تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 11

نام تاپيک: | آموزش و بررسی تغییرات بایوس کارتهای گرافیک |

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

11 | آموزش و بررسی تغییرات بایوس کارتهای گرافیک |

سلام دوستان

اینجا قصد داریم در مورد نحوه ویرایش , بروزرسانی ... بایوس کارتهای گرافیک و تاثیر و عملکرد در افزایش کارایی و

اورکلاک ... گفت و گو کنیم

از دادن پستهای بیهوده و خارج از موضوع و ... خودداری کنید

از سایر دوستان هم تقاضا می کنم همین مطالب رو بررسی کنند و از قرار دادن متون دیگر و ...اینجا خودداری کنند تا

بحث به نتیجه برسد و کاربران سردرگم نشوند!

.....
    تذکر:

این مطالب توسط arbabe.sayeha برای فروم P30WORLD نوشته شده است و تنها استفاده و کپی با ذکر منبع

و لینک به این صفحه مقدور خواهد بود !
    .....

لطفا همکاری کنید

با تشکر

هشدار!:

!You Do All Modifications At Your Own Risk!

من , مدیر , همکاران و ... هیچ مسئولیتی در قبال آسیب دیدن سخت افزار شما نداریم و این

مطالب صرفا جهت بررسی بیان شده اند.پس اگه قصد دارید خودتون تست کنید همه چیز با مسئولیت خودتون

هست به دقت مطالب رو بخونید و همیشه مطمئن باشید که یه نسخه پشتیبان سالم از بایوس اولیه تهیه کردید!

......

اضافه کنم که روشهای (قدیمی و جدید ) زیادی برای این کار وجود داره که سعی می کنیم همه رو اینجا مورد

بررسی قرار بدیم.اینها بخشی از تجارب شخصی و قسمتی از اطلاعات سایتهای معتبر سخت افزاری هست.

......

ATI / NVIDIA BIOS modding and flashing

ATI / NVIDIA BIOS Flashing

مقدمه:

مختصری در مورد BIOS:

"BIOS چیست؟"

BIOS قطعه ای کوچک شامل کدهاست(معمولا کوچکتر از 64 KB ) که روی یک چیپ بسیار کوچک روی کارت

گرافیک ذخیره و نگهدار ی میشود. وقتی جریان پاور به کارت گرافیک میرسد BIOS باردهی میشود و بالافاصله

توسط CPU شناسایی و به عمل درمی آید.در صفحه شروع BIOS مختصر اطلاعات و مشخصات کارت گرافیک رو بیان

می کند و برای برد اصلی:

1- فعال سازی GPU

2-شناسایی تعداد نوع و مقدار چیپهای حافظه گرافیک و طریقه دسترسی

3-فعال سازی دسترسی حافظه و تنظیم کردن زمانبندی مناسب

4- شناسایی قطعات خارجی

5-تنظیم کلاکهای هسته و مموری

6-فعال سازی پاور مود

7-تنظیم دور فن

بعد از انجام دادن این وظایف صفحه نمایشگر روشن خواهد شد و و صفحه POST مادربرد ظاهر خواهد شد.

وقتی شما وارد ویندوز میشوید راه انداز کارت گرافیک تمام وظایف و فعالیتهای گرافیک رو تعیین می کند و دیگر

BIOS استفاده نخواهد شد!

هرچند که همچنان از داخل ویندوز قابل دسترس و تنظیم هست.

حالا سوال اول اینه که:

"چرا BIOS رو تغییر بدم؟"

video BIOS روی یک فایل (ROM(Read Only Memory ذخیره میشود و جایگزینی آن غیر ممکن است!اما حالا با

روشی که Flash Memory نام دارد این امکان تغییر وجود دارد!(علت نام Flash BIOS هم همین است!)

و با تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری و مشکلات جدید سازنده تغییراتی در بایوس اعمال می کند تا با

بروز رسانی بایوس این عیوب رفع شوند.

برای مثال می توان pipelines های فرعی را با تغییرات بایوس فعال و قابل استفاده کرد!

دلیل دیگر این هست که شما می توانید کلاکهای پیشفرض رو تغییر بدید و کارایی خیلی بهتری داشته باشید

اما عده ای هم معتقد هستند که تا هیچ علتی وجود ندارد بایوس خود را تغییر ندهید و تا حدی هم این اعتقاد

درست است چرا که این روش هم مثل راه اندازها و ... حتی میتواند بعد از اعمال کاهش کارایی و اختلالاتی را

همراه داشته باشد!

برای این کار بهتر هست از نرم افزار های Benchmark قبل و بعد از تغییرات BIOS استفاده کنید.

.....

در ادامه به معرفی نرم افزار های مورد نیاز و نحوه تغییرات BIOS برای کارتهای گرافیک NVIDIA و ATI می پردازیم...

و روشهای د یگر هم مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

پ.ن:ویرایش خواهد شد

2. 17 کاربر از Kianoosh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض ابزار مورد نیاز

ابتدا اولین و متداولترین (شایدم قدیمی ترین) روش رو بررسی می کنیم و بعد روشها و نرم افزارهای فعلی رو برای

کارتهای NVIDIAو ATI جد اگانه بررسی خواهیم کرد .

ابتدا به BIOS نیاز دارید که می خوایم تغییرات رو روی کارت اعمال کنیم پس اول بایوس کارت مورد نظر رو از آدرس

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    یا هر سایت معتبر دیگه دریافت کنید.

بعد از این شما به ابزارهای فلش و تنظیم بایوس نیاز دارید که برای همه مراحل رو همینجا عنوان می کنم:

ATI Radeon Graphics Card BIOS Winflash driver

(NVIDIA BIOS Editor (NiBiTor

nVFlash - NVIDIA Firmware Update Utility

(Radeon BIOS Tuner (RaBiT

ATIFlash

خب حالا:

"چگونه در DOS بوت شوم؟"

عمل فلش BIOS یک پردازش سطح پایین هست یک مجموعه راه انداز مثل سیستم عامل فقط یه دخالت جزئی

خواهد داشت!سیستم عامل اجازه دسترسی مستقیم و کامل رو به سخت افزار نمیدهد و تنها برای راه اندازهای

سیستم این امکان وجود دارد.با این حال عملکرد چندگانه سیستم حالت یک ریسک دارد!در هنگام فلش بایوس در

هر لحظه مشخص جز جدیدی از اطلاعات و داده ها را طلب میکند.اوه!حالا اگر کار بد پیش برود و سیستم عامل

روی یک پردازش دیگر سوئیچ کند و فلش شما را متوقف کند کد مشخص شده درون بایوس بد است و شناسایی

نخواهد کرد و کارت شما غیر قابل استفاد ه هست! اگر در حین بایوس سیستم کرش یا ریست شود خب با اجرا مجدد

با 50% کد بایوس دوباره بوت می کنیم!با این حال سازنده ها اخیرا نرم افزارهایی که بهشون اشاره کردم رو برای

فلش از ویندوز ارائه کردند ولی ابتدا قصد بررسی فلش از محیط DOS رو داریم.

دستور های متداول برای بوت در DOS:

فلاپی -سی دی و دی وی دی-حافظه های فلش-پارتشین هارد همراه با DOS نصب شده-گذرگاه startup در

سیستم عاملهای 9x

.....

در ادامه به ساختن درایو بوتیبل و فایلهای BIOS و ادامه فلش از DOS می پردازیم.
    Last edited by Kianoosh; 05-08-2009 at 03:57.

4. 5 کاربر از Kianoosh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض ایجاد بوتیبل ها

در اینجا قصد داریم تمام روشهای ساخت و بوت رو بررسی کنیم سعی می کنیم سریعتر از این قسمت عبور کنیم

تا به بخش اصلی یعنی دستورها DOS و نرم افزار های ویندوز برسیم.

ایجاد فلاپی بوتیبل:

کار ساده ای هست فلاپی را از طریق ویندوز فرمت کنید و تیک Creat an MS-DOS startup disk را بزنید.

(شاید بدون استفاده باشد ولی اگر از نسخه های قدیمی تر ویندوز استفاد ه می کنید فایل ایمیج فلاپی بوتیبل رو از

اینجا

کد:
    و با استفاد ه از این نرم افز ار روی دیسک کپی کنید:

کد:
    و با این روش ادامه بدید : فایل ایمیج رو باز کنید و فلاپی رو داخل فلاپی درایو قرار بدید و روی Write Disk کلیک کنید و

اگر فلاپی بدو ن اطلاعات بوده Format and write disk رو بزنید:

حالا شما فلاپی بوتیبل دارید باید نرم افزار مورد نظر برای فلش را نیز روی فلاپی کپی کنید.

"بوت از فلاپی"

حالا از بایوس مادربرد First Boot Device را Floppy تنظیم و ذخیره کنید با راه اندازی مجدد سیستم از فلاپی بوت

خواهد شد.

ایجاد و بوت سی دی / دی وی دی بوتیبل:

ساده ترین کار استفاده از نرم افزارهای کپی و رایت مثل Nero هست و ایجاد یک دیسک بوتیبل با فایلهای بایوس و

نرم افزارهای فلش.

بعد از این دوباره از بایوس مادربرد First boot device رو به درایو سی دی / دی وی دی تغییر می دهیم.

اگر شما درایور SCSI دارید باید گزینه Enable host bios رو انتخاب کنید.و بعد این رر به عنو ان Other boot device

معرفی کنید.

ایجاد و بوت USB Stick بوتیبل:

بهترین و ساده ترین راه استفاده از HP USB Stick format tool هست که میتونید از اینجا:

کد:
    دانلود کنید.با هر برندی سازگار هست و کافیه فرمت FAT رو انتخاب کنید و Create a DOS startup disk رو بزنید.

این فایلها را از اینجا
    کد:
    دانلود کنید و using system

files را برای مشخص کردن محل انتخاب کنید.بعد از اینکه فرمت کامل شد تمام این فایلها به همراه بایوس و نرم افزار

فلش را روی USB Stick کپی کنید و سپس تنظیمات بایوس مین را برای First boot device ,USB انتخاب کنید:

گاهی ممکن هست به حای فلاپی یا هارد شناخته بشود که مشکلی نیست اونها رو به عنوان بوت اول انتخاب کنید:

ایجاد و بوت از پارتیشن بوتیبل DOS:

اگر شما قصد دارید بایوس ها رو فلش کنید یک طرح خوب این هست که چند پارتیشن جدید روی هارد با DOS ایجاد

کنید برتری این روش سرعت به مراتب بالاتر بوت شدن سیستم هست و نیازی نیست هر موقع که نیاز به دیواس

دارید سرچش کنید!هارد دیسک ها به چندین بخش تقسیم میشوند که بهشون Partition میگیم.اگر شما فقط یک

درایو و پارتیشن داشته باشید کل فضای هارد را اشغال می کند و این اصلا استاندارد نیست یا درایوهای بسیار کم

حجم و ... پس بهتره هارد را به چند قسمت تقر یبا با فضای یکسان تقسیم بندی کنید نرم افزارهایی مثل Partition

Magic BootIt NG به شما کمک خواهند کرد.

البته که شما برای ایجاد پارتیشن جدید به فضای دریافت نشده هارد نیاز دارید و در غیر این صورت پارتیشن قبلی

باید حذف بشود.برای ایجاد پارتیشن جدید می تونید از نرم افزارها و یا امکانات محیط ویندوز در Disk Management

(Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management) .

و یا از دستور fdisk در DOS استفاده کنید.

پارتیشن جدید باید به عنوان اصلی (primary) ساخته شود.و ساز مناسب برای این پارتیشن 32 تا 64 مگا بایت هست

بعد از این دسک رو با فرمت FAT (از NTFS استفاده نکنید!) فرمت کنید.و بعد از این به صورت خودکار فایلهای

سیستم را داخلش کپی خواهد کرد.حالا پارتیشن بوتیبل شما آماده هست!

حالا برای لیست کردن پارتیشنهای بوت باید از Windows command-line tool استفاده کنید که BootPart هست

کد:
    اجراش کنید و یک لیست از پارتیشنهای سیستم شما نمایش خواهد داد:

پارتیشن مورد نظر را در خروجی ها پیدا کنید و با تایپ دستور زیر اون رو به منوی بوت اضافه کنید:(در تایپ دستورها دقت کنید!)

bootpart partition_number image_filename displayed_name_in_bootmenu

بعد از این برای مثال C:\boot.dos پس باید اینطور تایپ بشود:

bootpart 2 c:\boot.dos DOS

حالا زمان صفحه بوت رو از 30 ثانیه به 1 تا 3 ثانیه کاهش بدید از مسیر:

System Properties -> Advanced -> Startup & Recovery -> Settings

حالا هرگاه نیاز به بوت در DOS باشد کافیه کلید پایین رو سریعا(قبل از اینکه صفحه بوت ظاهر شود!) بزنید در اینصورت

مکان نما یک پله دیگر پایین میرود و زمان پیشفرض برای انتخاب متوقف میشود و منوظاهر شده و همه بوتها قابل

انتخاب هستند!

استفاده از گذرگاههای فرعی فایلهای Startup ویندوزهای 9x

کافیه کلیدهای Shift+F5 را هنگامی که ویندوز در حال شروع هست فشار بدید.بهتر ین لظه زمانی هست که پیام:

Verifying DMI data ظاهر میشود.درست قبل از اینکه Windows startup screen نمایان شود:

این کلیدها ممکن هست در ویندوزهای XP-2000 و بالاتر کار نکنند یا متفاوت باشند.

.....

در ادامه به ایجاد نسخه پشتیبان و دستورهای DOS و نرم افزارهای می پردازیم...

پ.ن:دوستان اگه سوال و نکته ای و... هست مطرح کنید که بحث رو بهتر ادامه بدیم.

6. 7 کاربر از Kianoosh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

ویرایش می شود...

اگه نباشه جاش خالی می مونه iMbaQ_SiR's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اتارد(مریخ)

پيش فرض

من که هیچی نفهمیدم.
    الان من تو Dos هستم. بعد فایل up BIOS VGA خودم رو CD دارم حا لا با چه دستوری می تو نم اونو اجرا کنم تا BIOS VGA من up بشه!!!!
    فرض می کنیم ِDVD یا CD رام من drav P: هست.

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

من که هیچی نفهمیدم.
    الان من تو Dos هستم. بعد فایل up BIOS VGA خودم رو CD دارم حا لا با چه دستوری می تو نم اونو اجرا کنم تا BIOS VGA من up بشه!!!!
    فرض می کنیم ِDVD یا CD رام من drav P: هست.
    خیلی طبیعی هست که هیچی نفهمیدی چون هنوز دستورها و سایر نرم افزارها رو نگفتم...البته جای دیگه گفتی مشکلت حل شد؟!

داره خودمونی میشه sepinood1's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008

پيش فرض

میشه بگن از طریق ویندوز چطور میشه فلش کرد

البته اینجا توضیح داده ولی من چیزی متوجه نشدم خصوصا قسمت آخر که با cmd کار می کنه !!!!

کد:
    Last edited by sepinood1; 06-10-2009 at 15:57.

کاربر فعال انجمن میکس و مونتاژ علي طهماسبي's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

با تشكربقيه رو كي ادامه مي دي

آخر فروم باز mehrdad_ati's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض

با تشکر از اطلاعات خوبتون .

البته بهتره به خطرات تعویض بایوس هم اشاره کنید .

ممنون .

داره خودمونی میشه parvaz12369's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

سلام برنامه کرافک nvidia برام بزار برای و برای ویندوز 7 64 bit, برای pc لبتاب نست

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •