PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 'گل محمدی بی گل!!

M Like Mother
29-05-2010, 16:16
سلام

من پارسال آخر اردیبهشت رفتم یه گیاه فروشی گل محمدی بخرم. 3 تا خریدم هیچ کدوم گل نداشت. من به فروشنده گفتم اینها گل نداره گفت: فصل گلش تموم شده میره برای سال بعد.

امسال هی منتظر گل دادنش شدم دیدم گل نداد. فهمیدم که پارسال هم گل نداده و طرف یه چیزی گفته.

حالا میخواستم ببینم داستان چیه این گیاه چون جوونه گل نمی ده یا مشکلی از جای دیگست. خیلی هم برگهای تازه میده و ظاهرا مشکلی نداره

باغبون
29-05-2010, 18:32
سلام

من پارسال آخر اردیبهشت رفتم یه گیاه فروشی گل محمدی بخرم. 3 تا خریدم هیچ کدوم گل نداشت. من به فروشنده گفتم اینها گل نداره گفت: فصل گلش تموم شده میره برای سال بعد.

امسال هی منتظر گل دادنش شدم دیدم گل نداد. فهمیدم که پارسال هم گل نداده و طرف یه چیزی گفته.

حالا میخواستم ببینم داستان چیه این گیاه چون جوونه گل نمی ده یا مشکلی از جای دیگست. خیلی هم برگهای تازه میده و ظاهرا مشکلی نداره
رز به نور زیاد نیاز داره شاید جایی که قرارش دادین نور کافی نداره؟!چون یکی از دلایل کور شدن شاخه رز کمبود نوره

M Like Mother
30-05-2010, 16:48
آره نور زیاد داره. چون تو حیاطه و درختی چیزی بغلش نیست کامل نور میخوره. میخوام ببینم اگه قرار گل نده بکنم چیزه دیگه ای بکارم

M Like Mother
31-05-2010, 23:15
ظاهرا اینجا گیاه شناس فعال نداریم. جای دیگه نیست من بتونم جوابم رو بگیرم.

pocke
04-06-2010, 21:34
گلم فکر کنم غرور گیاه رو شنیده باشی.

در این موارد گیاه فقط رشد رویشی می کنه که شما با هرس کردن و کمی (کمی نه نابودش کنی)آسب رساندن به ریشه گیاه اون رو به حالت زایشی تبدیل می کنی.

خیلی رشد رویشی انجام می ده ؟؟؟

M Like Mother
05-06-2010, 03:42
رشد رویشی داره . نمی دونم خیلی چقدر منظورتونه ولی متوسط یا یه کم زیاده.

حالا من کمی هرس می کنم . اما دلم نمیاد به ریشه آسیب بزنم! اگه میخواهید عکسش رو بذارم . البته اگه کمکی میکنه.

pocke
05-06-2010, 14:50
آره گلم عکس رو بزار و بگو در عرض چند روز اونقدر شده.

درسته بد موقع هست ولی خوبه .ولی بهتر قبل از این کار یه سر به اونجایی که گرفتی بزنی و مسئله رو بهشون بگی.

---------- Post added at 03:50 PM ---------- Previous post was at 03:48 PM ----------

قهر گل هم هست .من خودم رز سفید داشتم سال اول یه غنچه داد من هم چیدم با اجازتون 2 سال گل نداد .

باغبون
05-06-2010, 22:45
آره گلم عکس رو بزار و بگو در عرض چند روز اونقدر شده.

درسته بد موقع هست ولی خوبه .ولی بهتر قبل از این کار یه سر به اونجایی که گرفتی بزنی و مسئله رو بهشون بگی.

---------- Post added at 03:50 PM ---------- Previous post was at 03:48 PM ----------

قهر گل هم هست .من خودم رز سفید داشتم سال اول یه غنچه داد من هم چیدم با اجازتون 2 سال گل نداد .

سلا م pocke جان منظورت از قهر گل و غرور گل میشه دقیق بیان کنی من تا حالا نشنیدم جالبه !!پشتوانه علمی داره؟:11:

M Like Mother
06-06-2010, 02:30
سلام

اینم عکس ها

من پارسال خرداد اینها رو کاشتم. اون کادر زرد از پارسال تا به حال رشد کرده
تقریبا یک متر و 30 سانت قد کلش هست.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

************************************************** **********************************************

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

************************************************** **********************************************

mahla moin
15-08-2010, 09:23
ببخشید اما این دیگه شانس شماست به جاش کاکتوس بکارین

mania2000
18-08-2010, 11:13
سلام

سلام اول به اطلاع شما برسانم درگیاه محمدی نوع واریته خیلی مهم هست در برخی از ارقام دیده شده که اصلاگل نمی دهند . دوم نکته خیلی مهم در خانواده روزاسه هرس کردن گیاه می باشد خوشحال نباشد بوته گل شما قد کشیده باید آن در فصل زمستان هرس کرد بنظر من بهمن ماه بهتره . گل محمدی روی شاخه های یکساله گل می دهد نه چند ساله حتی دوساله شاخه های یکساله همان شاخه های جدیدی هستند که در فصل رشد گیاه مثلا از بهار تا تابستان هر سال تشکیل می شوند
سوم گیاه محمدی در آفتاب باید کشت شود نه در سایه کامل
پس بوته شما که گل نمی دهد بستگی به نوع رقم و هرس دارد نوع هرس هم باید تقریبا عمیق باشد ...

اميرسوكي
14-09-2010, 09:26
سلام.
مشكل من هم دقيقا همين هست .
من گلهاي محمدي رو پر از گل بود كه خريدم . ولي امسال هيچ گلي ندادند.
رشدشون نه زياد بود و نه كم .
هرس هم كردم ولي باز هم گل نداد .
چه كنم ؟
ممنون.

saeednag
14-09-2010, 13:19
ظاهرا اینجا گیاه شناس فعال نداریم. جای دیگه نیست من بتونم جوابم رو بگیرم.
شما گیاهی رو گرفتین که فقط در اقلیم های خاص و آب و هوای خاص گل میده یعنی خیلی حساسه.ضمنا یه هرس خیلی جزئی کن و از ریشه در بیار وجاشو عوض کن و بهش آب کم بده تو یکی دو سال آینده گل میده.
از کشاورزی های هکتاری گرفته تا کاشت یه گل باید همیشه صبر پیشه کرد نه اینکه دنبال متخصص گشت

saeednag
14-09-2010, 17:56
سلام.
مشكل من هم دقيقا همين هست .
من گلهاي محمدي رو پر از گل بود كه خريدم . ولي امسال هيچ گلي ندادند.
رشدشون نه زياد بود و نه كم .
هرس هم كردم ولي باز هم گل نداد .
چه كنم ؟
ممنون.

زمين و خاك مساعد براي پرورش گل محمدی :

براي آنكه بتوان يك باغ گل محمدی احداث كرد يا آنكه بوته هايي را كه در باغچه يا حاشيه خا ميكارند بطور كامل نمو كرده و از همه جهت جالب توجه باشد ، بايد ديد گل محمدی در چه نوع خاك بهتر از ساير گلها تغذيه كرده و ميتواند در آنجا تا حد طبيعي رُشد و پرورش يلقفته زيبايي طبيعي خود را نمايان سازد . بهترين زمين براي كاشتن گل محکدی ها زميني است كه داراي خاك رُسي و شني تازه باشد .

اين قسم خاك كمي سنگين است و وقتي آنرا آب مي دهند خاك به ابزار كار ميچسبد ولي بزودي رطوبت اضافي را از خود رد كرده و در آن به آساني و خوبي ميتوان كار كرد . در چنين خاكي ريشه هاي گل محمدی به اطراف منتشر شده وسائل تغذيه كافي براي بوته را فراهم ساخته و گلريزان فراواني مي كند . برعكس زمين هاي آهكي كه خاكش مقادير زيادي مواد آهكي مانند كاربنات دو سود داشته باشد براي كاشتن گل محمدی بهيچ وجه مناسب نيست . مقدار آهكي كه در خاك براي بوته هاي گل محمدی لازم است به نسبت مواد موجود در خاك و همينطور به نسبت نژادهاي مختلف گل بايد تفاوت داشته باشد .

چنانچه در زمين هاي رُسي و شني مقدار آهك نبايد از ۱۰ تا ۱۵ درصد و در زمين هاي شني از ۵ درصد تجاوز كند .

زمينهاي شني كه در خاكش رُس يافت نمي شود ، براي پرورش گل محمدی مناسب نيست . مگر آنكه آنرا بحد كافي با مواد پوسيده نباتي و حيواني مخلوط كنند تا هميشه خاك را تازه نگهدارد .

نكته قابل توجه آنست كه نبايد تصور شود چون خاك رُسي و شني براي تربيت گل مساعد است ميتوان بوته هاي گل محمدی را در خاك هاي رُسي نيز كاشت . بنابراين بايد دانست كه كاشتن گل محمدی در زمينهاي رُسي يا شني خالص يا آنها كه بيش از ۱۵ درصد مواد آهكي دارند زحمت بيهوده است و بوته هاي گل در چنين زمينها ، هميشه زرد و رنجور و برگهايشان زودتر از موقع ريخته در مدت كوتاهي خشكيده و از بين ميرود

---------- Post added at 06:56 PM ---------- Previous post was at 06:52 PM ----------

سلام

هَرَس بوته ها كه بايد اواخر زمستان انجام شود تا در نتيجه شاخه هاي نازك و ضعيف حذف شده و شاخه هاي قوي و گلدار جانشين آنها گردد . براي آنكه بتوان بطور محسوس قوت و قدرت بوته هاي گل محمدی را زياد كرد ، بايد از كودهاي شيميايي بعنوان كود تكميلي استفاده نمود . ولي مصرف اين كودها بايد با اطلاع كامل از وضعيت خاك و زمين كه بوسيله تجزيه شيميايي روشن مي شود انجام شود

mehrdad38
15-09-2010, 20:05
شاخص GDD

برای اینکه یه گیاه (حالا می خواد گندم باشه یا رز یا هر گیاهی) به رشد زایشی بره باید یه مجموعه حرارتی مشخصی رو از بدو سبز شدن دریافت کنه تا به رشد زایشی که عینی ش ایجاد گل هست وارد بشه.

این مجموعه حرارتی GDD نام داره.

براي تعيين اين شاخص( GDD) از معادلة زير استفاده شده است:

GDD= [( TMAX + TMIN)/2] - TBASE

TMAX و TMINبه ترتيب درجه حرارت حداكثر و حداقل روزانه و TBASEدرجه حرارت پايه مي‌باشند.

شاید این گونه از رز GDD ش در محل زندگی شما تامین نمی شه و تا به مقدار مورد نظر نرسه ابدا گل نمی ده.

کودها
کودهای ازته ودامی گلدهی را به تأخیرمی اندازد. کود ازته فراوان کاهش گلدهی را منجرمی شود.البته درمورد درختانی که رشد رویشی کمی دارند دادن کود ازته باعث افزایش تشکیل جوانه گل میشود. چون مقدارسطح فتوسنتز و تولید کربوهیدرات افزایش می یابد.

هورمون ها
هورمون گلدهی فلوریجن درصورت استفاده منجربه افزایش کربوهیدرات شده ، این هورمون بعد ازتشکیل برگها ازطریق آوندهای آبکش به جوانه ها منتقل و سبب گل انگیزی می شود.
تنظیم کننده های رشد: هورمون هایی مثل آلار، اتفان ، سیکوسیل ، وتری آیدوبنزوئیک اسید اثر هورمون های بازدارنده گلدهی را کاهش داده وگلدهی را تحریک می کنند.

نور
هرچه شدت نوربیشترباشد تولید جوانه گل افزایش میبابد. نکته مهم شکل تاج درخت ومیزان نفوذ نوردرآن میباشد. به علت عدم رسیدن نوربه قسمتهای داخلی ومرکزی ، میوه کافی تشکیل نمیشود درنتیجه درختان دارای شاخ وبرگ زیاد باید هرس شوند.

هرس
درمورد هرس دقت زیادی باید کرد. دردرختان جوان هرس باعث تشدید رشد رویشی وبه تأخیرانداختن تشکیل جوانه های گل میشود. دردرختان مسن به خاطرکاهش نقاط رشد ، میزان رشد رویشی تشدید می گردد. اما هرس ریشه به علت کم حجم شدن ریشه ها مقدارکمتری آب ومواد غذایی دراختیاردرخت قرارگرفته وگلدهی را تشدید می کند.

رطوبت
کاهش رطوبت درزمان گلدهی ، افزایش گلدهی را درپی دارد. چون رشد رویشی کم شده ومواد غذایی دراختیار گلها قرارداده میشود.

ریزش برگها
به علت کاهش کربوهیدرات میزان گلدهی را کاهش میدهد.

بازوبسته بودن شاخه ها
درشاخه های افقی افزایش گلدهی داریم . ( باعث افزایش کربوهیدرات می شود) واحتمالا باعث سنتز اتیلن نیزمی گردد.

نوع پایه
پایه های کوتاه وپایه هایی که ازطریق تکثیرغیرجنسی تکثیرمی شوند ، زودتربه گل می روند.

نکته مهم وکلیدی نسبت کربن به نیتروژن می باشد که هرچه این نسبت بالاترباشد گلدهی افزایش خواهد یافت .

نکته : اسید تری آیدوبنزوئیک نه تنها افزایش گلدهی را منجر میشود بلکه باعث افزایش زاویه بین تنه وشاخه نیزمیشود. زمان استفاده ازاین هورمون ها قبل ازتشکیل گل وبه صورت محلولپاشی برروی درختان میباشد.

فتوپریودیسم
عکس العمل گیاهان نسبت به تابش متوالی نور، فتوپریودیسم نام دارد. این عکس العمل به طول روزبرای تشکیل جوانه گل مربوط به ماده رنگیزه ای به نام فیتوکروم می باشد.

اینم ببینید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید