تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 34

نام تاپيک: نصب ویندوز روی پارتیشن primary یا logical?

آخر فروم باز بهنازی's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض نصب ویندوز روی پارتیشن primary یا logical?

با سلام به همه دوستان ببخشید یه سوال داشتم من یه ویندوز روی c دارم وحالا یکی هم روی d نصب کردم ولی میبینم که c از نوع پارتیشن primary هست و d از نوع logical.
    آبا این مشکلی به وجود نمیاره و اوصولا باید چگونه باشه و فرقشون چیه؟
    وچجوری باید تبدیل کرد به یگدیگر؟
    با تشکر از همکی

2. 2 کاربر از بهنازی بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای nw_nk's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

11 ...

با سلام به همه دوستان ببخشید یه سوال داشتم من یه ویندوز روی c دارم وحالا یکی هم روی d نصب کردم ولی میبینم که c از نوع پارتیشن primary هست و d از نوع logical.
    آبا این مشکلی به وجود نمیاره و اوصولا باید چگونه باشه و فرقشون چیه؟
    وچجوری باید تبدیل کرد به یگدیگر؟
    با تشکر از همکی
    نه مشکلی به وجود نمیاره! کار خاصی که نمی خواهید انجام بدید؟

برای تبدیل و تغییر اندازه پارتیشنها از نرمافزاری مثل Partition Magic یا Partition Manager استفاده کن! البته اول با قواعد کار آشنا شو که اطلاعاتت از دست نره!

برای آشنایی با Primary و Logical و Extended میتونی توی Help همون نرم افزارهای فوق نگاه کنی , نوشته!
    Last edited by nw_nk; 28-05-2007 at 20:03. دليل: غلط املایی!

4. این کاربر از nw_nk بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای M.R.M's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام دوست عزيز ،
    ضمن تشكر از nw_nk عزيز ، در اين خصوص كافي بود شما در انجمن جستجو مينموديد تا موارد و توضيحات بسيار زيادي را در اين مورد بيابيد ...
    به عنوان مثال در لينك هاي زير شما ميتوانيد چند مورد از تاپيكهايي كه در اين مورد در آنها بحث شده است را مشاهده نماييد :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    يا
    کد:
    و موارد مشابه بسيار ...
    اميدوارم پاسخ سوالات خود را بيابيد ...
    اگر باز هم با مطالعه تاپيكهاي فوق مشكل يا ابهامي داشتيد حتما مطرح نماييد.
    شاد و پيروز و موفق باشيد .

6. 2 کاربر از M.R.M بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

جناب مدیر من خیلی جستجو کردم ولی دراین مورد چیزی پیدا نکردم از دوستان خواهش میکنم کمک کنند.

اگه نباشه جاش خالی می مونه scanme's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005

پيش فرض

تبدیل رو میتونی با همون partiom magic انجام بدی اما اگه ویندوز داشته باشی و بخوای تبدیل کنی با مشکل از بین رفتن فایل ها ممکن است مواجه بشی که درصدش خیلی کمه .

در هر صورت اگه primary باشه بهتره اما در کل تفاوتی رو احساس نخواهی کرد

حـــــرفـه ای M.R.M's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام دوست عزيز ،
    شما در تاپيكهايي كه بنده در پست قبلي ام معرفي نمودم ميتوانيد پاسخهاي سوالات خود را بيابيد ، در هر صورت من براي اينكه شما بتوانيد در همين تاپيك مطلب را پيگيري نماييد مجددا مطالب آن پست را در اين جا نيز بيان ميكنم ، البته با تصاويري گوياتر كه اميدوارم براي شما مفيد باشند :
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    در سيستم پارتيشن بندي هارد ديسك سه نوع پارتيشن پايه وجود دارند : Primary و Extended و Logical .
    پارتيشن هاي Extended ميتوانند به Logical قسمت شوند.
    هر هارد ديسكي ميتواند شامل چهار پارتيشن Primary باشد ، يا ميتوان يك هارد ديسك را به سه پارتيشن Primary و يك پارتيشن Extended تقسيم كرد.
    زماني كه شما در يك هارد ديسك چند پارتيشن Primary داشته باشيد تنها ميتوانيد در هر زمان يكي از آنها را Active نماييد و ساير پارتيشنها مخفي ( Hidden ) ميباشند .
    اين پارتيشنها به صورت فيزيكي درون هارد ديسك وجود دارند اما در سيستم عامل ديده نميشوند. دليل اين امر Master Boot Record ( يا همان اولين سكتور فيزيكي هارد ديسك ) ميباشد.
    براي سيستم يك ميز پارتيشن يا partition table تعريف ميشود كه پارتيشن فعال يا همان Active Partition را به سيستم عامل نشان ميدهد و باعث ميشود كه قسمت پردازش بوت سيستم به آن پارتيشن فعال ( Active Partition ) پرش نمايد.
    تعريف چند پارتيشن Primary در يك هادر ديسك همان طور كه ميدانيد يكي از روشهاي ايجاد يك سيستم multi-boot ميباشد.
    يك درايو Primary تمام درايوهاي Logical مشتق شده از نوع Extended را تحت پوشش قرار ميدهد. به شكل زير توجه نماييد :

يكي از ويژگيهاي درايوهاي Primary كه در سيستمهاي multi-boot توصيه ميشود از آنها استفاده شود اين است كه اين درايوها كلا از دسترس يكديگر خارج ميباشند و دقيقا به همين دليل پيشنهاد ميشود هر ويندوزي در يك درايو Primary نصب گردد تا به اين ترتيب اگر يكي از ويندوزها دچار آسيب و يا ويروس شد ويندوز ديگر بدون كوچكترين مشكلي به كار خود ادامه دهد و ويروس و ... نميتوانند هيچ دسترسي به آن داشته باشند.
    در دو قسمت ميتوانم مهمترين تفاوت يك درايو Primary و يك درايو Logical را به اين شكل بيان كنم :
    1- قابليت bootable يا Active شدن درايو Primary كه اين قابليت در درايو Logical وجود ندارد ( دقيقا به دليل MBR يا همان Master Boot Record كه ذكر كردم ) ، به تصوير زير دقت نماييد :

2- تفاوت در برچسب گذاري درايو يا Drive Letter در سيستم DOS ( كه البته تاثير آن را در سيستم عامل نيز مشاهده ميكنيد ). به اين شكل كه شما براي نامگذاري يك درايو Primary بايد از حروف C و D و در صورت بيشتر بودن درايو هاي Primary حروف E و F استفاده نماييد ( آن هم به ترتيب ) . در صورتي كه شما نميتوانيد يك درايو Logical با برچسب C ايجاد نماييد.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    در مورد چگونگي تبديل نوع پارتيشن ها توضيحات دوست عزيزمان nw_nk مختصر و مفيد بودند ، در اين مورد همواره بهتر است در هنگام پارتيشن بندي اوليه اين تصميم گرفته شود ، زيرا در برخي موارد اين كار غير ممكن است و در بسياري از حالات با از دست رفتن اطلاعات همراه خواهد بود ( زيرا به كلي ساختار برچسب هاي درايوها تغيير خواهد كرد ). در هر صورت ابتدا مطالب فوق را دقيقا مطالعه نماييد و سپس تصميم گيري كنيد.
    در مورد اينكه فرموديد آيا مشكل خاصي به وجود مي آيد يا خير نيز پاسخ دوست عزيزمان nw_nk در حالت كلي صحيح ميباشد ، مگر در موارد خاصي كه در مطالب فوق به آنها اشاره نمودم. از دوست عزيزمان scanme نيز از بابت راهنمايي بسيار تشكر و قدر داني ميكنم ، حتما توضيح ايشان در مورد اينكه تفاوت چنداني احساس نخواهيد كرد در مورد نصب ويندوز روي پارتيشن Primary يا Logical بوده است ، در غير اين صورت كمي تفاوت در انواع اين تبديلات احساس ميشود كه اگر مطالب بنده را مطالعه نماييد قطعا متوجه اين موضوع خواهيد شد ...
    تاپيك شما بيشتر جنبه سوالي دارد و مشكل خاصي در آن ديده نميشود ، بنابراين براي يافتن پاسخ سوالات خود ميتوانيد از منابع مختلفي استفاده نماييد ، نظير لينك زير و يا تاپيكهايي كه به شما معرفي نمودم :
    کد:
    در هر صورت اميدوارم اين مطالب براي شما مفيد باشند.
    شاد و پيروز و موفق باشيد .

10. 8 کاربر از M.R.M بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

جناب مدیر به خاطر توضیح بسیار عالی شما متشکرم ولی چند تا سوالم بی جواب ماند.
    1-چجوری میتونم logicol رو به Primary تبدیل کنم با پارتیشن مجیک نمیشه Primary به logical میشه.
    2-یه مشکلی داشتم اینکه پارتیشنهام به ریخته بود یعنی d رفته جای h و... که با این روش حل شد.
    Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management و با كليك راست كردن روي درايو و انتخاب "Change Drive Letter And Paths" تغييرات دلخواهتون رو بديد...
    حالا روی داس که میرم باز به هم ریخته نشون میده دلیلش چیه؟

اینو بگم که الان پارتیشن بندی من به این صورته.C,E,E Primary ودرایوهایD,G,H logicol هستند.
    الان هم یه ویندوز روی D دارم بهترین روش رو میشه بگین من باید چی کا رکنم ؟
    با تشکر از شما و سایر دوستان

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

لطفا به سوال من هم جواب بدین و منو خلاص کنید.

آخر فروم باز javad2625's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

گه ميخوايد پارتيشن ها رو مرتب كنيد به نظر من بهترين راه اينه كه (بعد از تهيه نسخه پشتيبان از اطلاعات با ارزش هارد ديسك) يه سي دي بوتيبل ويندوز اكس پي رو داخل دستگاه بگذاريد، با سي دي بوت كنيد و وقتي به مرحله انتخاب درايو براي نصب ويندوز رسيديد، همه درايو هاي موجود رو Delete كنيد و بعد هم مجدداً به ترتيب دلخواه اونها رو Create‌ كنيد و درايو C رو هم كه قراره ويندوز روي اون نصب بشه فرمت كنيد. ويندوز رو روي درايو C نصب كنيد و بعد از نصب ويندوز، بقيه درايوها رو هم از داخل ويندوز فرمت كنيد. بدين ترتيب، درايو C پارتيشن پرايمري و بقيه پارتيشن ها Logical خواهند بود و چنانچه ويندوز دومي هم روي هر كدوم از پارتيشن هاي ديگه نصب كنيد، از تمام ويندوزها به پارتيشن ويندوز ديگر دسترسي خواهيد داشت.

اگه بخوايد بدون پاك كردن اطلاعات يا پاك كردن ويندوزها مرتبشون كنيد بايد از Partition Magic استفاده كنيد كه اين كار (هر چند آسان اما) بسيار وقت گير خواهد بود. مثلاً اگه يه هارد 80GB داشته باشيد كه نيمي از اون هم پر باشه، حدود 12 ساعت طول مي كشه تا پارتيشن بندي رو (با اين وصفي كه شما گفتيد) مرتب كنه.

اگر هم بخوايد ويندوزي غير از xp (مثلاً 98 يا ME) نصب كنيد، بايد با سي دي بوتيبل همون ويندوز بوت كنيد و با Fdisk پارتيشن بندي رو مرتب كنيد.

خلاصه شما تصميم بگيريد كه چكار ميخوايد بكنيد در صورت نياز به توضيحات تكميلي، ما در خدمتيم.
    اگر هم اين نامرتب بودن پارتيشن ها مشكل زيادي براتون درست نكرده توصيه مي كنم صبر كنيد تا زماني كه سيستم عامل هاتون چند تا ايراد ديگه هم پيدا كنه و ناچار باشيد اونها رو پاك كنيد. اونموقع همه كارها رو به طور يكجا انجام بديد.
    Last edited by javad2625; 31-05-2007 at 00:30.

14. این کاربر از javad2625 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

با تشکر از شما من که گفتم من میخوام این کارها رو بکنم
    1-چجوری میتونم logicol رو به Primary تبدیل کنم با پارتیشن مجیک نمیشه Primary به logical میشه.
    2-یه مشکلی داشتم اینکه پارتیشنهام به ریخته بود یعنی d رفته جای h و... که با این روش حل شد.

Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management و با كليك راست كردن روي درايو و انتخاب "Change Drive Letter And Paths" تغييرات دلخواهتون رو بديد...
    حالا روی داس که میرم باز به هم ریخته نشون میده دلیلش چیه؟

اینو بگم که الان پارتیشن بندی من به این صورته.C,E,E Primary ودرایوهایD,G,H logicol هستند.
    الان هم یه ویندوز روی D دارم بهترین روش رو میشه بگین من باید چی کا رکنم ؟

16. این کاربر از بهنازی بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •