تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 28 اولاول 1234567814 ... آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 275

نام تاپيک: گپ و گفتگوی دوستانه پیرامون موضوعات علمی

حـــــرفـه ای magmagf's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض

محمد حسین جان اگه تایپش برات زحمتی نیست واقعا دلم می خواهد بشنوم اون افسانه ها رو

آخر فروم باز hlpmostafa's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007
    محل سكونت
    کازرون،پایتخت تاریخ و تمدن ایران

پيش فرض

سلام
    چی شد که به طرف فیزیک کشیده شدی؟(شاید داستان تو هم مثل من جالب باشه!!)

آخر فروم باز AaVaA's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...

پيش فرض

سلام دوباره

پس از روی سنت و اینا امسال باید کنکور داده باشی..آها نه ..ممکنه چون نیمه دومی هستی سال بعد کنکور بدی درسته؟
    یعنی الان پیش دانشگاهی هستی؟

درسا خوب پیش میره؟
    چطوری با این انجمن آشنا شدی؟
    کدوم قسمت های این انجمن رو دوس داری؟
    روزی چند ساعت آنلاینی؟
    روزی چند ساعت تو انجمنی؟
    تفریحاتت چیا هستن؟

موفق باشی دوست عزیز...زندگی آینده ات درخشان

پروفشنال Parnyan's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    Black Hole

پيش فرض

سلام

امیدوارم خوبه خوب باشی

1.چرا نظرت درباره ET ها این طوریه >>>
    چیزی نیست جز تخیلات انسان ...
    ؟؟؟ یعنی عالم به این بزرگی فقط ماییم که توش داریم زندگی میکنیم؟؟

2.چرا سره انیشتین با بقیه ها فرق داشت ...؟؟؟ چرا بزرگ تر بود؟

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض Like Honey :

سلام محمد حسین جان!( چشمک)

خودم میدونم دیگه نمیپرسم ! خبر سلامتی! دی:

سلام عزیز ... (دوتا چشمک !)
    آره همون !
    بی مقدمه میرم سر سوالا:
    ما هم بی مقدمه جواب پس میدیم !! دی:

1- رشتت مگه ریاضی نیست؟تجربیه؟
    بله رشتم ریاضی فیزیک هست ... خوب تجربی چندان با ریاضی فرق نمی کنه ... فقط زیست و زمین شناسی اضافه داره که من هر دوش رو خوب یاد میگیرم ...

2- اگه بخوای بری پزشکی در حد تخصصی هم می خونی؟
    اگه بخوام برم حداکثر توانم رو روش میزارم و تخصص هم رو شاخمه !!

3- نظرت راجع به فیلم مکعب چیه؟( هایپر کیوپ)
    متاسفانه متاسفانه این فیلم رو ندیدم ... اما تیکه هاییش رو دیدم و از دوستان تعریفش رو شنیدم ... به نظر فبلم فوق العاده ای میاد . عوضش فیلمهای علمی باحالتری هم دیدیم ... مثلا "اثر پروانه ای" "زنی در زمستان" و فیلمهای علمی اجتماعی دیگه ...

4- چطوری میشه ستاره شمالی رو تو آسمون تشخیص داد؟
    راه فراوونه ... ساده ترین راه اینه که اگه میدونی شمال منطقه کجاست رو به شمال وایسی و یواش یواش بیای به سمت مرکز آسمون ... تقریبا 45 درجه که اومدی یه ستاره پر نور هست که دور و ورش چیزی نمی بینی (البته تو شهرها) اون قطبیه .
    اما اگر هم نمی دونی شمال کجاست راه ساده تر اینه که صورت فلکی مشهور خرس بزرگ (دب اکبر) رو که شکل قابلمه دسته دار (یا علامت سوال)هست رو پیدا کنی ... بعد اون ته قابلمه ( قسمت دستش نه قسمت مستطیلش ) اون ضلع بالاییش رو در نظر بگیر ... بعد اونو باید به سمت خاصی امتداد بدی تا دقیقا به ستاره قطبی برسی ...
    یه روش مثل این کمک گرفتن از صورت فلکی مشهور ذات الکرسی هست ...که باید یکی از ستاره هاشو به سمت خارج امتداد بدی تا به ستاره ی جدی (ستاره ی قطبی) میرسی ...
    این عکس بهت کمک میکنه :

5 - آسمون ابری با رعد وبرق وبارون پاییزی قشنگ تره؟ یا آسمون صاف و پر ستاره کویر؟
    سوال فوق العاده سخت ... شاید کمتر منجمی پیدا یشه که از هوای ابری و بارونی خوشش بیاد ... اما من عاشق این هوا هستم ... و البته هوای بی ابر و پر ستاره رو هم دوست دارم .
    واقعا نمی دونم چی بگم !! اما یه جواب هوشمندانه براش دارم ؛ دوست دارم بارون بزنه قشنگ همه جا رو خیس کنه بعد که حسابی حال داد همه ی ابرها برن کنار و آسمون پاک پاک بشه ... اونوقت دیگه یه شب رویایی برام میشه !!
    یه بار تو عمرم تجربش رو داشتم ... واقعا حسی داره که دست نیافتنیه !!

6- آیا اکثر دانشمندا مجرد بودن؟ اگه بودن چرا؟
    نه این اعتقاد درست نیست ... فقط حرفه ... من کمتر دانشمند مجرد دیدم ...
    اینشتین خودمون دوتا زن برده !
    اما در کل زندگی بعضی هاشون خیلی عجیب و خوندنیه .
    در کل اینطور نبوده ...

7- فیزیکی ترین سوالی که ازت پرسیدن چی بود؟
    خیلی سوال ازم پرسیدن ... نمی دونم کدومشو بگم ...
    مثلا پرسیده بودن نسبیت یعنی چه !
    یا ازم خواستن کوانتوم رو براشون توضیح بدم ... یا همین بالاتر سوال کردن که نظریه ی ریسمان چیه !!
    راستش باید بگم فیزیکی ترین سوال وجود نداره ... چون همه جای فیزیک جذاب و سخت بوده برام . با همینش حال میکنم .

مرسی از جوابات
    پیش پیش
    خسته نباشی
    خواهش میکنم ... لطف کردی ...

6. این کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض hlpmostafa :

سلام
    چی شد که به طرف فیزیک کشیده شدی؟(شاید داستان تو هم مثل من جالب باشه!!)
    راستش خیلی اتفاقی ... من اول با نجوم آشنا شدم با خوندن کتابهای ساده ... بعد که بیشتر دنبال نجوم رفتم دیدم یه جورایی این دوتا با هم ادغام شدن ! بعد که جلوتر رفتم مسیرم بیشتر به سمت فیزیک رفت و مطالعات نجومی صرف سرگرمی برام شد ... گرچه الان سطحم تو فیزیک خیلی پائین تر از نجومه اما باز راهم رو تو فیزیک ادامه میدم چون برام جذابتره ...

در کل آشنایی من با فیزیک یه شانس بود . اما الان که یادم میاد از بچگی وقتی اسم فیزیک رو میشنیدم یه حس برتری خاضی توش احساس میکردم ...

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض AaVaA :

سلام دوباره
    سلام ...

پس از روی سنت و اینا امسال باید کنکور داده باشی..آها نه ..ممکنه چون نیمه دومی هستی سال بعد کنکور بدی درسته؟
    یعنی الان پیش دانشگاهی هستی؟
    من امسال تو کنکور دانشگاه آزاد شرکت کردم ... اما سراسری سال بعد چون نیمه ی دوم بدنیا اومدم ...
    بله پیش دانشگاهی رو امسال در پیش دارم ...

درسا خوب پیش میره؟
    درسا ؟!!؟ ... راضی نیستم ... اما امسال می خوام هر چی توان دارم براش بزارم ..

چطوری با این انجمن آشنا شدی؟
    همون اوایل که کامپیوتر گرفته بودم تو سایت اصلی چند مدت برای دانلود و ...میرفتم ... چشم خورد به انجمن !! ایندیگه چیه ؟؟ تا الان اسمشو نشنیده بودم ! اومدم و عضو شدم و بعد از چند ماه فعالیتم شروع شد ... البته فعالیت تو زمینه ی علمی فقط یه سال و نیمی از این سه سال و نیم وقتم رو گرفت ...

کدوم قسمت های این انجمن رو دوس داری؟
    علاقه ای که به انجمن فیزیک فعلی دارم هرگز به هیچ مکان اینترنتی دیگه ای نخواهم داشت ... چون بابت زحمت کشیدم و وقت گذاشتم تا دوباره رو به راهش کردم ... هیچ وقت هیج جا انجمن فیزیک نمیشه ...

روزی چند ساعت آنلاینی؟
    متغییره ... روزی 8 ساعت هم شده .. اما بطور متوسط روزی 2 ساعت تا سه ساعت ...

روزی چند ساعت تو انجمنی؟
    تقریبا تمام وقت اینترنتم اینجاست ... اگر متوسط در ماه 100 ساعت اینترنت استفاده کنم ... بیشتر از 90 ساعتش مال اینجات ... یکمیش برای ارتباط با دوستان تو یاهو و یکم هم نیاز های خودم و گرفتن مقالات ...

تفریحاتت چیا هستن؟
    همین اینرتنت و انجمن یکی از تفریحاتمه ... بجز اینا مطالعه نجوم واقعا جزو تفریحمه ... خیلی بهم حال میده ... گاهی قدم زدن بیرون ... بعضی اوقات بازی کامپیوتری ... یکم موسیقی ... فکر کردن ... جدیدا هم عکاسی و ورزش بدنسازی هم میره روش ... تا چند وقت دیگه هم رصد منظم و عکاسی نجومی ...

موفق باشی دوست عزیز...زندگی آینده ات درخشان
    موفق باشید و متشکر ...

شما هم زندگی پر از شادی داشته باشید ...

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض Parnyan :

سلام

امیدوارم خوبه خوب باشی
    سلام ....

خوبم ممنون ...

1.چرا نظرت درباره ET ها این طوریه >>>
    نقل قول:
    چیزی نیست جز تخیلات انسان ...
    ؟؟؟ یعنی عالم به این بزرگی فقط ماییم که توش داریم زندگی میکنیم؟؟

دلیلش زیاده ... بحث هم زیاد در موردش کردم ... اما من با موجودات هوشمند روی زمین مخالفم نه حیات فرازمین ...
    یعنی میگم ممکنه حیاتی یه جای دیگه تو این جهان باشه ... اما امکان نداره که این حیات پاشو روی زمین بزاره ... واقعا هم خیالات و دروغهایی که تحویل ما میدن ...

2.چرا سره انیشتین با بقیه ها فرق داشت ...؟؟؟ چرا بزرگ تر بود؟
    خوب بهت گفتم ایشون یکم معلول بود شما میگی نه ...

البته این معلولیت جسمی فقط تو بچگیش بود ... بعدا سرش درست شد اما یه جای دیگش خراب شد !!!

حالا چرا بزرگتر بوده رو خدایش داند و بس ...
    به هر حال محترم ترین دانشمند برای من ایشون هست ... نمونش هیچ وقت پیدا نمی شه ... باید داستان های زندگیش رو بشنوید تا درک کنید من چی میگم ...

موفق باشید ...

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض magmagf :

محمد حسین جان اگه تایپش برات زحمتی نیست واقعا دلم می خواهد بشنوم اون افسانه ها رو
    حتما ... چندتاییش رو این پائین بطور خلاصه مینویسم ... جزو مشهور هاست ... اگه بازم خواستی حتما میزارم ... خودم هم از یاد اوریش خوشم میاد . فقط خودم به زبون عامیانه میگم ...

==============
    شیر آسمان :
    صورت فلکی اسد یا شیر یکی از بزرگترینهاست تو آسمون و البته بسیار زیباست با ستارگان پرنورش . من خودم خیلی بهش علاقه دارم و هر موقع رصد میکنمش یه زیبای رو توش حس میکنم ... اما افسانه ی جالبی هم بهش نسبت میدن ... این افسانه مربوط میشه به هرکول ، که خودش دمیایی افسانه پشتشت داره و اکثر هم با این اسم آسنا هستن . اسم این شیر تو افسانه ها نیمیا (Nemea) اومده . این آقا شیره قدرت خیلی بالایی داشته و پوستش از فولاد محکم تر و یال هاش مثل الماس برنده و ... بوده . این شیر باعث آزار و کشتار مردم روستایی میشد . اینجا بود که هرکول ماموریت پیدا میکنه که این شیر رو از بین ببره . هرکول میره به غاری که اون شیر توش زندگی میکنه . این غار دوتا خروجی داشته که هرکول یکی از اونها رو میبنده و تو یکی از خروجی ها منتظر شیر می مونه ... وقتی که شیر میاد هرکول می خواد زرنگ بازی در بیاره و شیر رو با یه تیر بکشه اما تیر حتی خراشی روی بدن شیر نینداخت ... اینجا بود که هرکول فهمید با حریفی سخت تر از این حرفا روبرو هست ... بالاخره با هم در افتادن و این بزن و اون بزن هرکول تونست انگشتای پر قدرتش رو دور کردن شیر بندازه و با هزار زور اون شیر رو خفه کنه . بعد از خفه کردنش یه دردسر کندن پوست شیر بود . با یالهای سیر تونست پوستش رو در بیاره (چون تیزو برنده بود) و با پوشیدن همین پوست هرکول قهرمان روئین تن هم شد .
    بعد از این ماجرا خدای خدایان ، زئوس ، شیر نیمیا رو یکی از قشنگ ترین صورت فلکی های آسمون کرد تا مردم همیشه بیاد قهرمانی های بزرگ هرکول بیفتن .
    نکته جالب اینه که این آقا هرکول ما مثل رستم ایرانیا هفت خان داشته که این اولین خانش بوده . البته هفت خان درست نیست . ایشون 12 خان داشتند !!
    اما دیدهای اقوام مختلف و اعتقادات نسبت به این شیر .
    مصریان باستان این صورت فلکی را نماد طغیان رود نیل میدونن . چون هر موقع طغیان در رود نیل اتفاق می افتاد این صورت فلکی در آسمون بوده و هست ! چون این طغیانه برای مصریان خیلی مهم بوده این صورت فلکی براشون نماد طغیان رود نیل برایشان هست .
    ایرانیان پرنور ترین ستاره ی این صورت فلکی (به نام : قلب شیر ،، Regulus (البته این ستاره نام های زیاد دیگه ای هم داره مثل پادشاه ، قدرتمند و ... داراست .) ) رو بعنوان یکی از چهار نگهبان آسمان می دونن که ثروت قدرت و افتخار رو با خود می آره .
    اعتقاد دیگه در مود این ستاره که تو اقوام دیگه هست اینه که این ستاره رو مظهر قدرت و فرمانروایی آسمان میدونن .
    در کل هم این صورت فلکی زیباست و هم ستاره ی مشهورش ... دیدنش رو از دست ندید . برای همین من عکسش و زمان رصدش رو میگم :
    بهترین فصل رصد این صورت فلکی زمان بهار هستش . و بهترین ماه ، ماه فروردین . در ماه فروردین در ساعات 10 شب و این حدود ها باید این صورت فلکی رو در بالاترین نقطه ی آسمان ببینید . راه تشخصیش هم با اون ستاره ی پر نور و شکل ذوزنقه مانندش خیلی آسونه . از دب اکبر هم می تونید کمک بگیرید . چون فقط 35 درجه باهاش فاصله داره (در خلاف جهت ستاره قطبی) ! .
    اینم عکسش : فقط اندازش خیلی بزرگتر از اونیه که تو عکس مشخصه ...

=======================
    گوسفند :
    یه افسانه ی احاله دیگه الان یادم اومد در مورد صورت فلکی حمل یا گوشفند . خیلی باحال بود این داستان . البته این صورت فلکی و خیلی از صورت های دیگه افسانه های مختلفی با خودشون دارن که معمولا مربوط به اقوام مختلفه ... من فقط بعضی از مشهورهاشو میدونم و میگم .. اینم یکی از مشهورهاست ...
    قضیه از اینجا شروع میه که پادشاه یونان « آتاموس » با الهه ی ابر ها «نِفِله» ازدواج میکنه و با هم صاحب دوتا بچه میشن به نام های «فریکسوس (پسر)» «هله (دختر)» . اما متاسفانه این پادشاه بعد از یه مدت زندگی با این الهه اون رو طلاق میده و با زنی دیگه به نام «اینو» ازدواج میکنه . این زن نامادری بسیار شرور برای بچه ها بوده و همیشه سعی بر سر به نیست کردنشون داشته . یه بار نقشه ای میکشه . ایشون با بقیه ی زنا دست ه یکی میکنه تا بذرهای غلات رو برشته کنن تا از بین برن و این کار رو بندازن گردن دوتا بچه . موفق به این کار هم میشن و بعد از ماجرا راهبه ی معبد که رشوه گرفته بود اعلام میکنه تنها راه رفع قحطی برای سرزمین قربانی کردن پسر پادشاه هست . پادشاه هم راضی میشه اما قبل از اینکه اینکار رو بکنن یه قوچ با پشم های طلایی به پیش پسرک و خواهر کوچک آمد که می توانست صحبت کند . این گوسفند به سفارش مادر این بچه ها از خداوند «هرمس» برای نجات کودکان آمده بود . این قوچ پسرک و خواهرش را بر پشت خود نشاند و به آسمان ها پرواز کرد . این پرواز از اروپا به سمت آسیا بود . در بین راه هله ، خواهر این پسر از پشت این قوچ به پائین سقوط می کنن و در تنگه ای که امروزه آن را به افتخار این دختر «هلسپونت» نامیدند می افتد ! . بعد از آن قوچ و پسرک به سرزمین مورد نظر که در انتهای جهان بود !! رسیدند (منظور انتهای زمین ، چجون اعتقاد بر صاف بودن زمین و طولانی بودن بسیار آن تا حخد بینهایت بوده است) . بعدها روح قوچ بخاطر این عمل نیکش به آسمان اناقل یافت و بصورت صورت فلکی برای ما نشان داده میشه .
    اعتقادات دیگه ای مبنی بر نشانه ی بارووری و بهره وری این صورت فلکی هست . و البته این صورت فلکی برای دامداران باستان هم ارزش و مقام بالایی داشته . مانند صورت فلکی گاو .
    این صورت فلکی رو می تونیم تو پائیز رصد کنیم ... البته بسیار پر فروغ نیست ... تو شهرها شاید نتونید ببینیدش . شکل این صورت فلکی بصورت زیر هست .

و این دوتا رو فعلا گذاشتم چون وقت تایپم کم بود ... دفعه ی بعد دوتا افسانه ی جالب دیگه که واقعا رو میزارم . احتمالا اونا جذابترن . اما در کل بدونید که برای تک تک صورتهای فلکی از تک تک اقوام چه ایرانیا چه رومیا چه بابلیا چه مصریا چه یونانیا و ... افسانه و داستان هست و همسون هم خوندنی ... اهمیت تاریخی هم دارند . مثلا داستان دومی که من گذاشتم در مورد قوچ اهمیت تاریخی داره و میشه ازش نتایج تاریخی گرفت .

موفق باشید ...

11. 2 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

l i T e R a t U r E Ahmad's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    The Green Mile

1 چند تا سوال تصويري ( خواستي جواب بده )

مرسي محمد به خاطر پاسخها

Wallpaper ها هم كافي بود. ميخواستم سليقه ات رو هم ببينم.

حالا ببينم با اين عكسا چكار ميكني :

1- اين عكس داره چه عملي رو نشون ميده ؟ به صورتي جالب بگو.

2- اين كيه ؟ و يه شرح كوچيكي از زندگيش. ( راهنماييت كردما. )

و

3- يك توضيح علمي راجع به اين تصوير . كي و كجا اين اتفاق افتاد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •