تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 6 اولاول 123456 آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 57

نام تاپيک: ارتباط علمی هوش و وجود یا عدم وجود باورهای مذهبی

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

دوستان تاپیک باز میشه فقط به نکات زیر توجه داشته باشید:

* موضوع تاپیک فقط و فقط مطالعات علمی است که ارتباط هوش و داشتن یا نداشتن باورهای مذهبی را بررسی کرده اند.

* بحث درباره موضوعاتی مثل خوب یا بد بودن باورهای مذهبی ، صحیح با غلط بودن باورهای مذهبی ، روانشناسی ذهن افراد مذهبی و غیرمذهبی ، دلایل پیدایش افراد مذهبی یا غیرمذهبی ، بحث درباره تفاوت مذهب ها ، آموزه های مذاهب مختلف و هر چیز نامربوط دیگر ممنوع است.

* موضوع تاپیک یک موضوع علمی است و نه اعتقادی، هر گونه تایید یا رد ادعاهای مطرح شده توسط این مطالعات باید با شیوه های علمی صورت بگیرد. نظر شخصی افراد که از شیوه های غیرعلمی پدید آمده در بحث های علمی فاقد ارزش و علاقه است.

* برخورد جدی با کاربران خاطی صورت خواهد گرفت. در صورتی که پست خلاف قوانینی مشاهده کردید پاسخ ندهید و از طریق دکمه گزارش تخلف دهید تا رسیدگی شود.

ممنون

2. 10 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کـاربـر بـاسـابـقـه Iron's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

هر چیزی ممکن هست ولی این آمار از همه کشورهای دنیا گرفته شده نه فقط یک کشور. در اکثر این مطالعات چیزی در رابطه با متوسط هوش مذهبی ها صورت نگرفته و اگر هم صورت گرفته انحراف معیار و گستردگی سمپل ها و ... آنالیز شده و بعد از اون نتیجه گیری شده. خیالتون راحت باشه افرادی که دارن این تحقیق ها رو می کنند آمار دوم راهنمایی رو پاس کردند که یکدفعه صرفا با میانگین نتیجه گیری نکنند!

این اشکالاتی که شما می گیرید مشابه اینه که برای کسی که فیزیک کوانتوم کار می کنه بگیم منفی ضربدر منفی مثبت می شده و شاید حواسشون نبوده. اگه این اشتباهات بسیار پیش پا افتاده آماری در مطالعه ای باشه اصلا اون به ژورنال های علمی راه پیدا نمی کنه.

+

تاپیک امشب دوباره باز میشه.
    منظورتون از اینکه آمار مربوط به همه کشورهاست رو متوجه نشدم.
    اما از کنایه های بی ارزش که بگزریم، اگر منظورتون اینه که متن یک خبر در مورد نتیجه گیری یک مقاله (یا حتی خود تفسیر نتایج و نتیجه گیری یک مقاله) غیر قابل تشکیک هست، متاسفانه من با شما همعقیده نیستم و تاکید شما هم خیال کسی رو راحت نمی کنه. اگر منظور چیز دیگست که واضحتر بگید.
    درمورد ژورنالهای معتبر علمی بین المللی هم خوشبختانه به شخصه در زمینهء خودم تجربه دارم و می دونم که اشتباهات بزرگ در فرضیات، تحلیل و تفسیر و نتیجه گیری ابدا تخیلی نیست.
    اما اگر به پست اول بنده با دقت بیشتری نگاه کنید متوجه میشید که گفتم:

ما حتی برفرض اگر ملاک نموداری مثل این باشه که کاربر دیگه گذاشتن
    و قبل از اون اشاره کردم که اصلا با این وزن دادن به اعتقادات دیگر هم مشکل دارم.
    شما اگر فکر می کنید این اگر محال ممکنه، نظرتونو بگید. شاید دیگران نظر دیگری داشته باشن. دیگه اینهمه جبهه گرفتن نداره.
    Last edited by Iron; 17-12-2013 at 06:07.

4. این کاربر از Iron بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

منظورتون از اینکه آمار مربوط به همه کشورهاست رو متوجه نشدم.
    یعنی اما و اگر هایی که میگیم ممکنه این تفاوت به خاطر مثلا یک گروه مذهبی کم هوش یا یک گروه غیرمذهبی باهوش بوده خیلی وارد نیست وقتی نمونه آماری مربوط به همه کشورهای دنیاست مگر اینکه فرض کنیم در تک تک کشورهای دنیا (یا اکثرشون) چنین چیزی وجود داره. در پاسخ به این اما و اگر ای که در این پست آورده بودید:

حالا جای افراد تو پست من بزارید کشورها. منظور اینه که ممکنه درصد بالاتری از افراد باهوش باور مذهبی داشته باشن اما بعلت وجود گروهی از افراد مذهبی و با هوش کمتر، متوسط هوش این گروه بیاد پایین. درخصوص قسمت دیگر هم اشاره ام به این قسمت بود
    >>

اما از کنایه های بی ارزش که بگزریم، اگر منظورتون اینه که متن یک خبر در مورد نتیجه گیری یک مقاله (یا حتی خود تفسیر نتایج و نتیجه گیری یک مقاله) غیر قابل تشکیک هست، متاسفانه من با شما همعقیده نیستم و تاکید شما هم خیال کسی رو راحت نمی کنه. اگر منظور چیز دیگست که واضحتر بگید.
    درمورد ژورنالهای معتبر علمی بین المللی هم خوشبختانه به شخصه در زمینهء خودم تجربه دارم و می دونم که اشتباهات بزرگ در فرضیات، تحلیل و تفسیر و نتیجه گیری ابدا تخیلی نیست.
    اما اگر به پست اول بنده با دقت بیشتری نگاه کنید متوجه میشید که گفتم:

و قبل از اون اشاره کردم که اصلا با این وزن دادن به اعتقادات دیگر هم مشکل دارم.
    شما اگر فکر می کنید این اگر محال ممکنه، نظرتونو بگید. شاید دیگران نظر دیگری داشته باشن. دیگه اینهمه جبهه گرفتن نداره.
    بله منظور من خیلی واضح است. اشکالاتی که در حد آمار دوم راهنمایی باشند به نتایج علمی روز، اون هم نه یک مقاله بلکه نتیجه 63 مقاله مختلف که تقریبا همسو بوده وارد نیست. وقتی یکی دو مقاله یک حرف رو می زنند همیشه احتمال اشتباهات هست (البته باز هم اشکال ها باید مشخص باشند، نه این که بگیم شاید این اشکال بوده در حالی که می تونیم واقعا ببینیم این اشکال آیا وارد بوده یا خیر) ولی وقتی Consensus در یک موضوع داره به یک سمت می ره و اکثر مطالعات در لایه های مختلف همگی نتیجه های همسو دارن دیگه اشکالات آماری گرفتن از اشتباهاتی که ممکن بوده صورت گرفته باشه، اون هم اینقدر پیش پا افتاده مثل صرفا نتیجه گیری کردن از میانگین، دیگه منطقی نیست واقعا.

اون اگر محال ممکن نیست ولی در اینجا صادق نیست، چون خیلی راحت میشه سورس ها رو چک کرد و دقیقا دید این مسئله رو. کسی جبهه ای نگرفته دوست عزیز، یک بحث ساده است و صرفا یادآوری این بود که بیان اشکالاتی که ممکن است وجود داشته باشند در حالی که وجود ندارند و این رو میشه به سادگی فهمید کمک خاصی به بحث نمی کنه.

---

اسم تاپیک به [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] تغییر پیدا کرد تا بیشتر بیانگر بحث هایی که در تاپیک شده باشه.

6. 6 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کـاربـر بـاسـابـقـه Iron's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

برخی گروهها و تفاسیر دینی در هیچ کشوری اکثریت رو ندارند و همه تحقیقات هم یک نتیجه نداده اند. اما اگر اشاره شما به ایراد من به اون وزن گزاری بود، اصلا مساله من چیز دیگریست، اگر لازمه بیشتر توضیح بدم.
    بنده که که به سورس دسترسی ندارم و اگرم داشتم نمی تونستم نتیجه 63 مقاله رو چک کنم ببینم دقیقا همون متن با نتیجه این خبر میخونن یا نه. اما این حرف من الزاما به معنی اشتباه در تک تک اون مقالات نیست و صرفا حرف من به این متن (خبر یا مقاله) و تحلیل نتایج بر می گرده. در متن مقالات میتونه پارامترهایی مثل انحراف معیار و غیره ارائه بشه و الزاما بزرگ بودن این مقدار نشانه اشتباه بودن مقاله نیست و قابلیت اطمینان نتایج رو نشون میده.
    نام تاپیک ارتباط منطقی با محتوای اون خبر پیدا کرد و از این تغییر استقبال میشه.

8. این کاربر از Iron بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

برخی گروهها و تفاسیر دینی در هیچ کشوری اکثریت رو ندارند و همه تحقیقات هم یک نتیجه نداده اند. اما اگر اشاره شما به ایراد من به اون وزن گزاری بود، اصلا مساله من چیز دیگریست، اگر لازمه بیشتر توضیح بدم.
    بنده که که به سورس دسترسی ندارم و اگرم داشتم نمی تونستم نتیجه 63 مقاله رو چک کنم ببینم دقیقا همون متن با نتیجه این خبر میخونن یا نه. اما این حرف من الزاما به معنی اشتباه در تک تک اون مقالات نیست و صرفا حرف من به این متن (خبر یا مقاله) و تحلیل نتایج بر می گرده. در متن مقالات میتونه پارامترهایی مثل انحراف معیار و غیره ارائه بشه و الزاما بزرگ بودن این مقدار نشانه اشتباه بودن مقاله نیست و قابلیت اطمینان نتایج رو نشون میده.
    نام تاپیک ارتباط منطقی با محتوای اون خبر پیدا کرد و از این تغییر استقبال میشه.
    من هم ادعایی ندارم متن خبر هایی که از نتایج علمی منتشر میشه صحیح و دقیق هست، ولی به کلیت موضوع (ارتباط بین افزایش هوش و کاهش باورهای مذهبی) اشکالی نمی توان گرفت چون نتایج اکثریت آزمایش ها یکسان و مشابه است. حالا اینور و اونور می تونه جمله ای گفته بشه که مقالات و یافته ها ازش پشتیبانی نکنند.

10. 3 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه begotten's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

من این رابطه منفی بین میزان مذهبی بودن و بهره هوشی رو قبول دارم.

میتونیم افراد جامعه رو از نظر ضریب هوشی به 2 دسته تقسیم کنیم:
    1- افراد با ضریب هوشی متوسط و متوسط به پایین
    2-افراد با ضریب هوشی بالا

دسته ی اول افرادی به اصطلاح قالبی هستند. یعنی مثل یه قالب یه چیزی درونشون ریخته شده و با اون محتویات شکل گرفتن و خودشون هم تلاشی برای تغییر تفکرات و عقایدشون نمی کنن.

دسته ی دوم این گونه نیستن. اونا در مورد عقاید و تفکراتشون تحقیق می کنن و اگه ببینن افکارشون اشتباهه در مورد اون ها تجدید نظر میکنند.

حالا در دسته ی دوم بسته به شرایط و داده ها و اطلاعاتی که به افراد میرسه این افراد تصمیم میگیرن که مذهبی باشن یا مذهب رو رها کنن.

پس این جا ما میتونیم در رابطه با هوش و مذهبی بودن فرد، افراد رو به 4 دسته تقسیم کنیم:

1-افراد با ضریب هوشی متوسط و کم و مذهبی(با تعصبات شدید)
    2-افراد با ضریب هوشی متوسط و کم و غیر مذهبی
    3-افراد با ضریب هوشی بالا و مذهبی(بدون تعصب یا تعصب کم)
    4-افراد با ضریب هوشی بالا و غیر مذهبی

از آن اون جا که در دنیا اکثریت افراد در خانواده ای مذهبی بزرگ میشن و دارای هوش متوسط یا کم هستند پس دسته ی 1 بیشترین تعداد افراد رو به خودش اختصاص میده.

از اون جا که تعداد افرادی که در خانواده ای غیر معتقد به مذهب کمتر است پس تعداد افراد دسته ی دوم نسبت به دسته ی اول خیلی کمتر میشه.

از اون جا که تعداد افراد با ضریب هوشی بالا خیلی کمه، پس تعداد افراد متعلق به دسته ی سوم و چهارم خیلی کم میشه.

حالا ما اگه بیایم مثل تحقیقی که در پست اول اومده افراد دسته ی 3و 4 رو با هم اجماع بدیم میرسیم به افراد باهوشی که اعتقادات مذهبی کمی دارن(اجماع افراد غیر معتقد به مذهب و افراد مذهبی ولی با تعصب کم)

و در ادامه بیایم افراد دسته ی 1 و 2 رو اجماع کنیم، به علت این که تعداد افرادی که در خانواده ی معتقد به مذهب بزرگ شدن خیلی بیشتره، میرسیم به افرادی کم هوشی که اعتقاد مذهبی بالایی دارن.

پس نتیجه میگیریم که نمیشه از این تحقیق نتیجه گرفت که دلیل این که افراد باهوش اعتقادات مذهبی کمتری نسبت به میزان متوسط عامه مردم دارن، غیر منطقی بودن قواعد دین هست.

بلکه دلیل آن اجماعات صورت گرفته در این تحقیق هست که باعث شده مطلب این طور جلوه کند.

در پست بعد داستان زندگی خودم و مذهب رو تشریح میکنم.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2013

پيش فرض

من هم ادعایی ندارم متن خبر هایی که از نتایج علمی منتشر میشه صحیح و دقیق هست، ولی به کلیت موضوع (ارتباط بین افزایش هوش و کاهش باورهای مذهبی) اشکالی نمی توان گرفت چون نتایج اکثریت آزمایش ها یکسان و مشابه است. حالا اینور و اونور می تونه جمله ای گفته بشه که مقالات و یافته ها ازش پشتیبانی نکنند.
    کتاب کویر دکتر شریعتی رو خواندید ؟

اونجایی که میگه اول فکر میکردم این راه مکه هست بعد که رفتم دانشگاه بهم گفتن نه آقا جان این اسمش کهکشان راه شیری هست.

اونجایی که میگه شهاب سنگ های میومدن فکر میکردیم دارن شیاطین رو سنگ باران میکنند ولی بعد که رفتم دانشگاه گفتن نه آقا جان این سنگ ها از جو رد میشن و اینجور میشن.

خب شاید اون بنده خدا اولش نمیدونست دلیل علمی این چی میتونه باشه ولی یه آیه تو قران داریم میگه و شیطان هایی که میخوان به عالم نمیدونم چی نزدیک بشن رو با سنگهای آتشین میزنیم. این دلیل این نیست که طرف اعتقادش کم میشه شاید کلا با فهم این قضیه میخواد از یه زاویه دیگه به این داستان نگاه کنه.

مثل این میمونه شما بخوای تمامی این چیزهای زیبایی که تو زمین هست رو از لحاظ علمی توجیه کنی ولی شاید واقعا خود خدا در پس این توجیه علمی یه توجیه معنوی هم گذاشته واسه این کار.

کسی چه میدونه شاید واقعا شهاب سنگ ها سیاطین رو دنبال میدن

اگه نباشه جاش خالی می مونه begotten's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

ادامه از پست قبل:

ضریب هوشی من 134 هست.
    من در کودکی اصلا مذهبی نبودم و حتی یک بار هم نماز نخوندم.
    در حدود 13 سالگی شروع به خوندن یک سری کتاب ها و تحقیق در مورد مذهب کردم و این قضیه چند سال ادامه داشت و هر چقدر میگذشت باطل بودن مذهب بیشتر به من ثابت میشد و من کاملا از اعتقادات مذهبی واعتقاد به خدا خالی شدم.

تا حدود 2 سال پیش که من اتفاقی شروع به خوندن یک کتابی کردم که یک دید جدیدی نسبت به مذهب بهم داد و دور جدیدی از تحقیقاتم رو نسبت به مذهب شروع کردم و از اون زمان تا به حال نگاهم به مذهب(اسلام) مثبت و مثبت تر میشه.

پس من ابتدا در دسته ی 4(پست قبلیم) بودم و بعد به دسته ی سوم رفتم.

این نشون میده که یکی از عوامل موثر در دید و نگرش افراد باهوش نسبت به مذهب شرایط و داده ها و اطلاعاتی که در دسترسشون قرار میگیره هست.

(اگه من به صورت اتفاقی اون کتاب رو نخونده بودم الان هنوز در دسته ی چهارم قرار داشتم.)

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

موضوع این تاپیک تحقیقاتی در رابطه با افزایش میزان بهره هوشی و اعتقادات غیر مذهبی

نه نگاه شخصی و یا نه اینکه کدوم بر حقند.(آتئیستــها یا تئیـستها)

15. 4 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

پس نتیجه میگیریم که نمیشه از این تحقیق نتیجه گرفت که دلیل این که افراد باهوش اعتقادات مذهبی کمتری نسبت به میزان متوسط عامه مردم دارن، غیر منطقی بودن قواعد دین هست.

بلکه دلیل آن اجماعات صورت گرفته در این تحقیق هست که باعث شده مطلب این طور جلوه کند.

در پست بعد داستان زندگی خودم و مذهب رو تشریح میکنم.
    مفروضات و فرضیه های که شما برای خوتون قرار دادین چون دارای اشکال هست پس نتیجه بدست اومدتون هم دارای اشکال شده چون شما بدون تحقیق در جامعه های اماری واقعی دست به ساخت حالاتی زدین که در واقعیت جایی ندارن
    4حالتی که شما عنوان کردین ثابت نیست و خیلی حالات دیگه رو میشه بهش اضافه کرد و کلا دید شما به مقوله مذهب که داخل پرانتزی کردین کاملا غلط هست و بحث تعصب اینجا کاریری نداره بلکه افکار مذهبی حالا در هر نوع و درجه تفکر مذهبی قلمداد میشه و ما با متعصب و غیر متعصب کاری نداریم
    وقتی مذهبی عنوان میکنه تمام تعالیم و مطالبش 100% صحیح و خالی از خطا هست و حتی شک در مطالبش رو جرم و گناه میدونه حتی اگر یک مطلبش خطا و اشتباه باشه باید به کلیت اون مذهب شک کرد و قابل پذیرش نیست که کسی 90% مطلب مذهبی رو درک نکنه ولی باز هم مذهبی بمونه

شما همین مثالی که یکی از بزرگترین دلایلی هست که چرا افراد با هوش بالاتر نمیتونن مطالب مذهبی رو صحیح قلمداد کنن و مذهبی باقی بمونن رو در نظر بگیرید
    کسی چه میدونه شاید واقعا شهاب سنگ ها سیاطین رو دنبال میدن
    یک فردی که با ساختار جهان پیرامون و ستارها و سیاره ها اشنا هست همچین مطلبی رو هرگز براش قابل قبول نیست چون واقعیتی که با علم و تحقیق در برابر چشمانش هست با اینگونه مطلب کاملا زدیت داره

پس من ابتدا در دسته ی 4(پست قبلیم) بودم و بعد به دسته ی سوم رفتم.

این نشون میده که یکی از عوامل موثر در دید و نگرش افراد باهوش نسبت به مذهب شرایط و داده ها و اطلاعاتی که در دسترسشون قرار میگیره هست.

(اگه من به صورت اتفاقی اون کتاب رو نخونده بودم الان هنوز در دسته ی چهارم قرار داشتم.)
    دقیقا یکی از اصلیترین دلایل دسترسی به اطلاعات و علم هست که باعث ظهور شک در درون افراد و کم کم یقین بر خطا بدون بعضی مسائل میشه
    وقتی فردی با حقایل و واقعیات اثبات شده علمی مواجه میشه و توانایی درک و انالیز اونها رو هم داشته باشه مسلما هرگز دیگه نمیتونه بپذیره که زمین مسطح است یا شهابسنگ فلان وظیفه را دارند یا ستارگان ستون هستند یا زمین 6هزار سال عمر دارد یا قلب مرکز تفکر است یا منی از کمر میاید و ....

پس اینکه چرا افراد با ضریب هوشی بالاتر مذهبی نیستند دقیقا دلیلش غیرمنطقی بودن قواعد دینی هست.

17. این کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •