تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 57

نام تاپيک: ارتباط علمی هوش و وجود یا عدم وجود باورهای مذهبی

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض ارتباط علمی هوش و وجود یا عدم وجود باورهای مذهبی

مرور 63 تحقیق علمی توسط دانشگاه روچستر نشان میدهد که در 53 مورد ، رابطه منفی بین میزان مذهبی بودن و بهره هوشی به اثبات رسیده است .

به نوشته Independent ، این گزارش که اخیرا توسط گروهی به سرپرستی « پرفسور ماریون زوکرمن » در فصلنامه « مرور شخصیت و روانشناسی اجتماعی » منتشر شده است نشان میدهد که حتی در سال های اولیه رشد نیز ، کودکان باهوش تر ، از... مذهب فراری هستند .

دانشمندان دریافته اند در سنین بالاتر نیز افراد باهوش تر معمولا اعتقادات مذهبی ندارند . یکی از مهمترین تحقیقاتی که در گزارش گروه زاکرمن مورد استفاده قرار گرفته است پژوهشی طولی درباره زندگی کودکان تا بزرگسالی ، 1500 کودک باهوش و نابغه با بهره هوشی بالاتر از 135 بوده است .

این تحقیق طولی از سال 1921 شروع شده و تا به امروز ادامه داشته و نشان داده که حتی در مراحل پایان زندگی نیز این افراد اعتقادات مذهبی کمتری نسبت به میزان متوسط عامه مردم داشته اند .

روانشناسانی که این گزارش علمی را منتشر کرده اند از هوش به عنوان شاخصی که قابلیت درک علت و معلول ها ، طرح ریزی ، حل مشکلات ، تفکر عمیق ، درک ایده های پیچیده ، یادگیری سریع و آموختن از تجارب را دارد ، یاد کرده اند . براساس این یافته ها سایر متغییرها مانند جنسیت یا میزان تحصیلات نقشی در رابطه بین هوش و اعتقادات مذهبی نداشته اند .

این مقاله نتیجه میگیرد که مذهب شامل قواعدی می شود که از نظر افراد باهوش غیرمنطقی به نظر میایند و قابل تطبیق با یافته های علمی نیستند .

این پژوهشگران میگویند از آنجا که افراد باهوش زمان بیشتری را به تحصیل میپردازند معمولا به مشاغل بالاتر و دارای حقوق بیشتری نیز دست مییابند که سبب افزایش عزت نفس و در نتیجه کنترل شخصی و خود راهبری بیشتر و بنابراین پدیداری باورهای شخصی به جای اعتقادات مذهبی میشود .

وب سایت زنجیره

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. 17 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

LOL.....
    مغلطه ها رو نیگا.....
    در سنین بالاتر نیز افراد باهوش تر معمولا اعتقادات مذهبی ندارند
    کی گفته غیر مذهبی = اتئیست؟
    که ازش اتئیست = باهوش بزنه بیرون؟

دگر اندیش در مذهب کجا میره؟
    باهوش مذهبی کجا میره؟

این مقاله نتیجه میگیرد که مذهب شامل قواعدی می شود که از نظر افراد باهوش غیرمنطقی به نظر میایند و قابل تطبیق با یافته های علمی نیستند .
    نتیجه های من در آوردی...
    کدوم مذهب و میفرماید این اندیشه فوق العاده؟
    خب معلومه باهوش، براش عجیبه که گاو خدا گرفته شه...هر چند که همون گاو رو هم خوب ادراک نمیکنه این اندیشه اتمی!

منتشر شده است نشان میدهد که حتی در سال های اولیه رشد نیز ، کودکان باهوش تر ، از... مذهب فراری هستند .
    کودکان معمولآ اعمال مذهبی و باورهای مذهبی رو جدی میگیرند چون در فرایند رشد، از سیستم پاداش و جزا دچار ترس هستند، و چون تفکرات منطقی شان شکل درست نگرفته و مطالعات بالا در فلسفه ادیان ندارند، حداقل برای سرکوب ترس از مجازات، جدی میگیرند تهدیدات مذهبی رو.....

+
    کودکی افراد اتئیست رو بررسی کنید:
    قریب به اتفاق در کودکی مذهبی بودند و در اوایل جوانی به مذهب مشکوک شده اند.....

+
    اصولآ تعاریف دانشمندان از ادیان و اندیشه های تئیسم، متفاوت از تعاریف لایه های عمومی مردم است.....

در کل LOL.....
    Last edited by shabe.saket; 14-12-2013 at 23:58.

4. 14 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

حدود 20% جامعه آمریکا را، افراد آتئیست تشکیل می دهند. درصد حضور آنها در مراکز علمی و دانشگاهی 83% است یعنی در مقایسه با افرادی با نگرش مخالف، احتمال حضور یک آتئیست در مراکز دانشگاهی، چهار برابر افزایش می یابد.

اما در بین زندانیان آمریکا، تنها 0.21% آتئیست هستند. در صورتی که درصد زندانی در جامعه آمریکا حدود 2% و یا به عبارت دیگر در مقایسه با افرادی با نگرش مخالف، شانس حضور یک آتیست در زندان، 10 برابر کم می شود.با مقایسه این آمار می توان نتیجه گرفت که افراد آتئیست به نسبت متوسط جامعه، کمتر جنایت می کنند.

6. 7 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

نتایج و آمارهای من درآوردی بتوان 2 شد...
    تمامآ مغلطه است......

اول اینکه هر کی هرچی رو خواست میکشه داخل اتئیسم...
    چند روز پیش داشتم یه ویدئو از داوکینز میدیدم...میگفت اتئیسم ترسناکه بخاطر همین ما باید ندانم گرایی ، طبیعت گرایی و...( خلاصه علاوه بر رده های میانی، بسیاری از لایه های خود اندیشه تئیسم رو بکشیم داخل اتئیسم LOL که درصدمون رو بالا ببریم ) قضیه پاک کردن که که عرض کنم، پاره کردن صورت مسئله است...

توی همین ایران هم کسایی هستند که به محمد زکریای رازی میگن اتئیست رده های دگر اندیشی تئیسم رو میخواد بکشه داخل اتئیسم که بگه فلان دانشمند هم با ماست و ازش مغلطه تعمیم اندیشه به شخصیت کنه.....
    با مقایسه این آمار می توان نتیجه گرفت که افراد آتئیست به نسبت متوسط جامعه، کمتر جنایت می کنند.
    اندیشه خود باهوش دان، الان در جهت تبرئه اخلاقی به شیوه های غیر اخلاقی و غیر علمی است.....

واکاوی آمار:
    بر اساس آمار یک تحقیق توسط دانشگاه شیکاگو، 88 درصد آمریکایی ها به خدا باور دارند، مناقشه بر انگیز نباید باشه و دور از انتظار نیست، آمریکا کشور تئیست و دین داری نیز هست.....

بدهی است که از صد نفر زندانی و مجرم، با در نظر گرفتن آمار بافت جمعیت، چیزی حدود 88 نفر تئیست در زندان و 12 نفر اتئیست حضور خواهند داشت.....( آمار نوسان کننده خواهد بود و نمیتوان بدین گونه جامعه آماری ترسیم کرد )
    آیا اتئیست ها کمتر جرم کرده اند؟

در مورد اساتید دانشگاه:
    یه حرف و دو بار تکرار کردن کمی برای خود گوینده نیز حوصله سر بر جلوه خواهد کرد:
    اصولآ تعاریف دانشمندان از ادیان و اندیشه های تئیسم، متفاوت از تعاریف لایه های عمومی مردم است.....
    قضیه محمد ذکریای رازی است...
    لایه دگر اندیش تئیسم را به سوی خود میکشاند تا درصد آمار خود را نوسان گر کند.....
    با همین نوسان های غیر اخلاقی نیز هر چه زور زده میشود چندان بالا نمیرود...آخر این اندیشه.....

چنین کارهایی بنا به تجربه من، توسط اتئیست های رادیکال که نمیدانند چه کنند که خود را بهتر نشان دهند سر میزند.....حاضرند اخلاق بشر را فدای آمارهای من در آوردی خودشان کنند.....روشهای ضد اخلاقی و ضد اخلاق علمی را بکار میگیرند تا به اندیشه مخالف خود ضربه بزنند...اما:

کم ندیده ام اتئیست های منصفی که همه چیز را قاطی همه چیز نمیکنند، و از اینگونه رادیکال اندیشی گریزانند.....
    این مورد در اندیشه تئیسم نیز صادق و مشاهده شونده است.....

مغلطه و کارهای بی اخلاقی در پوستر پست اول:
    دوستان به محض دیدن پوستر و اندک اطلاعات براحتی میتوانند نتیجه بگیرند که مغلطه و سر و ته کردن مطلب بشدت بچشم میخورد.....

کدام کلمه بعد از اتئیست، بزرگ شده است تا بچشم بیاید؟
    اومانیست

اومانیسم را خود تئیسم بوجود آورده، لایه دگر اندیش تئیسم اومانیسم را بوجود آورده است.....

Last edited by shabe.saket; 15-12-2013 at 00:04.

8. 9 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز HORROR's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    هیچ جا

پيش فرض

این گرفتن آمارها کار خیلی خوبی هست .. من جای دیگه هم همچین مطلبی رو خونده بودم ولی دقیقا یادم نیست کجا خوندم.. ولی بنظرم درصد باهوش بودن افراد زیاد به غیر مذهبی بودنشون ربط نداره و همچنین افرادی رو دیدم که نمره هوش بسیار بالایی دارن ولی اتیست نیستن.. ( ولی چه فایده هوش داشته باشی اندازه دو تا استیون هاوکینگ ولی نخوای بیشتر فکر کنی!)موضوع اینه که اعتقادات مذهبی متعلق به زمان بسیار قبل و عقب افتاده ای بوده ولی همچنان مردم به اون روی میارن و عادت میکنن ..! افراد باهوش مذهبی باید یاد بگیرن تا رنگ و رخ تعصب امیز افکارشون رو تغییر بدن.. و بتونن در جهتهای متفاوتی افکارشون رو مسیردهی کنن و نه با همون طرز تفکر سابق با یکم ادویه جات!

10. 6 کاربر از HORROR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

این گرفتن آمارها کار خیلی خوبی هست .. من جای دیگه هم همچین مطلبی رو خونده بودم ولی دقیقا یادم نیست کجا خوندم.. ولی بنظرم درصد باهوش بودن افراد زیاد به غیر مذهبی بودنشون ربط نداره و همچنین افرادی رو دیدم که نمره هوش بسیار بالایی دارن ولی اتیست نیستن.. ( ولی چه فایده هوش داشته باشی اندازه دو تا استیون هاوکینگ ولی نخوای بیشتر فکر کنی!)موضوع اینه که اعتقادات مذهبی متعلق به زمان بسیار قبل و عقب افتاده ای بوده ولی همچنان مردم به اون روی میارن و عادت میکنن ..! افراد باهوش مذهبی باید یاد بگیرن تا رنگ و رخ تعصب امیز افکارشون رو تغییر بدن.. و بتونن در جهتهای متفاوتی افکارشون رو مسیردهی کنن و نه با همون طرز تفکر سابق با یکم ادویه جات!
    در اینطور مباحث صحبت درباره همبستگی های معنادار آماری است (Statistical significance). باهوش بودن یا نبودن افراد به ژنتیکشون بستگی داره ولی مذهبی بودن یا نبودنشون می تونه وابسته به هوش باشه، به نوعی آتئیست ها باهوش هر نیستند ولی احتمال این که باهوش تر ها آتئیست باشند بیشتر از احتمال اینه که متوسط جامعه آتئیست باشند. همین که یک رابطه معکوس بین این دو وجود داشته باشه می شه گفت این دو مفهوم نسبت به هم مرتبط هستند. چهار تا استثنا این سمت و اون سمت کل قضیه رو عوض نمی کنه.

این ارتباط معنادار بین این دو متغیر خودش رو در همه لایه ها نشون می ده و چیز غیرقابل انکاری هم هست.

حتی متوسط هوش کشورهای مختلف رو با درصد افراد غیرمذهبیشون مقایسه کنیم یک ارتباط معنادار هست:

p < 0.0000007
    r = 0.17

12. 7 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

واکاوی آمار:
    بر اساس آمار یک تحقیق توسط دانشگاه شیکاگو، 88 درصد آمریکایی ها به خدا باور دارند، مناقشه بر انگیز نباید باشه و دور از انتظار نیست، آمریکا کشور تئیست و دین داری نیز هست.....

بدهی است که از صد نفر زندانی و مجرم، با در نظر گرفتن آمار بافت جمعیت، چیزی حدود 88 نفر تئیست در زندان و 12 نفر اتئیست حضور خواهند داشت.....( آمار نوسان کننده خواهد بود و نمیتوان بدین گونه جامعه آماری ترسیم کرد )
    آیا اتئیست ها کمتر جرم کرده اند؟
    حرف شما از یک نظر می تونه درست باشه، اینکه مثلا در جامعه آمریکا 12 درصد آتئیست هستند ولی در زندان ها 0.21 درصد (یا بر اساس بعضی آمارهای جدید تر 0.07 درصد) آتئیست می تونه دلیلش این باشه که آتئیست ها (که بطور مستند احتمال باهوش تر بودنشون بیشتر است)، شاید مشابه بقیه جرم کرده باشند ولی کمتر گیر می افتند. به هر حال زندان ها متوسط هوشی بسیار پایین تری نسبت به کل جامعه دارند ولی در ارتکاب جرم خیلی توافق نظر وجود نداره که باهوش ها کمتر جرم می کنند بلکه تصور بیشتر این هست که کمتر گیر می افتند.

البته میشه میزان سلامت جامعه و جرم در کشورهای مختلف رو بررسی کرد، و نمی شه گفت بی ارتباط هست که کشورهایی که بیشترین آتئیست ها رو دارند کمترین میزان جرم رو هم دارند و این دو به نظر میاد یک رابطه مستقیم با هم داشته باشند. البته همون کشورها باز هم کشورهایی هستند که بیشترین میزان رفاه، کمترین میزان فقر و کمترین میزان بیکاری رو دارند (که شاید بشه گفت این سه مورد پایه های اصلی اکثر جرایم هستند)، ولی ایدئولوژی های اکثریت و گردانندگان این کشورها طی سال ها باعث شده چنین شرایطی پدید بیاد کما اینکه همین کشورها اکثرا کشورهایی هستن که از نظر منابع و ثروت های طبیعی هم جزو پایین ترین ها هستند.

اول اینکه هر کی هرچی رو خواست میکشه داخل اتئیسم...
    این انتقاد به هیچ وجه وارد نیست. اگه به اکثر این تحقیقات نگاه کنیم باورهای مذهبی رو در اسپکتروم می گذارند و بعد محاسبات آماری انجام میدن. یعنی 1. باور مطلق و 10 عدم باور مطلق و مثلا باورهای مختلف رو در این بین قرار می دهند و وقتی نتایج نشون می ده به یک سمت رفتن باعث افزایش یک متغیر میشه دیگه گیر دادن به تعاریف و نام گذاری ها نمی تونه ایراد صحیحی باشه.

ن
    مغلطه و کارهای بی اخلاقی در پوستر پست اول:
    دوستان به محض دیدن پوستر و اندک اطلاعات براحتی میتوانند نتیجه بگیرند که مغلطه و سر و ته کردن مطلب بشدت بچشم میخورد.....

کدام کلمه بعد از اتئیست، بزرگ شده است تا بچشم بیاید؟
    اومانیست

اومانیسم را خود تئیسم بوجود آورده، لایه دگر اندیش تئیسم اومانیسم را بوجود آورده است.....

در این پوستر هیچ بی اخلاقی وجود نداره. این پوستر (با اینکه خیلی مرتبط به تاپیک نیست) حاصل یک پروژه از موسسه Patheos است، که یک موسسه باورمندانه است نه آتئیست، و از افراد خواست در 200 کلمه توضیح بدن که "Why I am a ....." . و این کلمه هایی است که توسط شرکت کننده های آتئیست استفاده شد و بزرگی کلمات هم وابسته به میزان تکرار اون هاست و این عکس رو هم همون موسسه منتشر کرده. "قضاوت و اتهام بدون دانستن واقعیت هایی که بسیار ساده قابل دسترسی هستند" بسیار بیشتر به بی اخلاقی شبیه است تا یک عکس که بطور اتوماتیک اون هم توسط یک موسسه که هم باور شماست و دیدگاه های شما رو تبلیغ می کنه پدید اومده. چیزی که من می بینم صداقت اون موسسه است که دروغ نگفته و حرف های افرادی که مشابه اون فکر نمی کنند رو بیان کرده، و شما که شمشیر به دست حمله می کنید به هر چیزی که دیدگاه شما رو تایید نکنه.

14. 9 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

از لفاظی ها فاکتور میگیرم تا پست ها منطقی بشه.....
    حتی متوسط هوش کشورهای مختلف رو با درصد افراد غیرمذهبیشون مقایسه کنیم یک ارتباط معنادار هست:
    خب دوباره گزاره ای مطرح شده که مورد قبول من نمیتونه باشه.....
    انگ مغلطه تعمیم ناروا نمیزنم بهش که از التهاب پست ها کاسته بشه.....

تحقیقات جهانی هوش از کتاب IQ and Global Inequality
    محقق: "ريچارد لين " روانشناس و استاد ۸۱ ساله دانشگاه اولستر بريتانيا و همکاران
    متخصص مطالعه بر روي تاثير دو متغير " نژاد " و " هوش " بر روي يكديگر است.....

10 کشور اول دارای بالاترین میزان بهره هوشی در جهان

مطالعات تاریخی : قریب به اتفاق کشورها داری ریشه های عظیم مذهب ( برخی چون چین و ژاپن از بنیانگزاران ادیان ) هستند.....

مطالعه بر روی بافت کنونی جامعه:
    سنگاپور : سنگاپور یک کشور چند مذهبی است. بر طبق آمار سال ۲۰۱۰ میلادی در مورد افراد بالای ۱۵ سال، ۴۴.۲٪ افراد مقیم سنگاپور (به غیر از گردشگران و کارگران مهاجر) پیرو مذاهب بودایی و تائو هستند. همچنین ۱۸.۳٪ جمعیت این کشور مسیحی، ۱۴.۷٪ مسلمان، ۵.۱٪ هندو و ۰.۷٪ نیز پیرو ادیان دیگر هستند. ۱۷٪ از جمعیت سنگاپور نیز پیرو هیچ مذهبی نیستند =/= اتئیسم ( زیرا رگه های منزوی تئیسم نیز در این 17 درصدند )

کره: دیندار با درصد بالا از لحاظ آماری
    ژاپن: پایه گزار یکی از مذاهب مهم جهان، شینتو باور، اکثریت دین دار اکنون
    چین : پایه گزار ادیان مهم جهان ، پایه گزار تائوئیسم، دولوپ شدید بودیسم، اکثریت بودیسم الان
    ایتالیا: ۹۱.۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند...بقیه رگه های دیگر مسیحیت، اتئیسم در انزوای کامل
    ایسلند : نو دیتا...احتمالآ بیدینی زیاد باشد
    مغولستان : نو دیتا...احتمالآ بودیسم نفوذ گسترده دارد.....

براحتی میتوانم روی دیتا ها مانور شدید داده و دین را مساوی ترقی هوشی بگیرم، براحتی.....دقیقآ از استدلال شما میتوان بر ضد خودتان استفاده کنم.....اینکار را نمیکنم، چون از مصادره بمطلوب خوشم نمی آید.....

(یا بر اساس بعضی آمارهای جدید تر 0.07 درصد) آتئیست می تونه دلیلش این باشه که آتئیست ها (که بطور مستند احتمال باهوش تر بودنشون بیشتر است)، شاید مشابه بقیه جرم کرده باشند ولی کمتر گیر می افتند. به هر حال زندان ها متوسط هوشی بسیار پایین تری نسبت به کل جامعه دارند ولی در ارتکاب جرم خیلی توافق نظر وجود نداره که باهوش ها کمتر جرم می کنند بلکه تصور بیشتر این هست که کمتر گیر می افتند.
    مورد قبول نیست چرا که کلیت موضوع را رد شده میدانم.....+ حتی گفته هاتون خیلی دقیق نیست، چون میتوانم هوش را تعمیم به گزینش نیروی پلیس داده و گیر افتادن اتئیستهای باهوش را خنثی کنم، همچنین میتوانم با همان استدلال خودتان، قوت قلب در نتیجه باور به دین را تعمیم به تئیست های فراری از قانون داده و بهشان اعتماد بنفس تزریق شده، قائل شوم، که کلآ غلط است از نظر من.....

البته میشه میزان سلامت جامعه و جرم در کشورهای مختلف رو بررسی کرد، و نمی شه گفت بی ارتباط هست که کشورهایی که بیشترین آتئیست ها رو دارند کمترین میزان جرم رو هم دارند و این دو به نظر میاد یک رابطه مستقیم با هم داشته باشند. البته همون کشورها باز هم کشورهایی هستند که بیشترین میزان رفاه، کمترین میزان فقر و کمترین میزان بیکاری رو دارند (که شاید بشه گفت این سه مورد پایه های اصلی اکثر جرایم هستند)، ولی ایدئولوژی های اکثریت و گردانندگان این کشورها طی سال ها باعث شده چنین شرایطی پدید بیاد کما اینکه همین کشورها اکثرا کشورهایی هستن که از نظر منابع و ثروت های طبیعی هم جزو پایین ترین ها هستند.
    حالا شما یه ذره تعمیم میدید چون تا حدی گرایش به اتئیسم دارید ولی من اگر واقع بینانه و بدور از کوچکترین پیش زمینه ذهنی بخوام قضاوت کنم در این مورد:

چندان قطعی نمیتوانم اظهار نظر کنم زیرا:
    حجم داده های ورودی آنقدر گسترده به قیف تحلیل اطلاعات است که امکان غربالگری ستاده از من ساقط است.....

من هم مثل شما میتوانم و میخواهم، از داده ها مصادره بمطلوب در ایدئولوژی مطلوب انجام دهم، ولی اینکار را نمیکنم چون منصفانه نیست، و قانون علیت را در این مورد حتی اگر نامرئی برای اندیشه مخالف باشد، استفاده ابزاری و تعمیم ناروا میکنم با این کارم، ولی انجام نمیدهم چون در هنگام تحلیل به یاد می آورم که:

داده فرهنگ جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده تاریخ جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده اقتصاد جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده جغرافیای جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده علم جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده گذشته جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده آینده نگری و چشم انداز جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده سیاست جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...

من بمباران اطلاعاتی با داده شده ام، چگونه ستاده ای چنین قطعی را استخراج کنم؟

حرفتون چندان دقیق نیست، بنظر میاد که نشد استدلال.....

قضیه پوستر و قبول کردم، گلایه به اتئیسم در جهت استفاده ابزاری از اومانیسم در کلان جاهای دیگر فکر من باقیست.....
    Last edited by shabe.saket; 15-12-2013 at 01:29.

16. 6 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

از لفاظی ها فاکتور میگیرم تا پست ها منطقی بشه.....

خب دوباره گزاره ای مطرح شده که مورد قبول من نمیتونه باشه.....
    انگ مغلطه تعمیم ناروا نمیزنم بهش که از التهاب پست ها کاسته بشه.....

تحقیقات جهانی هوش از کتاب IQ and Global Inequality
    محقق: "ريچارد لين " روانشناس و استاد ۸۱ ساله دانشگاه اولستر بريتانيا و همکاران
    متخصص مطالعه بر روي تاثير دو متغير " نژاد " و " هوش " بر روي يكديگر است.....

10 کشور اول دارای بالاترین میزان بهره هوشی در جهان

مطالعات تاریخی : قریب به اتفاق کشورها داری ریشه های عظیم مذهب ( برخی چون چین و ژاپن از بنیانگزاران ادیان ) هستند.....

مطالعه بر روی بافت کنونی جامعه:
    سنگاپور : سنگاپور یک کشور چند مذهبی است. بر طبق آمار سال ۲۰۱۰ میلادی در مورد افراد بالای ۱۵ سال، ۴۴.۲٪ افراد مقیم سنگاپور (به غیر از گردشگران و کارگران مهاجر) پیرو مذاهب بودایی و تائو هستند. همچنین ۱۸.۳٪ جمعیت این کشور مسیحی، ۱۴.۷٪ مسلمان، ۵.۱٪ هندو و ۰.۷٪ نیز پیرو ادیان دیگر هستند. ۱۷٪ از جمعیت سنگاپور نیز پیرو هیچ مذهبی نیستند =/= اتئیسم ( زیرا رگه های منزوی تئیسم نیز در این 17 درصدند )

کره: دیندار با درصد بالا از لحاظ آماری
    ژاپن: پایه گزار یکی از مذاهب مهم جهان، شینتو باور، اکثریت دین دار اکنون
    چین : پایه گزار ادیان مهم جهان ، پایه گزار تائوئیسم، دولوپ شدید بودیسم، اکثریت بودیسم الان
    ایتالیا: ۹۱.۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند...بقیه رگه های دیگر مسیحیت، اتئیسم در انزوای کامل
    ایسلند : نو دیتا...احتمالآ بیدینی زیاد باشد
    مغولستان : نو دیتا...احتمالآ بودیسم نفوذ گسترده دارد.....

براحتی میتوانم روی دیتا ها مانور شدید داده و دین را مساوی ترقی هوشی بگیرم، براحتی.....دقیقآ از استدلال شما میتوان بر ضد خودتان استفاده کنم.....اینکار را نمیکنم، چون از مصادره بمطلوب خوشم نمی آید.....
    مثال نقص ریختن به وسط کار ساده ای است (البته کار شما هم مثال نقض نیست فقط نشون دادید یک فاکتور با هوش مرتبط است که کاملا بی ارتباط با بحث ماست، هوش وابسته به نژاد است و هزار چیز دیگر هم می توانند وابسته به هوش باشند. وابسته بودن هوش به نژاد نقضی برای سایر اون وابستگی ها نیست. این شیوه بررسی شما دقیقا در تضاد با تک تک شیوه هایی است که علم بر اون ها استوار است).

قضیه خیلی ساده است و جای پیچوندن هم نداره. متوسط هوش تمام کشور ها رو بیارید، درصد ناباورها رو در تمام کشورها بیارید و یک آنالیز Regression خطی ساده کنید و متوجه می شید ارتباط بین این ها یک ارتباط قوی است (نموداری که در پست 6 گذاشتم دقیقا نشان دهنده این فاکتور است) یعنی p < 0.0000007 و R = 0.17 . این رو برای جرم و جنایت و ... هم بگذارید و باز هم همین نتایج مشابه می گیرید.

راه در رفتن از این واقعیت وجود ندارد هر چقدر هم که ما دلمون بخواهد اینطور نباشد!

مورد قبول نیست چرا که کلیت موضوع را رد شده میدانم.....+ حتی گفته هاتون خیلی دقیق نیست، چون میتوانم هوش را تعمیم به گزینش نیروی پلیس داده و گیر افتادن اتئیستهای باهوش را خنثی کنم، همچنین میتوانم با همان استدلال خودتان، قوت قلب در نتیجه باور به دین را تعمیم به تئیست های فراری از قانون داده و بهشان اعتماد بنفس تزریق شده، قائل شوم، که کلآ غلط است از نظر من.....
    کلیت موضوع دست من و شما نیست که ردش کنیم. بحث ما یک بحث کیفی و نظر من و شما نیست که این رو به اون تعمیم بدیم و اون رو به این و بگیم دزد و پلیسه و دزد باهوش پلیس باهوش و ...

این ها وقایع آماری هستند. نظر کیفی من و شما درباره وقایع آماری فقط به درد خودمان می خورد! به نظر من هم ممکن نیست زمین به دور خورشید بچرخد چون خورشید از دید من خیلی کوچک است!

حالا شما یه ذره تعمیم میدید چون تا حدی گرایش به اتئیسم دارید ولی من اگر واقع بینانه و بدور از کوچکترین پیش زمینه ذهنی بخوام قضاوت کنم در این مورد:

چندان قطعی نمیتوانم اظهار نظر کنم زیرا:
    حجم داده های ورودی آنقدر گسترده به قیف تحلیل اطلاعات است که امکان غربالگری ستاده از من ساقط است.....

من هم مثل شما میتوانم و میخواهم، از داده ها مصادره بمطلوب در ایدئولوژی مطلوب انجام دهم، ولی اینکار را نمیکنم چون منصفانه نیست، و قانون علیت را در این مورد حتی اگر نامرئی برای اندیشه مخالف باشد، استفاده ابزاری و تعمیم ناروا میکنم با این کارم، ولی انجام نمیدهم چون در هنگام تحلیل به یاد می آورم که:

داده فرهنگ جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده تاریخ جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده اقتصاد جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده جغرافیای جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده علم جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده گذشته جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده آینده نگری و چشم انداز جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...
    داده سیاست جامعه، روی جنایت تاثیر میگذارد...

من بمباران اطلاعاتی با داده شده ام، چگونه ستاده ای چنین قطعی را استخراج کنم؟

حرفتون چندان دقیق نیست، بنظر میاد که نشد استدلال.....

قضیه پوستر و قبول کردم، گلایه به اتئیسم در جهت استفاده ابزاری از اومانیسم در کلان جاهای دیگر فکر من باقیست.....
    مثلا شما گرایشی یا پیش زمینه ای به هیچ تئیسم یا دئیسم یا چیزهای مرتبط ندارید!

صدها و هزاران فاکتور روی یک واقعه اثر می گذارند، یا همه جزو علل آن هستند یا با هم همبستگی قوی دارند و یا اون ها هم علل مشابه دارند. فرهنگ، تاریخ، اقتصاد، سیاست و ... همگی روی جنایات تاثیر می گذارند ولی این ها همه فاکتور های جدا نیستند. ما صدها عامل بسیار مستقل تر از این مثال شما رو می شناسیم که روی سرطان تاثیر دارند ولی هیچ محققی نمی گه من به هر کدوم از این ها که دلم خواست شک می کنم چون بمباران اطلاعاتی شدم! بمباران اطلاعاتی شدن نشان از پیچیدگی ماجرا دارد ولی نقض یکی از علت های قوی یافته شده نیست. نمی خوام این رو بگم ولی این مسائل خیلی ساده هستند، یک کتاب یا جزوه آموزشی که برای Research Methods به دانشجوهای تحقیقاتی در تحصیلات تکمیلی در رشته های روانشناسی/جامعه شناسی یا حتی پزشکی داده میشه رو مطالعه کنید مسائلی مثل تعدد مارکر ها به تفصیل باز و حل و فصل شده.

18. 4 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز danielo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

جناب shabe.saket

شما اشتباه دارید فکر میکنید.
    اول اینکه یک نژآد به خاطر ژنتیکش باهوش تر باشه ربطی به این موضوع نداره.
    در واقع این تحقیقات مثلا میگه اتئیست های کشوری مثل سنگاپول از مردم مذهبی اون هوش بیشتری دارند.
    دوما
    شما یک مثال تاریخی زدید که مثلا بنیان گذاران مذهب چینی ها بودند .
    شما این قرن حاضر را نمیتونی با گذشته مقایسه کنه.
    پیشرفت علم در حاظر جواب خیلی از سوال ها را داده و حالا یک فرد باهوش میتونه به خیلی از جواب ها برسه و مذهب را کنار بزنه.
    چه بسا اگر بسیاری از دانشمندان در گذشته اگر الان زنده بودند یک اتئیست بودند و حتی اگر دانشمندانی چون ریچارد داکینز اگر 200 سال پیش به دنیا میومد شاید یک فرد مذهبی بود.
    این رنسانس علمی قرن اخیر بسیار کمک کرده.
    مثلا خود بنده بانظریه تکامل بر خورد نکرده بودم.یک فردی بودم که حداقل به مذهب اعتقاد داشتم.

20. 10 کاربر از danielo بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •