تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 9 اولاول 123456789 آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 85

نام تاپيک: داستان های ذن

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض آن بودا نيست

راهبی نزد استاد نانسن ( Nansen ) رفت و پرسيد :
    آيا اصلی وجود دارد كه تاكنون هيچ استادی آن را تعليم نداده باشد ؟
    نانسن گفت : آری هست .
    راهب گفت : آن را به من بگو چيست ؟
    نانسن گفت : آن بودا نيست ، شيی نيست ، انديشيدن نيست .

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض احساس خوب کافی ست

استادی يك طالبی به شاگردش داد و پرسيد : به نظر تو اين طالبی چطور است ؟ خوشمزه است ؟شاگرد جواب داد : بله ! بله ! خيلی خوشمزه است .
    آن وقت استاد اين پرسش را مطرح كرد :
    كدام خوشمزه است ؟ طالبی يا زبان ؟
    اين داستان يك كوآن خيلی جالب است . شاگرد فكر كرد ، گيج شد و بالاخره پاسخ داد :
    اين طعم زائيده وابستگی است ، نه تنها وابستگی طعم طالبی و زبان ، بلكه هم چنين وابستگی بين ...
    استاد خشمگين فرياد زد : ابله ، ابله ، چرا ذهنت را پيچيده می كنی ؟ اين طالبی خوشمزه است . طعم آن فقط همين است كه احساس خوبی می دهد و همين كافيست .

3. 3 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض زندگی رويايی بيش نيست

مردی می خواست ثروتمند شود و هر روز به عبادتگاه می رفت و به درگاه خداوند استغاثه می كرد تا آرزويش بر آورده شود . يك روز زمستانی كه از عبادت بر می گشت ، داخل خاك يخ زده ، كيف پول بزرگی ديد . گمان كرد كه آرزويش بر آورده شده اما چون نمی توانست كيف را از داخل يخ بيرون بكشد ، تصميم گرفت روی آن ادرار كند تا يخ آب شود و همين كار را هم كرد ... و ناگهان در رختخواب مرطوب از ادرار ، از خواب بيدار شد ...
    زندگی ما هم همينطور است .

ساتوری نه يك موقعيت ويژه ذهن است و نه يك مرتبه متعالی آگاهی ، ساتوری بيدار شدن به زندگی خويش است .

استاد توكوزان ( Tokuzan ) در حال مرگ بود ،
    شاگردی به او نزديك شد و پرسيد : وصيت شما چيست ؟
    توكوزان پاسخ داد كه وصيتی ندارد اما شاگرد اصرار كرد : شما هيچ حرفی ... هيچ حرفی برای گفتن نداريد ؟
    و استاد در حالی كه نفس آخر را می كشيد گفت :
    زندگی ، رويايی بيش نيست .

5. 4 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض جنايت كجاست ؟

سوسان ( Sosan ) شاگرد اكا (Eka ) جذام داشت . وقتی برای نخستين بار با استادش كه پيشوای دوم ذن بود روبرو شد به او گفت : استاد از من اعتراف بگيريد ، كارمای بد مرا بشوييد و مرا از جنايات و گناهانم پاك كنيد .
    اكا به او پاسخ داد : گناهانت را نزد من بياور تا آنها را پاك كنم . در اين لحظه سوزان به بيداری رسيد .
    ( گناه چيست ؟ خوب چيست ؟ بد چيست ؟ )

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض روشنایی

One day the Master announced that a young monk had reached an advanced state of enlightment. The news caused some stir. Some of the monks went to see the young monk. "We heard you are enlightened. Is that true?" they asked.
    "It is," he replied.
    "And how do you feel?"
    ."As miserable as ever," said the monk

روزی استاد اعلام کرد ، رهرو جوانی به مرحله ی بالای از بیداری و رهایی رسیده است. این خبر سبب جنب و جوشی در میان رهرو ها شد. چند نفر از آنها به دیدن رهرو جوان رفتند و از او پرسیدند :"ما شنیده ایم که شما بیدار و رها شده اید.درست است؟"ـ
    او پاسخ داد: "بله درست است"
    "وشماچه احساسی دارید؟ "
    رهرو جوان پاسخ داد:" همان قدر تیره بخت و افسرده که همیشه بوده ام ".

8. 2 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض با ارزش ترین شی دنیا

Sozan, a Chinese Zen master, was asked by a student: "What is the most valuable thing in the world?"

The master replied: "The head of a dead cat."

"Why is the head of a dead cat the most valuable thing in the world?" inquired the student.

Sozan replied: "Because no one can name its price.

شاگردی از سوزان ، استاد چینی ذن ، پرسید: " چه چیزی در این دنیا از همه با ارزش تر است ؟ "
    استاد پاسخ داد : " سر یک گربه ی مرده ."
    شاگردش دوباره پرسید : "چرا سر یک گربه مرده با ارزش ترین شی در این دنیا ست ؟"
    سوزان جواب داد : " به خاطر اینکه هیچ کس نمی تواند ارزش آن را بیان کند ."

( این داستان در کتاب تیر های سقف را بالا تر ببرید ای نجار ها اثر جی دی سلینجر هم نقل می شه . در کتاب سیمور به خانواده نامزدش می گه من دلم می خواد سر یک گربه مرده باشم..!!)

10. 4 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض کتاب

Once there was a well known philosopher and scholar who devoted himself to the study of Zen for many years. On the day that he finally attained enlightenment, he took all of his books out into the yard, and burned them all.

روزگاری فیلسوف و پژوهشگری نامی بود که سال های زیادی از عمرش را فدای آموزش ذن کرده بود.
    یک روز که بالاخره به حقیقت و روشنایی رسید ، کتاب هایش را به حیاط برد و همه ی آنها را به آتش کشید.

12. 3 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض پرواز پروانه

The great Taoist master Chuang Tzu once dreamt that he was a butterfly fluttering here and there. In the dream he had no awareness of his individuality as a person. He was only a butterfly. Suddenly, he awoke and found himself laying there, a person once again. But then he thought to himself, "Was I before a man who dreamt about being a butterfly, or am I now a butterfly who dreams about being a man?"

تائویست بزرگ، چانگ تزو یک بار در خواب دید، پروانه ایست که به این جا و آن جا بال می زند. در رویایش هیچ اطلاعی ازهویت خود به عنوان یک آدم نداشت. او فقط یک پروانه بود. ناگهان بیدار شد و خودش را دید که در آنجا دراز کشیده است ، او دوباره یک آدم بود. آنگاه با خودش فکر کرد ،"قبلا انسانی بودم که خواب پروانه بودن را می دید ، یا الان پروانه ای هستم که خواب آدم بودن را می بیند".

14. 2 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال zooey's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض ماه دزدیده نمی شود

یک پیشوای ذن به ساده ترین صورت ممکن در یک کلبه ای کوچک در پای کوه زندگی می کرد . یک سَر ِ شب که در کلبه اش نبود ، دزدی پنهانی وارد کلبه شد و فقط این را یافت که چیزی برای دزدیدن در آنجا وجود ندارد.

پیشوای ذن در بازگشت او را دید و به آن ولگرد گفت: تو راهی طولانی برای ملاقات من آمده ای نباید دست خالی برگردی لطفا لباسهای مرا به عنوان پیشکش بردار.

دزد متحیر لباسها را برداشت و از آنجا دور شد

پیشوا برهنه نشست ودر حالی که ماه را تماشا می کرد،با خود فکر می کرد: بیچاره مردک ، کاش می توانستم این ماه زیبا را به او بدهم . "

16. 3 کاربر از zooey بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه jasmin's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

چه تاپیک جالبی هست
    چرا زودتر نیومدم؟!

راستش چون من دوسال پیش شنیده بودم که هادی ساعی برای بالا بردن تمکزش 5 سال ذن کار کرده همیشه دوست داشتم بدونم ذن چیه
    خب الآن یک مقدار آشناییم بیشتر شد ولی سخت مشتاق اطلاعات تخصصی تر هستم

اتفاقا می خواستم تاپیکی هم درمورد ذن بزنم اما ترجیح داد صبر کنم ببینم داستان هاش اگه مورد توجه قرار گرفت بعد این کار رو بکم...
    Zooey جان منتظرم عزیز

18. این کاربر از jasmin بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 4 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 4 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •