تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 52

نام تاپيک: ساخت آمپ هدفون

پروفشنال ursamajor's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض ساخت آمپ هدفون

سلام به همه دوستان

در این تاپیک سعی دارم تا شما را با مراحل کامل ساخت یک آمپ مخصوص هدفون آشنا کنم.

در همین ابتدای کار باید عرض کنم که من تخصصی در این ضمینه ندارم و صرفا با دانش کم و بدلیل علاقه و کسب تجربه دارم به این کار دست میزنم و خوشحال می شوم که آن را با دوستان به اشتراک بزارم تا همگی با هم یاد بگیریم.
    پس منتظر نظرات و پیشنهادات شما در طول مراحل کار هستیم و اگر سوالی بود در حد توانم در خدمتم.

---------------------

به این نوع پروژه ها در اصلاح (DIY (Do It Yourself گفته می شود که در آن خود کاربر اقدام به ساخت می کند که بر اساس دانش و تجربه خود میتواند کار را با یک مونتاژ ساده به پایان برساند یا اینکه از فاز طراحی اولیه تا تولید نهایی را خود فرد انجام دهد.
    در اینجا من آمپ O2 (objective)2 را انتخاب کردم که آمپ مناسبی در نوع خود است.
    طراحی این آمپ توسط سایت nwavguy.com انجام شده که میتوانید در این سایت با نمونه های ساخته شده، نقشه ها و توضیحات مفید دیگر آشنا شوید که بنده هم نقشه مدار را از این سایت دریافت کرده ام.

در ادامه چند عکس از نمونه های ساخته شده:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    برای دیدن در سایز بزرگتر روی عکس کلیک کنید.

----------------------

در پست های بعدی ساخت آمپ را در چهار مرحله پی میگیریم.
    موفق باشید.
    Last edited by ursamajor; 27-04-2013 at 01:18.

2. 16 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2013

پيش فرض

دوست عزیز تبریک میگم به خاطر پشتکار و زحمتی که کشیدین، خیلی مشتاقم که مراحل کارتونو ببینم.

ممنون میشم اگه در مورد اینکه قطعات را از کجا و چطور تهیه کردین هم توضیح بدین...
    Last edited by A1E; 20-04-2013 at 05:02.

4. این کاربر از A1E بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

خب دوستان میریم سراغ مرحله اول یا بهتره بگم ...

خوان اول!

برای شروع کار اول باید یک آمپ مناسب پیدا کنید. مناسب یعنی اینکه آمپ بدردبخوری باشه و توی سایتهای معتبر ازش تعریف شده باشه که ارزش وقت و هزینه ای رو که صرف میکنید داشته باشه. و نکته دیگه اینکه طرح گمنامی نباشه یعنی اینکه هرچه تعداد افراد بیشتری این طرح را ساخته باشند احتمال اینکه شما هم بتوانید بسازید بیشتر میشه.
    برای اطلاعات بیشتر در مورد آمپ و انتخاب اون حتما [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] رو مطالعه بفرمایید.

نکته دیگر اینکه همین که طرحی رو پیدا کردید که نقشه و لیست قطعات داشت نرید سراغ مراحل بعدی. روی طرح و نقشه وقت بزارید و خوب اونو مطالعه و بررسی کنید. ببینید نقشه رو کاملا متوجه میشید یا نه. لیست قطعات رو هم یک سرچ تو نت بزنید ببینید راحت پیدا می شوند یا نه.

خب ما هم رفتیم سراغ آمپ O2. کلی اینور و اونور گشتیم تا بالاخره تونستیم سایتی رو که نقشه را داشته باشه پیدا کردیم. ولی به یک مشکل اساسی برخوردیم. اونم اینکه سایت ف یلتر بود و تازه هم ف یلتر شکن ها رو قطع کرده بودن و ما ماندیم و خرما بر نخیل!
    اما یکی از [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] کمک کردند و نقشه و اطلاعات لازم رو که خودشون قبلا از این سایت گرفته بودن برای بنده هم ارسال کردند که جاداره دوباره همینجا ازشون تشکر کنم.

شما هم می توانید نقشه، لیست قطعات و سایر اطلاعات رو از [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دریافت کنید.
    موفق باشید.
    Last edited by ursamajor; 21-04-2013 at 13:28.

6. 11 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

خوان دوم

و اما خوان دوم ....
    حالا که نقشه و لیست قطعات رو دارید باید برید سراغ تهیه اونها. برای تهیه قطعات چند راه دارید:

راحت ترین راهش اینه که خیلی راحت به همون سایت بالا که آمپ رو طراحی کرده سفارش خرید بدید و اونها هم همه قطعات لازم رو بهمراه برد و جعبه براتون ارسال می کنند.

و شما بعد از 1ماه بسته میرسه به دستتون و با یک لحیم کاری ساده آمپ خوشکلتون آمادس.

خیالتون راحت هزینش خیلی در نمیاد. سرجمع هزینه قطعات میشه 75 دلار بعلاوه 40 دلار هزینه ارسال که در نهایت میشه 115 دلار! که به عبارتی درمیاد حدود 400000 تومن !

خب حالا اگه تو شمردن صفرهای بالا مشکل دارید راه دیگه ای هم هست. می تونید برید به بعضی از فروشگاه های قطعات الکترونیکی و لیست قطعات رو بزارید جلوش اون هم یه نگاه به لیست می کنه و میگه این قطعات خیلی هاش گیر نمیاد باید برات از خارج سفارش بدیم و با کلی منت که برای یکی 2تا دونه خیلی سخته و نمی صرفه و ....... براتون قطعات رو آماده میکنه و برد رو هم چاپ میکنه و یک جعبه هم میزاره کنارش و میده تحویلتون.

بعدش هم که با یک لحیم کاری ساده و یه کوچولو دردسر آمپ نچندان خوشکلتون آمادس.
    هزینه این یکی هم فکر نکنم کمتر از 200000 تومن در بیاد.

ولی خب باز هم راه دیگه ای وجود داره که تو پست بعدی براتون داستان خودمو شرح میدم.

موفق باشید

8. 11 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

ادامه خوان دوم!

و اما راه دیگه که دارید اینه که مثل من همه جا رو دربدر دنبال قطعات بگردید. چجوری؟ .... اینجوری:

من اول کار گفتم که اصلی ترین قطعات این مدار آی سی هاش هستند پس اسم 3تا آی سی رو برای برادرم که شیراز بود فرستادم . اونم رفت به 2 -3تا از بهترین فروشگاه های شیراز و همشون گفتن این آی سی ها گیر نمیان! شاید بتونی تو رادیوهایی که تعمیراتی ها از گناوه میارن پیدا کنی
    گفتم اینجوری نمیشه خودم باید برم بگردم ببینم چجوریه. لیست قطعاتی که تو خود pdf نقشه بود رو پرینت گرفتم و رفتم شیراز ببینم چیارو میتونم پیدا کنم. تو شیراز اکثر فروشگاههای قطعات الکترونیکی توی پاساژ قائم هستند یا توی خیابان داریوش. رفتم سراغ یکی از مغازه های تو پاساژ قائم که از همشون مجهزتر بود و همیشه میرفتم اونجا. لیست رو گذاشتم جلوش گفتم این آی سی ها رو دارید؟ گفت نه. گفتم بقیه قطعات رو چی؟ یه نگاهی کرد گفت فقط یکی 2تا شو. بعد گفت ماله چه مداریه؟ تو اینترنت پیدا کردی؟ گفتم آمپلیفایره و آره تو اینترنت پیدا کردم. گفت این آی سی ها که گیرت نمیاد. این ماسفته هم همینطور گیرت نمیاد حالا اگه این یکی بتونی گیر بیاری اون یکی ماسفته که اصلا وجود نداره .... فقط چندتا از خازن هارو دارم. بورو مدارتو عوض کن.
    ناامید از مغازه اومدیم بیرون گفتم احتمالا باید سفارش خارج بدم. رفتم سراغ بقیه مغازه ها. اونا هم یدتر از این یکی بودن و فقط یکیش بود که گفت سفارش خارج هم میتونیم برات بدیم ولی هزینش خیلی در میاد و اصلا برای چندتا قطعه بصرفه نیست. مغازه های تو خیابون داریوش هم همینجور بودن.
    برگشتیم. گفتم بد نیست توی نت هم بگردیم ببینیم چی پیدا میشه. بعد از 2روز گشت گذار توی نت بالاخره تونستم آی سی ها رو توی 2تا سایت پیدا کنم. فرداش رفتم لیست قطعات (ایندفعه یه لیست ترو تمیز درست کردم) رو برای اون سایتی که 2تا از آی سی ها رو داشت (4556 و 2068) فکس کردم و باهاشون تماس گرفتم گفتم این قطعات رو دارید؟ گفت: به همین تعدادی که نوشتید می خواید؟ گفتم آره. گفت ما فقط آی سی ها رو تکی میفروشیم و بقیش بسته های 50تایی هست. ما هم فقط اون آی سی هایی که داشت رو سفارش دادیم.
    رفتم سراغ اون یکی سایته و بقیه قطعات دیگه مثل آی سی 2903 و مقاومت ها و خازن ها رو سفارش دادم ولی بازم همه قطعات رو نتونستم گیر بیارم مثل اون 2تا ماسفت ـه و چندتا خازن و دیود. تازه هم اکثر مقاومت ها رو هم نداشت مجبور شدم 2-3تا مقاومت بزارم رو هم تا بشه اونی که می خواستم! مثلا بجای 1.5K Ohm دوتا 750 Ohm سفارش دادم.
    حالا دیگه فقط باید صبر می کردم تا سفارشات برسه به دستمون.
    البته دوباره هم شیراز رفتم و اینبار تونستم برای اون ماسفت ها مشابهش رو بگیرم و اون قطعاتی سایت ها نداشتن رو گرفتم.
    بعد از تقریبا 2 هفته 2تا سفارش رسید ولی قطعات کامل نبود تو یکییش چندتا از قطعات که سفارش داده بودم نبود (احتمالا موجود نداشته بودن) از اون بدتر آی سی 4556 بود که اشتباه فرستاده بودن . قرار بود مدل smd اونو برام بفرستند که به جاش یه آی سی دکودر فرستاده بودن که اونم شمارش 4556 بود. گفتم حالا دوباره باید برای یه آی سی، 10-20 تومن هزینه ارسال الکی بدم. ولی با مشورتی که از یکی از دوستان گرفتم مدل مشابه اون که ای سی LM833 بود را معرفی کردند.
    که دوباره همین امروز رفته بودم شیراز برای تهیه اون آی سی که خوشبختانه بعد از کلی گشتن تو مغازه ها تونستم پیدا کنم.

در مجموع این خوان دوم برای ما حدود یک ماه و نیم طول کشید و چیزی حدود 90000 تومن خرج برداشته تا الان. البته بدون چاپ برد و جعبه که به احتمال خیلی زیاد این 2تا رو هم خودم میسازم.

حالا فکر کنم شما هم با من موافق باشید که اسم این مراحل رو بزاریم خوان!

به احتمال زیاد فردا شب تست اولیه (خوان سوم) رو براتون میزارم.

از دوستان هم عذر خواهی می کنم که مطلب طولانی شد. به نظرم رسید اینطوری بهتره باشه و شما هم کمتر خسته میشید (شاید هم برعکس؟!). مراحل بعدی رو مختصر و مفید پیش میریم. (البته اگه دوباره داستان نشه اونهام)

موفق باشید
    Last edited by ursamajor; 16-08-2013 at 23:15.

10. 12 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

خوان سوم!

همین اول کار یه عذرخواهی به دوستان بدهکارم بدلیل تاخیری که پیش اومد که اونم به دلیل این آب و هوای نامیزون بهاری است که مارو سخت گرفتار سرماخوردگی کرده.

-----------------------------------------

برای تست اولیه، مدار رو روی بردبورد (Breadboard) پیاده می کنیم تا ببینیم اصلا از مدار صدایی در میاد یا نه!
    کار رو از قسمت پاور مدار شروع می کنیم و به تدریج قطعات رو کار میزاریم.
    بعد از تموم شدن قسمت پاور یه تست میگیریم ببینیم تا اینجای کار همه چی ردیفه یا نه. ما هم باطری هارو وصل کردیم و خروجی برق مدار رو چک کردیم دیدیم بله! فقط 0.15 ولت خروجی داریم!

دوباره همه مدار رو از اول چک کردم دیدم مقاومت 33 کیلو رو از قلم انداختم. (اثرات سرماخوردگی دیگه)
    مقاومت رو هم اضافه کردم. ولتاژ ورودی 15.40 و ولتاژ خروجی هم شد 15.15 ولت.

این هم وضعیت مدار تا به اینجای کار: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چند نکته:
    از ستون -1 تا ستون 4 مربوط به بخش Battery Power می باشد.
    از ستون 6 تا ستون 24 مربوط به بخش Power Management می باشد.

270KOhm = 174KOhm + 95.3KOhm
    33KOhm = 3 x 11KOhm

ادامه کار رو هم سعی می کنم زودتر انجام بدم.

موفق باشید
    Last edited by ursamajor; 26-04-2013 at 02:56.

12. 8 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

ادامه خوان سوم!

سلام دوباره به دوستان
    این تاخیر اخیر مربوط به بی دقتی بنده بود که به جای خازن سرامیکی خازن شیمیایی گرفته بودم و امروز با عزیمتی دوباره به شیراز قطعات لازم رو تهیه کردم.

و این هم مدار کامل شده خدمت شما

نکات این بخش:

از ستون 26 تا آخر مربوط به بخش صدا است.
    NJM4556AD = LM833
    R3 = R7 = 255 Ohm
    Gain : 1.5 KOhm = 2X = 6dB
    1.5KOhm = 750Ohm x 2
    تمام GND های بخش صدا به هم متصل شدند به جز GND جک ورودی که آزاده (سیم بنفش) و GND های بخش پاور هم آزادند (2تا سیم سبز)
    چون ما خیلی حرفه ای هستیم به جای یک ولوم Dual از 2تا ولوم معمولی برای کنترل مجزای صدای چپ و راست استفاده کردیم! (یه وقت کسی فکر نکنه که ما اصلا نمی دونستیم که باید ولوم دوبل بگیریم و وقتی هم که فهمیدیم نتونستیم گیر بیاریما)

و اما تست:

بعد اتصال کابل صدا و یک هدفون بی ارزش باتری ها رو وصل کردیم.
    ولتاژ ورودی 15.26 ولت است و بعد از عبور از بخش رگولاتور 14.88 ولت رو تحویل قسمت صدا میده.

خب هدفون رو گذاشتیم تو گوشمون، هیچ صدای نویزی شنیده نمیشد. یک آهنک پلی کردیم و ....... یک صدای بسیار مبهم و داغون شنیده می شد که خیلی بد بود. چند آهنگ عوض کردم و با ولوم های مختلف تست کردم ولی همه عین هم بودند.
    نمیدونم مشکل از چیه. کسی از دوستان می تونه یک نگاهی بندازه ببینه مشکل از کجاست

موفق باشید

14. 5 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن MP3 Player t-jays's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2012
    محل سكونت
    اصفهان

پيش فرض

نمیدونم مشکل از چیه. کسی از دوستان می تونه یک نگاهی بندازه ببینه مشکل از کجاست

موفق باشید
    خوب تو این مسائل من خیلی تخصص ندارم
    ولی چون مدار داره بهتون کار میده
    ولی سعی کنید مدار رو بدون ولوم هم تست کنید
    دوتا ولوم رو ور دارین و با دوتکه سیم ولوم ها رو از مدار خارج کنید.
    موفق باشید.

16. 3 کاربر از t-jays بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

خوب تو این مسائل من خیلی تخصص ندارم
    ولی چون مدار داره بهتون کار میده
    ولی سعی کنید مدار رو بدون ولوم هم تست کنید
    دوتا ولوم رو ور دارین و با دوتکه سیم ولوم ها رو از مدار خارج کنید.
    موفق باشید.
    l ممنون از پیشنهادتون.
    ولوم ها رو برداشتم و یکسرشون کردم ولی تغیری نکرد فقط صدا بلندتر شد. حتی آی سی ها رو هم تعویض کردم ولی بی فایده بود.
    GND های دوطرف بورد رو که فراموش کرده بودم، به هم وصل کردم و GND جک ورودی رو هم وصل کردم به بقیه، صدا بهتر شد ولی هنوز هم خیلی خرابه و مشکل داره و بشدت قطع و وصل میشه.
    Last edited by ursamajor; 30-04-2013 at 12:35.

18. 4 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2007

پيش فرض

همه GND ها رو به هم وصل کردم اوکی شد.
    من همش فکر میکردم که نباید همه رو به هم وصل کنیم چون تو قسمت اول مدار پایه منفی باتری داره مستقیما وصل میشه به GND ولی خوب مثل اینکه باید وصل بشن.
    فعلا که صدا خیلی خوبه و مشکلی نداره. شب حتما یه تست درست حسابی ازش میگیرم.

موفق باشید

20. 5 کاربر از ursamajor بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •