تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 109 اولاول 1234561252102 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 1081

نام تاپيک: میزگرد علمی-فلسفی

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

سلام باراني
    من هم يه چيزي بگم ؟ فلسفي نيستا ولي خوب ميگم !

به نظر من خدا مثل انرژي مي مونه و همه چيز از اون نشات ميگيره. يعني به وجود نمياد ، بلكه تغيير ميكنه .
    مثل ايجاد جهان و نيروهاي جاذبه و مغناطيس و هر انرژي و تحركي كه بخشي از خداست.

قبل از خدا چي بوده ؟
    زمان رو كي اختراع كرد ؟
    فرض كنيد چشماتون بسته هست ، بعد باز ميكنيد و مي بينيد يه ظرف آب جلوتونه و دوباره مي بنديد.
    چطور در زمان باز كردن چشم به زمان قرارگيري ظرف آب در جلوتون پي مي بريد ؟ ( در مورد خدا نميشه تحقيق و آزمايش كرد ، فقط بايد فكر كرد و به هيچ نتيجه ي كاملا منطقي نمي رسيم )
    مي رسيم ؟
    آها ، ميخوايم توي اين تاپيك برسيم .

2. 2 کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    تهرانـــــــ

پيش فرض

در مورد خدا نميشه تحقيق و آزمايش كرد ، فقط بايد فكر كرد و به هيچ نتيجه ي كاملا منطقي نمي رسيم
    مي رسيم ؟
    عجله نکنید
    حالا زوده ولی یکم که بحثا قوت بگیره شما رو با اندیشه 7 آشنا میکنیم تا جواب تمام سوالهاتون رو به صورت کاملآمنطقی و عقلانی و علمی بگیرید
    حتی در مورد خدا!
    آفرین حالا این یعنی چی؟ یعنی قبل از هر موجود و یا پدیده‌ای، موجود/پدیده و یا مجموعه‌ای از موجودها/پدیده‌ها بوده. این یک اصل عقلی و فراتجربی هست و کسی انکارش نمی کنه.
    حالا ما میگیم اصلاً خدا موجود یا پدیده نیست که قبلش چیزی باشه.
    با توجه به فلسفه اسلامی و حرفای خودتون اگر خدا موجود نباشه شما هم نیستی!
    در این مورد نگرش 7 میگه(البته توضیحات کامل بعد از انتشار کتاب 7) که در واقع زمان وجود نداره!
    بزارید بیشتر توضیح بدم
    اگر زمان وجود نداشته باشه قبل و بعدی هم وجود نداره
    همه چیز هست و بوده و خواهد بود
    و حالا اینجا یه سوال پیش میاد
    اگر زمانی وجود نداره پس ما چه چیزی رو میبینیم و احساس میکنیم که میگذره؟
    در واقع چون ما از الگویی خاص پیروی میکنیم و این الگو هم ناشی از روح جهان(قوانین حاکم برجهان،برای مثال اگر از 10 طبقه بیفتین خواهید مرد)هست
    این الگوی خاص مثلآ نوزادی و نوجوانی و جوانی و بعد پیری یک الگو هست و باعث میشه ما احساس کنیم زمان وجود داره در حالی که زمانی وجود نداره و این فقط یه احساسه
    اگر سوالی در این مورد دارین حتمآ بپرسید
    دوستان به نظر من اول مشخص کنیم در مورد چی میخوایم صحبت کنیم بعد شروع کنیم
    مثلآ برهان نظم خوبه
    نظر شما چیه؟

4. این کاربر از saeeddz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    اقیانوس

پيش فرض

سلام باراني
    سلام
    حرفاتون قشنگه ولي به قول سعيد هنوز زوده كه بگيد نميشه
    آقا دانيال هم خيلي باعجله جواب داد اميدوارم در ادامه ي بحث ايشون هم روشن بشه

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    اقیانوس

پيش فرض

کجای فلسفه اسلامی چنین حرفی زده شده؟ (یک منبع معرفی کن)
    در فلسفه اسلامی خدا "موجود" نیست بلکه عین "وجود" هست (در غیر اینصورت محدود خواهد بود) این سوال که "قبل از خدا چی بوده؟" مشابه اینه که من از شما بپرسم "قبل از هستی و وجود چی بوده؟" که کاملاً بی معنیه
    چه مغالطه ي عالي بود واقعا استاد هستيد
    شوخي كردم جدي نگيريد
    براي اين كه من چنين حرفي بزنم منبعي لازم نيست چون چنين سوالاتي پيوسته است وسرش به استغفار ميرسد
    خوب حال كه خدا از نظر شما يك وجود دائمي است ميتوانيد وجود داشتن اين وجود را ثابت كنيد ؟
    اصلا دليل واجب الوجود بودن خدا چيست ؟
    شما داري ميگي وجود بوده نميگي خدا بوده ميبيني خود شما هم داري از يك وجود حرف ميزني يعني روح جها ن يعني انر‍ِ‍ژي
    خوب منم ميگم انرژي از اول وجودداشته ولي درمورد خدا اصلا همچين حرفي نميزنم .
    شما فقط دنبال خدا ميگرديد ومشكل هم همينجاست
    فلسفه اي كه انسان را هدف آفرينش بداند به نظر من ناقص است چون به فرض كه كهكشان راه شيري را براي انسان آفريدند ولي ساير كهكشان ها چه ؟؟؟؟؟؟؟
    اين حرفهاي من در عين قشنگ بودن هيچ اعتباري ندارد چون به قول شما منبع نگذاشتم پس سريع دكمه ي نقل قول را فشار ندهيد وبرويد قبل ازمن هم شده دنبال يه منبع بگرديد وببينيد كه اولين خدا چه بوده وچرا به وجود آمده وچرا اورا ميپرستيدند واونوقت شايد يكم روشن بشين
    زمان رو كي اختراع كرد ؟
    خدا رو كي اختراع كرده ؟
    اينجاخدا هم علمي توضيح داده خواهد داده شد فقط بايد قبلش يكم دوستان بعضي مشكلات رو حل كنند

7. این کاربر از Hasan.M بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

در این مورد نگرش 7 میگه(البته توضیحات کامل بعد از انتشار کتاب 7) که در واقع زمان وجود نداره!
    بزارید بیشتر توضیح بدم
    اگر زمان وجود نداشته باشه قبل و بعدی هم وجود نداره
    همه چیز هست و بوده و خواهد بود
    و حالا اینجا یه سوال پیش میاد
    اگر زمانی وجود نداره پس ما چه چیزی رو میبینیم و احساس میکنیم که میگذره؟
    در واقع چون ما از الگویی خاص پیروی میکنیم و این الگو هم ناشی از روح جهان(قوانین حاکم برجهان،برای مثال اگر از 10 طبقه بیفتین خواهید مرد)هست
    این الگوی خاص مثلآ نوزادی و نوجوانی و جوانی و بعد پیری یک الگو هست و باعث میشه ما احساس کنیم زمان وجود داره در حالی که زمانی وجود نداره و این فقط یه احساسه
    اگر سوالی در این مورد دارین حتمآ بپرسید
    جالب بود البته فکر نکنم بتونی اثبات کنی که زمان وجود نداره ولی میتونی با ارائه همون مدل بگی ممکنه نباشه
    البته شایدم بتونی نمیدونم
    مثلآ برهان نظم خوبه
    این رو علمای متأخر اسلامی هم خیلی کم بهش پرداختند برای همین زیاد باهاش حال نمیکنم
    اصلا دليل واجب الوجود بودن خدا چيست ؟
    خوب این اثباتش مقدماتی داره اما اگر خیلی عجله داری:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    مطلب این لینک از صفحات آخر کتاب آموزش فلسفه ج۲ هست
    اگر مشکلی درش دیدی بهتره قبل از مطرح کردن کل کتاب رو بخونی
    اين حرفهاي من در عين قشنگ بودن هيچ اعتباري ندارد چون به قول شما منبع نگذاشتم پس سريع دكمه ي نقل قول را فشار ندهيد وبرويد قبل ازمن هم شده دنبال يه منبع بگرديد وببينيد كه اولين خدا چه بوده وچرا به وجود آمده وچرا اورا ميپرستيدند واونوقت شايد يكم روشن بشين
    من هیچ اصراری به اثبات و معتبر شدن حرف شما ندارم شما اگر میخواهید اثباتش کنید باید دنبال منبع باشید

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    اقیانوس

پيش فرض

پس سريع دكمه ي نقل قول را فشار ندهيد

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

ببينيد كه اولين خدا چه بوده وچرا به وجود آمده وچرا اورا ميپرستيدند
    منظورت مادره ؟
    اصلا اولين انسان كه مادر نداشت !! تازه زنش هم از خودش به دنيا اومد !!!!
    ولي كسي كه خلق ميكنه رو به عنوان خالق مي پرستيدن ، پس چرا بت مي پرستيدن ؟!

كلا آدما يك دقيقه فكر ميكنن و يك عمر تكرار ميكنن .

البته پرستش بت كه دليل ديگري داره كه يكم بي ادبيه !! ولي مادر خوب خدا نيست ، اگه بود پس حيوانات هم ... !

اما اگر هم مادر رو به خدا تشبيه كنيم ، دليل به وجود آوردن انسان باز هم بر ميگرده به عشق.

11. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    اقیانوس

4 آنچه گذشت .......

من گفتم فلسفه ی اسلامی در جواب این سوال که قبل از خدا چه بود عرض میکند "برو استغفار کن "ودوستان ایراد گرفتند که شما اشتباه گفتید وهمچین حرفی در فلسفه ی اسلامی زده نمیشود .
    فرمودند که خداوند در فلسفه ی اسلامی یک وجود همیشگی است وبنده گفتم که چرا باید اصلا خداوند واجب الوجود باشد ودوستان هم صفحه ای رو از سایت حوزه پیوست کردند که یکی از دروس حوزه است ولی حالا به ادامه ی کار میپردازیم .
    محکم ترین دلیل برواجب الوجود بودن خدا برهان نظم است یعنی این جهان یک جهان منظم است وهر سیستم منظمی هم ناظمی دارد پس ناظم این جهان نیز خداست ودر حقیقت وجود خدا نه تنها قابل اثبات بلکه واجب هم هست .خداوند اصلا محدود به زمان نیست که من سوال کنم قبل از خدا چه بوده ودر اصل در همه ی زمان ها وجود داشته است ودارد وخواهد داشت وبرایش ازل وابدی نیست چون همیشگی است ،از بین نمیرود وبه وجود هم نمی آید ولی فیلسوفان برای به زیر سوال بردن برهان نظم از برهان شر استفاده میکنند ومیفرمایند که اگر برهان نظم درست است پس زلزله وسیل چیست وگرچه فلاسفه ی اسلامی این موضوع را کش میدهند ولی در اصل جوابش کوتاه است واین است که هیچ چیز شر نیست بلکه ما برداشت شر از آن میکنیم مثلا زلزله در ژاپن شر نیست ورفتار زمین است ولی در بم فاجعه است وباران برای شما که چتر نداری حادثه است ولی برای کشاورز رحمت وهمچنین دیگر دلایلی نیز برای رد برهان شر وجود دارد که در همین زمینه مقاله ای در اختیار بند ه قرار دارد که هر کس علاقه داشته باشد میتوانم برایش بفرستم .
    صحبت های بالا برداشت فلسفه ی اسلامی از خدا بود ولی چرا اصلا هیچ کس نگفت "برو استغفار کن "؟
    یعنی من دروغ گفته ام ؟یا همه ی این حرفها یادم رفته ونیاز دارم که به سایت حوزه مراجعه کنم ؟
    من همه ی این ها را میدانم وباز میگویم که جواب اسلام به سوال قبل از خدا چه بوده ؟جواب "برواستغفار کن "است چون این سوال یک سر زنجیره ی بحثی است که در آخر جواب فلسفه ی اسلامی به آن "برو استغفار کن "است وحالا این شما واین هم ادامه ی آن زنجیر:

Banned
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    تهرانـــــــ

پيش فرض

جالب بود البته فکر نکنم بتونی اثبات کنی که زمان وجود نداره ولی میتونی با ارائه همون مدل بگی ممکنه نباشه
    البته شایدم بتونی نمیدونم
    این رو علمای متأخر اسلامی هم خیلی کم بهش پرداختند برای همین زیاد باهاش حال نمیکنم
    عزیزم جالبتر اینکه فیزیک نوین میگه زمان وجود نداره!
    البته یه نظریه جدید هم اومده که میگه وجود داره و این نظریه جدید به قدری اشکال داره که رد بودنش معلومه!
    در مورد علمای شما هم باید بگم
    دین چیزیه که از وحی ناشی میشه(طبق گفته علما)
    فلسفه چیزیه که از عقل و تفکر ناشی میشه
    خب پس چطور میشه فلسفه اسلامی داشت؟!!!!!
    دليل به وجود آوردن انسان باز هم بر ميگرده به عشق.
    به نظر شما خدا چرا انسان رو بوجود اورده؟
    به ما که گفتن خدا بی نیازه!

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    اقیانوس

پيش فرض خدا يا انرژي؟

آریایی ها اولین خداپرستان بوده اند واز آغاز ورود به ایران خدایی برای خود داشته اند ولی این خدا چه بوده واز کجا آمده را از کتاب "تاریخ ادیان ومذاهب در ایران نوشته ی عباس قدیانی" برایتان مینویسم.
    چیزی که در کتاب نوشته بود این بود :
    (معتقدات آنها عبارت بود ه است از اینکه ازیک طرف عوامل سازگار طبیعت را بپرستند تا جلب نفع از آن ها بکنند واز طرف دیگر عوامل ناسازگار را هم بپرستند تا دفع ضرر آنها را بکنند .بهمین جهت از یک طرف پرستش آتش ،آفتاب ،ماه ،ستارگان ،باران ،بهار وپاییز ،جانوران سود بخش مانند گاو وشتر و اسب و.....واز طرف دیگر به پرستش عوامل زیان کار مانند تاریکی ،ابر ،زمستان وتابستان ،جانوران زیان کار مانند مار و عقرب و.... را جزو معتقدات خود کردند وبدینوسیله دونتیجه گرفته اند ویکی این که از عوامل مفید طبیعت بهره مند شوند واز طرف دیگر از عوامل مضر در امان باشند .ان یگانه را هی بود برای جلب نفع ودفع ضرر.)
    متن بالا عینا از کتاب نقل شده وکاملا هم رونوشت میباشد .
    با خواندن متن بالا به راحتی میتوان فهمید که آریای ها اولین خدایان خود را فقط به خاطر ترس میپرستیدند ویا به خاطر نفع کردن بیشتر ولی چرا میپرستیدند ;زیرا آریایی ها وانسان ها از ابتدا در زندگی خود نوعی دخالت از غیب را حس میکردند وبه خاطر همین تشخیص دادند که حتما موجود دیگر باید در این کارها دخالت داشته باشد ولی به اشتباه فکر میکردند که عوامل نفع وضرر خود باعث این اتفاقات میشوند ولی بعد ها فهمیدند که این عوامل همه در دست یک قدرت است واز چند خدایی به یگانه پرستی ارتقاء پیدا کردند .
    اعتقادات آریایی ها که در بالا آمده هم اکنون هم در ادیان دیده میشود وکاملا معلوم است که ادیان هم از آریایی ها قرض گرفته اند مثلا ایرانی ها که سگ را حیوانی مفید میدانستند به همین دلیل در دین زرتشت آن را تقدس میکردند وهمچنین آتش را ویا مسلمانان که برای باران تقدس قائل اند ویا .....
    اصل حرف اینجاست که در واقع خدایی که این ادیان به سوی آن هدایت میکنند خدایی وهم است ودر قرآن هم جاهای زیادی اشاره به قدرت و هیبتش شده تااین وهم افزون تر هم گردد .
    فلسفه ی اثبات خدا هم نشاء گرفته از افکار خداپرستانه است واگر بخواهید به راحتی میتوان از طریق همان فلسفه می شود خدا را انکار کرد چون در اصل هم این فلسفه به منظور انکار ساخته شده بود نه اثبات !!!
    فلسفه اسلامی که میگوید" که خدا همیشه در جهان وجود داشته ،دارد وخواهد داشت وخدا وجودی بینهایت است"پس دوستان اکنون من وشما هم قسمتی از خدا هستیم چون اگر در فرمول مقدار زمان های که خدا وجود دارد همچنین اندازه ی خدارا هم بگذارید جواب در می آید که خود شما هم جزو خدا هستید پس در همین لحظه ی اول این آیه که خداوند بر کافران احاطه دارد نقض میشود چون خداوند محدود نیست که احاطه کند ودر حقیقت خود آن کافر هم جزو خداست .
    حالا میرویم سراغ فیزیک کوانتوم که میگوید همه چیز از انرژی ساخته شده وحتی من وهمچنین میگوید که میزان انرژی همیشه ثابت است واز بین نمیرود وانرژی در همه ی زمان ها بوده وهست وخواهد بود وانرژی هم به هیچ وجه محدود نیست وبینهایت است .
    حال با فرض های بالا فقط یک هوش حقیقت طلب میخواهد که بجای خدا وانرژی را عوض کند وبه جای خدا واژه ی انرژی را قرار دهد تا معمای قرن ها خدا پرستی حل شود .
    همه ی توضیحاتی که راجع به خدا داده میشود درواقع توضیحات مربوط به بقای انرژی ،انرژی ومقدار آن است وفقط فرق یک خداپرست وکافر در اینجااین است که خداپرست اسم انرژِی را خدا میداند وروشی برای پرستیدن واطاعت از آن را پیش میگیرد ولی کافر انرژِی را نیز در اختیار خود میگیرد !!!
    وحال اينجاست كه فلسفه ي اسلامي ميفرمايد :"برو استغفار كن "
    من نوشتم ولی هرچه قدر هم بنویسم باز حقیقت طلبی بستگی به خودشما دارد وگل ندادن باغچه تقصیر باران نیست .
    در پايان اين نوشته بايد بگم كه اين نوشته اثباتي براي عدم وجود خدا نيست بلكه اثباتي براي عدم درك خداست يعني خدا هست فقط درك ما از اون ضعيفه !!!
    گونه ي حقيقت گرايي هم خودش معترف به وجود خداست چون خداخود يك حقيقت است !!!
    Last edited by Hasan.M; 30-10-2010 at 13:04.

15. این کاربر از Hasan.M بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •