تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 11 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 101

نام تاپيک: سفر زمان از دید نظریه های فیزیک

کاربر فعال انجمن نجوم و اخترشناسی Soheil-Green's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

میشه منبع موثقی از این جمله بدین که با رسیدن به سرعت نور، جرم به انرژی بدل میشه.
    اینم یکی از بند های نسبیته خاصه (E=mc^2)

و چطور جسم میتونه به سرعتی بالاتر از سرعت نور برسه تا اونوقت تبدیل به انرژی بشه؟
    فعلا از نظر عملی امکان پذیر نیست فقط از نظر تئوری امکان پذیر است
    چون کل سفر به زمان هم یک تئوری است ماهم مبنا رو به تئوری میذاریم.

برای به حرکت در آوردن بینهایت جرم، احتیاج هست به بینهایت انرژی. این ممکن نیست. اصول نسبیت بناشده بر این حد ( محدودیت) هستند.
    بستگی به جسم و خصوصیاتش و جرمش داره
    این برای همه ی اشیا صدق نمیکنه (یا حداقل دیگه جرمش اونقدر نمیشه)

نقل قول:
    ستاره ای کھ جرمی بیشتر از شعاع شوارتزشیلد داشتھ باشد میتواند بھ یک سیاھچالھ تبدیل شود.
    تعریف حد شوارتزشیلد از wikipedia منبع خود شما:
    بر طبق [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هرگاه یک جسم [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] از شعاع شوارتز شیلد خودش کمتر شود به یک [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] تبدیل شده‌است. یعنی اجسام دیگر قبل از رسیدن به سطح جسم در شعاع شوارتز شیلد گرفتار جاذبه خیلی شدیدی می‌شوند؛ ولی اگر شعاع شوارتز شیلد درون جسم قرار بگیرد یعنی کوچک‌تر از شعاع آن باشد، آن جسم خواص [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را ندارد
    شرمنده! اشتباه شده! موقع تایپ حواسم نبود!:d

برای اینکه ساختار سلولی بدن انسان متلاشی نشه ( یعنی پودر نشیم) باید 10 سال صرف بشه.
    نمیدونم چرا لحنه نظراتتون تهاجمیه!! دارم میگم که اینا همه تئوریه!!!! فعلا که عملی نشده!! صبر داشته باشید انسان بلاخره برای اینم راه حلی پیدا میکنه، الان نه ولی یه روزی میفهمه باید چیکار کنه
    هیچ چیزی تو علم غیر ممکن نیست هرچند غیر ممکن به نظر بیاد
    کی فکر میکرد آدم بتونه بره فضا؟ اگه بره هم به علت نبود فشار خارجی و فشاره بالای داخلی بدن آدم منفجر میشه(!) ولی چی شد؟ بلخره انسان یه پوششی درست کرد که نه تنها فشارو تنظیم میکنه، بلکه اکسیژنش رو تامین میکنه و از اون در برابره اشعه های خورشید محافظت میکنه.
    یه مثاله ساده زدم که بفهمید هر چیزی چاره ای داره
    وقتی خلبان تو سوپر سونیک میشینه و دیواره صوتی رو میشکنه هیچ چیش نمیشه! چرا؟ واسه اینکه فهمیدن چیکار کنن که سالم بمونن

پس شما هم لطفا بجای اینکه هی به من غر بزنید برید به انیشتین و رفقاش بگید! من که اینارو نگفتم، اینارو نقل قول کردم از دانشمندا.

2. 3 کاربر از Soheil-Green بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن نجوم و اخترشناسی Soheil-Green's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

آیا وجود Withe Hole تایید شده ؟ من یه سوال تو ذهنم هست و اون اینکه اگه جهان در حال انبساط هست آیا تداخلی با سیاه چاله ها که به نوعی مکنده جرم و متراکم کننده هستند نیست ؟
    مطمئن نیستم ولی فکر کنم تایید شده باشه.
    در رابطه با سوالتونم تا اونجا که من میدونم سیاهچاله های تغییر محسوسی تو جهان ایجاد نمیکنن چون جرم جهان انقدر زیاده که با یه سیاهچاله چیزیش نمیشه(به قول معروف یه مو از خرس کندنه!)

4. این کاربر از Soheil-Green بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کـاربـر بـاسـابـقـه zahedy2006's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    صفحه 8140 کتاب زندگی ...

پيش فرض

هیچ چیزی تو علم غیر ممکن نیست هرچند غیر ممکن به نظر بیاد
    کی فکر میکرد آدم بتونه بره فضا؟ اگه بره هم به علت نبود فشار خارجی و فشاره بالای داخلی بدن آدم منفجر میشه(!) ولی چی شد؟ بلخره انسان یه پوششی درست کرد که نه تنها فشارو تنظیم میکنه، بلکه اکسیژنش رو تامین میکنه و از اون در برابره اشعه های خورشید محافظت میکنه.
    یه مثاله ساده زدم که بفهمید هر چیزی چاره ای داره
    وقتی خلبان تو سوپر سونیک میشینه و دیواره صوتی رو میشکنه هیچ چیش نمیشه! چرا؟ واسه اینکه فهمیدن چیکار کنن که سالم بمونن
    سلام

ببينيد بحث اينجاست كه اون محدوديت را هم خود علم مي گذارد (البته منظورم پودر شدن نيست - چون محدوديت نظري نداريم)

ولي رسيدن به سرعت نور مثل اين مي مونه كه بگيم "طول موج و تكانه را با هم حساب كنيم - تناقض با عدم قطعيت" و ادعا كنيم "علم اين را حل مي كنه و ..."
    خب بديهي است كه نميشه

6. 5 کاربر از zahedy2006 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای seymour's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

آیا وجود Withe Hole تایید شده ؟
    مطمئن نیستم ولی فکر کنم تایید شده باشه.
    بستگی داره که منظورمون از تایید شدن/نشدن چی باشه ؟ .. قضیه اصلاً 0 یا 100 نیست.

ما مدتها اینطوری فکر کرده ایم که قوانین فیزیک باید مستقل از سوی زمان برقرار باشند ... (معمولاً مثال بالا و پایین انداختن توپ رو می زنن که شما اگه ازش فیلم بگیری ، اونوقت چه فیلم رو به جلو پخش کنی و چه به عقب تفاوتی در فیلم دیده نمیشه) ... حالا چون در مورد وجود سیاهچاله یه جورایی قانع شده ایم (اگرچه هنوز در مورد سازوکارشون ابهامات زیادی داریم)، بنابراین این ایده به ذهن میاد که باید برای سیاهچاله ها هم یه مفهوم در سوی مخالف زمانی وجود داشته باشه (همین white hole ها) ... توجیه نظری این ایده همینه که عرض شد ...

اما مساله اینه که اولاً هنوز مدرکی در این زمینه ارائه نشده، ثانیا الان می دونیم که قوانین اساسی فیزیک در دو جهت حرکت زمان یکی نیستند (بحث CP Violation که برای کاشفانش نوبل به همراه داشت رو چک کن) ... بنابراین این ایده بخشی از توجیه نظری اش رو از دست داده... (یا حتی از نقطه نظر ریاضی مشخص کرده اند که یه wormhole بسیار ناپایدار هستش و حتی گذر یک ذره می تونه باعث فروپاشی آنی اش بشه که به نوبه خود باعث میشه white hole از گرسنگی بمیره! - آیا می تونیم بگیم که پس انگار از اون اول این white hole وجود نداشته؟)

بعضی ها هم این ایده رو دارن که تنها white hole همون بیگ بنگ بوده.. که دیگه تخیل به کار رفته در این نظریه خیلی زیاد میشه (اونوقت نیاز به یه wormhole داریم که وصل باشه به یه دنیای دیگه و...)

8. 7 کاربر از seymour بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه Codename 77's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Kaktuss Group

پيش فرض

راستی یه سوال کلیشه ای در مورد سفر در زمان اینکه چرا نسل های آینده زمین به زمان ما نمیان و جلوی بعضی از اتفاقات رو نمی گیرن و یا همون پارادوکس برگشت به گذشته و کشتن پدر بزرگمون که در اینصورت ما وجود خارجی نداریم . شاید بشه گفت اگه بتونیم به گذشته و یا آینده برویم به نوعی در یک جهان موازی قرار بگیریم که فقط امکان مشاهده را به ما بده نه تغییر .
    و دیگه اینکه تو روایات ما هست که حضرت محمد در شب معراج در یک آن گذشته حال و آینده بشر رو می بینه . منظورم اینه که این نوعی سفر در زمانه ؟ و آیا تایید کننده اینکه بالاخره روزی انسان قادر به رسیدن به این آرزو هست ؟

حـــــرفـه ای seymour's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

راستی یه سوال کلیشه ای در مورد سفر در زمان اینکه چرا نسل های آینده به زمان ما نمیان و جلوی بعضی از اتفاقات رو نمی گیرن

و یا همون پارادوکس برگشت به گذشته و کشتن پدر بزرگمون که در اینصورت ما وجود خارجی نداریم .

شاید بشه گفت اگه بتونیم به گذشته و یا آینده برویم به نوعی در یک جهان موازی قرار بگیریم که فقط امکان مشاهده را به ما بده نه تغییر .
    اتفاقاً توی تاپیک دیگه ای (که شما هم پستی داشتی) روی چندتا از این نکات [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] کردیم: منتقدین "عملی بودن بازگشت به گذشته" یکی از سوالهاشون همینه : اگه عملی باشه ، چرا تا حالا یه توریست از آینده به گذشته (=زمان حال ما) نیومده؟(ایده اولیه هاوکینگ) ... البته این سوال/ابهام، دیگه یه جورایی کلیشه ای شده و در نقطه مقابل ممکنه یکی بگه که مثلا "شاید اومده ان ، ولی خودشون رو تابلو نمی کنن!"(ایده کارل ساگان) یا "اگه هم بگن که ما از آینده اومدیم کی حرفشون رو باور می کنه؟ (شاید همین الان چندتاشون توی تیمارستانهای دنیا بستری شده باشن!)"

یه دلیل دیگه که منتقدان در مورد عملی بودن بازگشت به گذشته میارن هم مساله "تناقض" موجود در بعضی پیشامدهای حاصل از سفر به گذشته است، که دلیل قوی تریه... البته این تناقض از مثالی که شما زدی یه مرحله کاملتره : من به گذشته برمی گردم ---> خودم رو در گذشته می کشم ----> پس نمی تونم بزرگ بشم و به گذشته برگردم تا خودم رو بکشم ----> بنابراین می تونم در گذشته زنده بمونم و بزرگ بشم ----> در نتیجه کشته شدنم در گذشته باز هم عملیه ! ---> و...

از نظر منطقی این دو شاخه مانعه الجمع هستند؛ اگه بازگشت به گذشته اجازه چنین تناقضی رو بده ، چون تناقض ممکن نیست پس بازگشت به گذشته هم ممکن نیست .

اینکه گفتید "شاید اگه به گذشته بریم در یک جهان موازی قرار بگیریم" می تونه یک پاسخ به ابهام دوم باشه ... یک جواب دیگه اش هم [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بخونید(قاعده قائمیت بالذات نوویکوف).

و البته یک پاسخ جالب دیگه که مجدداً هاوکینگ بهش اشاره کرد اینه که شاید سفر در بین زمانها صرفاً از/به یک ترمینال، یا یک ناحیه خاص در فضا-زمان (با انواع خاص wormhole ها) ممکن باشه ... هر وقت تونستیم چنین چیزی رو بدست بیاریم یا ایجاد کنیم ، شروع سفر به گذشته خواهد بود و آیندگان می تونن تا حداکثر اون زمان به عقب برگردن ... (مثلاً در مورد همین LHC که در اروپا ساخته شده خیلی ها [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که شاید این اولین ترمینال زمانی باشه)

11. 11 کاربر از seymour بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه mamad_chagho's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام

واقعا فکِر کردن به جابه جایی در زمان مغز ادم رو منفجر میکنه !

چند تا سوال :

اصولا اگه ما بتونم به آینده بریم نموتیم خودمون رو در آینده ببینیم , درسته ؟ چون وقتی ما رفتیم آینده دیگه مایی وجود نداره که بخوام بزرگ شده ش رو ببینیم .

در مورد جهان های موازی هم کاملا گیج شدم ! اگه این نظریه رو بپذیریم اون آدمی که در یک زمان دیگه به جای من زندگی میکنه دیگه من نیست! چون زندگیش فرق داره و اتفاقات دیگه ای واسش میفته ! پی باید بینهایت از منِ غیرِ من جود داشته باشه !

از نظر من اگه من برم گذشته همین گذشته رفتنم باعث میشه گذشته یه تغییر هرچند کوچیک کنه و این تغییر سیر تحولات بعدی جهان را تغییر میده هرچند بسیار کم ( و شایدم زیاد ) و این باعث میشه که آینده ای که من ازش رفتم گدشته تغییر کنه و من دیگه نتونم برم گذشته ! در حالی که من رفتم گذشته و این تغییرات رو دادم که این اتفاقات بیفته !

یکمی در مورد فیلم ها هم حرف بزنیم ؟ من هیچ وقت فیلم ترمیناتور واسم هضم نشد . وقتی جان الان وجود داره چه طور دوستش رو میفرسته که با مادرش نزدیکی کنه ؟ هنوز اون دوستش به گذشته فرستاده نشده که با مادرش نزدیکی کنه ! پس جان چه طور وجود داشته ؟ اگه اون دوستش نتونه به هر دلیلی ترتیب مادر جان ( ساراکانر ) رو بده چی میشه ؟ پس دیگه جان هم بوجود نمی یآد پس دیگه سربازی هم به گذشته فرستاده نمیشه که بره پیشه مادر جان ! ولی این در حالی که جان کار وجود داره ! یعنی اگه این سربازه بمیره یهویی جان هم غیب میشه !
    البته این فیلم ها که 100% مطابق بر علم نیستند .

اگه نباشه جاش خالی می مونه PC°BASE's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008

10

و البته یک پاسخ جالب دیگه که مجدداً هاوکینگ بهش اشاره کرد اینه که شاید سفر در بین زمانها صرفاً از/به یک ترمینال، یا یک ناحیه خاص در فضا-زمان (با انواع خاص wormhole ها) ممکن باشه ... هر وقت تونستیم چنین چیزی رو بدست بیاریم یا ایجاد کنیم ، شروع سفر به گذشته خواهد بود و آیندگان می تونن تا حداکثر اون زمان به عقب برگردن ... (مثلاً در مورد همین LHC که در اروپا ساخته شده خیلی ها [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که شاید این اولین ترمینال زمانی باشه)
    در تایید حرف شما

من با یه مثال میگم از حرف شما چه برداشتی داشتم شما بگید درست متوجه شدم یا نه ..

من فکر میکنم اگر بتونیم سفر به زمان رو یه تونل فرض کنیم که یه در به سمت ما داره ( زمان ما ) و یه در به زمان آینده داره ... چون ما هنوز در مربوط به زمان خودمون رو که راه تونل زمان هست رو باز نکردیم بنابراین کسی هم از آینده نمیتونه بیاد و از این در عبور کنه ؟!! بنابراین نیامد افراد از آینده به زمان ما قابل توجیه خواهد بود ؟

آخر فروم باز yas_6969's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2008
    محل سكونت
    آماج

پيش فرض

یعنی آدم با ھر تغییری کھ تو زندگیش بده یھ جھان موازی بوجود میاد.

پس دیگران که در اطراف ما هستن با ما به این یکی جهان موازی میان؟؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه Codename 77's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Kaktuss Group

پيش فرض

آیا برای ایجاد یک دروازه زمان باید به اندازه یه ستاره در حال مرگ انرژی داشته باشیم ؟
    و یه سوال دیگه اگه فردی سرعتی بالاتر از سرعت نور داشته باشه بر طبق نظریه انیشتین زمان سیر منفی برای اون داره . سوال من اینکه آیا این فرد بصورت بی نهایت به زمان گذشته بر می گرده و و اگه این اتفاق بیفته در صورتی این فرد به نقطه شروع زمان (Big Bang ) برسه چه اتفاقی می افته ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •