تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 20

نام تاپيک: چگونه ماه بوجود آمد؟

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

14 چگونه ماه بوجود آمد؟

درود.

شواهد موجود حاکی از آن است که ٤ میلیارد و ٥٦٠ میلیون سال پیش، سیاره‌ای که اندازه ای معادل نصف زمین را داشته به زمین گدازان برخورد کرد و از بقایای این برخورد، ماه به وجود آمد. تازه‌ترین شبیه‌سازی‌ها توانسته‌اند مشکلات
    این سناریو را حل کنند.

دانشمندان این مدل شکل گیری را می دانسته اند، اما در جزییات آن مشکل داشتند که برای نخستین بار، دو شبیه‌سازی رایانه‌ای از شکل‌گیری ماه زمین توانسته است با تمام شواهد امروزی سازگار درآید. این شبیه‌سازی که توسط ماتیجا کاک از انستیتو ستی در ماونتین‌ویو کالیفرنیا و سارا استوارت در دانشگاه هاروارد انجام شده و جزئیات آن را در فیلم زیر مشاهده می‌کنید، نشان می‌دهد که چطور برخورد جسمی به زمین گدازان که هر شبانه‌ روزش ٢،٥ ساعت به طول می‌انجامید، منجر به پراکنده شدن بخشی از پوسته زمین اولیه در مدار شده و طی ١٠٠ سال بعد، این بقایا گرد هم جمع شده و ماه را پدید آورده‌اند.

مدت‌هاست که سناریوی برخورد جسمی به زمین اولیه و پدید آمدن ماه از بقایای این برخورد، مقبول‌ترین سناریو نزد اخترشناسان است. تحلیل شیمیایی صخره‌های ماه که طی ماموریت‌های بی‌سرنشین شوروی سابق و آپولو به زمین بازگردانده شده‌اند، نشان می‌دهد که ترکیب شیمیایی ماه و زمین بسیار شبیه هم است. همچنین، ماه هر سال بین ٣ تا ٤ سانتی‌متر از زمین دورتر می‌شود و این بدان معنی است که در گذشته بسیار به زمین نزدیک بوده است. اما در سوی دیگر، تاکنون تمام شبیه‌سازی‌های کامپیوتری نشان می‌داد که ماه باید ترکیب شیمیایی جسم برخوردکننده به زمین را داشته باشد، نه ترکیب شیمیایی زمین را.

اما به گزارش نیوساینتیست، اکنون پژوهشگران توانسته‌اند این مشکل را با تغییری چشم‌گیر در شرایط اولیه زمین برطرف کنند. پیش از این تصور می‌شد که زمین اولیه هر 5 ساعت یک‌بار به دور خود می‌چرخید و به خاطر اثرات جزرومدی ماه، آرام‌آرام از سرعت دوران زمین کاسته و به سرعت دوران ماه افزوده شد، طوری‌که امروز زمین هر ٢٣ ساعت و ٥٦ دقیقه و ٤ ثانیه یک بار به دور خودش می‌چرخد و ماه هم در فاصله متوسط ٣٨٤ هزار کیلومتری، هر ٢٧.٣ شبانه‌روز یک‌بار به دور زمین می‌چرخد.

اما در شبیه‌سازی تازه، دو جسم که هریک نصف زمین امروزی جرم داشتند، به هم برخورد کرده و می‌چسبند. انرژی این برخورد باعث ذوب شدن هردو جسم می‌شود. بخش بیشتر جرم در سیاره مرکزی متمرکز می‌شود، اما اگر زمین اولیه هر ٢.٥ ساعت یک‌بار به دور خود بچرخد، بخش اندکی از جسم به مدار زمین منتقل می‌شود و طی صد سال بعد، قمر بزرگی را به وجود می‌آورد. ترکیب شیمیایی این قمر و سیاره مرکزی نیز یکسان است، چراکه از ماحصل برخورد دو جسم اولیه تشکیل شده‌اند. محاسبات جدید در مورد اثرات جزر و مدی نیز نشان داد در حالت دوران وضعی ٢،٥ ساعته نیز شبانه‌روز زمین پس از ٤.٥ میلیارد سال به ٢٤ ساعت و فاصله ماه از زمین نیز به حدود ٣٨٤ هزار کیلومتری خواهد رسید.

البته این بدان معنی نیست که این شبیه‌سازی صددرصد درست است و ٤.٥٦ میلیارد سال پیش دقیقا همین اتفاق افتاده است، اما از آن‌جاکه تاکنون هیچ‌کس مدلی با دوران اولیه زمین طی ٢،٥ ساعت را درنظر نگرفته بود، راه را برای شبیه‌سازی‌های بیشتر و ارایه مدل‌های بهتر و دقیق‌تر هموار می‌کند.

برگرفته از خبر آنلاین با اندکی ویرایش

بنمایه :

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. 13 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال کلوپ گوشی ها mahyarSAMSUNG's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    تهران - درقرمزـه

پيش فرض

ولی یه روزی از دستش میدیم ... چه بد ... هر سال 4 سانت دور میشه ... میگم اگه یه زمانی ددور بشه که دیگه دیده نشه چطوری ایران میخواد عید فطر و اول ماه رمضون رو اعلام کنه . حالا عربستان با دوربین قبول میکنه ما چی ؟

4. 2 کاربر از mahyarSAMSUNG بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

درود.

باید عرض کنم که فاصله ی ماه از زمین همیشه یکسان نیست. و همچنین نسبت 4 سانتی متر در برابر فاصله ی میانگین
    یعنی 384,403 کیلومتر برابر است با 0.00004/384403 که این یه عدد بسیار بسیار کوچک هستش.
    یعنی ما در هرسال با این نسبت دارای افزایش فاصله هستیم :

384403.00004
    384403.00008
    384403.00012
    و....

میتونم بهتون حتم بدم که حداقل چیزی حدود سیصد نسل بعد از ما ( با احتساب میانگین 100 سال برای عمر هر نفر)
    ما فقط شاهد یک کیلومتر افزایش فاصله خواهیم بود ( در آینده ای به بزرگی 30000 سال )

به جهت اینکه مسیر گردش قمر ماه به دور زمین به صورت بیضی شکل هست ، ما دارای نقاط ماکزیمم و مینیمم هستیم.
    در مدارهای بیضوی برخلاف مدارهای دایروی فاصله جرم گردش كننده از جرم مرکزی ثابت نيست.

ماه هر چهار هفته یکبار در وضعیت حضیض ( perigee ) و دگربار پس از چهار هفته در وضعیت اوج ( apogee ) قرار میگیرد،

فاصله ی مرکز ماه از مرکز زمین در حالت
    حضیض : 363,104 کیلومتر
    فاصله ی مرکز ماه از مرکز زمین در حالت
    اوج.....: 405,696 کیلومتر

بدیهی است که ماه در وضعیت حضیض کامل حدود 43 هزار کیلومتر به زمین نزدیک تر میشود که تاثیرات جالبی همچون
    جذر و مد آب دریاها را به دنبال دارد. شایان ذکر است که مقدار جذر و مد بنا بر موقعیت جغرافیایی دریا ، متفاوت میباشد.
    درحالت حضیض کامل ماه سطح آب دریاها میتواند در بازه ی 1 تا 14 سانتی متر یا حتی بیشتر بالا بیاید.

همچنین ماه در هر 29~ روز یکبار با خورشید و زمین همراستا میشود. یک نکته ی جالب در مورد قمر ماه این است که
    دوره ی گردش ماه به دور خود ، برابر با دوره ی گردش آن به دور زمین است به این پدیده همزمانی میگوییم که باعث میشود
    شخص زمینی فقط نیمی از کره ی ماه رو ببینه ، در بهترین شکل طی پدیده ی لیبریشن ( رخگرد ) ما میتوانیم مجموعا 59
    درصد از کل کره ی ماه رو ببینیم.
    ( شکل دوم رخگرد )

باسپاس./.

6. 12 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی Saeed Dz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

ولی یه روزی از دستش میدیم ... چه بد ... هر سال 4 سانت دور میشه ... میگم اگه یه زمانی ددور بشه که دیگه دیده نشه چطوری ایران میخواد عید فطر و اول ماه رمضون رو اعلام کنه . حالا عربستان با دوربین قبول میکنه ما چی ؟
    در تمام دنیا (حتی بسیاری از کشورهای اسلامی) استفاده از تاریخ گردان و غیر ثابت هجری قمری حالت سیمبلیک داره
    ولی خب در ایران ما هنوز از این نوع استفاده میکنیم و جالبش اینجاست که با وجود اینکه ابزار و دانش علمی ما دقیقن میگن که چه موقعی از سال ماه حلال هست و یا ... باز هم عده ای مامور رویت میشن!
    بگذریم
    Last edited by Saeed Dz; 03-12-2012 at 22:11.

8. 5 کاربر از Saeed Dz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

یا حتی شمسی
    میشه این مورد رو بیشتر توضیح بدید؟ من از گاهشمار خورشیدی منظمتر و کاربردیتر مشاهده نکردم...

10. 3 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

میشه این مورد رو بیشتر توضیح بدید؟ من از گاهشمار خورشیدی منظمتر و کاربردیتر مشاهده نکردم...
    گاهشمار خورشیدی با چیزی که مورد نظر من بود در پست بالا کاملن متفاوته
    گروهی شمس رو جایگزین قمر کردند و متحرک بودن تاریخ همچنان به جای خودش باقی موند و این تاریخ مورد نظر من بود
    برای اطلاعات بیشتر هم میتونید در موردش مطالعه کنید
    Last edited by Saeed Dz; 23-11-2012 at 16:35.

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

گاهشمار خورشیدی با چیزی که مورد نظر من بود در پست بالا کاملن متفاوته
    گروهی شمس رو جایگزین قمر کردند و متحرک بودن تاریخ همچنان به جای خودش باقی موند و این تاریخ مورد نظر من بود
    برای اطلاعات بیشتر هم میتونید در موردش مطالعه کنید
    معنای [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] روشنه....ارائه منبع یا توضیح برای یک مباحثه علمی برید مطالعه کنید نیست...یعنی به چه صورت خورشید رو جایگزین ماه کرده اند و تاریخ همچنان متحرک موند؟

13. 2 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال کلوپ گوشی ها mahyarSAMSUNG's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    تهران - درقرمزـه

پيش فرض

در تمام دنیا (حتی بسیاری از کشورهای اسلامی) استفاده از تاریخ گردان و غیر ثابت قمری یا حتی شمسی حالت سیمبلیک داره
    ولی خب در ایران ما هنوز از این نوع استفاده میکنیم و جالبش اینجاست که با وجود اینکه ابزار و دانش علمی ما دقیقن میگن که چه موقعی از سال ماه حلال هست و یا ... باز هم عده ای مامور رویت میشن!
    بگذریم
    مطمئن باش اون موقع که دیگه ماه دیده نمیشه فتواهایی در رابطه با عدم اشکال در اعلام حلال ماه با دوبین گفته میشه که مردم روزه بگیرن

تاريخ عضويت
    Dec 2011
    محل سكونت
    ______

پيش فرض

معنای [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] روشنه....ارائه منبع یا توضیح برای یک مباحثه علمی برید مطالعه کنید نیست...یعنی به چه صورت خورشید رو جایگزین ماه کرده اند و تاریخ همچنان متحرک موند؟
    گاهشمار خورشیدی که شما میگی و لینکش رو هم گذاشتی و در اصل برگرفته از گاهشمار جلالی هست کاملن با چیزی که من گفتم متفاوته!
    کلن هر تاریخی که متحرک باشه غلطه (شبیه به هجری شمسی یا هجری قمری)
    هجری شمسی که مد نظر من هست اونی نیست که شما میگی
    شاید هم اسم باشن اما در اصل متفاوت هستن
    همونطور که گفتم هجری شمسی مد نظر من برگرفته از هجری قمریه با این تفاوت که خورشید جای ماه رو گرفته و متحرک بودن خودش رو حفظ کرده
    هجری شمسی که شما میگی برگرفته از تقویم جلالی (دقیقترین گاهشمار ایرانیان از قرن پنجم خورشیدی به اینور) که با مفاهیم اسلامی در آمیخته

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

کلن هر تاریخی که متحرک باشه غلطه (شبیه به هجری شمسی یا هجری قمری)
    شما یک گاهشمار که بر پایه عدم تحرک نباشه مثال بزنید، منظورتون روشنتر میشه...تا جایی که من اطلاع دارم نباید چنین چیزی ممکن باشه! مبناش چیه؟ یعنی چی متحرک نباشه؟! مگر زمان متحرک نیست، خوب این تحرک یک مبنا برای محاسبه نیاز داره...مثل اینکه بگیم ساعتی که متحرک باشه و بر پایه حرکت ساخته شده باشه غلطه!
    تقویم/تاریخ/گاهشمار هم بر مینای اصول حرکت ادواری بنا میشه دیگه...مثل حرکت ماه یا زمین...مبنای دیگری در دست ما نیست...

هجری شمسی که شما میگی برگرفته از تقویم جلالی (دقیقترین گاهشمار ایرانیان از قرن پنجم خورشیدی به اینور) که با مفاهیم اسلامی در آمیخته
    خیر، تمام اصول این گاهشماری مستقل از گاهشماری اسلامی(قمری) است، مگر اینکه منظورتون مبدا گاه‏شماریش باشه...که بهرحال هر گاهشماری از یک مبدا پیروی میکنه، اهمیت و تاثیری در طرز کارکردش نداره...

هجری شمسی که مد نظر من هست اونی نیست که شما میگی
    هجری شمسی/قمری ام القری رو میگی شما؟ اگر منظورتون اون هست توضیح بدم....

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •