تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 174 از 492 اولاول ... 74124164170171172173174175176177178184224274 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1,731 به 1,740 از 4911

نام تاپيک: اتاق ریاضیات(طرح سؤالات)

داره خودمونی میشه k1kz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض تقریب توابع در کلاس پیچیدگی لگاریتمی

سلام به همگی من یه سوال دارم اگه کسی می تونه لطفا راهنمایی کنه:
    چطوری میشه یه الگوریتمی طراحی کنیم که توابع دلخواه ما را برای مقادیر بزرگ تقریب کنه و الگوریتم در مرتبه زمانی لگاریتمی باشه؟ Logspace
    یعنی فرض کنید میخواهیم تابع ((f(n)=Log(Bessel I0(n را برای مقادیر ...,n= 2^2 ,2^4 ,2^8 ,2^16
    برآورد کنیم و زمان حل مساله را هم اندازه میگیریم این زمان برای nهای داده شده باید تناسب هندسی داشته باشه یعنی زمان حل مساله در هر n نسبت به n قبلی در یک عدد ثابت ضرب شده باشه.من اینکار رو برای هر تابعی که خواستم با برنامه Mathematica انجام دادم ولی نمیدونم چطوری برنامه اینکارو میکنه؟ جالب اینجاست که روشهای مرسوم تقریب توابع مثل سریهای تیلور و فوریه و چبیشف و کسرهای پده (pade) و کسرهای متوالی هیچکدوم در زمان لگاریتمی نمیتونن تقریب کنن من امتحان کردم.
    اگه کسی چنین الگوریتمی سراغ داره لطفا بگه یا لینک کنه
    ممنون
    کیوان

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض معادلات بازگشتی غیر خطی

سلام کسی کتاب یا مقاله خوب برای حل معادلات بازگشتی غیر خطی سراغ داره؟
    مثلا اینو چطوری دقیق حل کنیم؟ a(n+1)=(a(n)^2+1),a0=0

اگه نباشه جاش خالی می مونه saber57's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2009
    محل سكونت
    دنیا،کهکشان راه شیری،سیاره زمین، قاره آسیا، ایران

1

چطوری میشه یه الگوریتمی طراحی کنیم که توابع دلخواه ما را برای مقادیر بزرگ تقریب کنه و الگوریتم در مرتبه زمانی لگاریتمی باشه؟ logspace
    کیوان
    اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

یک مقاله خیلی کلی و ساده در این رابطه اینجاست ببینید:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض تشکر

با سلام

دوستان به لینک زیر سری بزنید و نرم افزار geometer's sketchpad را که مخصوص تولید تصاویر متحرک ریاضی است، دانلود کنید. از این نرم افزار می توان برای آموزش مفاهیم ریاضی در سطوح مختلف استفاده کرد.

دانلود نرم افزار با حجم2.17 مگابایت:

ممنون هستم جالب بود.

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض پاسخ

نظریه‌ی پیچیدگی محاسباتی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر و ریاضی است که به بررسی دشواری حل مسائل به وسیله‌ی رایانه (به عبارت دقیق‌تر به‌ صورت الگوریتمی) می‌پردازد. این نظری بخشی از نظریه‌ی محاسباتی است که با منابع مورد نیاز برای حل یک مساله سروکار دارد. عمومی‌ترین منابع زمان (چقدر زمان برای حل کردن مساله لازم است) و فضا (چقدر حافظه مورد نیاز است) می‌باشند. سایر منابع می‌تواند تعداد پروسسور‌های موازی (در حالت پردازش موازی) و … باشند. اما در این مقاله ما در مورد عواملی مثل عوامل بالا بحثی نکرده‌ایم. باید به این نکته توجه داشت که نظریه پیچیدگی با نظریه قابل حل بودن متفاوت می‌باشد. این نظریه در مورد قابل حل بودن یک مساله بدون توجه به منابع مورد نیاز آن، بحث می‌کند. بعد از این نظریه که بیان می‌کند کدام مسائل قابل حل می‌باشند و کدام مسائل غیرقابل حل، این سوال به نظر طبیعی می‌رسد که درجه سختی مساله چقدر است. نظریه پیچیدگی محاسبات در این زمینه می‌باشد.
    برای یک توضیح مختصر در این باره میتونید به سایت آکادمیست مراجعه کنید.

به نقل از سایت آکادمیست دات آی آر

اگه نباشه جاش خالی می مونه saber57's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2009
    محل سكونت
    دنیا،کهکشان راه شیری،سیاره زمین، قاره آسیا، ایران

1

نظریه‌ی پیچیدگی محاسباتی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر و ریاضی است که به بررسی دشواری حل مسائل به وسیله‌ی رایانه (به عبارت دقیق‌تر به‌ صورت الگوریتمی) می‌پردازد. این نظری بخشی از نظریه‌ی محاسباتی است که با منابع مورد نیاز برای حل یک مساله سروکار دارد. عمومی‌ترین منابع زمان (چقدر زمان برای حل کردن مساله لازم است) و فضا (چقدر حافظه مورد نیاز است) می‌باشند. سایر منابع می‌تواند تعداد پروسسور‌های موازی (در حالت پردازش موازی) و … باشند. اما در این مقاله ما در مورد عواملی مثل عوامل بالا بحثی نکرده‌ایم. باید به این نکته توجه داشت که نظریه پیچیدگی با نظریه قابل حل بودن متفاوت می‌باشد. این نظریه در مورد قابل حل بودن یک مساله بدون توجه به منابع مورد نیاز آن، بحث می‌کند. بعد از این نظریه که بیان می‌کند کدام مسائل قابل حل می‌باشند و کدام مسائل غیرقابل حل، این سوال به نظر طبیعی می‌رسد که درجه سختی مساله چقدر است. نظریه پیچیدگی محاسبات در این زمینه می‌باشد.
    برای یک توضیح مختصر در این باره میتونید به سایت آکادمیست مراجعه کنید.

به نقل از سایت آکادمیست دات آی آر
    مساله شما در زمینه مهندسی کامپیوتر نرم افزار هست . فکر کنم دتبال پیدا کردن الگوریتمی برای حل مساله پیچیدگی میگردید. شاید این کتاب مفید باشه :

C++طراحي الگوريتم ها با شبه كدهاي
    ريچارد نيپوليتان , كيومرث نعيمي پور
    نویسندگان
    عين الله جعفرنژاد قمي
    مترجمین

لینک :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

مساله شما در زمینه مهندسی کامپیوتر نرم افزار هست . فکر کنم دتبال پیدا کردن الگوریتمی برای حل مساله پیچیدگی میگردید. شاید این کتاب مفید باشه :

C++طراحي الگوريتم ها با شبه كدهاي

ريچارد نيپوليتان , كيومرث نعيمي پور

نویسندگان
    عين الله جعفرنژاد قمي
    مترجمین

لینک :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

نظریه پیچیدگی قصد دارد اثبات کند که کلا کلاس P=NP است یعنی هر الگوریتم غیر قطعی در زمان چند جمله ای را میتوان به صورت الگوریتم قطعی در زمان چند جمله ای نوشت .مثلا در سال 2002 الگوریتم AKS برای اولین بار نشان داد که پیدا کردن برای اعداد اول این مطلب درست است و اعداد اول در کلاس پیچیدگی P قرار دارند. اما سوال من در باره تقریب توابع بدیهی است که در کلاس P است یعنی در زمان چند جمله ای و قطعی از روش سریهای تیلور حل میشود.ولی من دنبال الگوریتمی در کلاس Log Space هستم نه P اینکه P=NP باشد یا نباشد این مشکل را حل نمیکند در واقع :
    LogSpace زیرمجموعه یا مساوی P است.
    و P زیرمجموعه یا مساوی NP است.
    Last edited by k1kz; 07-03-2009 at 02:08.

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

یک توضیح ساده برای اینکه دقیقا بگم می خواهم چه کار کنم اینه:
    فرض کن ما یک عدد بزرگ داریم n میخواهیم مقدار تابع دلخواه مثلا BesselJ را محاسبه کنیم اگر از سری های تیلور استفاده کنیم بعلت همگرایی کند این سری ها باید بیشتر از n جمله از سری های تیلور را محاسبه کنیم یعنی در برنامه نویسی آن باید یک حلقه n تایی داشته باشیم تا اینکه به دقت مورد نظر برسیم ولی این اصلا مطلوب نیست و خیلی طول میکشه ولی مثلا اگه با برنامه Mathematica بخواهیم اینکارو زمان حل این مساله برابر یک عدد ثابت در لگاریتم n میشه یعنی برنامه یک حلقه ای به طول Log n رو اجرا میکنه.البته باید بگم سریهای تیلور برای n های کوچک یعنی بین صفر و یک خیلی سریع همگرا میشه ولی برای اعداد بزرگ نه.

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

آقا صابر از توجه تون ممنون هستم ولی فکر کنم متوجه سوالم نشدید
    یه توضیح ساده برای اینکه دقیقا بگم چیکار میخواهم کنم اینه:
    فرض میخواهیم تابع BesselI0 رو برای یک n بزرگ حساب کنیم اگه از سریهای تیلور استفاده کنیم مجبوریم بیشتر از n
    جمله از سریها را حساب کنیم. بعلت همگرایی کند این سریها برای اعداد بزرگ اگه بخواهیم برای محاسبه این تابع برنامه بنویسیم باید یک حلقه به طول بیشتر از n داشته باشیم ولی اگه بخواهیم اینکارو با برنامه Mathematica انجام بدهیم میبینیم که زمان حل مساله توسط برنامه برابر یک عدد ثابت در Log n میشه یعنی برنامه از یک روش پیچیده استفاده میکنه که اینقدر سریع جواب میده .البته بدیهیست که سریهای تیلور برای اعداد کوچک بین صفر و یک خیلی سریع همگرا میشه و تا هر
    دقتی میشه سریع محاسبه کرد ولی برای اعداد بزرگ نه . این یک مساله در آنالیز عددی پیشرفته است اگه کتاب یا مقاله در باره آنالیز عددی پیشرفته که این مطلب رو توضیح داده باشه سراغ دارین لطفا بگین

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •