تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 17 اولاول ... 28910111213141516 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 164

نام تاپيک: مضرات سيگار و قلیان (تاپیک جامع دخانیات)

حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض اگر در معرض دود سيگار هستيد 20 درصد بيشتر دچار فراموشي مي‌شويد

پژوهش‌ها نشان داد:

اگر در معرض دود سيگار هستيد 20 درصد بيشتر دچار فراموشي مي‌شويد

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    مطالعات نشان مي‌دهد که افراد غيرسيگاري که به‌طور مرتب در معرض دود سيگار هستند نزديک به 20 درصد در آزمون دچار فراموشي مي‌شوند.
    به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، بر اساس مطالعات جديد در بريتانيا محققان دريافته‌اند که قرار گرفتن به‌طور منظم در معرض دود سيگار، داراي اثر منفي بر روي عملکرد مغز است و افرادي که با فرد سيگاري زندگي مي‌کنند يا زمان زيادي را با آنها مي‌گذرانند در حال صدمه زدن به حافظه خود هستند.
    دکتر تام هفرنان، محقق پژوهشي در دانشگاه نرتمبريا(Northumbria) اظهار کرد: با توجه به گزارش‌هاي اخير که توسط سازمان بهداشت جهاني منتشر شده است، قرار گرفتن در معرض دود سيگار مي‌تواند عواقب جدي بر سلامت افرادي که هرگز سيگار نکشيده‌اند و در معرض دود سيگار ديگران بوده‌اند، داشته باشد.
    اين مطالعه نشان داد: غيرسيگاري‌هايي که در معرض دود هستند در حدود 20 درصد بيشتر در آزمون‌هاي حافظه نسبت به گروه غيرسيگاري ديگر دچار فراموشي مي‌شوند.
    محققان دريافتند افراد سيگاري در آزمون‌هاي حافظه انجام شده بدترين نمره را دارند و در حدود 30 درصد بيشتر از کساني که در معرض دود هستند دچار فراموشي مي‌شوند.
    اين مطالعه به تازگي در مجله Addiction منتشر شده است.
    انتهاي پیام

2. این کاربر از wichidika بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

با سلام و احترام

من 7 سال سيگار کشيدم که 4 سال اين مدت تقريباً نصف پاکت در روز بوده.الان يک ماه هستش که ترک کردم و بيخيالش شدم. فکر نمي‌کردم به اين راحتي ترکش کنم. اگر مي‌دونستم که با يه قول دادن به خودم ترکش مي‌کنم زودتر از اين حرفا اينکارو مي‌کردم.
    هيچ‌وقت اولين باري که شروع کردم دود سيگار رو کم کم داخل ريه مي‌دادم رو يادم نميره. وقتي که دوستام تو دانشگاه من رو ديدن که راحت سيگار مي‌کشم، اول خجالت کشيدم و گفتم الان ناراحت مي‌شن. ولي يهو ديدم گفتن ايوللااااااا. و منو تو جمعشون راه دادن و خيلي خوش مي‌گذشت.
    اينکه با ديدن سيگار توو دستم منو تو جمع خودشون راه دادن مال سال 1383 يا 84 بود. الان که آپديت شده به مخدر. يعني کسي که سيگاري بکشه جاش توو جمع باحالاس.
    سيگار بعد از مشروبات الکلي واقعاً مي‌چسبه، توي باشگاه بيليارد، توي ماشين با صداي موزيک بلند، توي استخر، تو شهراي شمالي زير نم نم بارون. اينارو گفتم که بدونيد از خودتونم. دوست من تمام اين شرايط هميشه بوده و هست پس تو هم حداقل سعي کن که به خودت قول بدي.
    کساني که اين متن رو مي‌خونيد، بدونيد که من يه فرد آزاد آزاد هستم توي خانواده. مخدر مصرف کردم و سيگار هم کشيدم. پس فکر نکنيد که دارم نصيحت مي‌کنم. واقعا بعد از ترک متوجه مي‌شيد که زندگي چيه. تازه اوني که احساس مي‌کنيد يک دهم واقعيت زندگي و حس خوبيه که به آدم دست مي‌ده.
    زماني که براي اولين بار ترياک مصرف کردم خيلي کيف داد. به خاطر حس معروفي که به همه دست مي‌ده به اسم پري خواب. هرچقد دفعات مصرف بيشتر شد ديدم ديگه اون حس خوب بهم دست نمي‌ده. اينجاس که ديگه برگشت سخته. چون ديگه تفريح و لذتي در کار نيست و فقط نياز وجود داره.
    باور کنيد که من تمام مخدرهاي رايج رو امتحان کردم. ايکه ميگن فلان مخدر فلان فاز رو داره چرت و پرته. همه چيز بستگي به شرايط روحي شما داره. اگر ناراحت باشي فاز غم مي‌گيري، خوشحال باشي فاز خنده و غيره.....
    به خودم قول دادم که ديگه مصرف نکنم و الان 2 ساله که مصرف نکردم. اين رو بدونيد که چيزي که بزرگترين مانع براي ترک سيگار و عادت هاي ديگس، دوستاي ما هستن. من رو خيلي مسخره کردن. چه بعد ترک مخدر و چه بعد از ترک سيگار. ولي الان بهم مي‌گن ايوللاااا و اسمم تو همه جمع‌ها هست که فلاني با قول دادن به خودش هم سيگار رو ترک کرد هم مخدر رو.
    ترک سيگار و مخدر براي من راحت تر از جزم کردن عزمم واسه درس خوند توي شب امتحان بود. فقط بايد بخواي.

خوب الان از دوستان محترم در اين تاپيک تقاضا دارم که من رو راهنمايي کنن براي جبران آسيبهاي سيگار. اينکه چطور مي‌تونم ريه‌هام رو ترميم کنم يا کلاً چطور مي‌تونم به سمت روز اول حرکت کنم:

با تشکر فراوان

4. 2 کاربر از malasfore بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

ترک سیگار که کاری نداره من خودم 7 بار ترک کردم مهم اینه تو ترک بمونی
    یک ماه که نشد
    دوما واسه شما که روز 10 نخ میکشیدی راحته واسه 40-30 نخ چه نظری داری ؟
    در ضمن روی پاکت سیگار نوشته : زندگی - مرگ ... خوب معلومه مرگ, سگ زندگی میکنه ... لزومی نداره ترک کنی

6. این کاربر از Reza Azimy_RW بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

ترک سیگار که کاری نداره من خودم 7 بار ترک کردم مهم اینه تو ترک بمونی
    یک ماه که نشد
    دوما واسه شما که روز 10 نخ میکشیدی راحته واسه 40-30 نخ چه نظری داری ؟
    در ضمن روی پاکت سیگار نوشته : زندگی - مرگ ... خوب معلومه مرگ, سگ زندگی میکنه ... لزومی نداره ترک کنی

آها.

خوب رفيق تو مشکلت اينه که مي‌خواي بميري. پس ربطي به اراده و اين حرفا نداره. شما بکش، منم ترک مي‌کنم کامل. شما به هدفت يعني مرگ برس منم به هدف يعني زندگي.
    خيليا رو ديدم گفتن مرگ؟ چه بهتر و اين حرفا. تا يه سکته مي‌زنن ترک مي‌کنن. نمونش دايي خودم. 30 سال روزي 2 پاکت کشيد. يه سکته باعث شد ترک کنه.
    پس همه چي توو ذهن ماست. شما هم تو ذهنت مي‌گي مرگ. پس چطور ازدواج با کسي که آدم دوسش داره يا بچه دار شدن يا سکته يه هو باعث ترک سيگار مي‌شه؟
    من شعار نمي‌دم رفيق. فقط آمادگي ذهني مي‌خواد. دليل مي‌خواد. من خيلي وقت بود که به فکر ترک بودم. حتي دوستام بهم مي‌خنديدن. چون با سوزن سيگارو سوراخ مي‌کردم که دود کمتري بره توو ريم.
    بعد اين همه دنگ و فنگ تازه ترک کردم.
    مطمئناً نه تنها براي نرک سيگار بلکه براي ترک تمام عادت‌ها نياز به يه عامل قويتر هست. اون عامل بايد ايجاد شه.
    اعتياد به بازيهاي آنلاين هم کم از سيگار نداره، اعتياد به قهوه يا چاي و خيلي چيزاي ديگه.
    فقط يه عامل قويتر و تصميم قاطع مي‌خواد. من به تمام دوستام گفتم فعلاً از من فاصله بگيرن. خوب ترک کردن که فقط به گفتنش نيست. بايد شرايطش رو هم براي خودت ايجاد کني.
    خلاصه رفيق اميدوارم ترک کني و ذهنت رو از مرگ پاک کني. چون ممکنه يه روزي به يه چيزي برسي و بخوايش ولي همين مرگ خفتت کنه و بگي اي کاش ......

چاکريم

8. این کاربر از malasfore بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در انتظار ایمیل فعال سازی
    تاريخ عضويت
    Jan 2014
    محل سكونت
    borojen

پيش فرض

شما را به خدا قسم، به این 22 دلیل سیگار نکشید!

افراد سیگاری نه تنها سـلامـتـی خـود را در مـعـرض انــواع بیماری های خطرناك قرار می‌ دهـنـد، بـلـكه بـاعث رنجش و آزرده خاطر شدن اطرافیانشان می گردند. متأسفانه امـروزه برخی افراد سیـگار كـشـیـدن را نشانـه بلـوغ و یـا حتی «كلاس» خود محسوب می كنند و با پـك زدن هـای آنچنانی سعی در خودنمایی و فخرفروشی دارند.
    عوارض و صدمات ناشی از استعمال سیگار تقریـبـاً بـرای همگی ما آشكار و معلوم است امـا در ایـن بـخـش بـه 22 دلیل مهم برای ترك سیگار اشاره می كنیم:

1 - ظاهر آراسته تر با حذف لكه های روی انگشتان و دندانهایتان.
    2 - حذف بوی بد دهان ناشی از كشیدن سیگار و تنفس راحت تر.
    3 - حذف بوی سیگار از لباس، مو، و بـدنـتـان و تـمـام وسـایـلـی كه با آنها سروكار دارید.
    4 - پیشگیری از پیدایش چین و چروك زودرس در پوست صورتتان.
    5 - حذف مشكلات تنفسی از قبیل: خس خس حین تنفس، سرفه ، برونشیت مزمن، و از همه مهمتر سرطان ریه.

--------------------------------

6 - بازیافت دوباره حس بویایی و چـشایی كـه بـر اثر استعمال سیگار از حساسیتشان كاسته شده است. دوباره طعم واقعی غذایتان را احساس خواهید كرد.
    7 - احساس سرزندگی و شادابی دوباره در زندگی، افزایش قوای جسمانی.
    8 - خواب بهتر و راحت تر.
    9 - كاهش خطرات بیماری های قلبی ، نـفـخ، فـشـارخـون بـال ا، تـپـش قـلـب، زخـم مـعده ، برگشت اسید معده، سرطان دهان و تعداد بیشماری از سرطان های گوناگون .
    10 - كاهش بیش از 50 بیماری و عارضه های گوناگون.

11 - دوباره كنترل رفتار خود را به دست خواهید آورید و با رهایی از زنـدان اعـتـیـاد بـار دیگر حس آزادی را باز پس خواهید گرفت.
    12 - كاهش خطر آسیب رسیدن به نوزاد در زنان باردار.
    13 - افزایش طول عمر (افرادی كه به طور مستمر سیگار می كشند به طور متوسط 16 سال از عمر خود را از دست می دهند. )
    14 - فراهم آوردن یك محیط سالم و سلامت برای كودكان وتمام افرادی كه با آنان زندگی می كنید.
    15 - الگوی مناسبی برای فرزندانتان خواهید بود.

16 - حذف هـزیـنـه هـای خرید سیگار كه قابل توجه بوده و می توان آن را صرف امور بهتری كرد.
    17 - رهایی از صدها ماده سمی و سرطان زای موجود در سیگار.
    18 - تردد و مسافرت به وسیله قطار، هواپیما و اتوبـوس بـرای شـما و دیـگر افراد سهل تر و دلپذیرتر خواهد شد.
    19 - دیگر در محل كارتان مجبور نیستید برای سیگار كشیدن از اتاق خارج شوید!
    20- بـا تـرك ایـن عـادت نـادرسـت اعـتـمـاد بـه نـفس خود را افزایش دهید و به اراده خودتان ببالید.
    21 - از دنبال جا سیگاری گشتن خلاصی می یابید.
    22 - از آن مهمتر دیگر نیازی به مطالعه دوباره این مقاله نخواهید داشت!

منبع:tebyan.net

.................................................. .......................................

همسرم سیگار می کشد، چگونه به او کمک کنم؟
    یک روان شناس تعریف می‌کرد؛ روزی خانمی که به خاطر سیگاری بودن همسرش دلخور بود، به او مراجعه کرد و بعد از مدتی صحبت و گفت‌وگو، خانم جوان به این نتیجه رسید آن چیزی که بیشتر از سیگاری بودن همسر، او را آزرده می‌کند، بی توجهی شریکش نسبت به خواسته او برای ترک سیگار است و در واقع همسر این مرد سیگاری کسی بود که بیشتر از همه به توجه و روانکاوی نیاز داشت.

اگر شما هم از آن دسته از زنانی هستید که فقط به دنبال تأیید همسر و اطاعت بی چون و چرای او در مقابل خواسته‌هایتان هستید، بهتر است دست از این انتظار بیهوده بردارید و در عوض راه حلی بیابید که بتواند به همسرتان کمک کند. همسر شما به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده و این حقیقتی است که باید قبل از هر چیز آن را بپذیرید.

از او بخواهید بیشتر زنده بماند
    به همسرتان بگویید که دوست دارید مدت زمان طولانی را با او زندگی کنید و نمی‌خواهید که او به خاطر مشکلات تنفسی و سایر عوارض کشیدن سیگار، سلامتش به خطر بیفتد. علاوه بر این، صحبت در مورد هزینه مصرف سیگار هم می‌تواند او را متوجه خسارت مالی که به درآمد خود می‌زند بیندازد که از یادآوری آن غافل نشود.

وقتی کنارش نیستی
    از همسرتان بخواهید که روزی را برای ترک سیگار تعیین کند تا در پایان آن روز، هدفش را به انجام برساند. در زمانی که از هم دور هستید از همسرتان بخواهید که هر زمان وسوسه کشیدن سیگار به سراغش آمد با شما تماس بگیرد و در آن زمان با یکدیگر صحبت کنید و این را بدانید همسرتان در این مرحله بیش از آنچه تصور می‌کنید به کمک شما نیاز دارد.

چیزی که معجزه می‌ کند
    اگر همسرتان توانست یک هفته سیگار را ترک کند، به او هدیه‌ای بدهید مثلاً شام مورد علاقه‌اش را بپزید یا چیزی که به آن علاقه دارد را برایش بخرید. اجازه دهید او متوجه حمایت و توجه شما بشود. به همسرتان یادآوری کنید که شما هرگز اراده و توانش را در ترک سیگار نادیده نمی‌گیرید.

مردانی که زیاد سیگار می‌کشند
    اغلب مردانی که خیلی سیگار می‌کشند حساب تعداد سیگارهایشان را ندارند. شما به عنوان شریک می‌توانید به او گوشزد کنید که تعداد آن را کمتر کند و علاوه بر این، به آرامی با او در مورد ضررهایی که سیگار می‌تواند به شما و فرزندان شما برساند صحبت کنید.

مراقب باشید
    از به وجود آوردن شرایطی که باعث ایجاد استرس و نگرانی در همسرتان می‌شود خودداری کنید و محیطی آرام را برایش به وجود بیاورید. شنا و ورزش کردن در کنار حمایت شما می‌تواند محیط مناسبی را برای ترک سیگار در او به وجود بیاورد.

یک جایگزین به درد بخور
    همسر شما به کشیدن سیگار عادت کرده و برای همین، شما به عنوان همسر، باید کاری دیگر را جایگزین این عادت کنید، مثل پیاده روی و ورزش، یا تنقلاتی را برایش تهیه کنید که در عین داشتن کالری کم بتواند او را در ساعاتی که عادت به کشیدن سیگار دارد، مشغول نگه دارد.

اگر ناامید می‌شود
    کسانی که در مرحله ترک سیگار هستند ممکن است در این بین، گاهی سیگار هم بکشند و از ترک سیگار ناامید شوند. هرگز همسرتان را به خاطر این کار سرزنش نکنید، چون این موضوع در ترک سیگار بسیار طبیعی است. از شریکتان بخواهید که دوباره تلاش کند و او را نسبت به نتیجه کار امیدوار کنید.
    منبع: akairan.com

Last edited by raana; 24-03-2014 at 20:47.

تاريخ عضويت
    Jul 2009

3 تفننی که هر 6 ثانیه یک قربانی می‌گیرد/ مرگ 70 هزار ایرانی با مصرف دخانیات

یک کارشناس دخانیات در گفت‌وگو با فارس:
    تفننی که هر 6 ثانیه یک قربانی می‌گیرد/ مرگ 70 هزار ایرانی با مصرف دخانیات

یک کارشناس حوزه دخانیات با اشاره به خطرات مصرف سیگار و قلیان گفت: مصرف دخانیات در دنیا هر 6 ثاینه یک قربانی می‌گیرد و به طور میانگین 15 سال از عمر افراد را می‌کاهد این در حالی است که نیمی از افراد سیگاری به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

فریبا نادری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: با توجه به اینکه در آستانه هفته عاری از دخانیات قرار داریم، باید از خطرات مصرف آن آگاه شویم و بدانیم که دود دخانیات ترکیبی از 7 هزار ماده شیمیایی است.
    وی ادامه داد:‌ سالانه بیش از 6 میلیون نفر در دنیا بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و روزانه بیش از 15 هزار نفر در جهان به علت مصرف آن می‌میزند.
    این کارشناس دخانیات گفت: مصرف دخانیات در ایران سالانه موجب مرگ 70 هزار نفر می‌شود و به طور میانگین 15 سال از عمر انسان‌ها را کم می‌کند.
    وی با اشاره به اینکه در هر 6 ثانیه مصرف دخانیات یک نفر قربانی می‌گیرد، گفت: ‌افراد سیگاری به طور متوسط 5 سال پیرتر از افراد غیر سیگاری به نظر می‌رسند چرا که مصرف دخانیات علت عمده بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی است.
    نادری گفت:‌ نیمی از افراد سیگاری به علت مصرف دخانیات می‌میرند و نیمی از مرگ‌های ناشی از مصرف دخانیات در دوران میان‌سالی رخ می‌دهد.
    این کارشناس حوزه دخانیات ادامه داد: نیکوتین موجود در دخانیات باعث افزایش اسید معده، زخم معده، لخته شدن خون، خرابی و زرد شدن دندان‌ها، بیماری لثه، سرطان‌های حنجره، مری، نای،ریه، معده و پانکراس می‌شود.
    انتهای پیام/

تاريخ عضويت
    Jul 2009

12 حرکت ضدقلیان به سردمداری رییس جمهور

وضعیت اسفبار مصرف قلیان در کشور؛

حرکت ضدقلیان به سردمداری رییس جمهور

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن هشدار نسبت به روند رو به رشد مصرف قلیان در کشور، از اقدامات در دست انجام جهت راه‌اندازی حرکت ضدقلیان به سردمداری رییس جمهور خبر داد.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمداسماعیل اکبری در مراسم روز جهانی بدون دخانیات گفت:‌ سالانه حدود 90 هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند که حدود 33 هزار نفرشان به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

بالاترین روند رشد ابتلا به سرطان در ایران

وی با اشاره به روند رو به رشد ابتلا به سرطان در کشور افزود: میزان ابتلا به سرطان در کشور 150 در هر 100 هزار نفر است هرچند این رقم نسبت به جوامع غربی رقم بالایی نیست اما سرعت رشد سرطان در ایران با هیچ کشوری در دنیا قابل مقایسه نیست. به طوری که ایران بالاترین روند رشد ابتلا به سرطان را در دنیا دارد که مهم‌ترین دلیل این موضوع افزایش سن است به طوری که وارد سن سرطان شده‌ایم.

اکبری افزود: اما حدود 30 تا 35 درصد علل بروز سرطان به عوامل خطر بازمی‌گردد که دخانیات در راس آن قرار دارد. 30 درصد مرگ‌های ناشی از سرطان مستقیما با دخانیات در ارتباط است.

وی ادامه داد: دخانیات با سموم مختلف وارد سطح سلول می‌شود و آزادانه درون سلول حرکت کرده و به هر گروه ژنی که برخورد کند، بیان ژنی را تغییر می‌دهد. در مجموع با مصرف دخانیات بیان ژنی نیز تغییر پیدا می‌کند.

اکبری درباره افزایش قیمت مواد دخانی نیز گفت: گران شدن مواد دخانی بی‌تردید عاملی محافظت کننده است اما مهم آنست که پول ناشی از گران شدن مواد دخانی به کجا می‌رود و در کجا هزینه می‌شود. متاسفانه تاکنون کمتر از 20 درصد این پول به حوزه سلامت وارد شده است. بنابراین باید اتفاق دیگری در این زمینه بیافتد. مبارزه با دخانیات غیرتی مردانه و حرکتی مردانه می‌خواهد.

وی تاکید کرد:‌ دخانیات نباید به سیگار خلاصه شود چرا که قلیان در کشور ما از وضع بدی برخوردار است. اقداماتی را در دست انجام داریم که رییس جمهور شخصا سردمداری حرکت ضدقلیان را بر عهده بگیرد. وضعیت استعمال قلیان بسیار خجالت آور شده است به طوری که قلیان را در محافل خصوصی، قهوه‌خانه‌ها، رستوران‌ها و ... مشاهده می‌کنیم. این در حالی است که ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است. بنابراین نباید در زمینه مبارزه با قلیان کوتاه آمد.

وی همچنین درباره تریاک و مشتقات آن نیز گفت: ثابت شده که تریاک و مشتقات آن هم با سرطان‌های کلورکتال ارتباط مستقیم دارد.

وی در پایان گفت:‌ به منظور کنترل و مبارزه با دخانیات توصیه می‌کنم که حرکتی جهادی شکل گرفته و با هماهنگی‌های بین بخشی بتوان این موضوع را ساماندهی کرد تا شرمنده نسل آینده نباشیم.

انتهای پیام

12. این کاربر از wichidika بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض مرگ سالانه ۱۱ هزار ایرانی بر اثر مصرف سیگار/ تحریم‌کنندگان دارو دنبال تأسیس کارخانه سیگار بودند

رئیس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت عنوان کرد
    مرگ سالانه ۱۱ هزار ایرانی بر اثر مصرف سیگار/ تحریم‌کنندگان دارو دنبال تأسیس کارخانه سیگار بودند

رئیس دفتر ارتقای سلامت وزارت بهداشت: سیگار سالانه ۱۱ هزار ایرانی را می‌کشد. سیگار و قلیان با مغز همان کاری را می‌کند که کوکائین و هروئین می‌کند. تحریم‌کنندگان دارو در زمان تحریم دنبال تأسیس کارخانه سیگار در کشور بودند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، شهرام رفیعی‌فر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با دخانیات در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: در هر 5 ثانیه یک نفر بر اثر مصرف سیگار در دنیا می‌میرد و از زمانی که مصرف دخانیات در کشورها کاهش یافت، محصولات دخانی فریبنده هدفشان را به سمت جمعیت جوان تغییر داده‌اند.
    وی ادامه داد: برای خرید سیگار 10 هزار میلیارد تومان سالانه در کشور هزینه می‌شود و 20 تا 30 میلیارد تومان هم صرف درمان و مرگ ناشی از دخانیات می‌شود.
    رفیعی‌فر گفت: 11 هزار نفر در کشور به دلیل مصرف سیگار می‌میرند که از این تعداد 50 درصد در سن 45 تا 54 سال قرار دارند.
    رئیس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در دنیا سالانه 6 میلیون نفر بر اثر مصرف دخانیات می‌میرند که از هر 4 نفر 3 نفر مرد هستند و 600 هزار نفر سیگاری نبوده و دود سیگار را تحمل می‌کنند.
    وی ادامه داد: شایع‌ترین محصول دخانی در بین نوجوانان ایرانی قلیان است که قبلاً به ازای هر 9 مرد یک زن محصول دخانی مصرف می‌کرد اما اکنون به ازای هر 6 مرد یک زن مصرف‌کننده است.
    رفیعی‌فر ادامه داد: 90 درصد کسانی که مصرف‌کننده دخانیات هستند، از کمتر از 18 سالگی و 99 درصد از کمتر از 26 سالگی شروع به مصرف کرده‌اند.
    وی گفت: از هر 4 نوجوانی که دخانیات را تجربه می‌کند 3 نفر سیگاری می‌شود و از هر 3 نفر یک نفر نسبت به همسن و سال خود 16 سال زودتر می‌میرد.
    وی با هشدار نسبت به فروش محصولات دخانی در مغازه‌ها و دکه‌های فرهنگی گفت: 90 درصد نیکوتین سیگار بر روی مو، پوست، محیط رسوب می‌کند که به همراه 14 نوع ماده سرطانزاست.
    وی افزود: سیگار و قلیان با مغز همان کاری را می‌کند که کوکائین و هروئین می‌کند.
    رفیعی‌فر گفت: در سال 2010 تحقیقات نشان داد از ۱۰۰ فیلم‌ مورد علاقه جوانان در 30 درصدشان سیگار وجود داشته است، این در حالی است که دخانیات به فضای مجازی حمله کرده و افراد سیگاری تجارب خود را به اشتراک می‌گذارند.
    رئیس دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت تصریح کرد:‌ در سال گذشته 19 هزار نفر بر اثر حوادث ترافیکی فوت کردند در حالی که آمار مرگ و میر بر اثر دخانیات 11 هزار نفر بودند اما کاری برای این تعداد نمی‌شود.
    رفیعی‌فر گفت: امیدواریم مالیات بر دخانیات افزوده شود تا قیمت این محصولات 70درصد افزایش یابد چرا که با افزایش آن، 25 درصد مرگ ناشی از دخانیات کاهش می‌یابد.
    وی گفت:‌ متأسفانه کشورهای با درآمد کم، مصرف‌کننده محصولات دخانی هستند اما صنعت دخانیات در کشورهای ثروتمند قرار دارد و در زمان تحریم نیز کشورهایی که به ایران دارو نمی‌دادند، به دنبال تأسیس کارخانجات دخانی و فروش آن در کشور بودند.
    رفیعی‌فر همچنین از اجرای برنامه محله عاری از دخانیات خبر داد و گفت: این برنامه از 7 مهر تا پایان مهر در 22 هزار مدرسه راهنمایی سراسر کشور اجرا می‌شود که با نصب پوسترهای آموزشی با همکاری صدا و سیما، شهرداری، وزارتخانه‌های بهداشت، آموزش و پرورش و جوانان خواهد بود تا کمپین ملی محله عاری از دخانیات را برگزار کنند.
    وی گفت: همچنین برای مقطع ابتدایی نیز برنامه سالم‌سازی با قلب سالم و عوارض سیگار را برای والدین خواهیم داشت.
    انتهای پیام/

تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض عطر و طعم توتون و تنباکو، محرک اصلی جوانان برای مصرف بیشتر قلیان/ترفند جدید صنایع دخانی

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد
    عطر و طعم توتون و تنباکو، محرک اصلی جوانان برای مصرف بیشتر قلیان/ترفند جدید صنایع دخانی

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: حذف طعم و عطر انواع توتون و تنباکو و ممنوعیت تولید و واردات این گونه مواد، انگیزه مصرف قلیان در بین جوانان را کاهش می‌دهد. طعم دار کردن تنباکو از ترفندهای صنایع دخانی برای ایجاد وابستگی نیکوتین در بین مصرف کنندگان است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت بهداشت، کاظم ندافی با اشاره به این که در حال حاضر هیچ خلاء قانونی در مورد جلوگیری از مصرف قلیان در جامعه وجود ندارد، گفت: طبق تبصره یک ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات و ماده 7 آیین نامه اجرایی آن هرگونه استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع اعلام شده است و بر اساس مصوبه اخیر هیات دولت، برای متخلفان پرداخت 22 تا 43 هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.
    به گفته ندافی مسئولیت اجرای ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، طبق ماده 8 آیین نامه بر عهده مدیران و کارفرمایان و متصدیان این اماکن است. همچنین قهوه خانه‌ها طبق بند 8 ماده یک آیین نامه اجرایی قانون جزء اماکن عمومی محسوب می‌شوند و اجرای ضوابط مربوط به اماکن عمومی در این مکانها الزامی است.
    وی توضیح داد: همچنین در ماده 11 قانون برای فروشندگان و عرضه کنندگان دخانیات به استثنای اماکن مشمول ماده 7 قانون نیز 215 هزار تومان تا 13 میلیون تومان جریمه در نظر گرفته شده است.
    ندافی با اشاره به اینکه متولی اجرای قانون در اماکن عمومی طبق ماده 14 آیین نامه قانون، بازرسان بهداشت و اصناف هستند، ادامه داد: مصرف قلیان یک تفریح نیست و نباید به عنوان وسیله ای برای پرکردن اوقات فراغت جوانان محسوب شود. ضمن اینکه مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده و مخاطرات مصرف این ماده دخانی به کرات به اطلاع عموم مردم رسانده شده است.
    رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه برخلاف بسیاری از عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی است، گفت: این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماریهای قلبی عروقی و سایر بیماریها شناخته شده‌اند. همچنین نیکوتین موجود در دود حاصل از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور بوده و مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می‌کند.
    ندافی خاطرنشان کرد: علاوه بر این به دلیل مصرف مشترک، قلیان موجب بیماریهای مسری از جمله سل، هپاتیت، تبخال و غیره می‌شود. با این وجود متأسفانه هنوز تعداد زیادی از خانواده ها آگاهی لازم در مورد خطرات مصرف قلیان ندارند و به همین دلیل از مصرف آن توسط جوانان خود ممانعت نمی‌کنند و متاسفانه حتی گاهی اوقات با آنها همراهی هم می‌کنند.
    وی با تأکید بر اینکه از بعد فرهنگی باید روی مهارتهای جوانان در خصوص نه گفتن به تعارف اولین مصرف مواد دخانی کار کرد، ادامه داد: در این زمینه خانواده‌ها نقش موثری دارند. علاوه بر این راه‌اندازی و استمرار بسیج اطلاع رسانی در خصوص ارتقاء آگاهی عموم از مضرات استعمال قلیان لازم است که رسانه ها در این زمینه نقش موثری ایفا کنند. آموزش در مدارس، دانشگاهها و سایر گروه های هدف نیز از راه کارهای موثر در امر کاهش مصرف این مواد است.
    ندافی با اشاره به اینکه ایجاد تسهیلات لازم ورزشی- فرهنگی برای استفاده جوانان در اوقات فراغت از مهمترین راهکارهایی است که می‌تواند در جایگزینی مصرف قلیان موثر باشد، افزود: حذف طعم و عطر انواع توتون و تنباکو و عدم اجازه تولید و واردات اینگونه مواد، انگیزه مصرف قلیان در بین جوانان را کاهش می دهد.
    وی تأکید کرد: در کنار فراهم کردن امکانات لازم برای جایگزینی تفریحات سالم، می بایست اقدامات قانونی برای ممانعت از واردات و تولید تنباکوی طعم دار انجام داد. چون اضافه کردن این گونه افزودنی ها برای ملایم کردن دود مصرفی، از ترفند های صنایع دخانی برای ایجاد وابستگی نیکوتین در بین مصرف کنندگان است.
    انتهای پیام/

تاريخ عضويت
    Jul 2009

12 قلیان ۷۰۰۰ سم را وارد خون می‌کند/ تنباکوهای مثل پِهِن را اسانس میوه‌ای می‌زنند

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در گفت‌وگو با فارس:

قلیان ۷۰۰۰ سم را وارد خون می‌کند/ تنباکوهای مثل پِهِن را اسانس میوه‌ای می‌زنند

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: دود سیگار حاوی ۴ هزار ماده سمی و دود قلیان حاوی ۷ هزار ماده سمی است که عامل ۲۲ نوع سرطان است، هیچ استاندارد و نظارتی ندارد. حتی تنباکوهایی که ارزش پِهِن را هم ندارند با اسانس‌های شیمیایی میوه‌ای به خورد جوانان می‌دهند.

محمدرضا مسجدی، دبیر کل انجمن جهانی مبارزه با بیماریهای ریوی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: قلیان ابعاد مختلف بهداشتی و اقتصادی دارد از نظر بهداشتی، باید بدانیم که دود سیگار حاوی 4 هزار ماده سمی است اما دود قلیان حاوی 7 هزار ماده سمی است و تمام این سموم را وارد خون می‌کند. حتی افرادی که قلیان نمی‌کشند و در معرض دود قلیان هستند، این سموم وارد بدنشان می‌شود.
    وی ادامه داد: دود قلیان و سیگار عامل مهم ابتلا به بیماریهای قلبی، فشار خون، سکته مغزی و قلبی، بیماریهای تنفسی، بیماریهای مثانه و 22 نوع سرطان از جمله سرطان رحم است.
    وی گفت: توتون و تنباکوی قلیان مشکلات ساختاری و اساسی دارد، چون توتون سیگار عمدتاً در کشورهای پیشرفته غربی تولید می‌شود و نظارت و استانداردی برای تولید آن وجود دارد، گر چه آن هم سم است اما در مورد قلیان عمدتاً تنباکو و توتون آن در کشورهای جهان سوم و بدون هیچ استاندارد و نظارتی تولید می‌شوند.
    مسجدی افزود: توتون سیگار با اینکه حاوی سموم است اما از نظر میزان قطران، الکوییدها بالاخره نوعی طبقه بندی و نظارت در مورد آن وجود دارد اما تنباکوی قلیان در کشورهایی مثل امارات، آذربایجان و شمال عراق و کشورهای منطقه ما در شرایط بسیار غیر بهداشتی تولید می‌شوند.
    وی افزود:‌ گاهی تنباکوهایی که ارزش آنها با پِهِن برابری می کند را با اسانس های شیمیایی پرتقال، کیوی و سیب به خورد مردم و به خصوص جوانان می دهند.
    دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: نحوه سوخت و ساز آن نیز قابل توجه است در مورد سیگار نوک آن حدود 900 درجه سانتی گراد حرارت دارد و فرآیندی شبیه انفجار هسته در هنگام سوختن آن رخ می‌دهد اما در مورد قلیان فرآیند تصعید هنگام سوختن تنباکو صورت می‌گیرد و مواد سمی آن خیلی سریعتر آزاد می‌شود.
    مسجدی ادامه داد: مسئله مهم دیگر اعتیاد آور بودن این مواد است به طوری که سیگار و قلیان به مراتب بیش از مورفین اعتیاد آور هستند و وابستگی ایجاد می‌کنند.
    وی گفت:‌ ابعاد اجتماعی مصرف آن نیز قابل توجه است، کمتر دختری را می‌توانید در جامعه ما پیدا کنید که جلوی پدرش سیگار بکشد اما پسران و دختران ما به راحتی و خیلی خندان جلوی پدر، مادر و پدر و مادر همسر قلیان می‌کشند.
    عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:‌ ابعاد اقتصادی افزایش مصرف قلیان نیز بسیار قابل توجه است. ما در همین تهران جاهایی داریم که ورودی مصرف قلیان در آن 150هزار یا حتی 250 هزار تومان است بدون اینکه مالیات پرداخت کند.
    وی گفت:‌ سیگار روزانه 10 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت می‌زند، و ضرر روزانه قلیان به کشور نیز کمتر از این میزان نیست.

وی ادامه داد: امروزه دیگر سر هر کوچه و در محله ای، مرکزی برای عرضه قلیان و فروش ابزار آن وجود دارد، معلوم نیست اینها از کی و کجا مجوز فعالیت می گیرند.
    انتهای پیام/‌

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •