PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : صدای سوت CPU و خاموش شدن ناگهانی

Reza_mostafavi63
05-07-2013, 18:13
با سلام

تقریبا از زمانی که لینوکس نصب کردم ، cpu شروع کرده به سوت زدن (یه سوت خیلی آروم). تا دیروز هم فقط سوت میزد . ولی امروز مشکل بدتر شد . یعنی الان بعد از روشن کردن، چند ثانیه که میگزره سیستم خاموش میشه و چراغ کیبرد روشن میمونه و تا زمانی که کابل پاور رو از پشت سیستم در نیارم ،روشن نمیشه . اول فک کردم که شاید نارسایی پاور باشه چون با در آوردن سیم یکی از هارهام ، دیگه خاموش نشد ولی بعد چند دقیقه دوباره خاموش شد .

برای تست ، تمام اتصالات پاور را خارج کردم که سوتی شنیده نشد . بعد کابل 20 تایی رو به مادر برد نصب کردم که بازم سوتی شنیده نشد . ولی وقتی کابل 4 تایی رو بر روی مادر بورد نصب کردم دوباره سوت کشید . رم ها رو هم یکی یکی تعویض کردم ولی بازم سوت میکشه .

الان هم از طریق بایوس ، فرکانس cpu رو کم کردم . همچنان سوت میکشه ولی تا الان که خاموش نشده . به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه .

Ali*Reza
05-07-2013, 18:35
احتمالا فن پردازنده مشکل و صدا از اونه. در صورت امکان کيس و فن رو خاک گيرى کنين و روغن بزنين ببينين مشکل حل ميشه.

سعید1400
05-07-2013, 18:44
خوب
1-ممکنه از بایوس باشه یعنی فرکانس ها یا خیلی زیاد یا خیلی کم باشه(احتمال بیشتر به علت تجربه)
2-ممکنه از فن سی پی یو باشه
و خاموش شدنش ممکنه از دمای زیاد باشه
واینو بگم فکر نکنم ربطی به لینوکس داشته باشه.

Reza_mostafavi63
05-07-2013, 19:41
نه تست کردم از فن ها نیست . چون زمانی که کابل 4 تایی رو روی مادربرد میزنم این صدا رو میده . قبل اون هم فن ها کار میکنن و صدایی نمیاد . ولی بعد از نصب این کابل صدای سوت میده .
از داغ کردن هم نیست . چون cpu کاملا خونکه . زمانهایی که cpu داغ میکنه ، دور گردش فن ها بالا میره ولی الان به صورت عادی هست .تنظیمات بایاس رو هم به دیفالت برگروندم ولی بازم درست نشد . خودم احتمال میدم از خازن های اطراف cpu باشه مشکل . شایدم عمر cpu داره تموم میشه .:n04:

سعید1400
05-07-2013, 19:57
خوب بررسی کن ببین که کابله به چه چیزی داخل کیس ربط داره

Reza_mostafavi63
05-07-2013, 20:47
خوب بررسی کن ببین که کابله به چه چیزی داخل کیس ربط داره

کابل به صورت مستقیم بر روی مادربرد وصل میشه .

ess_1362
05-07-2013, 22:22
پردازنده صدا تولید نمی کنه
این صدا با توضیحاتی که شما دادی از مدار pwm پردازنده هست
محتمل این هست که خازن های مدار تغذیه به دقت بررسی بشه و به احتمال زیاد یک یا چند تا از خازن ها باد کرده و باید تعویض شوند

Reza_mostafavi63
05-07-2013, 22:57
چه طوری میتونم مطمئن بشم که مشکل از خازن ها هست . و اگه از خازن است آیا میتونم خودم خازن ها رو تهیه و تعویض کنم ؟؟

ess_1362
06-07-2013, 06:05
چه طوری میتونم مطمئن بشم که مشکل از خازن ها هست . و اگه از خازن است آیا میتونم خودم خازن ها رو تهیه و تعویض کنم ؟؟

مشخصات دقیق مادربرد چی هست؟
باید دید که با توجه به برد خازن الکترولیتی هست یا غیره...!

پ.ن : نمونه هایی از خازن های نشت کرده :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Reza_mostafavi63
07-07-2013, 00:38
مدل مادربردم GA-8IPE1000 هست این عکس این مادربرد هست که از اینترنت برداشتم و اینجا گزاشتم

البته خازن های مادربرد من مثل عکس هایی که شما گذاشتین فاسد نشدن . فقط یکمی باد کردن و یکیشون خیلی خیلی کم رسوب کرده . (5 تا خازن کنار cpu)

ess_1362
07-07-2013, 06:22
دقیقا مشکل از همون قسمت هست
شما ظرفیت و ولتاژ خازن ها را بررسی کنید و از بازار تهیه کنید
ظرفیت خازن های الکترولیت به میکروفاراد هست و ولتاژشون هم روش نوشته
ظرفیت را دقیقا همون ظرفیت بگیرید ولی ولتاژ را حتما بزرگتر یا مساوی تهیه کنید
مثلا اگز ظرفیت خازن های فعلی 60میکروفاراد و ولتاژ هم 6.6 ولت هست خازن جدیدی که تهیه می کنید حتما دارای ظرفیت 60 میکروفاراد و ولتاژ 6.6 یا بیشتر باشه مثلا 12 ولت یا 20 ولت یا 300 ولت یا..... ولی به هیچ عنوان ولتاژ کمتر نباشه
5 تا خازن کنار هم را حتما باید تعویض کنید و چند تا خازن اطراف چوک ها و فریت ها هم به نظرم تعویض بشن بهتره
البته بهتر هست که وضعیت و کارایی پاور هم بررسی بشه

موفق باشید

Reza_mostafavi63
08-07-2013, 17:08
دقیقا مشکل از همون قسمت هست
شما ظرفیت و ولتاژ خازن ها را بررسی کنید و از بازار تهیه کنید
ظرفیت خازن های الکترولیت به میکروفاراد هست و ولتاژشون هم روش نوشته
ظرفیت را دقیقا همون ظرفیت بگیرید ولی ولتاژ را حتما بزرگتر یا مساوی تهیه کنید
مثلا اگز ظرفیت خازن های فعلی 60میکروفاراد و ولتاژ هم 6.6 ولت هست خازن جدیدی که تهیه می کنید حتما دارای ظرفیت 60 میکروفاراد و ولتاژ 6.6 یا بیشتر باشه مثلا 12 ولت یا 20 ولت یا 300 ولت یا..... ولی به هیچ عنوان ولتاژ کمتر نباشه
5 تا خازن کنار هم را حتما باید تعویض کنید و چند تا خازن اطراف چوک ها و فریت ها هم به نظرم تعویض بشن بهتره
البته بهتر هست که وضعیت و کارایی پاور هم بررسی بشه

موفق باشید

خیلی ممنون از راهنماییتون . امیدوارم که بتونم انجام بدم و کار رو خرابتر نکنم .
گفتید "خازن های الکترولیت" آیا خازن های خاصی هستند و موقع خرید به فروشنده بگم که از این نوع بده ؟ در تهران از کجا میتونم تهیه کنم ؟

بازم تشکر.

ess_1362
09-07-2013, 07:50
گفتید "خازن های الکترولیت" آیا خازن های خاصی هستند و موقع خرید به فروشنده بگم که از این نوع بده ؟
دو نوع خازن داریم جامد و الکترولیت
خازن های برد شما از نوع الکترولیت هست و به راحتی گیر میاد و عمر متوسطی داره
اما خازن های جامد که در بردهای جدید استفاده میشه دارای عمر و قیمت بالایی هستند و به سختی گیر میان

در تهران از کجا میتونم تهیه کنم ؟
آدرس دقیق را نمی دونم ولی اکثر مغازه هایی که قطعات الکترونیک می فروشند دارند