    نظرات شاملو درباره موسیقی سنتی

چه جالب هست واو

یه جورایی حرف دل منو زد خیلی جالبه .... احسنت ....

وای چی گفت:
    " ... من دلم میخاست این آدم در موسیقی در حد یک درویش نوازنده کنار منقل نشینی نبود واقعا یه آدم با سواد و با مطالعه ای بود شاید میتونست یه روزی یه دردی دوا کنه"
    Last edited by minizoro; 15-08-2011 at 23:02.

5. این کاربر از minizoro بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز sise's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

فکر کنم اگه این خواننده هایی ه ذکر شد را یکی یکی روشون صحبت میکردیم بهتر بود.
    اما یه چنتا نکته هست:
    اول اینکه یه کمی حوزه کار مشخص بشه. صحبت سر موسیقی "هنری" است نه نیمه هنری و غیر هنری. البته نمیشه مرز خیلی مشخصی براشون کشید. اما خب بالاخره تا حدودی مشخص هستند.
    این چنتایی که من نام بردم و دوستان کاملش کردن بالاخره با هر روش و سبکی نسبتا معروفند و طرفداران خود را دارند. و میشه گفت در حیطه "هنری" هستند.

دوم اینکه بحث سلیقه یه حرف دیگه ای است. مثلا یکی از صدای عقیلی خوشش میاد و یکی از شاه محمدی و ...
    اما باید کل روند هنری شخص را سنجید. مثلا چنتا از کارهای "همای" را خود من هم دوس دارم اما وقتی روند کلی کارش را نگاه میکنم برام چندان جالب نیست که لارم باشه میشه درموردش صحبت کرد.
    بنابراین اینکه من مثلا یه تصنیف از خواننده ای گوش کرده باشم و خوشم بیاد نمیتونم در کل کارنامه هنری او ثبت کنم.

سوم اینکه چون صحبت سر موسیقی هنری ایرانی با اون همه ظرفیت و روشهاست نباید انتظار داشت که سریع و جنگی به نتیجه رسید. شاید لازم هم نباشه. صحبتهایی میشه شاید که نظرات همدیگه برامون مفید باشه.

7. 5 کاربر از sise بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز reza-atom's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

به نظر من سطح انتظار افراد از موسیقی پایین اومده و وقتی افرادی مثل یگانه ، اصحابی و ... میشن سلطان پاپ واسشون جز اینم نمیشه انتظار داشت ! (البته این مثالی بود از سبک پاپ ، سبک های دیگه هم به همین شکله !) البته بماند افرادی هستند که کارهایی انجام میدند که بگی نگی خوب هستن ولی در کل وضع موسیقی داخل کشور افتضاحه ! ممکنه هر کسی واسه خودش سازی بزنه و خیلی هم استاد باشه ولی کجا هستن آهنگسازانی مثل استاد بابک بیات یا آندره آرزومانیان یا مجید انتظامی ، ناصر چشم آذر و ... که آهنگسازی رو پیشرفت بدن !

9. 5 کاربر از reza-atom بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Traceur's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2010

پيش فرض

سلام مجدد ..

اما یه چنتا نکته هست:
    اول اینکه یه کمی حوزه کار مشخص بشه. صحبت سر موسیقی "هنری" است نه نیمه هنری و غیر هنری. البته نمیشه مرز خیلی مشخصی براشون کشید. اما خب بالاخره تا حدودی مشخص هستند.
    این چنتایی که من نام بردم و دوستان کاملش کردن بالاخره با هر روش و سبکی نسبتا معروفند و طرفداران خود را دارند. و میشه گفت در حیطه "هنری" هستند.

دوم اینکه بحث سلیقه یه حرف دیگه ای است. مثلا یکی از صدای عقیلی خوشش میاد و یکی از شاه محمدی و ...
    اما باید کل روند هنری شخص را سنجید. مثلا چنتا از کارهای "همای" را خود من هم دوس دارم اما وقتی روند کلی کارش را نگاه میکنم برام چندان جالب نیست که لارم باشه میشه درموردش صحبت کرد.
    بنابراین اینکه من مثلا یه تصنیف از خواننده ای گوش کرده باشم و خوشم بیاد نمیتونم در کل کارنامه هنری او ثبت کنم.

سوم اینکه چون صحبت سر موسیقی هنری ایرانی با اون همه ظرفیت و روشهاست نباید انتظار داشت که سریع و جنگی به نتیجه رسید. شاید لازم هم نباشه. صحبتهایی میشه شاید که نظرات همدیگه برامون مفید باشه.
    جلال جان بنده کلی و نمونه ای رو به عنوان مثال گفتم ! ..

اینکه یه هنرمند ابتدا روی سبک خاصی مانور میده و با اون سبک به شهرت میرسه به طوری تا اسمـش میاد فرضاً سمت و سوی فکر مخاطب به عنوانی مثل " سلطان پاپـــ " کشیده میشه .
    صحبتــــ سر موسیقی استــــ چه هنری چه غیر هنری و یا هرچیز دیگری !
    ممکنه سبکـــ وصدای یک هنرمند برای شخصی با ارزش و لذت بخش باشه که از نظر اون فرد هنرمند مربوط موسیقی هنری رو دنبال میکنه و از حیطه ی موسیقی هنری خارج نشده !
    و بالعکس ، ممکنه برای شخصی دیگر همان هنرمند یکـــ آفت در موسیقی هنری تلقی بشه !!
    و همینطور نظرهای متفاوتـــ ...
    کلی ترین چیز اینجا اینه که هرکسی نظر خودشو میگه و به عقیده ی من نظر همگی قابل احترامه .

درمورد موضوع دوم
    یکی از هنرمندهای مورد علاقم شادمهر عقیلی هست.
    این شخص رو با موسیقی پاپ شناختم و با اکثر آهنگهای او هم اُنس میگیرم .
    ولی کسی رو که من به عنوان یک خواننده پاپ شناختم و بهش علاقه مندم ، انتظار اینو ندارم که از سبکی که در اون واسم شناخته شد ، خارج بشه !
    به عنوان مثال همین ترَکـــِ "حالم عوض میشه" ..
    من این آهنگ رو دانلود کردم و گوشــ دادمـ ولی اون حسی که نسبت به آهنگهای دیگه شادمهر داشتم رو با این آهنگ حس نکردم ! از طرفی سروده ناشیانه ی خانم "مونا برزویی" آهنگ رو به کل نابود کرد !! و تنها چیزی که از این آهنگ واسم باقی موند یه صدای وز وز از ووکالیست بود با دنیایی از بیت های سبک دیگر (هاووس)
    و اینکه اگر بخواد مانند خوانندگان تازه به دوران رسیده با این سبکهای ترکیبی پیش بره ، موسیقی پاپـــ (واقعی) نابود خواهد شد !!

ممکنم هست که این سبک آهنگها به عنوان یک تست منتشر شده باشه که میزان علاقه ی مخاطبان رو به نوعی مورد سنجش قرار دهند !

به نظر من سطح انتظار افراد از موسیقی پایین اومده و وقتی افرادی مثل یگانه ، اصحابی و ... میشن سلطان پاپ واسشون جز اینم نمیشه انتظار داشت ! (البته این مثالی بود از سبک پاپ ، سبک های دیگه هم به همین شکله !) البته بماند افرادی هستند که کارهایی انجام میدند که بگی نگی خوب هستن ولی در کل وضع موسیقی داخل کشور افتضاحه ! ممکنه هر کسی واسه خودش سازی بزنه و خیلی هم استاد باشه ولی کجا هستن آهنگسازانی مثل استاد بابک بیات یا آندره آرزومانیان یا مجید انتظامی ، ناصر چشم آذر و ... که آهنگسازی رو پیشرفت بدن !
    شدیداً موافقم

به عنوان مثال برای منِ علاقمند که سبکهایی مثل ترنس ، هاووس ، راک ، پاپــ و ... رو گوش میکنم ، تو همین سبکها هم آرتیستــ شناخته شده و محبوبی دارم که هرکدام با سبکهای خودشان واسم شناخته شده !

یک سری افراد هستند به اصطلاح "مدرنیته" هستند ! یعنی مثلا یکی از اونور دنیا موسیقی سنتی یا پاپ مارو ریمیکس میکنه و بعد تو نت منتشر میکنه . این فرد آهنگ رو دانلود میکنه و از این آهنگ خوشش میاد ! هر چند اینکه نسخه ی اصلی آهنگ رو شنیده ولی باز از این ریمیکس (الکترونیک) خوشش میاد ! این آدم مدرنیته شده !
    آدمهایی که مدرنیته میشن در واقع به یک نوع بیماری دچار میشن که اون "عدم تشخیص ارزش یک اثر هست" !

این آدم وقتی طرفدار یک خواننده ای که در سبک پاپ مطرح شده ، میشود ؛ اگر هنرمند مربوط سبکش رو به ترنس یا هاووس تغییر دهد هم (چون مدرنیته شده) باز هم برایش فرقی نمیکند کما آنکه ممکنه علاقه اش بیشتر هم بشود !

نظراتـــ شخصی حقیر بود .
    میبخشید زیاد شد !!
    موفق باشید

11. 6 کاربر از Traceur بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

R e b i r t h Kurosh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    همون جا ! :دی

پيش فرض

به عنوان مثال برای منِ علاقمند که سبکهایی مثل ترنس ، هاووس ، راک ، پاپــ و ... رو گوش میکنم ، تو همین سبکها هم آرتیستــ شناخته شده و محبوبی دارم که هرکدام با سبکهای خودشان واسم شناخته شده !
    به شخصه موافق این نیستم که یه خواننده اجازه‌ی این رو نداره که تو سبک‌های دیگه کار کنه ...
    خواننده‌های پاپ بسیاری رو، چه داخل و چه خارج از کشور داریم که آهنگ در سبک راک بیرون میدن و بسیار هم موفق هستن، آهنگ‌ها هم براشون اعتبار کسب می‌کنه ...
    حالا در این مساله چه فرقی بین راک، متال، هاوس یا ترنس هست ؟!
    خواننده اگه ببینه گنجایش این رو داره که با ارائه‌ی یه آهنگ تو سبک هاوس طیف مخاطب وسیع تری رو جذب کنه،‌ هوادارانش باید درکش کنن ...
    به طور مثال من به شخصه با حرکت شادمهر در بیرون دادن چنین آهنگی موافقم، چون معتقدم بسیاری از طرفدارانش هستن که به هاوس و ترنس هم علاقه‌مندن ! اما با این شعر و ملودی ضعیف، نتونست مخاطبایی که سابقه‌ی خوبی ازش در این زمینه در ذهنشون داشت، حفظ کنه ... منی که شعرهای گل یاس و مسافر و دهاتی رو شنیدم، مسلماً از ترانه‌ی ضعیف حالم عوض میشه لذت نخواهم برد !
    اما هواداران باید درک کنن که این خواننده داره تو کانادا و آمریکا کار و زندگی می‌کنه، در نتیجه درآمدش هم از بازار همون جاست، بازار اونجا چی می‌طلبه؟! هاوس ! تازه جدیداً کسانی مثل آرش رو آوردن به شعرهای آسونی که حفظ کردنش برای خارجیا راحته، به این ترتیب نه تنها مخاطبای ایرانی سطح جهان رو جذب می‌کنن، بلکه یه عده خارجی رو هم به فن‌هاشون اضافه می‌کنن !
    این یعنی اوج فکر اقتصادی یه خواننده و پرودیوسر.

ما الان فقط باید حسرت نداشتن امثال شادمهر رو بخوریم، چون مسلماً اگه اینجا بودن، به این سمت کشیده نمی‌شدن ... درسته که در همین داخل کشور هم اون قدر هردمبیل مجوز صادر میشه (بعد از رفتن شادمهرها) که اشعار و ملودی‌ها اینجا هم ضعیف شده نسبت به قبل، اما باز هستن خواننده‌هایی که در عین رو آوردن به موسیقی الکترونیک، کیفیت کارهاشون رو حفظ کردن ... (مثل آقای اصفهانی)
    یا کسی مثل مانی رهنما که از اول هم سبکش همین بود، هنوز هم به همون سنگینی و زیبایی داره کار می‌کنه ...
    یا امثال حمید حامی و ...
    البته هم‌نسل‌های شادمهر دیگه گم و گور شدن و خبری ازشون نیست ... عصار که چند ساله آلبوم نداده، خشایار اعتمادی آلبوم آخرش بد نبود، اما دیگه فرصتی برای اظهار وجود نداره بین این همه خواننده‌ی بهتر ...
    یه گروه آریان مونده بود که اون هم پیام جدا شده و معلوم نیست سرنوشتش ... با این حال تا همین جاش هم که اومدن جای تحسین داره ...

حرف آخر اینکه فیلترهای ارشاد هر چقدر هم که بد بود، حداقل جلوی حالا بیا اینجا‌ها و حالم عوض میشه‌ها رو می‌گرفت ... اما الان دیگه مجاز و غیرمجاز بودن ملاک کیفیت نیست ... اون قدر دنیای موسیقی پاپ بزرگ شده که هر آهنگی از هر گوشه‌ی جهان می‌تونه سر و صدا به پا کنه ...
    لس‌آنجلس هم تا دو سه سال پیش کم آورده بود جلو بازار داخلی ... باز تو این یکی دو ساله پاپ اون ور پیشرفت کرده، و رقیب خوبی شده واسه داخل کشور ... (واقعاً یه برهه‌ای بود که پاپ داخل کشور بسیار باکیفیت‌تر و آبرومند‌تر از پاپ لس‌آنجلس بود، و این اتفاق مهمی در موسیقی ما بود، اما تو این دو ساله آلبوم‌های خوبی داشتیم اون ور، و در عوض این ور کار خوب کم اومده ...)

13. 3 کاربر از Kurosh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز sise's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

سلام مجدد ..

جلال جان بنده کلی و نمونه ای رو به عنوان مثال گفتم ! ..

اینکه یه هنرمند ابتدا روی سبک خاصی مانور میده و با اون سبک به شهرت میرسه به طوری تا اسمـش میاد فرضاً سمت و سوی فکر مخاطب به عنوانی مثل " سلطان پاپـــ " کشیده میشه .
    صحبتــــ سر موسیقی استــــ چه هنری چه غیر هنری و یا هرچیز دیگری !
    ممکنه سبکـــ وصدای یک هنرمند برای شخصی با ارزش و لذت بخش باشه که از نظر اون فرد هنرمند مربوط موسیقی هنری رو دنبال میکنه و از حیطه ی موسیقی هنری خارج نشده !
    و بالعکس ، ممکنه برای شخصی دیگر همان هنرمند یکـــ آفت در موسیقی هنری تلقی بشه !!
    و همینطور نظرهای متفاوتـــ ...
    کلی ترین چیز اینجا اینه که هرکسی نظر خودشو میگه و به عقیده ی من نظر همگی قابل احترامه .

......
    فکر کنم سوء تفاهم شده.
    توضحات این پستی که شما نقل قول گرفتی صرفا درمورد موسیقی سنتی بود و در راستای گفتگو درباره چند خواننده ای بود که نام برده بودم نه جواب به پست شما. اما خب شما اونو در جواب پست خود فرض کردید.

البته عنوان تاپیک مشخص نمیکنه که گفتگو درباره موسیقی "ایرانی" است یا موسیقی های در ایران. اما در هر دو مورد میشه کلی صحبت کرد به شرطی که پستها مثل این یکی قاطی نشه

اما کلا در مورد هنری بودن یا نبودن یه توضیحی بدم. معمولا برای سبکهایی چون پاپ و ... کلمه هنری به کار نمیره. این به این معنی نیست که سبک پاپ کم ارزشه. بلکه این مشکل در ایران بیشتر هست که یک کلمه را برای همه چیز به کار میبرند. و وقتی یه کاری "درست" (perfect) بخوان بدونن بهش میگن هنری!.

یه بار از یه خواننده معروف و مشهور پاپ خارجی در یک برنامه تلویزیونی مجری ازش پرسید که شما کار هنری می کنید گفت نه. من در زمینه موسیقی پاپ هستم. منظورم اینه که مکیشه به یه کار پاپ گفت هنری نیمه هنری یا غیر هنری.این تقسیم بندی ایست برای موسیقی ایرانی برای بهتر فهمیدن آنها که دراین حالت هم کلمه غیر هنری به معنی بی ارزش نیست.

درباره وضعیت موسیقی پاپ هم حرفایی هست که در پستای بعدی میگم.

15. 4 کاربر از sise بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت

پيش فرض

اما باز هستن خواننده‌هایی که در عین رو آوردن به موسیقی الکترونیک، کیفیت کارهاشون رو حفظ کردن ... (مثل آقای اصفهانی)
    واقعا به نظرم این آلبوم آخرش یه جهشه، خیلی جالبه آهنگسازیش مخصوصا، ترانه هاشم خیلی خوبن، مخصوصا اینکه نوازنده ها هم خیلی ماهرن و بعضا ترکیه ای، ایمان میارم به مهارت و مقام موسیقی ترکیه، عجب پیشرفتی کردن تو این چند ساله ... درباره پاپ و اینا من زیاد نمیتونم اظهار نظر کنم ولی دوستان حرفای خوبی زده بودن در کل، مخصوصا اینکه جو موسیقی داخل کشور افول کرده تو این چند سال و به جرات میشه گفت به حضیض کشیده شده از آغاز دورانش ... باز خدا حفظ کنه کسایی مثل اصفهانی رو که زیاد نیستن
    فک کنم تا یه حدی بحث شد، جدا جدا، اما منظورت از یکی یکی اینکه مثلا یه هفته درباره یکی حرف بزنیم اینطوری؟
    آره، منم دقیقا همین طرز فکر رو دارم، ینی مثلا شاید یه کار افتخاری خوب باشه، ولی به خاطر سایر مسایل و مسایل حاشیه ایش در نظر من پسته، همچنین، شاید یه کار عقیلی خوب باشه یا چند تا کارش، اما من وقتی نگاه میکنم میبینم گرچه خیلی صداش نازه، بعضا تصنیفاشو خیلی دوس دارم، اما در نگاه کلی برام پایینتر هست از یه کسی مثل معتمدی که شاید یه دونه کار ضعیف هم داشته باشه (از لحاظ هنری)
    اما کلا در مورد هنری بودن یا نبودن یه توضیحی بدم. معمولا برای سبکهایی چون پاپ و ... کلمه هنری به کار نمیره.
    والا من زیاد آشنایی ندارم به این موسیقی هایی که جوونا امروز گوش میکنن ( ) ولی به نظر شخصی خودم، موسیقی کلاسیک غرب هنری ترین و علمی ترین موسیقی دنیاس، بعدش احتمالا یه چند تا سبک دیگه از کشورهای دیگه، و تو این لیست هنری آخر آخرها میتونم سنتی رو جا بدم (هنری هست علمی نیست همون بحث قدیمی )
    موسیقی کلاسیک غرب، موتزارت، ویوالدی، بتهوون، بعضی آهنگای ونجلس، به نظر من اوج هنر انسان هستن، لااقل تا به حال، آدم به حقیر بودن موسیقیهای دیگه پی میبره ...

کلیپ نظرات شاملو درباره موسیقی
    راستی دوستان خواهشا اون کلیپی که از شاملو گذاشتم رو ببینید، (پست 113) درباره موسیقی مخصوصا سنتی تو ایران حرفای خیلی جالبی میزنه، خوشحال میشم بازخوردهاتون رو از این ویدیو ببینم اینجا
    Last edited by minizoro; 18-08-2011 at 12:37.

17. 3 کاربر از minizoro بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز reza-atom's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

ما الان فقط باید حسرت نداشتن امثال شادمهر رو بخوریم، چون مسلماً اگه اینجا بودن، به این سمت کشیده نمی‌شدن ... درسته که در همین داخل کشور هم اون قدر هردمبیل مجوز صادر میشه (بعد از رفتن شادمهرها) که اشعار و ملودی‌ها اینجا هم ضعیف شده نسبت به قبل، اما باز هستن خواننده‌هایی که در عین رو آوردن به موسیقی الکترونیک، کیفیت کارهاشون رو حفظ کردن ... (مثل آقای اصفهانی)
    یا کسی مثل مانی رهنما که از اول هم سبکش همین بود، هنوز هم به همون سنگینی و زیبایی داره کار می‌کنه ...
    یا امثال حمید حامی و ...
    البته هم‌نسل‌های شادمهر دیگه گم و گور شدن و خبری ازشون نیست ... عصار که چند ساله آلبوم نداده، خشایار اعتمادی آلبوم آخرش بد نبود، اما دیگه فرصتی برای اظهار وجود نداره بین این همه خواننده‌ی بهتر ...
    یه گروه آریان مونده بود که اون هم پیام جدا شده و معلوم نیست سرنوشتش ... با این حال تا همین جاش هم که اومدن جای تحسین داره ...
    (واقعاً یه برهه‌ای بود که پاپ داخل کشور بسیار باکیفیت‌تر و آبرومند‌تر از پاپ لس‌آنجلس بود، و این اتفاق مهمی در موسیقی ما بود، اما تو این دو ساله آلبوم‌های خوبی داشتیم اون ور، و در عوض این ور کار خوب کم اومده ...)
    منم نظرم همینه ! افرادی مثل مانی رهنما که هر از گاهی آلبومی میدن بیرون باعث میشه آدم کمی امیدوار بشه به وضع موسیقی پاپ که خیلی این روزها بهم ریختست ....

19. 3 کاربر از reza-atom بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •