تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 7 از 7

نام تاپيک: مرجع تست های روانشناسی

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض مرجع تست های روانشناسی

در این تاپیک کلیه تست های روانشناسی قرار می گیرد. در بعضی از تست ها به علت طولانی بودن تفسیــر و یا نیازی که به نظر متخصصین روانشناسی

وجود دارد، کلید تست قرار داده نمی شود عـلاوه بر این شرایط فردی که تسـت را انجـام داده برای بیان نتیجه و تفسیـر تست الزامیست.

1) برای تست های گذاشته شده حدالمقدور توضیحات مختصری درباره چگونگی انجام تست قرار دهید.

2) لطفا از قرار دادن نتایج تست های انجام شده خودداری کنید.

3) از قرار دادن تست های نامعتبر که مخصوص مجلات و روزنامه ها است و پشتوانه علمی ندارند خودداری کنید.

4) در این تاپیک می توانید کلیه تست های روانشـناسی معـروف و جهانی رو قرار بدین تسـت های دیگر باید از نظر علمـی تایید شـده

باشند مثل تست های استفاده شده در پایان نامه های دانشجویی که مورد تایید اساتید قرار گرفته و پایایی دارند.

5) برای تفسیر و توضیحات علمی درباره تست ها می توانید نظر خود را به صورت کاملا علمی و با منابع معتبر و موثق علمی بیان کنید.

6) سوالات مربوط به بیماری ها و اختلالات روانی رو در این تاپیک مطرح نکنید.

7) از ارجاع به سایت های دیگر برای دانلود تست یا تفسیر تست خودداری کنید و تفاسیر رو در همین تاپیک قرار بدین.

• برای جستجوی مطلب مورد نظر در تاپیک از سرچ تاپیک و فهرست تاپیک استفاده کنید.
    • برای جستــجـو در پسـت های تاپیـک از کلیـد F3 یا Ctrl + F استـفاده کنیـد و در باکـس باز شـده در پاییـن صفـحه کلـمـه مـورد

نظـر را وارد کنید.

2. 7 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

4. 4 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

فرم کوتاه پرسش‌نامه افسردگی بک

به منظور تسهیل استفاده از این تست در سطح عمومی، بک شکل کوتاه و ساده‌ای از آن را برای خودسنجی فراهم کرده است. مزیت عمده این فرم کوتاه این است که به جای ده دقیقه، زمانی در

حدود پنج دقیقه وقت می‌گیرد. انتخاب مواد برای این فرم کوتاه، مبتنی بر تحلیل بوده و میزان تراکم مواد را بدون از دست رفتن ثبات و اعتبار تست فراهم ساخته است. در این فرم 13 ماده‌ای چندین

گروه جمله وجود دارد که هر جمله بیانگر حالتی در فرد است و فرد باید جمله‌ای را که بهتر از همه طرز احساس او را در آن لحظه می‌رساند انتخاب کند. در این فرم، برخلاف فرم اصلی، ترتیب مواد در

هر مقوله از لحاظ درجه وخامت افسردگی به صورت متنازل است. حداکثر نمره در این فرم 39 است و تفسیر آن به این ترتیب است:

0 تا 4: هیچ یا کمترین حد
    5 تا 7: خفیف
    8 تا 15: متوسط

16 به بالا: وخیم.

*

پرسشنامه افسردگی بک – فرم کوتاه

Beck Depression short Inventory (BDI-S)

در این پرسشنامه 13 گروه سوال وجود دارد و هر گروه بیان کننده حالتی در فرد است . عبارت های هر گروه را به دقت بخوانید سپس عبارتی را انتخاب کنید که بهتر از همه احساس کنـونی شما را

بیان می کند، یعنی آن چه را که در زمان اجرای تست احساس می کنید.

1)
    3. آن قدر غمگین یا بدبختم که دیگر تحملش را ندارم.
    2. همیشه غمگین یا گرفته ام و نمی توانم خود را از این وضع خلاص کنم.
    1. من غمگین یا گرفته ام
    0. من غمگین نیستم.
    2)
    3. من احساس می کنم که به آینده امیدی نیست و اوضاع بهتر نخواهد شد.
    2. من احساس می کنم هیچ امیدی به آینده ندارم.
    1. من نسبت به آینده مایوسم
    0. من نسبت به آینده بدبین یا مایوس نیستم.
    3)
    3. من احساس می کنم شخصی شکست خورده ام.
    2. من هر چه به گذشته می نگرم چیزی جز شکست نمی یابم.
    1. من احساس می کنم بیش از یک شخص متوسط در زندگی با شکست مواجه شده ام.
    0. من خود را شکست خورده نمی دانم.
    4)
    3. من از همه چیز ناراضی ام.
    2. دیگر هیچ چیز مرا راضی نمی کند.
    1. من از چیزهایی که لذت می بردم ، دیگر لذت نمی برم.
    0. من نارضایتی خاصی ندارم.
    5)
    3. انگار احساس می کنم که بسیار بد و بی ارزش هستم.
    2. من احساس می کنم که کاملا گنه کارم.
    1. من اغلب اوقات احساس می کنم که بد یا بی ارزشم.
    0. من احساس گنه کاری خاصی ندارم.
    6)
    3. من از خود نفرت دارم.
    2. من از خودم بیزارم.
    1. من از خودم نا امیدم.
    0. من ناامید نیستم.
    7)
    3. اگر امکان داشت خود را می کشتم.
    2. من نقشه های مشخصی برای خودکشی دارم.
    1. من احساس می کنم بهتر است بمیرم.
    0. من به هیچ وجه به فکر آسیب رساندن به خود نیستم.
    8)
    3. من تمام علاقه ام را نسبت به مردم از دست داده ام و هیچ توجهی به آنها ندارم.
    2. من علاقه ام را تا حد زیادی نسبت به مردم از دست داده ام و فقط اندک احساسی نسبت به آنها دارم.
    1. من اکنون کمتر از گذشته نسبت به مردم علاقه دارم.
    0. من علاقه ام را نسبت به مردم از دست نداده ام.
    9)
    3. من دیگر نمی توانم هیچ تصمیمی بگیرم.
    2. برای من تصمیم گرفتن مشکل است.
    1. من سعی می کنم تصمیم گیری خود را به تاخیر بیاندازم.
    0. من مثل همیشه می توانم به خوبی تصمیم بگیرم.
    10)
    3. من احساس می کنم زشت یا زننده ام.
    2. من احساس می کنم که وضع ظاهر من دائما در تغییر است و باعث می شود در نظر دیگران جذاب نباشم.
    1. من از این که پیر یا غیر جذاب به نظر می رسم، نگرانم.
    0. من احساس نمی کنم به نظر دیگران بدتر از گذشته باشم.
    11)
    3. من اصلا نمی توانم کار کنم.
    2. من برای انجام هر کاری باید خیلی به خود فشار بیاورم.
    1. برای من شروع یک کار مستلزم کوششی فوق العاده است.
    0. من می توانم مثل گذشته کار کنم.
    12)
    3. من خسته تر از آنم که بتوانم کاری انجام دهم.
    2. من با انجام هرکاری خسته می شوم.

1. من خیلی زودتر از گذشته خسته می شوم.
    0. من بیش از حد معقول خسته نمی شوم.
    13)
    3. من دیگر به هیچ وجه اشتها ندارم.
    2. حالا دیگر اشتهای من خیلی بد تر شده است.

1. اشتهای من دیگر به خوبی گذشته نیست.
    0. اشتهای من بدتر از حد معمول نیست.

*
    Scogin, F., Beutler, L., Corbishley, A., & Hamblin, D. Reliability and validity of the short form beck depression inventory with older adults, [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] , 2006, 44 (6), 853 – 857

6. 3 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

فرم بلند پرسش نامه افسردگی بک

پرسش نامه افسردگی بک (BDI) که شامل 21 گروه سوال است،برای نخستین بار در سال 1961 توسط آرون بک، بکوارد، مندلسون، مارک و ارباف تدوین شد. روایی و اعتبار این پرسش نامه

در سال های 1971، 1979، 1985، 1986 به ترتیب مورد بررسی قرار گرفت و ثابت شد.

21 ماده این میزان در کل شامل 94 سوال، به صورت عبارات ترتیبی که هر کدام از ماده ها مربوط به یک علامت خاص افسردگی می باشد، تنظیم شده است.

این 21 ماده بر اساس علایمی مانند:

1- غمگینی
    2- بدبینی

3- احساس شکست
    4- نارضایتی
    5- احساس گناه
    6- نیاز به مجازات (انتظار تنبیه داشتن)
    7- نفرت از خود(بیزاری از خود، دوست نداشتن خود)
    8- تهمت به خود(اتهام بستن به خود)
    9- خود آزاری
    10- گریستن(دوره های گریه کردن)
    11- زود رنجی(تحریک پذیری)
    12- انزوای اجتماعی(گوشه گیری)
    13- بی تصمیمی
    14- پندار شخص از خود(تغییر در تصویر بدن)
    15- سستی و کندی(کندی در انجام کار، کاهلی در کار)
    16- اختلال در خواب
    17- خستگی پذیری
    18- کاهش اشتها(بی اشتهایی)
    19- کاهش وزن
    20- اشتغال ذهنی
    21- کاهش نیروی جنسی

انتخاب این ماده ها بر اساس تظاهرات آشـکار رفتار در بیماری افسردگی بوده و دلیـل بر هیـچ فرضیـه ای در مورد علـت شناسی یا فراینـد روانی در بیـماری افسـردگی نیست. در این آزمـون در

برابر هر یک از ماده های مورد نظر، که مشخص کننده یکی از علایم مرضی افسرگی است،4 تا 6 جمله نوشته شده است که به ترتیب بیانگر خفیف ترین تا شدیدترین وجه آن خصیصه مورد نظر

است و آزمودنی باید جمله های هر ماده را به دقت بخواند و جمله ای را که بیانگر بیشترین حالت فعلی وی است با کشیدن دایره به دور آن مشخص کند.

ارزش های کمی هر ماده از 0 تا 3 به این ترتیب تعیین شده است:

0 سلامت روانی در ماده مورد نظر
    1 احساس اختلال خفیف در ماده مورد نظر
    2 احساس اختلال شدید در ماده مورد نظر
    3 احساس اختاتل حاد و شدید در ماده مورد نظر

از این پرسش نامه چندین فرم تهیه شده است، در این جا فرم معمولی آن که شامل بیست و یک ماده (بک و بک ،1972) است معرفی می شود. این پرسش نامه یک آزمون خود آزما اسـت که

برای تکمیل آن 5 تا 10 دقیقه وقت لازم است و برای فهمیدن کامل معنای ماده ها خواندن در سطح کلاس پنجم تا ششم مورد نیاز است.

نحوه نمره گذاری

برای بررسی نتایج، آزمونگر باید نمراتی را که آزمودنی با کشیدن دایره مشخص کرده است، با یکدیگر جمع کند. باید یاد آور شد که فقط یک جمله از هر ماده که بالاترین ارزش را دارد، مورد قبـول

در محاسبات است. جمع نمرات از 0 تا 62 می تواند نوسان داشته باشد، نمره منفی منظور نمی گردد. این درجات در تشخیص افـسردگی پیشـنهاد شده است(باید توجه داشـت که این درجـات

به دو صورت ذکر شده است).

1- میانگین بهنجار (15 - 1 ) یا (18 - 1 ): افرادی که افسردگی ندارند و در سطح عادی هستند.
    2- افسردگی خفیف (31 - 16) یا ( 28 - 18 ): افرادی که به افسردگی در سطح خفیف مبتلا هستند.
    3- افسردگی متوسط( 47 - 32 ) یا ( 35 - 29 ): افرادی که به افسردگی در سطح متوسط مبتلا هستند.
    4- افسردگی عمیق(62 - 48 ) یا ( 63 - 36 ): افرادی که به افسردگی در سطح شدید مبتلا هستند.

البته باید توجه داشت که برای یافتن مرز مورد اطمینان بین حالت سـلامت یا بیماری نیاز به تحقـیق و پژوهـش های بیشـتری است، و چـون برداشـت گروه های گونـاگون در یک اجتمـاع متـفاوت

است، بنابراین بهتر است که این آزمون را در جامعه مورد نظر استاندارد کرد.

در آزمون بک ایجاد یک سیستم شایستـه در نظر گرفتـه شده است، زیرا به عقیـده بک تنـها تشخیص بالینی کافی نیست و ناگزیر باید روشی را به وجـود آورد که اولاً افسردگی را تعریـف کند و

ثانیاً دارای اعتبار و روایی کافی باشد. نتایج معیارهای موجود در این آزمون ابتدا از مشاهدات بالینی و در ضمن دوره های روان درمانی مبنـی بر تجزیه و تحلـیل روانی بیـماران افسرده به دست

آمده است.

به طور کلی،این پرسش ناممه به عنوان یک آزمون نابسته به فرهنگ شناخته شده و ماده های مورد بحث آن اختصاص به محیط اجتماعی ندارد و حتی مخصوص هیچ طبقه اقتصادی یا تحصیلی

معینی نیست، این مسأله به سادگی بیانگر آن است که وقتی کسی به عنوان افسرده در این آزمون تشخیص داده شد(نظر به این که او فقیر یا غنی، تحصـیل کرده یا کم سواد، و یا ... باشـد)،

آزمون به هر صورت عمق افسردگی او را در خود منعکس می کند. این آزمون همچنین از نوع آزمون های خود سنجی است.

مزایای این آزمون از نظر آرون بک:

1- با توجه به گوناگونی تشخیص های کلینیکی، این آزمون یک میزان اندازه گیری استاندارد شده را در دسترس قرار می دهد.

2- این آزمون را می توان توسط یک مصاحبه گر آموزش دیده انجام داد که این مسأله از نظر اقتصادی از یک مصاحبه روان پزشکی مقرون به صرفه تر است.

3- به علت داشتن نمره و نمره گذاری آن مقایسه کردن اطلاعات با سایر یافته ها از نظر کمی و کیفی اسان می شود.

بک معتقد است به علت وسیع بودن دامنه امتیازات این پرسش نامه نسبـت به سایر قضاوت های کلینیـکی که بر پایه مصاحبـه های روان پزشـکی قرار دارد ، این پرسـش نامه در مورد سنجـش

عمق افسردگی حساسیت بیشتری دارد. به طور کلی هدف BDI این بوده است که نشان شناسی افسردگی را به طور جامع در بر گیرد. اما برروی محتوی شناختی بیشتر تأکیـد می ورزد لازم

به ذکر است که با وجود آن که این آزمون برای استفاده در جماعت های بالینی ساخته شده است، اما در جماعت های عادی مانند دانشجویان نیز به کار می رود.

اعتبار و روایی

از هنگام تدوین BDIتاکنون،ارزیابی های بسیاری توسط محققان و پژوهشگران در مورد آن صورت گرفته است.گلدمن و متکاف در سال 1965 به منـظور دست یابی به میزان افتـراقی افسـردگی

در میان دو گروه افسرده و سالم به این نتیجه دست یافتند که عدد 17، عدد مناسب افتراق در بین این گروه است.

همچنین متکاف برای میزان همبستگی پرسش های بالینی روان پزشکی و پرسش نامه بک به یک نتیجه همبستگی در سطح بالا رسید.می و همکاران 1969 تأکید کردند که این آزمون از نظر

تشخیص دارای روایی بوده و قادر به پیش بینی است. بک، استیر و گاربین( 1988 )، در یک تحلیل سطح بالا از کوشش های مختلف برای تعیین همسانی درونی، ضرایب 73/0 تا 92/0 با

میانگین 86/0 را به دست آوردند. ارزشیابی روایی محـتوایی، سازه و افـتراقی و نیز تحلـیل عاملی عموماً نتـایج مطلـوبی داشته اند. محـتوای ماده های BDI با هم فکری و هم رأی متخصصان

بالینی در مورد نشانه های مرضی بیماران افسرده تدوین شده و شش مورد از نه مقوله DSM III برای تشخیص افسردگی نیز در آن گنجانیده شده است(بک و همکاران،1961). روایی همزمان

با درجه بندیهای بالینی برای بیماران روان پزشکی نشانگر ضرایب همبستگی از متوسط تا بالا و r = 72 Mdn 0/55 – 0/96 است(بک و همکاران، 1988).

همبستگی این آزمون با مقیاس درجه بندی همیلتون برای افسردگی (73/0)، مقیاس خودسنجی افسردگی زونگ(76/0)، و مقیاس افسردگی MMPI (76/0) به دست آمده است( بک و

همکاران،1988). استیر، بک، براون و برچیک(1987) گزارش کردند که افراد مبتلا به افسردگی عمده در مقایـسه با افراد مبتلا به افسرده خویی نمره های نسبتاً بالایی در این آزمون می گیرند.

در حالی که دیلی، پیکات، لمپریر، و میروز(1963) نتوانستند تفاوتی بین افسردگی درون زاد، افسردگی رجعتـی و افسردگی روان زاد پیدا کنند. از این آزمـون حتی برای افراد تنـها( گلد، 1982)،

تحت فشار روانی(هامن و میول، 1982) و کسانی که درباره اضطراب خود گزارش داده اند(بیکر و جساب، 1980) استفاده شده است.

به طور کلی پژوهش های تحـلیل عاملی نـشانگر آن است که BDI یک عامل کلی افسـردگی و نیز نگرش منـفی نسبت به خود،اخـتلال عملکرد و اخـتلال بدنی را اندازه گیـری می کند(تاناکا و

هوبا،1984). واهب زلده (1352) به منظور بررسی چگونگی ارزش تشخیصی این آزمون در موردد بیماران افسرده و افراد سالم در ایران، ارزش تشخیصی آن را مورد تأیی قرار داد. همچـنین پرتو

(1353) در یک تجقیق تجربی در مورد پراکندگی افسسردگی در میان دانشجویان دانشکده های مختلف دانشگاه تهران، نشان داد که این آزمـون از اعتبار (روایی) و ثبات (اعتبار) کافـی برخوردار

است. وی این آزمون را در سـال 1370 بر روی جمعـیت ایران میزان کرد. پودات (1357) ضریب همبـستگی مثبـتی در سطـح 56/0 رابا پرسـش نامه کنتـرل درونی و بیرونی راتر روی گروهـی از

دانشجـویان مرد دانشگاه تهران به دست آورد. چگینی (1361) همبستگی 54/0 را با مقیاس افسردگی MMPIبه دست آورد.

دستور العمل: این پرسش نامه شامل 21 گروه سوال است. دقت کنید که در هر گروه از جمله ها فقط باید یک جمله را انتخـاب کنید.در ضمن،برای پاسـخ دادن به سوال ها، حالت های خود را

از دو ماه گذشته تا کنون در نظر بگیرید.

الف:

0- من احساس غمگینی نمی کنم.

1- احساس می کنم دلم گرفته یا غمگینم.
    2(الف)- من هیشه دل گرفته و غمگینم و نمی توانم از آن رهایی یابم.
    2(ب)- به قدری غمگین و بی نشاطم که برایم دردناک است.

3- به اندازه ای غمگین و بی نشاطم که تاب تحملش را ندارم.

ب:
    0- نسبت به آینده، بدبینی یا دلسردی خاصی ندارم.
    1- نسبت به اینده احساس ناامیدی می کنم.
    2(الف)- احساس می کنم که هیچ امیدی به آۀینده ندارم.
    2(ب)- احساس می کنم که هیچ وقت بر مشکلاتم غلبه نخواهم نکرد.
    3- احساس می کنم که امیدی به آینده ندارم و شرایطم بهتر نخواهد شد.

پ:
    0- احساس نمی کنم که شخص شکست خورده ای باشم.

1- احساس می کنم که بیش از یک شخص معمولی شکست خورده ام.
    2(الف)- احساس می کنم که به ندرت کار معنی دار یا پر ارزشی انجام داده ام.
    2(ب)-هر وقت به زندگی گذشته فکر می کنم جز شکست های زیاد چیزی نمی بینم.
    3- احساس می کنم که شخص کاملاً شکست خورده ای هستم.

ت:
    0- مثل گذشته از زندگیم راضی ام.
    1(الف)- بیشتر اوقات احساس بی حوصلگی می کنم.
    1(ب)- دیگر مثل گذشته، از چیزها لذت نمی برم.
    2- دیگر از هیچ چیز احساس رضایت نمی کنم.
    3- از هر کس و هر چیزی که بگویی، ناراضی هستم.

ث:
    0- احساس گناه خاصی ندارم.
    1- بیشتر اوقات احساس می کنم که شخص بد یا بی ارزشی هستم.
    2(الف)- احساس می کنم کمی گناهکارم.
    2(ب)- حالا دیگر تقریباً همیشه احساس می کنم شخص بی ارزش و بدی هستم.
    3- این طور احساس می کنم که گویی شخص بسیار بد و بی ارزشی هستم.

ج:
    0- احساس نمی کنم دارم مجازات می شوم.
    1- احساس می کنم ممکن است اتفاق بدی برایم رخ بدهد.
    2- احساس می کنم مجازات می شوم یا مجازات خواهم شد.
    3(الف)- احساس می کنم که مستحق مجازاتم.
    3(ب)- دلم می خواهد مجازات شوم.

چ:
    0- من از خود مأیوس نیستم.
    1(الف)- من از خود مأیوسم.
    1(ب)- من خودم را دوست ندارم.
    2- من از خود بیزارم.
    3- من از خود متنفرم.

ح:
    0- من احساس نمی کنم که از دیگران بدتر باشم.
    1- از خودم به خاطر خطاهایم انتقاد می کنم.
    2(الف)- همیشه خودم را به خاطر خطاهایم سرزنش می کنم.
    2(ب)- برای هر اتفاق خود را سرزنش می کنم.

خ:
    0- من در فکر آن نیستم که به خود آسیبی برسانم.
    1- من درباره این که به خود آسیبی برسانم فکر می کنم، ولی به آن عمل نمی کنم.
    2(الف)- احساس می کنم اگر مرده بودم، بهتر بود.
    2(ب)- من برای این که خود را بکشم نقشه های معینی کشیده ام.
    2(ج)- احساس می کنم اگر مرده بودم برای خانواده ام بهتر بود.
    3- اگر می توانستم خودم را می کشتم.

د:
    0- من بیش از حد معمول گریه می کنم.
    1- حالا بیشتر از گذشته گریه می کنم.
    2- من حالا بیشتر از گذشته گریه می کنم و نمی توانم از گریه کردن خودداری کنم.
    3- من در گذشته به راحتی می توانستم گریه کنم، اما حالا اگرچه می خواهم ولی نمی توانم.

ذ:
    0- حالا بیشتر از گذشته آزرده نیستم.
    1- من بیش از گذشته آزرده و رنجیده می شوم.
    2- من همیشه احساس رنجش می کنم.
    3- به اندازه ای رنج می برم که چیزهای رنج آور گذشته هرگز رنجم نمی دهند.

ر:
    0- من علاقه ام را نسبت به مردم از دست نداده ام، مثل همیشه مردم را دوست دارم.
    1- اکنون علاقه ام نسبت به مردم کمتر از گذشته است.
    2- من بیشتر علاقه ای که نسبت به مردم داشته ام از دست داده ام وعلاقه ام نسبت به آنها جزئی شده است.
    3- من همه علاقه ای را که نسبت به مردم داشته ام از دست داده م و اصلاً به آنها علاقه ای ند ارم.

ز:
    0- من مانند گذشته تصمیم می گیرم.
    1- من اکنون به خود اطمینان کمتری دارم و سعی می کنم تصمیم گرفتن را به تعویق بیاندازم.
    2- دیگر بدون کمک دیگران نمی توانم تصمیم بگیرم.
    3- دیگر به هیچ وجه نمی توانم تصمیم بگیرم.

ژ:
    0- من احساس نمی کنم که از گذشته بدتر به نظر برسم.
    1- من از این که پیر یا ناجذاب به نظر می رسم، نگرانم.
    2- من احساس می کنم تغییرات دائمی در ظاهر من به وجود می آیند و مرا ناجذاب نشان می دهند.
    3- من احساس می کنم که زشت و کریه المنظر به نظر می رسم.

س:
    0- من می توانم به خوبی گذشته کار کنم.
    1(الف)- برای این که کاری را شروع کنم به کوشش زیاد احتیاج دارم.
    1(ب)- من نمی توانم به خوبی گذشته کار کنم.
    2- برای این که کاری را انجام بدهم باید به خودم فشار بیاورم.
    3- اصلاً نمی توانم کاری انجام بدهم.

ش:
    0- من می توانم مثل همیشه خوب بخوابم.
    1- من صبح ها خسته تر از گذشته از خواب برمی خیزم.
    2- من یکی دو ساعت زودتر از وقت معمول بیدار می شوم و به سختی می توانم دوباره به خواب بروم.
    3- من هر روز زود از خواب بیدار می شوم و نمی توانم بیش از 5 ساعت بخوابم.

ص:
    0- من بیشتر از گذشته خسته نمی شوم.
    1- من زودتر از گذشته خسته می شوم.
    2- من از انجام هر کاری خسته می شوم.
    3- من آن قدر خسته می شوم که نمی توانم کاری انجام بدهم.

ض:
    0- اشتهایم تغییر نکرده است.
    1- اشتهایم به خوبی گذشته نیست.
    2- اشتهایم خیلی کم است.
    3- دیگر اصلاً اشتها ندارم.

ط:
    0- اخیراً وزنم خیلی کمتر نشده است.
    1- وزنم بیش ازر 5/2 کیلوگرم کم شده است.
    2- وزنم بیش از 5 کیلوگرم کم شده است.
    3- وزنم بیش از 5/7 کیلوگرم کم شده است.

ظ:
    0- من بیش از حد معمول درباره سلامتی خودم نگران نیستم.
    1- من درباره دردها و رنجوری ها یا سوء هاضمه و یبوست و یا علایم ناخوشایند بدنم نگرانم.
    2- من به اندازه ای درباره سلامتی و چگونگی حالم نگرانم که فکر کردن به چیزهای دیگر برایم مشکل است.
    3- من کاملاً در افکار و احساساتم نسبت به سلامتی خود غرق شده ام.

ع:
    0- من احساس نمی کنم که در علاقه من به امور جنسی تغییر تازه ای به وجود آمده باشد.
    1- حالا کمتر از گذشته به امور جنسی علاقه دارم.«میل جنسی ام کمتر شده است».
    2- حالا علاقهء من به امور جنسی خیلی کمتر از گذشته است.
    3- من تمام علاقه ای که به امور جنسی داشتم از دست داده ام.

کلید پرسش نامه: بعد از اجرای پرسش نامه اعدادی که دور آن ها خط کشیده شده است یا گزینه مورد نظر انتخـاب شده است جمع می کنیم، سپس با توجه به جدول زیر وضعیـت آزمودنی

را از لحاظ افـسردگی به دست خواهیـم آورد. لازم به ذکر اسـت که در ادامه نیز وضعیـت آزمودنـی را می توان بر اسـاس رتبه درصدی به دسـت آورد یعنـی این که از چنـد درصد افراد از لحـاظ

افسردگی وضعیت بهتری دارد یا این که در وضعیت بدتری. به طور مثال: اگر یک آزمودنـی در این آزمون نمره خام معادل 36 به دست آورد با توجه به جدول می توان گفت که آزمودنی مورد نظر

افسردگی شدیدی دارد و باید هر چه سریع تر جهت مراجعه به روان شناس یا مشاوره اقدامات لازم صورت گیرد( هر چند که در این جا باید به تاریخچه آزمودنی توجه داشت).

جدول افسردگی بک فرم بلند 21 ماده ای

جمع امتیازات میزان افسزدگی

کمتر از 4 انکار احتمالی افسردگی، ارائه تصویر خوبی از خود، این نمره در مورد افراد بهنجار غیر معمول است.

10 – 5 طبیعی
    16 – 11 کمی افسرده
    20 – 17 نیازمند به مشورت
    30 – 21 به نسبت افسرده
    40 – 31 افسردگی شدید

-بیشتر از 40 افسردگی بیش از حد، این نمره به گونه معنی دار بالاتر از

-نمره افراد دارای افسردگی شدید است، نشان دهنده اغراق

-احتمالی درباره افسردگی است، شاید مشخصه اختلالات

-نمایشی یا مرزی است.احتمال افسردگی در سطح معنادار نیز

وجود دارد.

لازم به ذکر است که در مشاهدات روزانه انواع این حالت ها را به صورت موقتی یا زود گذزر می توان تجربه کرد. البته افرادی وجود دارندد که تمایل به افسردگی یا بیماری افسردگی در آنان

شروع شده و ممکن است افسردگی آنان شدت یابد.

منبع:

ویرایش و اصلاح: حسن امین پور
    منبع: کاربرد آزمون های روانی و تشخیصی بالینی
    تألیف: دکتر منوچهر ازخوش

منبع آزمون ضمیمه شده:
    cawt.com
    فايل هاي ضميمه فايل هاي ضميمه

8. 3 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

پرسشنامه عزت نفس

فرم تجدید نظر شده پرسشنامه کوپر اسمیت 58 ماده

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت دارای ۵۸ سوال است که عقاید یا واکنـش‌های فرد را توصــیف می‌کند. مقیـاس عـزت نفس به منـظور سنجش بازخورد نسـبت به خود در

قلمروهای اجتماعی، خانوادگی، آموزشگاهی و شخصی فراهم شده است و یک مقیـاس دروغ به آن افـزوده شده اسـت. در این پرسشـنامه آزمودنی باید با انتخاب “بلی” یا

“خیر”
    به سوالات پاسخ دهد. مواد هر یک از زیر مقیاس ها عبارتند از : مقیـاس عمومی۲۶ ماده، مقیـاس اجتماعـی ۸ ماده، مقیاس خانـوادگی ۸ ماده، مقیاس آموزشگاهی ۸

ماده و مقیاس دروغ ۸ ماده، نمرات زیر مقیـاس ها و هم چنین نمـره‌ کلی، امکان مشخص کردن زمینه‌ای را که در آن افراد واجـد تصویر مثبتـی از خود هستند، فراهم می‌سـازد.

پرسشنامه عزت نفس (SEI) را می‌توان به صورت فردی یا گروهی اجرا کرد. مدت اجرای تست تقریبا ۱۰ دقیقه است.

هر یک از جملات زیر را با دقت بخوانید . به جمله ای که شمارا به همان صورتی که خودتان احساس می کنید ، تبیین می کند ، پاسخ "بلی" و در غیر اینصورت پاسخ "خیر"بدهید .

پاسخ خوب یا بد ، صحیح یا غلط وجود ندارد ، بلکه نوع پاسخ مطرح است . جملات را سریع بخوانید و بلافاصله پاسخ دهید .

1- بیشترین وقت خود را به خیالبافی می گذرانم .

2- خیلی به خودم اطمینان دارم .

3- دوست داشتم فرد دیگری بودم .

4- مردم مرا خیلی دوست دارند .

5- من و خانواده ام ، وقتی باهم هستیم ، خیلی از زندگی لذت می بریم .

6- هرگز بدون علت نگران نمی شوم .

7- صحبت کردن در مقابل گروه برایم خیلی دشوار است .

8- دلم می خواست جوانتر بودم .

9- اگر می توانستم خیلی از ویژگی هایم را عوض می کردم .

10- بدون دشواری می توانم تصمیم بگیرم .

11- مردم زندگی با من را خوشایند می دانند .

12- درخانه خیلی زود عصبانی می شوم .

13- همیشه آن چه را که لازم است انجام می دهم .

14- به کاری که دارم افتخار می کنم .

15- لازم است همیشه یکی به من بگوید که چکار کنم .

16- مدت ها وقت لازم دارم که باشرایط جدید سازگار شوم .

17- اغلب به کارهایی که انجام می دهم تاسف می خورم .

18- در میان همسالان خود ف از همه محبوب ترم .

19- خانواده ام اغلب به احساسات من توجه می کنند .

20- هرگز غمگین نمی شوم .

21- کارم را به بهترین وجه انجام می دهم .

22- به اسانی کارم را ول می کنم .

23- معمولا مواظب خودم هستم .

24- تا اندازه ای شاد هستم .

25- دوست دارم با افراد جوانتر از خودم معاشرت کنم .

26- خانواده ام خیلی به من امید بسته اند .

27- همه کسانی را که می شناسم ، دوست دارم .

28- وقتی در جمع هستم ، دوست دارم صدایم کنند .

29- خودم را درک می کنم .

30- برایم خیلی دشوار است که خودم باشم .

31- زندگی من کاملا نامنظم است .

32- معمولا مردم توصیه های مرا به کار می برند .

33- در خانه ، کسی عملا به فکر من نیست .

34- هرگز خودم را سرزنش نمی کنم .

35- آن طور که لازم است کار نمی کنم .

36- می توانم نظر بدهم و خودم نیز به آن غمل کنم .

37- واقعا دوست ندارم یک زن (مرد) شوم .

38- در مورد خودم یک عقیده کمی فریبنده دارم .

39- دوست ندارم همراه دیگران باشم .

40- اغلب به ترک کردن خانه فکر می کنم .

41- هرگز مورد مزاحمت قرار نگرفته ام .

42- اغلب احساس می کنم که عصبانی هستم .

43- اغلب از خودم خجالت می کشم .

44- برخلاف اکثر مردم ، ظاهر خوبی ندارم .

45- وقتی چیزی برای گفتن دارم ، معمولا می گویم .

46- مردم ، اغلب مرا آدم مهمی می دانند .

47- خانواده ام مرا درک می کنند .

48- همیشه حقیقت را می گویم .

49- کارفرما یا رئیس به من می فهماند که لیاقت ارتقا را نداشتم .

50- آن چه برایم اتفاق می افتد ، بی تفاوتم می کند .

51- آدم کم استعدادی هستم .

52- وقتی دیگران چاپلوسی می کنند به شدت عصبانی می شوم .

53- اکثر مردم بیشتر از من محبوب هستند .

54- اغلب احساس می کنم که خانواده ام پشت سرم حرف می زنند .

55- همیشه می دانم که به مردم چه بگویم .

56- اغلب دلسرد می شوم .

57- مردم نمی توانند به من اعتماد کنند .

58- هرگز پشت سر دیگران حرف نمی زنم .

ماخذ : گنجی ، حمزه . ارزشیابی شخصیت . نشر ساوالان . 1380

گردآوری:ravansanji.ir

شیوه نمره گزاری این آزمون به صورت صفر و یک است به این معنا که در برخی از سوال ها پاسخ بلی یک نمره و پاسخ خیر صفر می‌گیرد و باقی سوال ها به طور معکوس نمره گذاری

می‌شوند.

کلید تصحیح تست کوپر اسمیت

سئوالات مربوط به دروغ سنج:

۶-۱۳-۲۰-۲۷-۳۴-۴۱-۴۸-۵۵

هر کس از ۸ سئوال فوق بیش از ۴ نمره بیاورد اعتبار آزمون پایین است.

درسئوالات زیر بلی یک نمره و پاسخ خیر صفر نمره می‌گیرد.

۲-۴-۵-۱۰-۱۱-۱۴-۱۸-۱۹-۲۱-۲۳-۲۴-۲۸-۲۹-۳۰-۳۲-۳۶-۴۵-۴۷-۵۷

بقیه سئوالات هر پاسخ خیر «یک نمره» و پاسخ بلی «صفر» می‌گیرد.

۱-۳-۷-۸-۹-۱۲-۱۵-۱۶-۱۷-۲۲-۲۵-۲۶-۳۱-۳۳-۳۵-۳۷-۳۸-۳۹-۴۰-۴۲-۴۳-۴۴-۴۶-۴۹-۵۰-۵۱-۵۲-۵۳-۵۴-۵۶-۵۸

گردآوری:porseshnameonline.com

10. 3 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEOPI-R – فرم بلند (NEO-Personality Inventory – Revised (NEO-PI-R

از ميان كوشش هاي مختلفي كه براي نمايش ساختار عاملي آزمون «5 عامل عمده» در قالب يك پرسشنامه شخصيتي صورت گرفت. مشهور ترين آزموني كه گسترده ترين پژوهش ها را

به خود اختصاص داده، شخصيت سنج NEOاست كه در حال حاضر شـكل تجديـد نظر شده آن يعني NEO.PI.R در دسـت است. ساخـت و پرورش اين آزمون در دهه 1970 با شناسـايي ابعاد

روان –رنجور خويي (N) ، برون گرايي (E)، گشودگي (O) آغاز گرديد. يعدها عامل مطبوع برون (A)، وظيفه شناسي © به اين آزمون اضافه شد. نسخه ی تجدیـد نظرشده ی پرسشنـامه ی

NEO حاوی 240 ماده (8 مـاده بـرای هـر یک از 30 جنبـه یـا 48 مـاده بـرای هــر یک از پنج حیـطه) است. پاسخ گویان هر یک از 240 جمله را بر مبنای یک مقیاس پنج قسمتی:

(به شدت مخالفم، مخالفم، نظری ندارم، موافقم، به شدت موافقم) درجه بندی می کنند

در پاسخ دادن به هر سوال باید احساسات و رفتار عادی و عمومی خود را در نظر بگیرید . لطفا به تمام سوالها پاسخ دهید و وقـت خود را روی سـوال خاصی تلـف نکنید. در این پرسشنامه

پاسخ صحیح و غلط وجود ندارد بلکه پاسخ شما به هر سوال باید نماینده اولین عکس العمل شما در برابر سوال باشد.

(فیرس و جی.ترال، ترجمه ی فیروز بخت، 1385).
    مترجم: محمود ساعتچی و همکاران

محتوای مخفی: پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEOPI-R – فرم بلند  

1. من آدم نگرانی نیستم.
    2. من بیشتر افرادی را که می شناسم دوست دارم.
    3. من قدرت تخیل و تصور خیلی زنده و فعالی دارم.
    4. من معمولا در مورد قصد و نیت دیگران بدبین و بد گمان هستم.
    5. من به محتاط بودن و داشتن عقل سلیم ، مشهورم.
    6. من از نحوه برخورد دیگران با خودم عصبانی می شوم.
    7. من معمولا از جمعیتهای بزرگ و شلوغ دوری و پرهیز می کنم.
    8. مائل و مطالب مربوط به هنر و زیبا شناسی برای من اهمیت چندانی ندارند .
    9. من آدم حیله گر و مکاری نیستم.
    10. من ترجیح می دهم با ذهن باز به استقبال اتفاقات آینده بروم تا اینکه برای هر کاری طرح و نقشه قبلی داشته باشم.
    11. من به ندرت احساس تنهایی و غمگینی می کنم.
    12. من آدمی مسلط ، قوی و قاطع هستم.
    13. بدون هیجانات قوی ، زندگی برای من چیز جالبی نخواهد بود.
    14. بعضی از مردم مرا آدمی خودخواه و خود محور می دانند.
    15. من سعی می کنم تا وظایف محوله به خود را با صداقت و درستی انجام دهم.
    16. من در معامله با مردم همیشه از این می ترسم که نکند مرتکب اشتباه بزرگی شوم.
    17. من در موقع کار یا تفریح عجله و شتاب به خرج نمی دهم.
    18. من در کارهای خود از روش نسبتا ثابت و جا افتاده ای پیروی می کنم.
    19. من ترجیح می دهم با دیگران همکاری کنم تا این که با آنان به رقابت بپردازم.
    20. من آدم راحت طلب و تنبلی هستم.
    21. من به ندرت در کارها زیاده روی می کنم.
    22. من اغلب تشنه هیجان و تحریک هستم.
    23. من اغلب از بازی کردن با نظریه ها و افکار انتزاعی لذت می برم.
    24. من از لاف زدن درباره استعدادها و موفقیتهای خودم بدم نمی آید.
    25. من به خوبی می توانم وقت و فعالیت خودم را طوری تنظیم کنم که کارهای محوله به موقع تمام شود.
    26. من اغلب احساس درماندگی و ناتوانی می کنم و میل دارم شخص دیگری مسائلم را حل کند.
    27. من هرگز آنقدر احساس خوشحالی نکرده ام که به اصطلاح از خوشی به هوا بپرم.
    28. من معتقدم اگر به دانشجویان اجازه داده شود تا به سخنرانی بحث انگیز و متناقض گوش دهند ، فقط باعث سردرگمی و انحراف فکری بیشتر آنان خواهد شد.
    29. رهبران سیاسی باید درباره جنبه های انسانی برنامه های خود آگاهی بیشتری داشته باشند.
    30. در طی سالها، من بعضی کارهای کاملا بی ربط انجام داده ام.
    31. من به آسانی دچار ترس می شوم.
    32. من از صحبت کردن با دیگران چندان لذت نمی برم.
    33. من سعی می کنم همه افکارم را در راستای واقعیتها هدایت کنم و از پناه بردن به عالم رویا و تخیل خود داری می نمایم.
    34. من معتقدم اکثر مردم اساسا دارای قصد و نیت خوب و دوستانه ای هستند.
    35. من مسئولیتهای اجتماعی از قبیل رای دادن را خیلی جدی نمی گیرم.
    36. خلق و روحیه من بیشتر وقتها ثابت است و زیاد بالا و پایین نمی رود.
    37. من دوست دارم همیشه افراد زیادی دوروبرم باشند.
    38. من بعضی مواقع در موسیقی ای که گوش می دهم غرق می شوم .
    39. اگر نیاز باشد حاضرم از افراد دیگر برای رسیدن به مقاصد خود سوء استفاده کنم.
    40. من اشیاء متعلق به خود را تمیز و پاکیزه نگه می دارم.
    41. من بعضی وقتها کاملا احساس بی ارزشی می کنم.
    42. من گاهی نمی توانم آن طور که باید از خود قاطعیت نشان دهم.
    43. من به ندرت دچار احساسات و عواطف قوی می شوم.
    44. من سعی می کنم با همه افرادی که ملاقات می کنم، رفتاری مودب و با نزاکت داشته باشم.
    45. گاهی من آن طور که باید صادق و قابل اعتماد نیستم.
    46. من وقتی با افراد دیگری هستم به ندرت احساس خجالت می کنم.
    47. من وقتی کاری را انجام می دهم ، آن را با علاقه با تمام علاقه و سرعت انجام می دهم.
    48. من فکر می کنم یادگرفتن و تمرین سرگرمیها و کارهای ذوقی جدید جالب است.
    49. در مواردی که لازم باشد، من می توانم از دیگران ایراد بگیرم و به آنها کنایه بزنم.
    50. من دارای اهداف و روشن و مشخصی هستم و برای دستیابی به آنها طبق برنامه منظمی عمل می کنم.
    51. مقاومت در برابر خواستها و هوسهای آنی برای من آسان نیست .
    52. من از گذراندن تعطیلات خود در جاهای شلوغ و پر هیجان لذت نمی برم.
    53. من بحث و استدلال درباره مطالب فلسفی را کاری بی فایده و کسل کننده می دانم.
    54. من ترجیح می دهم که در مورد خودم و موقعیتهایم حرفی نزنم.
    55. من قبل از شروع به هر کاری مقدار زیادی وقت تلف می کنم.
    56. احساس می کنم قادر هستم با بسیاری از مشکلات خود کنار بیایم.
    57. من بعضی وقتها حالات شادی یا نشاط بسیار شدیدی را تجربه ( اخساس) کرده ام.
    58. من معتقدم که قوانین و سیاستهای اجتماعی باید تغییر کنند تا نیازهای یک دنیای در حال تغییر و تحول را به خوبی منعکس سازند.
    59. من از لحاظ نگرشهای اجتماعی آدمی سختگیر و بی گذشت هستم.
    60. من قبل از این که تصمیمی بگیرم ، در مورد جوانب مختلف مساله به دقت فکر می کنم.
    61. من به ندرت احساس ترس و اضطراب می کنم.
    62. من به آدمی خونگرم و خوش رو معرف هستم.
    63. من زندگی تخیلی بسیار فعالی دارم.
    64. من عقثده دارم که اکثر مردم اگر به آنها اجازه داده شود ، از آدم سوء استفاده خواهند کرد.
    65. من خود را درباره حوادث جاری مطلع نگه می دارم و معمولا تصمیمات عاقلانه اتخاذ می کنم.
    66. من به آدم جوشی و عصبی معرف هستم.
    67. من معمولا ترجیح می دهم کارها را به تنهایی انجام دهم.
    68. تماشای صحنه های (رقص) باله یا رقصهای جدید مرا خسته و کسل می کند.
    69. من حتی اگر بخواهم نمی توانم کسی را گول بزنم.
    70. من آدم بسیار منظم و با برنامه ای نیستم.
    71. من به ندرت افسرده و غمگین می شوم.
    72. من غالبا در گروههایی که عضو بوده ام سمت رهبری را بر عهده داشته ام.
    73. احساس و عاطفه ای که اشیای مختلف در من ایجاد می کنند برایم مهم است.
    74. بعضی افراد فکر می کنند من آدم فاقد احساسات و حسابگری هستم.
    75. من بدهی های خود را به موقع و به طور کامل می پردازم.
    76. بعضی وقتها طوری احساس خجالت کرده ام که دلم می خواسته خودم را از دیگران مخفی کنم.
    77. ممکن است کار من کند باشد ولی با ثبات و یکنواخت است.
    78. وقتی که روش صحیح انجام دادن کار را یافتم ، به همان روش می چسبم و ادامه می دهم.
    79. در نشان دادن خشم و عصبانیت درنگ و تامل می کنم، حتی اگر احساس کنم حق با من است.
    80. هرگاه برنامه ای برای اصلاح پاره ای از رفتارهای خود شروع کنم معمولا بعد از چند روز آن را کنار می گذارم.
    81. مقاومت در برابر وسوسه ها و خواهشهای نفسانی برای من مشکل نیست.
    82. من بعضی وقتها کارهایی را انجام داده ام که هدف آنها فقط هیجان و لذت بردن بوده است.
    83. من از حل مساله های مشکی یا معما لذت می برم.
    84. من از بیشتر مردم بهتر هستم و این را می دانم.
    85. آدم سازنده و مولدی هستم و همیشه مسئ.لیتهای خود را به انجام می رسانم.
    86. بعضی مواقع وقتی که تحت فشار روانی زیاد هستم، احساس می کنم که دارم از هم می پاشم.
    87. من آدم خوشحال و امیدواری نیستم.
    88. من معتقدم که برای اخذ تصمیم درباره موضوعات اخلاقی باید از رهبران مذهبی خود کسب تکلیف و تقلید کنیم.
    89. هرچه در مورد افراد فقیر و سالمند انجام دهیم باز هم کم است.
    90. گهگاه من اول عمل می کنم و بعد می اندیشم.
    91. من اغلب دچار تنش بوده و عصبی هستم.
    92. بیشتر مردم مرا فردی کم و بیش سرد و غیر اجتماعی می دانند.
    93. من دوست ندارم وقتم را با خیالبافی تلف کنم.
    94. فکر می کنم بیشتر مردمی که با آنها در تماس هستم ، افرادی درستکار و قابل اطمینان هستند.
    95. من غالبا بدون آمادگی کافی در موقعیتهای مختلف حاضر می شوم.
    96. بیشتر مردم مرا آدمی زود رنج و بداخلاق نمی دانند.
    97. اگر برای مدت طولانی تنها باشم ، واقعا احساس می کنم به افراد دیگر نیازمند هستم.
    98. نظم و ترتیب خاصی که در هنر و طبیعت می بینم برای من بسیار جالب و شوق انگیز است.
    99. کاملا صادق و درستکار بودن برای تجارت و کاسبی خوب نیست.
    100. دوست دارم هر چیزی را در جای مخصوص آن نگهدارم تا جای آن را به خوبی بدانم.
    101. من گاهی دچار احساس پشیمانی و گناهکاری شدید شده ام .
    102. در جلسات جمعی من می گذارم دیگران بیشتر حرف ها را بزنند.
    103. به ندرت به احساس آنی خودم توجه می کنم.
    104. من غالبا سعی می کنم نسبت به افکار و احساسات دیگران آگاهی و احترام نشان دهم.
    105. من گاهی دربازی شطرنج یا ورزش تقلب می کنم.
    106. اگر مردم مرا دست بیاندازند و مسخره کنند من زیاد احساس ناراحتی و خجالت نمی کنم.
    107. من اغلب احساس می کنم که سرشار از نیرو و توان هستم.
    108. من اغلب غذاهای جدید و نا آشنا را امتحان می کنم.
    109. من اگر اشخاصی را دوست نداشته باشم آن را از آنها مخفی می کنم.
    110. من برای دستیابی به اهداف خود سخت تلاش می کنم.
    111. وقتی به غذای مورد علاقه ام دسترسی پیدا کنم غالبا بیش از حد معمول می خورم.
    112. من معمولا از تماشای فیلمهای منزجر کننده یا وحشتناک خودداری می کنم.
    113. بعضی مواقع که مردم در مورد مسائل خیلی انتزاعی و نظری صحبت می کنند من علاقه ام را از دست می دهم.
    114. من سعی می کنم آدم افتاده و فروتنی باشم.
    115. من به زحمت می توانم خود را وادار به کاری کنم که باید انجام دهم.
    116. من در مواقع اضطراری می توانم خونسردی خودم را حفظ کنم.
    117. من گاهی بیش از اندازه احساس خوشبختی می کنم.
    118. من معتقدم که عقاید متفاوت افراد جوامع دیگر در مورد حق و ناحق از نظر خود آنها معتبر است.
    119. من در مورد آدمهایی که در خیابانها گدایی می کنند هیچ گونه اخساس همدردی نمی کنم.
    120. من همیشه قبل از اینکه دست به عملی بزنم پیامدهای آن را مورد توجه قرار می دهم.
    121. من به ندرت درباره آینده احساس ترس و نگرانی می کنم.
    122. من واقعا از صحبت کردن با دیگران لذت می برم.
    123. من از تمرکز حواس روی یک موضوع خیالی یا " رویا در بیداری" و بررسی امکانات مختلف ناشی از آن لذت می برم و به این رویاها اجازه می دهم رشد کرده و شاخ و برگ پیدا کنند.
    124. هرگاه شخصی در مورد من کار خوبی انجام می دهد نسبت به او احساس بدگمانی و سوء ظن می کنم.
    125. من به خاطر درستی قضاوتم به خود می بالم.
    126. من اغلب نسبت به افرادی که با آنها سروکار دارم احساس تنفر و بیزاری می کنم.
    127. من کارهایی را ترجیح می دهم که بتوانم به تنهایی و بدون تحمل مزاحمت دیگران انجام دهم.
    128. شعر تاثیر چندانی روی من ندارد.
    129. از این که به عنوان آدم ریاکاری شناخته شوم متنفرم.
    130. به نظر نمی رسد که هرگز بتوانم کارهای خود را نظم و ترتیب بدهم.
    131. هرگاه اشتباهی رخ دهد یا عیب و ایرادی پیش بیاید من خودم را سرزنش می کنم.
    132. افراد دیگر اغلب در تصمیم گیری خود از من کسب تکلیف (یا به عنوان الگو) استفاده می کنند.
    133. هیجانات و احساسات گوناگونی به من دست می دهد.
    134. من به سخاوت و دست و دلبازی مشهور نیستم.
    135. همیشه وقتی قول انجام دادن کاری را می دهم مردم می توانند به انجام گرفتن آن کار اطمینان کنند.
    136. من اغلب نسبت به دیگران احساس حقارت می کنم.
    137. من به اندازه دیگران چابک و سرزنده نیستم.
    138. ترجیح می دهم وقتم را در محیط های مانوس و آشنا بگذرانم.
    139. وقتی شخصی به من توهین کند من فقط سعی می کنم او را ببخشم و فراموش کنم.
    140. من احساس نمی کنم که مجبورم با دیگران رقابت نموده و از آنان بهتر باشم.
    141. من به ندرت در مقابل خواستهای آنی خود تسلیم می شوم.
    142. من ترجیح می دهم در جاهایی باشم که کانون فعالیت و عمل است.
    143. من از سرو کله زدن با مسائل و معماهایی که ذهن آدم را به کوشش و چالش وادار می کند لذت می برم.
    144. من در مورد خودم نظر بسیار مثبتی دارم.
    145. وقتی کاری را شروع می کنم معمولا کعمولا همیشه آن را به اتمام می رسانم.
    146. غالبا تصمیم گرفتن و اتخاذ یک روش قطعی برای من مشکل است.
    147. من خودم را آدم خیلی شنگول و سرزنده ای نمی دانم.
    148. من معتقدم که وفاداری به آرمان ها و اصول مورد قبول خودم، بیش از "آزادمنشی" و " بی تعصب بودن" اهمیت دارد.
    149. نیازهای انسانی افراد همیشه باید بر ملاحظات اقتصادی دولت اولویت داده شود.
    150. من غالبا کارها را بدون تامل قبلی و به خاطر یک انگیزه آنی انجام می دهم.
    151. من اغلب نگران این هستم که مبادا کارها طبق نقشه و به درستی پیش نروند.
    152. لبخند زدن به افراد غریبه و برقراری ارتباط با آنها برای من آسان است.
    153. هر وقت احساس کنم ذهنم در جهت خیال پردازی می رود معمولا خودم را به کاری مشغول می کنم و به جای خیال پردازی ، حواسم را روی آن کار متمرکز می سازم.
    154. واکنش اولیه من به مردم آن است که به آنها اعتماد کنم.
    155. من ظاهرا در هیچ کاری موفق نمی شوم.
    156. من خیلی به ندرت واقعا عصبانی می شوم.
    157. ترجیح می دهم تعطیلات خود را در یک ساحل عمومی شلوغ بگذرانم تا در سک کلبه جنگلی دور افتاده.
    158. انواع خاصی از موسیقی بیش از اندازه برای من شورانگیز هستند.
    159. بعضی وقتها مردم را با چرب زبانی و تقلب به انجام دادن کارهای مورد نظر خودم وادار می کنم.
    160. من معمولا آدمی کم رو و زیاد سختگیر و پرتوقع هستم.
    161. من نسبت به خودم نظری منفی دارم.
    162. ترجیح می دهم دنبال کارهای خودم را بگیرم تا این که رهبر گروه بشوم.
    163. به ندرت متوجه خلق و عواطفی می شوم که محیط های مختلف به وجود می آورند.
    164. بیشتر مردمی که می شناسم مرا دوست دارند.
    165. من دقیقا از اصول اخلاقی پیروی می کنم.
    166. من در حضور روسای خود و دیگر افراد مهم و صاحب قدرت احساس آرامش و راحتی می کنم.
    167. من معمولا در حال عجله به نظر می رسم.
    168. بعضی مواقع تنها برای این که کار تازه ای انجام داده باشم محل اثاثیه خانه را تغییر می دهم.
    169. اگر کسی با من شروع به دعوا و مرافعه کند من آماده ام جواب او را با دعوا بدهم.
    170. من تلاش می کنم تمام چیزهایی را که می توانم ، به دست آورم ( کسب کنم).
    171. من گاهی آنقدر غذا می خورم که بالا می آورم.
    172. من عاشق ترس هیجانی هستم که معمولا سوار شدن در چرخ و فلک یا کارهای خطرناک دیگر ایجاد می کند.
    173. من علاقه ای به تامل و تفکر جدی درباره سرنوشت جهان یا انسان ندارم.
    174. من احساس می کنم که مزیتی یر افراد دیگر ندارم ( صرف نظر از موقعیت و وضع افراد).
    175. وقتی در اجرای یک طرح یا نقشه با مشکل روبه رو می شوم تمایل پیدا می کنم طرح دیگری را شروع کنم.
    176. در یک موقعیت بحرانی به خوبی می توانم خودم را کنترل و اداره کنم.
    177. من آدم خوش مشرب شاد و با روحیه ای هستم.
    178. من خود را آدمی با سعه صدر می دانم که می تواند راه و رسم زندگی و طرز تفکر دیگران را به خوبی قبول نماید.
    179. من معتقدم که همه انسانها با ارزش و قابل احترام اند.
    180. من به ندرت تصمیمی عجولانه می گیرم.
    181. در مقایسه با بیشتر مردم من از چیزهای کمتری می ترسم.
    182. من به دوستان خود وابستگی عاطفی زیادی دارم.
    183. بچه که بودم هرگز از بازیهایی که مستلزم تقلید نقش دیگران باشد لذت نمی بردم.
    184. من معمولا در مورد افراد دیگر خوشبین هستم.
    185. من فرد بسیار شایسته و کارایی هستم.
    186. بعضی وقتها نسبت به دیگران احساس خصومت و آزردگی کرده ام.
    187. معمولا معاشرت و گردهمایی های اجتماعی برای من ناخوشایند و کسل کننده هستند.
    188. بعضی مواقع که شعری را می خوانم یا به یک اثر هنری نگاه می کنم موجی از احساس افسردگی یا هیجان مرا دربر می گیرد.
    189. من بعضی وقتها با اعمال زور یا تملق و خوش آمدگویی مردم را به انجام دادن کارهای مورد نظرم وادار می کنم.
    190. من در مورد تمیز کردن چیزها وسواس ندارم.
    191. بعضی وقتها زندگی به نظرم تیره و نومید کننده می آید.
    192. در موقع صحبت کردن با دیگران من غالبا بیشتر از دیگران حرف می زنم.
    193. هم حس شدن با دیگران یعنی داشتن همان احساسی که دیگران دارند، برای من آسان است.
    194. من خودم را آدم خیّر و نیکوکاری می دانم.
    195. من سعی می کنم کارهای خودم را با دقت انجام دهم تا الزامی برای انجام دادن مجدد آنها پیش نیاید.
    196. اگر در مورد فردی حرف بدی زده یا کار غلطی انجام داده باشم به سختی می توانم بار دیگر به روی او نگاه کنم.
    197. همه زندگی و کارهای من با سرعت انجام می شود.
    198. در موقع استفاده از تعطیلات ترجیح می دهم که به جاهایی بروم که قبلا آن محل ها را امتحان کرده و به درستی شناخته ام.
    199. من آدم کله شق و سرسختی هستم.
    200. سعی می کنم همه کارهای خودم را به بهترین نحو انجام دهم.
    201. من بعضی مواقع کارهایی را بدون تامل انجام می دهم و بعدا پشیمان می شوم.
    202. من از رنگهای روشن و لباسهای پر زرق و برق خوشم می آید.
    203. من کنجکاوی فکری زیادی دارم.
    204. من ترجیح می دهم از دیگران تمجید تا این که خودم مورد تمجید قرار گیرم.
    205. آنقدر خرده کاری برای انجام دادن کارها وجود دارد که گاهی همه آنها را نادیده می گیرم.
    206. در شرایطی که به نظر می رسد همه چیز به طور غلط پیش می رود، من بازهم می توانم تصمیمات خوبی اتخاذ کنم.
    207. من به ندرت برای توصیف تجارب خود از کلماتی چون "فوق العاده" یا "جنجالی" استفاده می کنم.
    208. فکر می کنم اگر شخصی در سن 25 سالگی هنوز نداند به چه چیزهایی اعتقاد دارد باید در سلامت او شک کرد.
    209. نسبت به افرادی که کمتر از من خوشبخت هستند احساس همدردی می کنم.
    210. من قبل از رفتن به یک مسافرت به دقت برنامه ریزی می کنم.
    211. بعضی مواقع افکار ترسناکی به ذهن من می آیند.
    212. من نسبت به همه همکاران خود نوعی علاقه و مسئولیت شخصی احساس می کنم.
    213. من نمی توانم اجازه دهم افکارم در هر جهتی که می خواهند سیر کنند.
    214. من به طبیعت و ذات انسان بسیار اعتقاد دارم.
    215. من در کار خود فردی موثر و کارآمد هستم.
    216. حتی آزردگیه و ناراحتی های خیلی کوچک می توانند در من احساس ناکامی و محرومیت کنند.
    217. من از میهمانیهای بزرگ . پر جمعیت لذت می برم.
    218. من از خواندن اشعاری که روی احساسات و تخیلات تاکید می کنند بیشتر لذت می برم تا اشعاری که داستان خاصی را بیان می کنند.
    219. من از زیرکی خودم در کنترل و اداره مردم به خود می بالم.
    220. من وقت زیادی را برای پیدا کردن اشیایی که در جایی اشتباهی گذاشته ام ،می گذرانم.
    221. بیشتر وقتها که کارها طبق نقشه پیش نمی روند یا اشتباه از آب در می آیند احساس دلسردی می کنم و می خواهم آنها را ناتمام رها کنم.
    222. قبول مسئولیت اداره یا رهبری یک موقعیت برای من آسان نیست.
    223. اشیای غیرعادی از قبیل بعضی عطرها یا اسامی مکانهای دور می توانند احساسات و عواطف شدیدی را در من ایجاد کنند.
    224. اگر بتوانم به دیگران کمک کنم به آسانی و بدون درخواست آنها این کار را انجام می دهم.
    225. من واقعا باید مریض باشم تا یک روز بر سر کار حاضر نشوم.
    226. وقتی آشنایان من کار احمقانه ای را انجام می دهند ، به جای آنها مت احساس خجالت می کنم.
    227. من شخص بسیار فعالی هستم.
    228. من وقتی به جایی می روم از همان مسیر همیشگی استفاده می کنم.
    229. من اغلب با اعضای خانواده و همکارانم بگو مگو ندارم.
    230. من از جمله افراد " معتاد به کار" هستم که نمی توانند هرگز بیکار بنشینند.
    231. من همیشه می توانم احساساتم را کنترل کنم.
    232. در حوادث ورزشی دوست دارم جزیی از جمعیت باشم و مثل بقیه رفتار کنم.
    233. من علائق فکری وسیع و متنوعی دارم.
    234. من آدم مهم و برتری هستم.
    235. من آدم بسیار با نضباطی هستم و می توانم خود را خوب کنترل کنم.
    236. من از لحاظ عاطفی فردی کاملا باثبات و متعادل هستم.
    237. من زود خنده ام می گیرد.
    238. به عقیده من فسفه جدید " آزادی فردی" فلسفه قابل قبولی نیست.
    239. ترچیح می دهم دیگران مرا فردی دل رحم و خطا بخش بشناسند تا صرفا طرفدار اجرای عدالت.
    240. من قبل از پاسخ دادن به هر سوال به دقت درباره آن فکر می کنم.

منابع:
    حق شناس ، حسن . طرح پنج عاملی ویژگی های شخصیتی ( راهنمای تفسیر و هنجارهای آزمون NEO-PI-R و NEO-FFI ) . شیراز: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز .
    ساعتچی. محمود ، کامکاری. کامبیز، عسکریان. مهناز . آزمونهای روان شناختی . نشر ویرایش . 1389
    فتحی آشتیانی ، علی . آزمون های روان شناختی – ارزشیابی شخصیت و سلامت روان . انتشارات بعثت . 1388
    گردآوری: ravansanji.ir
    • نوع فايل: pdf NEOPI-R.pdf (378.5 کيلو بايت, مشاهده : 12)

12. 2 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

مقیاس پذیرش اجتماعی مارلو- کراون

معرفی

مقیاس آزمون پذیرش اجتماعی توسط مارلو و کراون به منظور سنجش میزان پذیرش اجتماعی افراد ساخته شد. گروهی از انسان ها همیشه مطابق با نظرات و اعتقادات خود صحبت می‌کنند. اگر از آنها در مورد موضوعی سئوال شود باصداقت به سئوالات پاسخ می‌دهند، در عقاید خود ثابت قدم هستند و تحت هر شرایطی پاسخ یکسان به سوالات می‌دهند، حتی اگر پاسخ های آنها طرد اجتماعی به دنبال داشته باشد.

گروهی دیگر طوری حرف می‌زنند که مورد تایید دیگران قرار بگیرند. اگر از آنها در مورد موضوعی سؤالی شود طوری پاسخ می‌دهند که فکر می‌کنند دیگران دوست دارند آن طور پاسخ داده شود. سعی می‌کنند با قواعد و هنجارهای اجتماعی سازگاری نشان دهند و از طرد اجتماعی در امان بمانند.

مقیاس پذیرش اجتماعی مارلو- کراون یکی از معتبرترین مقیاس‌های سنجش پذیرش اجتماعی است. این آزمون دارای 33 عبارت است و آزمودنی باید با انتخاب یکی از گزینه‌های بلی یا خیر موافقت یا مخالفت خود با هر یک از عبارات آن را مشخص نماید. پاسخ های آزمودنی‌ها به وسیله کلید مقیاس تطبیق داده می‌شود و جمع مطابقت پاسخ ها با کلید مقیاس نتیجه کلی را برای هرفرد مشخص می‌کند.

این تست مخصوص افراد بالای 16 سال هست .

هر جمله را با دقت بخوانید . و به صورت صحیح (ص) یا غلط (غ) پاسخ دهید و پاسخ خود را با علامت زدن مشخص کنید

1. پیش از آن که رای بدهم، توانایی های همه نامزدها را عمیقا بررسی می کنم .
    2. اگر قرار باشد خلاف کنم تا به بیچاره ای کمک کنم ، تردید نمی کنم .
    3. اگر تشویق نشوم ، گاهی ادامه کار برایم مشکل می شود .
    4. هرگز از کسی به شدت متنفر نشده ام .
    5. گاهی اتفاق می افتد که در توانایی خود برای موفقیت در زندگی تردید می کنم .
    6. وقتی کارها مطابق میل من پیش نمی رود ، گاهی احساس بغض می کنم .
    7. همیشه به شیوه لباس پوشیدن خود دقت می کنم .
    8. طرز نشستن من بر سر میز غذا ، چه در رستوران و چه در خانه ، یکسان است .
    9. اگر بتوانم بدون بلیط وارد سینما شوم و مطمئن باشم که کسی نخواهد دید ، این کار را انجام می دهم
    10. بارها اتفاق افتاده است که فعالیت یا کاری را رها کرده ام ، زیرا در صلاحیت خود تردید داشتم .
    11. دوست دارم به موقع بدگویی ها را بازگو کنم .
    12. در برخی لحظه ها خواسته ام علیه صاحبان قدرت حرفی بزنم ، حتی اگر حق با آن ها باشد .
    13. مهم نیست که چه کسی حرف می زند ، همیشه با دقت گوش می دهم .
    14. اتفاق افتاده است که خود را به مریضی زده ام تا مورد توجه قرار گیرم .
    15. برایم اتفاق افتاده است که از کسی استفاده کنم .
    16. همیشه آماده هستم که به خطای خود اعتراف کنم .
    17. همیشه سعی می کنم آنچه را که توصیه می کنم به مرحله عمل در بیاورم .
    18. برایم دشوار نیست با آدم های بد دهن کنار بیایم .
    19. گاهی سعی می کنم به جای بخشیدن و فراموش کردن ، انتقام بگیرم .
    20. وقتی چیزی را نمی دانم ، به میل خود آن را می پذیرم .
    21. همیشه مودب هستم ، حتی در مقابل افراد ناخوشایند .
    22. گاهی واقعا اصرار می کنم که کارها به میل من انجام گیرد .
    23. گاهی احساس کرده ام که می خواهم همه چیز را بشکنم .
    24. هرگز اجازه نمی دهم کسی به جای من تنبیه شود .
    25. اگر از من بخواهند در مقابل لطفی که کرده اند خدمتی انجام دهم ، هرگز رنجیده خاطر نخواهم شد .
    26. هرگز با کسی که افکارش مخالف افکار من بوده ، دشمنی نکرده ام .
    27. بدون آن که جوانب کار را بررسی کنم ، هرگز به مسافرت طولانی نمی روم .
    28. گاهی نسبت به خوشبختی دیگران خیلی حسادت می کنم .
    29. هرگز به طور واقعی احساس نکرده ام که می خواهم یکی را سرزنش کنم .
    30. گاهی از دست افرادی که انتظار مساعدت دارند ، عصبانی می شوم .
    31. هرگز احساس نکرده ام که بی دلیل تنبیه می شوم .
    32. گاهی فکر می کنم ، کسانی که بدشانس هستند لیاقتش را دارند .
    33. هرگز آگاهانه چیزی نگفته ام که قردی را آزرده خاطر کند .

محتوای مخفی: کلید 

پاسخ های خود را با پاسخ های کلید مقایسه کنید. هر بار که پاسخ شما را با پاسخ کلید تطبیق کرد، یک × در جلو آن بگذارید. تعداد ضربدرها را بشمارید و جمع آنها را در مقابل نتیجه کلی بنویسید.
    1. ص
    2. ص
    3. غ
    4. ص
    5. غ
    6. غ
    7. ص
    8. ص
    9. غ
    10. غ
    11. غ
    12. غ
    13. ص
    14. غ
    15. غ
    16. ص
    17. ص
    18. ص
    19. غ
    20. ص
    21. ص
    22. غ
    23. غ
    24. ص
    25. ص
    26. ص
    27. ص
    28. غ
    29. ص
    30. غ
    31. ص
    32. غ
    33. ص

تفسیر نتایج

0 تا 8: تقریبا 1/6 اشخاص بین 0 تا 8 امتیاز به دست می آورند. این اشخاص پاسخ هایی می دهند که در اکثر موارد پذیرش اجتماعی ندارد. احتمال دارد که آنها، بیش از اکثر مردم، آمادگی داشته باشند تا با صداقت به سوالات پاسخ دهند، حتی اگر پاسخ های آنها طرد اجتماعی به دنبال داشته باشد.

9 تا 19: تقریبا 2/3 اشخاص بین 9 تا 19 امتیاز بدست می آورند. آنها در پاسخ های خود حد متوسط را در نظر می گیرند و به طور متوسط به پذیرش اجتماعی توجه می کنند. احتمال دارد که رفتار واقعی آنها در مجموع با قواعد و هنجارهای اجتماعی مطابقت داشته باشد.

20 تا 33: تقریبا 1/6 اشخاص بین 20 تا 33 امتیاز را بدست می آورند. این اشخاص احتمالا خیلی به تاییدهای اجتماعی توجه می کنند و طوری به سوالات پاسخ می دهدن که از طردهای مردم در امان بمانند. رفتار واقعی آنها، با قواعد و هنجارهای اجتماعی سازگاری بسیار بالایی نشان می دهد.

پایایی و روایی

در تحقيق شرف الدين ( 1389 ) براي تعيين پايايي پرسشنامه ياد شده نيز از دو روش آلفاي كرونباخ و تنصيف استفاده شده است كه به ترتيب برابر70/0 و 67/0 مى باشد و بيانگر ضرايب قابل قبول مي باشد. از نظر اعتبار نيز اين آزمون با ساير ابزارهاى روانشناختى كه براى اندازه گيرى پذيرش اجتماعى طراحى شده است همبستگى بالا و قابل قبول نشان داده است (ثمرى ولعلى فاز، 1384).

منبع:

گنجی ، حمزه. ارزشیابی شخصیت. نشر ساوالان، 1389.
    - شرف الدين،هدى ( 1389 )، رابطه اضطراب اجتماعى، اميدوارى و حمايت اجتماعى با احساس ذهنى بهزيستى در دانشجويان تحصيلات تكميلى واحد علوم و تحقيقات خوزستان،پايان نامه كارشناسى ارشد روانشناسى عمومى،دانشگاه آزاد واحد اهواز.
    - ثمرى،على اكبرولعلى فاز،احمد ( 1384 )، مطالعه اثربخشى آموزش مهارت هاى زندگى بر استرس خانوادگى و پذيرش اجتماعى، فصلنامه اصول بهداشت روانى سال هفتم، شماره بيست و پنج و بيست و شش، صفحه 47

روان بنیان
    روانسنجی

14. این کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •