تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 9 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 86

نام تاپيک: روزه (کلیه اخبار و مباحث مرتبط با روزه داری)

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jan 2013

پيش فرض

درود
    میخواستم بدونم روزه گرفتن چه ضررهایی برای بدن و سلامتی انسان داره ؟!
    سلام ، دوست عزیز به نظر من بیشتر درمورد فواید اون میشه گفت تا ضرر هاش

تا اونجا که میدونم برای افرادی که مشکل معده و مشکلات خاص دارن می تونه گاهی مضر باشه که تشخیصش هم باید به عهده یه دکتر وارد گذاشت ..

مدیر انجمن زیست شناسی، پزشکی raana's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام دوستان....

برای افرادی که سالم باشن مشکلی پیش نمیاد....
    و اتفاقا برای بعضی از بیماری ها روزه گرفتن مفید هم هست...به طور مثال:کسانی که چربی خون بالای دارن با روزه گرفتن می تو نن چربی
    نامطلوب خون رو تنظیم کنن....یا برخی از افرادی که دیابت دارن تحت نظر پزشک می تونن روزه بگیرن و به این طریق میزان قند خون رو
    تنظیم کنن(البته افرادی که نیاز به دریافت انسولین دارن از این قاعده مستثنا هستن)

ولی درکنار این قضایا خیلی از افراد هم به خاظر بیماری که دارن روزه گرفتن براشون مثل سم میمونه....مثل:بیماری های کلیوی-
    بیماری های دستگاه گوارشی-قلبی عروقی-فشارخون بالا و.....
    و همین طور برخی افراد به علت ضعف عمومی بدن که باعث میشه فشار یا قند خون پایین بیاد هم نباید روزه بگیرن....

3. 4 کاربر از raana بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

سلام ، امیدوارم تاپیک بــه موضوعات خارج از چارچوب کشیده نشه مث گذشته.

محتوای مخفی: در مورد خودم 
    من مدتی خوودم روزه میگرفتم و علائم پایین به طور کاملن آشکــار
    در بدن خودم ظاهر شد.. دیگه ازون موقع به بعد هم هیچوقت اینکار رو انجام ندادم.. دلیلی هم برای اینکار نمیبینم. نکته ای کــــه برام
    جالبه در مورد کارشناسان تغذیه ی ایرانی ، اینه که این عزیزان در فصول عادی به شکل سختگیرانه و متعصبانه ای مردم رو بــــه خوردن
    دعوت میکنند و میگن اگه نخورید فلان مرض رو میگیرید ، صبحونه باید بخورید ناهار باید بخورید شام باید بخورید و الی اخر.

اما وقتی یک هفته مونده به ماه روزه داری، همین عزیزان نظرشون کاملن برمیگرده و میان باز به طور متعصبانه ای از فوایــــد روزه داری
    میگن و شدیدن ملت رو به این کار دعوت میکنند...

نیازی به توضیح نیست که نظر بی ثبات این افراد هیچوقت برای من پذیرفتنی نیست و ترجیح میدم هرموقع بدنم نیاز به غذا داشت برم
    سراغ قابلمه ی غذا ، تا اینکه صبر کنم تا روده کوچیکم روده بزرگم رو بخوره و انرژی بدنم تحلیل بره

محتوای مخفی: نظرات یک کارشناس 
    پروفسور ویلیام جارویس استاد بازنشته دانشکده پزشکی لوما لیندا(امریکا) ،متخصص سلامت عمومی و مدافع حقوق مصرف کنندگان در امریکا است.تخصص های او شامل بهداشت آب، سلامت عمومی، پیشگیری و واکسیناسون و تکنولوژی غذا است.

روزه شامل دست کشیدن داوطلبانه از خوردن آب و غذا یا فقط غذا برای مدت مشخص است. برخی پزشکان برای توجیه و تراشیدن فواید علمی برای آن، از روزه به عنوان پاکسازی بدن و یا درمان هر درد! یاد میکنند. از آن جمله می توان به هربرت شلتون نویسنده کتاب fit for life اشاره کرد که در سال 1981 منتشر شد و پر از اطلاعات علمی اشتباه بود.

برخلاف ادعاهای طرفداران، روزه بدن را پاکسازی نمی کند و باعث استراحت کبد نمی شود. ولی البته باعث انباشت سم در بدن و امراض کبد می شود! چون با فشار بر کلیه باعث انباشت ترشحات سمی مانند اوره می شود.

طرفداران روزه می گویند به دلیل روزه بسیاری از سموم از بدن خارج می شود. اما باید بدانید در مقابل شما در معرض هپاتیت ، اختلالات کلیه ، بیماری های خون ، بیماری های قلبی ، ورم مفاصل بیماری های اعصاب و روان یا حتی سرطان — بسته بر شرایط ارثی و یا نقاط ضعف ساختاری بدن شما – قرار می گیرید.

تغییرات شیمیایی در خون در طول روزه میتواند تاثیرات خطرناکی بر سیستم بدن داشته باشد. از جمله احتمال مسمومیت‌های استامینوفنی که همراه با برخی داروها رخ میدهد. برهم خوردن تعادل گرمایی بدن، تشنگی مفرط، ضعف و نقصان مواد غذایی مورد نیاز بافت‌های بدن از جمله جنبه‌های منفی روزه‌گرفتن است. ایجاد حالات عصبی همراه با سردرد، بیخوابی و خستگی مفرط از دیگر عوارض روزه‌ داری است.

هنگامی که بدن با کمبود انرژی مواجه می‌شود بدن طی فرآیندی به نام کاتابولیسم شروع به شکستن ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های پروتئنی و تبدیل آن به انرژی می‌کند. این کاتابولیسم(در حالت روزه) در واقع نوعی «خود خوری» محسوب می‌شود که با تولید اوره و آمونیاک (به عنوان مواد فرعی) منجر به افزایش اسیدیته خون می‌شود. نتیجهٔ اسیدی شدن خون ضعف، خستگی شدید، کج‌خلقی، افسردگی، کاهش میل جنسی و احساس کسالت است.

روزه علاوه بر سمی کردن خون با مواد اسیدی، مانع از دفع کامل آنها از بدن نیز میشود. روزه باعث از دست رفتن سریع آب، پتاسیم و سدیم میشود. کاهش آب بدن منجر به کاهش حجم خون و در نتیجه کاهش فشار خون خواهد شد که به سرگیجه، احساس ضعف و یا غش منتهی میشود. کمبود شدید پتاسیم منجر به بهم خوردن ریتم ضربان قلبی میشود. این افت تپش قلب حتی ممکن است در مواردی به مرگ بینجامد. کسانی که روزه می‌گیرند ممکن است همچنین به کم‌خونی، ضعف ایمنی بدن، آسیب‌های کلیوی یا کبدی مبتلا گردند. همچنین آسیب‌های معده-روده‌ای یا نارسایی‌های گوارشی میتواند تا چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. روزه خصوصاً برای کودکان خطرناک است. از دست رفتن آب بیش از حد باعث کاهش سطح هوشیاری و یبوست و سنگ کلیه نیز می شود.
    Last edited by A M ! N; 28-02-2013 at 17:02.

5. 8 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

بر خلاف نظرات اکثر دوستان به نظر من روزه گرفتن حتی برای افراد عادی هم مضر هستش و با امین عزیز موافقم کاملن. متاسفانه پزشکی به یک تجارت تبدیل شده و صحبت های متناقضی در این باره مطرح میشه البته نا گفته نماند که نظرات مخالف امکان بروز ندارن و کل جامعه ی پزشکی مطمئنن منظور من و امین نبوده.

با ترش کردن تاپیک مخالفم به شخصه و به نظرم اگر در فضایی آرام دنبال بشه میتونه بحث بسیار مفیدی باشه.

7. 5 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

تاپیک در حالت عادی با این روال تـرش نمیشه ( آزار که نداریم ) ولی طبق تجربه ای که دارم از گذشتـــه یه احتمالاتی دادم.
    به هر جهت.. اگه تاپیک به صورت منظم و علمی و بدور از تعصب ( تعصب در هیچ جهتی ) دنبال بشــــه هیچ مشکلی نیست..

چرا گفتم احتمال این هست کــه تاپیک ترش بشه ؟ در گذشته بحثهای این چنینی زیاد بوده و در آخر وقتی به تاپیک نگاه میکردی
    همه چیز داخل تاپیک دیده میشد به جز صحبت علمی.. امیدوارم این تاپیک از اون حالت مصون بمونه. چون ما هم اینجا یه سری
    مسئولیتها بر گردنمون هست

از دوستان میخوام که در این گونه مباحث هوای ما رو هم داشته باشن

مرسی.

9. 6 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن هنر هفتم hp722's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت
    Loneliness

پيش فرض

من که همیشه روزه رو میگیرم بر اساس وظیفه ی دینی که دارم ولی کلا حس میکنم کم خوردن باعث سلامتی میشه چون خودم به شخصه رژیم گرفتم و این حرف برام صدق میکرد ولی خب ضعف های بدنی و پایین اومدن فشار رو نمیشه کتمان کرد

11. 3 کاربر از hp722 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض درباره [پیشنهاد می کنم مطالعه کنید]

در این پست برخی حقایق در این باره مطرح شده و پیشنهاد می کنم مطالعه کنید. سعی کردم به عقاید هیچکس توهین نشه و در آخر نتیجه گیری با شماست.

روزه و مرگ سلولهای مغز
    زمانی که بدنی گرسنه میماند، ابتدا از پلی ساکاریدی به نام گلیکوژن که در کبد وجود دارد استفاده میکند اما میزان گلیکوژن در کبد آنقدر نیست که پاسخگوی چند ساعت گرسنگی باشد پس بدن شروع به استفاده از چربیها میکند و چربیهای ذخیره شده را به نوعی کتون (cetone) تبدیل میکند و بوی بدی که از دهان روزه دار می آید هم به خاطر همین کتون هست.
    بیشتر سلولهای بدن این کتون را بعنوان ماده مغذی به کار میبرند به غیر از مغز، مغز فقط از گلوکز برای تهیه انرژی جهت فعالیتهای خود بهره میبرد.
    نکته ی تاسف باری که در اینجا وجود دارد دختر بچه ای 9 ساله هست یا حتی بیشتر که به دلیل اینکه اصطلاحن به سن تکلیف میرسد مجبور است که این عمل رو انجام بده و این در حالی هست که این دختر در سن رشد قرار داره ... .

روزه و دستگاه گوارش انسان
    دستگاه گوارش انسان دارای هورمونهای بخصوصی است که به شکل سیستم پیچیده و بسیار دقیقی دستورات لازمه را برای کل بدن صادر میکنه. وقتی فردی گرسنه میماند، بدن خود را به حالتی میبرد که به کشوری در معرض قحطی می ماند یعنی به همه سلولهای بدن دستور میرسد که کمتر مصرف کنند، میزان انتقال مواد مغذی به سلولها هم کاهش مییابد و این یعنی متابولیسم بدن کند میگردد.
    حالا تصور کنید که معده فردی با خوردن سحری پر شود، دستور هورمونها بر متابولیسم چه خواهد بود؟ و بعد این بدن 16 ساعت گرسنگی بکشد و سپس به یکباره سر افطار در معرض مقدار زیادی غذا قرار بگیرد. میتوان گفت متابولیسم بدن فلج خواهد شد ... .
    بهترین نوع غذا خوردن این است که به مقدار کم و به فواصل کم خورده شود.

یکی از کارهای قسمتی از این هورمونها، تنظیم میزان ترشح اسید معده و همچنین باز و بسته کردن دروازه خروجی معده است. حال ما هماهنگی این هورمون ها را به هم ریختیم و متابولیسم بدن را دچار مشکل کردیم، چه اتفاقی می افتد؟ میزان ترشح اسید معده از کنترل خارج میشود، مخاط دوازدهه حساس میگردد و دروازه خروجی معده گاهی محتویات اسیدی را به داخل دوازدهه میریزد و نتیجه ی این عمل استفراغهای خونی هست که در اواسط ماه رمضان بیشتر شاهد اون هستیم.

روزه و دیابت
    انسولین میزان قند خون را تنظیم میکند. اگر قند زیاد باشد، انسولین به داخل خون ترشح شده و میزان مصرف قند توسط سلولها را افزایش میدهد و از طرف دیگر به کبد دستور میدهد که قند را گرفته و به چربی تبدیل سازد. تغریبن برعکس همین مسائل در هنگام گرسنگی پدید می آید.
    برخی از لوزالمعده ها به شکلی در ساختن انسولین تنبلند (به علت ژنتیکی یا ...) و ناقص، میزان انسولین بدن را تامین میکنند (این را هم در نظر داشته باشید که پیدا کردن screening چنین انسانهایی borderliners در جامعه هزینه غیر عملی دارد) اما در برخورد با این فراز و نشیب های ناگهانی در ماه رمضان به ورشکستگی خواهند رسید و دچار مشکل خواهند شد.
    از عوارض دیابت می توان به کوری، از دست دادن کلیه ها، التیام نیافتن زخمها و ... اشاره کرد و هزینه ی یک بیمار دیابتی برای جامعه بسیار بالاست.

روزه و کیسه صفرا
    صفرا ماده ایست که برای هضم غذا از طرف کبد تولید و در کیسه ای به همین نام ذخیره میگردد. وقتی که یکباره غذای چربی میخوریم، برای این کیسه دستور صادر می شود که محتویات خود را در داخل دوازدهه خالی کند. البته بیشتر اوقات صفرا در درون کیسه می ماند و ته نشین شده و تشکیل سنگهای ریز و درشتی را میدهد.حال فرد روزه داری را در نظر بگیرید که غذای چربی را بعداز مدتی که روزه دار بوده میخورد. این سنگها راه میافتند و چون اغلب از ضخامت مجراها بزرگترند گیر می کنند.
    درد سنگ صفرا (کولیت) یکی از وحشتناکترین دردهای روی جهان است که فرد از روی درد خود را از زمین به سقف و از این دیوار تا به آن دیوار میزند.

روزه و پانکراتیت حاد

بدن برای هضم پروتئینها از آنزیمهایی بسیار قوی استفاده می کند. این آنزیمها به شکلی است که در خارج از دوازدهه بی اثرند اما زمانی که با صفرا مخلوط شدند، صفرا چون چاشنی عمل کرده و به آنان قدرت می بخشد. عمومن مجرای این آنزیمهای لوزالمعده با صفرا جداگانه بوده اما هنگام نزدیک شدن به دوازدهه بهم ارتباط مییابند. این ورودی بسیار ظریف و کوچک است.
    حالا تصور بفرمائید که مخاط دوازدهه ملتهب باشد یا اینکه سنگی که از کیسه صفرا براه افتاده و اتفاقن سر دو راهی ایندو مجرا گیر کند. این آنزیم قوی در جایی خارج از دوازدهه (دوازدهه دارای روکش مخاطی خاصی است که آن آنزیم بدان بی اثر است) به چاشنی خود میرسد و حدستان درست است بدن شروع به هضم کردن خود میکند!!
    علیرغم پیشرفت طب هنوز هم شانس مرگ برای پانکراتیت حاد بسیار بالاست. از علل پانکراتیت حاد یکی fasting و دیگری مصرف بالای الکل است که عمدن در کتب پزشکی ایران، از مهمترین مورد چشم پوشی میگردد ولی به مورد دوم شدیدن اشاره می شود.

خوشحال میشم اگر بر این متن نقد دارید با دلیل بفرمایید تا استفاده کنیم.
    Last edited by Saeed Dz; 28-02-2013 at 18:16.

13. 5 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Oct 2011
    محل سكونت
    یه جایی نزدیک خـــدا

پيش فرض

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    به نظرم پرداختن این این موضوعات که چه گزینه ای درسته تنش زاست، بهترین کار پاسخ به سوال بهزاد عزیز هستش.
    ببخشید این متن رو کی گفته ؟ از فرمایشات کیه ؟
    منبعش کجاس ؟

15. این کاربر از Eblis 2011 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

ببخشید این متن رو کی گفته ؟ از فرمایشات کیه ؟
    منبعش کجاس ؟
    مطلبی که از توضیحات کافی باشه و دلیل پشتش باشه نیاز به منبع نداره. شما یا هرکس دیگه میتونه دلایل رو بررسی کنه و در صورت غلط بودن با دلیل بگه کدوم مورد غلط هستش.
    البته بذارید یک راه خیلی راحت جلوتون بذارم، میتونید چند نفری با دوستان میزان این بیماریها و افزایش و یا کاهششون رو در ماه رمضان با دیگر ماه ها مقایسه کنید. گرچه نتیجه از قبل مشخصه اما در صورت تمایل به چنین تحقیقی من هم در کنار شما خواهم بود و هر کمکی ازم بر بیاد دریغ نمیکنم.

17. این کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Oct 2011
    محل سكونت
    یه جایی نزدیک خـــدا

پيش فرض

مطلبی که از توضیحات کافی باشه و دلیل پشتش باشه نیاز به منبع نداره. شما یا هرکس دیگه میتونه دلایل رو بررسی کنه و در صورت غلط بودن با دلیل بگه کدوم مورد غلط هستش.
    البته بذارید یک راه خیلی راحت جلوتون بذارم، میتونید چند نفری با دوستان میزان این بیماریها و افزایش و یا کاهششون رو در ماه رمضان با دیگر ماه ها مقایسه کنید. گرچه نتیجه از قبل مشخصه اما در صورت تمایل به چنین تحقیقی من هم در کنار شما خواهم بود و هر کمکی ازم بر بیاد دریغ نمیکنم.
    از شما که کاربر فعال انجمن موضوعات علمی هستید بعیده این حرف. باید الگو باشین اما متاسفانه ...

من یاد گرفتم تو این انجمن حرفی رو از روی منبع بزنم. واقعا درستشم همینه . وگرنه حرفی که معلوم نیست از کجا اومده که نشد جواب .....

فلان دکتر گفته که نشد منبع . منبع باید معتبر باشه و ثابت شده باشه .

19. 2 کاربر از Eblis 2011 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •