تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 21

نام تاپيک: اولین بانوی سخنگو در وزارت خارجه ایران

پروفشنال NorthBridge's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2013

پيش فرض اولین بانوی سخنگو در وزارت خارجه ایران

سخنگوی جدید وزارت امور خارجه ایران اعلام شد. خانم افخم نخستین سخنگوی زن در یک وزارتخانه در ایران است.

سخنگوی فعلی وزارت امور خارجه ایران با اعلام این خبر گفت: ایشان فردی با سابقه و پرتجربه‌ در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای بوده است. وی یک دوره مدیرکل اطلاعات و مطبوعات در دوران وزارت دکتر ولایتی بوده و در حال حاضر نیز مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه است.

پیشتر نیز اعلام شد که آقای ظریف علاقمند است که در دو سمت برای اولین بار از خانم‌ها استفاده کند. یکی سخنگویی و دیگری سفارت و اولین سخنگوی زن و همچنین اولین سفیر زن به زودی منصوب و مشغول به کار خواهند شد و این توفیقی برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

مرتضی سرمدی، محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، محمدعلی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمان‌پرست و عباس عراقچی تاکنون هشت سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.

2. 11 کاربر از NorthBridge بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض خانم مرضیه افخم کیست؟

قرعه به نام «مرضیه افخم» و «منصوره شریفی‌صدر» افتاده است. اولین سخنگو و نخستین سفیر احتمالی زن در جمهوری اسلامی ایران. در دنیا معمولا حضور زنان در سمت‌های ارشد دیپلماتیک امری مرسوم است.
    در منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی مانند پاکستان هم مواردی بوده است که زنان به سمت‌هایی تا حد وزیر امور خارجه رسیده‌اند.
    رخدادی که تاکنون درایران سابقه نداشته است،
    اما از وقتی که گفته شد «محمدجواد ظریف» تمایل به استفاده از زنان در دستگاه دیپلماسی دارد، گمانه‌زنی‌ها هم شروع شد. ظریف پیش‌تر گفته بود: «سخنگویی یکی از حوزه‌هایی است که من همیشه علاقه داشته‌ام از بانوان برای آن پست استفاده شود، اما هم‌اکنون در مدیران حوزه سخنگویی از خانم‌ها هم استفاده شده، البته باید ببینیم که در آخر چه می‌شود.»
    اولین گمانه‌زنی‌ها به الهه کولایی یا معصومه ابتکار اشاره داشتند و گفته می‌شد برای قرارگرفتن در مناصب سخنگویی یا نمایندگی ایران در سازمان ملل مناسب‌اند. درخصوص ابتکار جدای از نبود سابقه دیپلماتیک، به نظر می‌رسید که شاید حضور یکی از دانشجویان تسخیرکننده در پستی دیپلماتیک، بهانه و باعث بروز حساسیت و هزینه‌ای بی‌دلیل شود که فرصت را از دستگاه دیپلماسی بگیرد. اگرچه او گفته است که این پست به او پیشنهاد شد اما چون تمایلی به حضور در این پست ندارد آن را قبول نکرده است. به الهه کولایی هم با وجود اینکه سابقه تحصیل و تدریس در حوزه روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای هم دارد، گویا پیشنهادی نشده بود.

...

افخم مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه و مدیرکل سابق اطلاعات و اخبار این وزارتخانه است. نام او برای خبرنگاران قدیمی حوزه دیپلماسی آشناست. وقتی گفته شد که متکی وزیر وقت امور خارجه طاهره نظری همسرش را به‌عنوان مشاور در این وزارتخانه منصوب کرده است نخستین کسی که خبرنگاران برای یافتن صحت‌وسقم خبر سراغ او رفتند مرضیه افخم مدیرکل اداره اخبارواطلاعات وزارت خارجه بود. در فکسی که او برای خبرنگاران ارسال کرد، آمده بود: «به منظور ارتباط سازنده و فعال با همسران سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم کشورمان و همچنین ایجاد تشکل ویژه همسران دیپلمات‌های وزارت امور خارجه از سوی آقای منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان سرکار خانم دکتر طاهره نظری به‌عنوان مشاور وزیر امور خارجه منصوب و مشغول به‌کار شد.» در آن زمان مرضیه افخم احتمالا تصورش را هم نمی‌کرد که چند سال بعد به‌عنوان نخستین سخنگوی زن وزارت خارجه، خودش سوژه اخبار خبرنگاران شود. باردیگر هم در پی انتشار خبری مبنی بر انتقال مستندسازان ایرانی دستگیرشده در عراق از زندان آمریکایی‌ها و تحویل آنان به نیروهای انگلیسی مرضیه افخم، مدیرکل اداره اطلاعات و اخبار وزارت امور خارجه دراین‌باره توضیح داد: وزارت امور خارجه با جدیت وضعیت این دو مستندساز دربند درعراق را پی‌گیری می‌کند. اخباری دال بر انتقال مستندسازان به جنوب عراق و سپردن آنها به انگلیسی‌ها هنوز به تایید این دو کانال رسمی اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه ایران نرسیده است و بر این اساس همچنان نمی‌توانیم چنین اخباری را تایید کنیم.

در کنار نام افخم، سایت‌ها از منصوره شریفی‌صدر، مدیرکل امور بانوان وزارت امور خارجه به‌عنوان اولین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران خبر دادند. براساس این گزارش هنوز محل ماموریت وي مشخص نشده است اما با توجه به سوابق کاری او که در شرق آسیا بوده، احتمالا روانه اندونزی یا بنگلادش خواهد شد که دوره ماموریت سفرای آنها خاتمه یافته است. شریفی‌صدر پیش‌تر به‌عنوان نخستین زن در مسوولیت کاردار در سفارت ایران در ژاپن منصوب شده است. از زمان ایجاد پست سخنگویی برای وزارت امور خارجه، مرتضی سرمدی، محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، سیدمحمدعلی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمانپرست و سیدعباس عراقچی تاکنون عهده‌دار سخنگویی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.

گفتگویی با مرضیه افخم:

سابقه فعالیت شما در وزارت خارجه چیست؟
    من هشت‌سال مدیرکل اطلاعات و مطبوعات بودم و 30سال است که سابقه فعالیت در وزارت خارجه در بخش‌های مختلف را دارم.

نظر شما درباره اینکه برای اولین‌بار سخنگوی وزارت امور خارجه از بین بانوان انتخاب شده چیست؟
    خب همه زنان از این موضوع استقبال می‌کنند فارغ از اینکه چه کسی معرفی شده باشد.

-شرق 92.6.6/مهسا جزینی

در همین رابطه:

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام انتخاب مرضیه افخم به عنوان سخنگوی جدید وزارت امور خارجه تاکید کرد: ملاک اصلی در انتخاب‌ها و انتصاب‌های سفرا و سخنگوی وزارت امور خارجه تخصص و صلاحیت‌های افراد است.
    به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: در شرایط مساوی از تخصص و صلاحیت ممکن است به خانم‌ها اولویت داده شود، این به دلیل تاثیرگذاری مثبتی است که این امر در عرصه‌های سیاست خارجی دارد. با این حال ملاک اصلی کماکان تخصصی است که برای پست سخنگویی باید وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سخنگو با توجه به قابلیت‌های شخصی و تجارب کار و تخصص در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای،‌ انتخاب شده و مسلما ملاک برتر و اول تخصص افراد بوده و خواهد بود.

وی درباره برخی انتقادات مطرح شده در روزهای گذشته گفت: کسانی که انتقاد دارند، پس از اینکه افراد منتخب اعلام شدند، متوجه خواهند شد که در انتخاب آنها ملاک اصلی، تخصص بوده است.

وی با اشاره به انتخاب خانم مرضیه افخم به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایشان فردی با سابقه و پرتجربه‌ در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای بوده است. وی یک دوره مدیرکل اطلاعات و مطبوعات بوده و در حال حاضر نیز مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه است.

عراقچی ادامه داد: خانم افخم از سوابق طولانی در عرصه کار رسانه‌ای و تجربه دیپلماتیک برخوردار است و از نظر میزان تناسب تجربه کاری، بهترین انتخاب برای حوزه سخنگویی است.

-همشهری آنلاین/مطلب229000

4. 12 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Soroush-S's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2010
    محل سكونت
    Guilan

پيش فرض

نظر آقای مردوخی درباره این انتصاب چی بوده؟؟

6. 2 کاربر از Soroush-S بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

درود بر آقای ظریف که واقعن با تمام وزرایی که تابحال دیدم ایشون تفاوت دارند. ایشون پیج رسمی دارند و خیلی هم اکتیو و جواب کامنتهارو هم میدهند.

8. 16 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

خب به جای ایجاد وزارت خانه زنان به تعیین یک سخنگوی زن برای وزارت امور خارجه اکتفا شد.
    دوستان تبریک عرض میکنم چون دوتاش مثل همه خیلی فرقی نمی کنه.

Banned
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

سلام

دوست عزیز فعلا همین که جو سیاسی اجتماعی کشور کمی باز تر بشه و بشه حداقل کمی بدون ترس گفت و گو کرد
    و امید ب ازادی زندانیان سیاسی بین مردم ایجاد شده همین که اجازه بدند سندیکا دوباره فعالیت کنند خودش خوبه
    هر چند که هر چقدر هم فضا باز بشه باز از 8 سال پیشمون عقب هستیم

والا من مخالف تاسیس وزارت خونه برای خانوم ها هستم چون تاسیس ی همچین وزارت خونه ای یعنی جنسیتی کردن مساله در حالی ک زنان هم جزیی از این اجتماع هستند
    ما به وزارت خانه زنان نیازی نداریم ما وزیر زن میخواهیم

هر چند هنوز 4 سال وقت هست برای تاسیس این وزارت خونه

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

چه عرض کنم.بقول مردم آواز دهل شنیدن از دور خوش است.
      محتوای مخفی: آنچه من دیدم 
    این 8 سال اخیر رو کار ندارم چون جای بحث و نظر زیاده.
    ولی بد نیست بدونید اون 8 سال قبلترش وضع دانشگاهها فقط تشنج روزانه با هر بهونه ای بود هر چی به حافظم رجوع میکنم میبینم خاطره ی مثبتی از اون دوران ندارم.خوشبختانه با شروع اون دوران،دانشگاه من هم برای مدتی تموم شد و چند سال از فضای پر التهاب و زد و خوردش نجات پیدا کردم چون ذاتا سرم توی کتاب و این چیزا بود و هیچوقت علاقه به جریانهای سیاسی رایج نداشتم ولی خاطراتی مثل نزاعهای خیابانی دانشجوها که دیگه روتین بود و در جریانش تکه آسفالت و آجر و لنگ کفش بسمت هم پرتاب میکردند(آرشیو خبرهای روزنامه های اون دوران رو مطالعه کنید) و هیچ جناحی بین دانشجوها نه برای رقیب خودش و نه برای دولتمردان اصلاح طلب در عمل احترامی قائل نبود اینها چیزهایی نیست که از حافظه ی ما پاک بشه.جریان خوابگاه دانشجویان سال 78 که هی بزرگش میکنند فقط بخشی از اون کوه یخی بود که از آب بیرون زده بود.
    نگاه عموم مردم هم در اون دوران به دانشجوها مثل نگاه به اوباش شده بود. یک از دوستان که مثل من در عمل اهل هیچ خط و ربط سیاسی نبود و ارشد مخابرات میخوند یکبار میخواست از ترمینال با اتوبوس به شهری دیگه ای سفر کنه میگفت وقتی بقیه ی مسافرها فهمیدند توی تهران دانشجوی دانشگاه هست کلی بد و بیراه نثارش کرده بودند.
    اینکه بی بی سی هی توی برنامه هاش آرزو میکنه فضای اون دوران برگرده برای من اصلا جای تعجب نداره چون سیاست همیشگی اونها ایجاب میکنه تفرقه بیاندازند و همه رو بجون هم بیاندازند ولی حداقلش اینه که ما بارها به خودمون ثابت کردیم که دانشگاه جای فعالیت سیاسی نیست.

Banned
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

ولی بد نیست بدونید اون 8 سال قبلترش وضع دانشگاهها فقط تشنج روزانه با هر بهونه ای بود هر چی به حافظم رجوع میکنم میبینم خاطره ی مثبتی از اون دوران ندارم.خوشبختانه با شروع اون دوران،دانشگاه من هم برای مدتی تموم شد و چند سال از فضای پر التهاب و زد و خوردش نجات پیدا کردم چون ذاتا سرم توی کتاب و این چیزا بود و هیچوقت علاقه به جریانهای سیاسی رایج نداشتم ولی خاطراتی مثل نزاعهای خیابانی دانشجوها که دیگه روتین بود و در جریانش تکه آسفالت و آجر و لنگ کفش بسمت هم پرتاب میکردند(آرشیو خبرهای روزنامه های اون دوران رو مطالعه کنید) و هیچ جناحی بین دانشجوها نه برای رقیب خودش و نه برای دولتمردان اصلاح طلب در عمل احترامی قائل نبود اینها چیزهایی نیست که از حافظه ی ما پاک بشه.جریان خوابگاه دانشجویان سال 78 که هی بزرگش میکنند فقط بخشی از اون کوه یخی بود که از آب بیرون زده بود.
    نگاه عموم مردم هم در اون دوران به دانشجوها مثل نگاه به اوباش شده بود. یک از دوستان که مثل من در عمل اهل هیچ خط و ربط سیاسی نبود و ارشد مخابرات میخوند یکبار میخواست از ترمینال با اتوبوس به شهری دیگه ای سفر کنه میگفت وقتی بقیه ی مسافرها فهمیدند توی تهران دانشجوی دانشگاه هست کلی بد و بیراه نثارش کرده بودند.
    اینکه بی بی سی هی توی برنامه هاش آرزو میکنه فضای اون دوران برگرده برای من اصلا جای تعجب نداره چون سیاست همیشگی اونها ایجاب میکنه تفرقه بیاندازند و همه رو بجون هم بیاندازند ولی حداقلش اینه که ما بارها به خودمون ثابت کردیم که دانشگاه جای فعالیت سیاسی نیست.
      محتوای مخفی: ... 
    کسی هم نگفت اون 8 سال قبل تر خیلی فضا بازتر بوده !

ولی هر چی هست اون 8 سال اخیر از هر لحاظ در خفقان بودیم
    بالاخره به نسبت ریاست حمهوری های قبل تر از خرداد 76 در زمان اقای خاتمی فضا به نسبت بازشده از هر نظر ! من بحث دانشگاه رو نکردم یک بحث کلی کردم
    و در مورد انتخابات امسال من خودم با اقای عارف موافق بودم ولی اقای روحانی را مناسب این مقام میدیدم. به این دلیل که اقای عارف اون برش لازم را در داخل برای به کرسی نشاندن حرف هاش نداشت و همون طور
    که داریم میبینیم اقای روحانی به دلیل هم نزدیکی به رهبری و هم چپ ها دارای برش سیاسی خوبیه و راحت تر داره اهدافش را جلو میبره

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

محتوای مخفی: ... 

بالاخره به نسبت ریاست حمهوری های قبل تر از خرداد 76 در زمان اقای خاتمی فضا به نسبت بازشده از هر نظر ! من بحث دانشگاه رو نکردم یک بحث کلی کردم
    و در مورد انتخابات امسال من خودم با اقای عارف موافق بودم ولی اقای روحانی را مناسب این مقام میدیدم. به این دلیل که اقای عارف اون برش لازم را در داخل برای به کرسی نشاندن حرف هاش نداشت و همون طور
    که داریم میبینیم اقای روحانی به دلیل هم نزدیکی به رهبری و هم چپ ها دارای برش سیاسی خوبیه و راحت تر داره اهدافش را جلو میبره
      محتوای مخفی: ...... 

منکه معنی صحبت شما رو متوجه نمیشم
    از یکطرف میگید
    و از طرف دیگه
    کسی هم نگفت اون 8 سال قبل تر خیلی فضا بازتر بوده !

ولی هر چی هست اون 8 سال اخیر از هر لحاظ در خفقان بودیم
    البته نظرات شخصی هر چی بود محترمه ولی منکه نتونستم بین این صحبتهای شما ارتباط منطقی پیدا پیدا کنم.
    بالاخره به نسبت ریاست حمهوری های قبل تر از خرداد 76 در زمان اقای خاتمی فضا به نسبت بازشده از هر نظر !
    باهات مخالفم.دوره ی رفسنجانی دوره ی اغتشاشهای عمومی اجتماعی بود.دوران خاتمی اغتشاشهای دانشجویی و دانشگاهی.4 سال اول احمدی نژاد با اینکه اعتراضاتی برای هدفمندی سوخت و یارانه ها صورت گرفت در مجموع یک مقدار آرامش و رضایت مردم بیشتر بود ولی دوره ی دومش به سیاهی دوران اون آقایون.

با این قسمت از حرفت موافقم که دوره ی روحانی میتونه خیلی بهتر از دوره ی همه ی اونا رویهم باشه.
    Last edited by 3274; 03-10-2013 at 23:31.

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

شما که میفرمایید اهل مطالعه اید چرا این حرف رو میزنید، چقدر فضای فرهنگی بازتر بود ، چقدر کتابهای چاپ اول بیرون آمد که در دوران بعد دیگر مجوز نگرفت و الان بعنوان ورق زر در انقلاب خرید و فروش میشن، تیراژ روزنامه ها، نشریات تاپ، مجوزهای فرهنگی، اولین آهنگهای پاپ ، باب جدیدی با رفتار رییس جمهوری با دانشجوها 83، انتخابات پرشور، تشکیل احزاب سیاسی ، تشکلات قدرتمند...
    اینها مثبت نیستند؟ پس حرکت فرهنگی-اجتماعی چیست؟
    اینجوری هم نبود که به دانشجوها بد و بیراه بگن...ما که محصل بودم اوندوران بخاطر دانشگاه ها افتخار میکردیم، خیلی از مردم هم تایید میکردند، آرشیو نقطه نظرات فعالان و رهبران هم در نشریات داخلی اونموقع موجوده.
    و جای فعالیت سیاسی کجاست، حزب ، سندیکا، دانشگاه؟ همه که بسته و رد شد تو هشت سال گذشته...

15. 2 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •