تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 65

نام تاپيک: معما های فلسفی ...

اگه نباشه جاش خالی می مونه مُعین's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض معما های فلسفی ...

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی .
    تصمیم گرفتم این تاپیک رو بزنم تا در این جا یه سری معما ... و سوالات فلسفی رو مورد بحث و بررسی قرار بدیم .
    توی این تاپیک دلیلی نداره سوالاتی رو مطرح کنیم که بخوایم اطلاعات خودمون و یا کسی رو به رخ کسی بکشیم یا ...
    با کسب اجازه از اساتید اولین سوال رو من مطرح میکنم ... این سوال رو خیلی ها شنیدن یا شاید جوابش رو هم دیده باشن ... اما باز هم به نظر جالب میاد . لطفا سعی کنید جواب رو با دلایل خودتون ارایه بدید .

فـرض كـنـيـد پـنـج كلاه وجود دارد كه سه تاى آن سفيد است و دو تا قرمز. سه نفر به ترتيب روى پله هاى نردبانى نشسته اند و طبعا آن كه بر پله سوم است دو نفر ديگر را مـى بـيـنـد، و آن كـه در پـله دوم اسـت تـنـهـا نـفـر پـله اول را مـى بـيـنـد، و نـفـر سـوم هـيـچـكـدام از آن دو را نـمـى بـيـنـد، و نـفـر اول و دوم مـجاز نيستند كه پشت سر خود نگاه كنند. در حالى كه چشمهاى آنها را مى بندند، بـر سـر هر يك از آنها يكى از آن كلاهها را مى گذارند و دو كلاه ديگر را مخفى مى كنند و آنـگـاه چـشـم آنها را باز مى كنند و از هر يك از آنها مى پرسند كه كلاهى كه بر سر تو اسـت چـه رنـگ اسـت ؟ نـفر سوم كه بر پله سوم است پس از نگاهى كه به كلاههاى دونفر ديـگـر مـى كند فكر مى كند و مى گويد من نمى دانم . نفر پله دوم پس از نگاهى به كلاه نـفـر اول كـه در پـله اول است كشف مى كند كه كلاه خودش چه رنگ است و مى گويد كلاه من سفيد است . نفر اول كه بر پله اول است فورا مى گويد: كلاه من قرمز است .
    اكنون بايد بگوييم نفر اول و دوم با چه استدلال ذهنى كه جز از نوع قياس ‍ نمى تواند بـاشـد بـدون آنـكـه كـلاه سر خود را مشاهده كنند، رنگ كلاه خود را كشف كردند؟ و چرا نفر سوم نتوانست رنگ كلاه خود را كشف كند؟

Last edited by مُعین; 22-07-2014 at 14:26.

2. 12 کاربر از مُعین بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

نفر سوم میگه نمیدونم = پس دو کلاه دیگه یکی سفیده یکی قرمز.
    نفر دوم میگه سفید = پس کلاه نفر اولی قرمز هست.

4. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

سوال اینه :اكنون بايد بگوييم نفر اول و دوم با چه استدلال ذهنى كه جز از نوع قياس ‍ نمى تواند بـاشـد بـدون آنـكـه كـلاه سر خود را مشاهده كنند، رنگ كلاه خود را كشف كردند؟ و چرا نفر سوم نتوانست رنگ كلاه خود را كشف كند؟

10 خط جواب مسئله رو خوب خلاصه کردیا ... .
    سوال نگفته رنگ کلاه چه رنگیه که ... سعی کن روندی رو که توی ذهنت طی شد تا این جواب رو بدی اینجا بگی ... اون جواب هست .

6. 2 کاربر از مُعین بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال reza_3722's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007
    محل سكونت
    رشت

پيش فرض

اگه نفر سوم دو کلاه سفید هم میدید باید میگفت نمیدونم

8. 2 کاربر از reza_3722 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه Abaddon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2014

پيش فرض

نفر سوم میگه نمیدونم چون میبینه 2تا کلاه نفر دوم و اول با هم سرخ نیستند.(که نتیجه بگیره مال خودش سپیده)
    نفر دوم میگه سپید چون میبینه کلاه نفر اول سرخه و بر اساس استدلال نفر سوم دوتا کلاه اون و نفر اول نمیتونه با هم سرخ باشه.
    نفر اول وقتی میفهمه کلاه نفر دوم سپیده و باز بر اساس استدلال نفر سوم به رنگ کلاه خودش پی میبره.(ینی سرخ)

+اون دوستمون هم تقریبا همینو گفتن که!

10. 3 کاربر از Abaddon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

اگه نفر سوم دو کلاه سفید هم میدید باید میگفت نمیدونم
    با اشاره به :
    نفر سوم میگه نمیدونم = پس دو کلاه دیگه یکی سفیده یکی قرمز. ( نفر دوم اینجا کلاه نفر اول رو دیده قرمزه و اگه سفید بود اصلا مسئله حل نمیشد ! )

بله ، ولی شروع مسئله زمانی نیست که نفر سوم میگه نمیدونم ، بلکه زمانیه که نفر دوم کلاه نفر اول رو می بینه ( اولین شرط قیاس ) که قرمزه و جمله پررنگ من هم نتیجه گیری نفر دوم هست نه نفر سوم !
    شاید ناخودآگاه فکر کردین که ما باید مسئله رو حل کنیم در حالی که داریم تحلیل میکنیم

12. 2 کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض

با اشاره به :
    نفر سوم میگه نمیدونم = پس دو کلاه دیگه یکی سفیده یکی قرمز. ( نفر دوم اینجا کلاه نفر اول رو دیده قرمزه و اگه سفید بود اصلا مسئله حل نمیشد ! )

بله ، ولی شروع مسئله زمانی نیست که نفر سوم میگه نمیدونم ، بلکه زمانیه که نفر دوم کلاه نفر اول رو می بینه ( اولین شرط قیاس ) که قرمزه و جمله پررنگ من هم نتیجه گیری نفر دوم هست نه نفر سوم !
    شاید ناخودآگاه فکر کردین که ما باید مسئله رو حل کنیم در حالی که داریم تحلیل میکنیم
    نه دوست گرامی ...
    یکی از مهم ترین قواعد منطق یعنی در اصل _ اصل منطق این هست که شما به دنیای ذهنت وارد بشی و بفهمی ذهن و عقلت چه مراحلی رو طی میکنه تا به جواب مسئله برسی ... این اصل منطق هست ... درسی که تنها سی نفر از بچه های علوم انسانی در سال 92 تونسته بودن بالای 70 درصد جوابش بدن . از 257 هزار داوطلب ! فقط سی تا .
    ارسطو برای اولین با قواعد تعریف رو کشف کرد و فهمید ذهن برای رسیدن به تعریف یه چیز یا به اصطلاح منطقی جوهر چه مراجلی رو طی میکنه و اونو شرح داد . وقتی شما بتونی به دنیای ذهنت وارد بشی راحت میتونی حدود 30 وزن شعر فارسی رو بهتر از معلمی با سابقه سی سال تدریس عروض و قافیه حفظ کنی ... چرا ؟ چون میفهمی ذهنت چه راهی رو طی میکنه ... و از چه راهی آسون تر به جواب میرسه . و...
    الان من جواب این مسئله رو از زبان بزرگان منطق این مرز و بوم میزارم . امیدوارم که مثمر ثمر واقع بشه .

پاسخ کامل و جامع :
    استدلال نفر دوم به ترتیب عبارت است از:
    استدلال شمارۀ 1:ا گر رنگ کلاه من و کلاه نفر اول هر دو قرمز بود، نفر سوم
    نمی گفت نمی دانم لکن او گفت نمی دانم.
    پس رنگ کلاه من و کلاه نفر اول هر دو قرمز نیست. )قیاسی است استثنایی و
    نتیجه اش تا اینجا این است که کلاه نفر اول و دوم قرمز نیست.(
    استدلال شمارۀ 2 :اکنون که رنگ کلاه من و رنگ کلاه نفر اول هر دو قرمز
    نیست یا هر دو سفید است یا یکی سفید است و دیگری قرمز. لکن هر دو سفید نیست.
    )زیرا می بینم که کلاه نفر اول قرمز است.( پس یکی سفید است و دیگری قرمز.
    استدلال شمارۀ 3 :از طرفی یا کلاه من سفید است و کلاه نفر اول قرمز است
    و یا کلاه نفر اول سفید است و کلاه من قرمز است. لکن کلاه نفر اول قرمز است. پس
    کلاه من سفید است.
    استدلال های نفر اول:
    استدلال شمارۀ 1 :مانند استدلال شمارهٔ 1 نفر دوم است.
    استدلال شمارۀ 2 :اکنون که هر دو قرمز نیست یا هر دو سفید است و یا یکی
    سفید است و دیگری قرمز لکن هر دو سفید نیست؛ زیرا اگر هر دو سفید بود نفر دوم
    نمی توانست کشف کند که کلاه خودش سفید است پس یکی سفید است و یکی قرمز
    استدلال شمارۀ 3 :اکنون که یکی سفید است و یکی قرمز یا کلاه من سفید
    است و کلاه نفر دوم قرمز و یا کلاه من قرمز است و کلاه نفر دوم سفید است. لکن کلاه
    نفر دوم سفید است. پس کلاه من قرمز است.

روندی که در ذهن طی میشه این مراحل هست ... شایدخیلی ها به جواب برسن اما مهم اینه که بتونن شرح بدن ذهنشون چه مراجلی رو طی کرده .
    پاسخ برگرفته از کلیات علوم اسلامی : متفکر شهید استاد مرتضی مطهری.
    .......................
    من داشتم نظرات فلسفی دوستان رو میخوندم ... مغالطه هایی دیدم که میشه گفت در مرحله ضعیف قرار میگرفتن البته برای افرادی که در فلسفه تبحر ندارن خوبه اما ما کلیت رو در نظر میگیریم .... مثلا این مغالطه ها به راحتی قابل تشخیص بودن ( اشاره نمیکنم شایدسوء تفاهمی بشه ) نظرتون در باره بررسی چند تا مغالطه و اینکه چرا مغالطه هستن چیه ؟
    تمام شرایط مغالطه رو در نظر میگیریم ... مانند نتایج ضروب ... مصادره های به مطلوب.... عقیم یا منتج بودن اشکال... تمثیل های ناروا شرایط حد وسط و ...
    دوستان سوال بعدی رو شما مطرح کنید لطفا .
    Last edited by مُعین; 22-07-2014 at 20:40.

14. 3 کاربر از مُعین بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

همونطور که دیدین سوال قبل رو دوستان از جمله خودم خلاصه جواب دادیم و آقای معین زحمت کشیدن جواب کامل رو گذاشتن . در صورت امکان مراحل رو مثل جواب بالا بنویسید. ( مراحلی که ذهن انجام میده تا به جواب برسه )

سوال دوم :

سوال قبلی خیلی سخت نبود ولی این یکـــــم پیچیده تره :

سه نفر به نامهای اولی و دومی و سومی هستند که یکی دروغگو ، یکی راستگو و یکی تصادفی ( هر لحظه ممکن است دروغگو یا راستگو باشد ) در نظر میگیریم.
    شما باید با پرسیدن حداکثر سه سوال از نوع بله و خیر از شخصیت این سه مطلع بشید. ( میتونید از یک نفر چند سوال بپرسید )
    نکته : این سه نفر زبان شما رو می فهمند ولی به جای بله و خیر ، به زبان خودشون جواب میدند و از کلمات X و Y استفاده میکنند. یعنی مثلا شما نمیدونید X به معنی بله هست یا خیر.

نظرتون در باره بررسی چند تا مغالطه و اینکه چرا مغالطه هستن چیه ؟
    تایید میکنم ، اما قصد مغالطه نداشتم چون برای روشن شدن مراحل جوابم گفتم و نمیدونستم اینطور به نظر میاد . دیگه تکرار نمیشه

16. 2 کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه Abaddon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2014

پيش فرض

سوالات باید متفاوت باشه؟

18. این کاربر از Abaddon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

سوالات باید متفاوت باشه؟
    تکراری هم میشه پرسید

ویرایش:
    دوستانی که تقاضای توضیح بیشتر داشتن : نکته مبهمی وجود نداره . شما آزادین هر سوال دلخواهی از سه نفر بپرسین و با استدلالتون جلو برین تا کشف کنین هرکس صاحب کدام شخصیت هست. ( شبیه مثال دو نگهبان از بزرگمهر هست ولی پیچیده تره )

با این اوصاف یه حسی بهم میگه هیچکس نمیتونه حلش کنه ؟!
    Last edited by New Ray; 23-07-2014 at 15:57. دليل: توضیحات بیشتر

20. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •